RCYC Steward's Cup 2024

RCYC

Results are provisional as of 21:15 on May 17, 2024

B IRC 1 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: IRC, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 Total Nett
1st B IRC 1 Black Dog V JPK10.80 GBR 1653R RCYC Stuart Sawyer 1.040 1.0 1.0 1.0
2nd B IRC 1 Triggers Broom Modified Ultra 30 GBR 8710 RCYC Duncan Adams & Craig Brown 1.076 2.0 2.0 2.0
3rd B IRC 1 Jackdaw J39 GBR 4243T RCYC Bob Warren/Gilly Fox 1.045 3.0 3.0 3.0
4th B IRC 1 Gone2Pot Donovan MK1 USA 2603 RCYC Buddha Hunt 1.031 7.0 DNC 7.0 7.0
4th B IRC 1 Rhumb Line 1720 Sportsboat OD GBR 1713L FSC Tristan Vivian 1.010 7.0 DNC 7.0 7.0
4th B IRC 1 Amigos A35 2.10 GBR 1246L FSC Jon Myers 1.013 7.0 DNC 7.0 7.0

C IRC 2 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: IRC, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 Total Nett
1st C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.909 1.0 1.0 1.0
2nd C IRC 2 Excelle Sigma 33 OD GBR 4462 FSC Toby Claridge/John Fox 0.907 2.0 2.0 2.0
3rd C IRC 2 Afrita Sigma 33 OOD GBR 4264 SMSC Andrew Lamming 0.906 3.0 3.0 3.0
4th C IRC 2 Brightworks Sigma 33 OOD K 4383 MYC John Kulpa 0.907 4.0 4.0 4.0
5th C IRC 2 Scorpion 1/2 Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.885 5.0 5.0 5.0
6th C IRC 2 Dragun Hunter 707 GBR 7103 RCYC Alex Mills 0.906 6.0 6.0 6.0
7th C IRC 2 Tresillian Sigma 33 OOD GBR 5291 RCYC John Beavis 0.906 7.0 7.0 7.0
8th C IRC 2 Sueno Sigma 33 OD K 4307 FSC Frank Lawry 0.907 8.0 8.0 8.0
9th C IRC 2 Folly IV Sigma 33 OOD K 4555 RCYC Peter Vitai 0.907 9.0 9.0 9.0
10th C IRC 2 Raven Beneteau 32s5 GBR 3569T RCYC Chris Wilson 0.912 15.0 DNC 15.0 15.0
10th C IRC 2 Per Elisa Half Ton GBR 2769R RCYC Robbie Tregear 0.949 15.0 DNC 15.0 15.0
10th C IRC 2 Coot Sadler 26 GBR 2076R RSC Mark Fernihough 0.875 15.0 RET 15.0 15.0
10th C IRC 2 Encore Laser 28 GBR1663T RCYC TimCunliffe 0.913 15.0 RET 15.0 15.0
10th C IRC 2 Kizzy GK24 GBR7214 RCYC Luke Gooden 0.837 15.0 DNC 15.0 15.0

E YTC Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 Total Nett
1st E YTC Chiot Noir Mini Tonner GBR 6366Y RCYC Garth Weaver 1027 1.0 1.0 1.0
2nd E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 965 2.0 2.0 2.0
3rd E YTC Green Magnum MGC27 GBR 3394T FSC Rod Wootton 994 3.0 3.0 3.0
4th E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1049 4.0 4.0 4.0
5th E YTC Nightowler Albin Nova GBR 4390L RCYC Mike Lithgow 953 5.0 5.0 5.0
6th E YTC Seriema Hustler 25.5 GBR 3523 FSC Tim Julian & Nick Woodley 1066 8.0 DNC 8.0 8.0
6th E YTC Inara Contessa 32 GBR 546 RCYC Sweyn Alsop 1004 8.0 DNC 8.0 8.0

R1 - B IRC 1 Fleet at 18.15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.15, Course: 311, Wind dir: E, Ave wind: 6 kn
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B IRC 1 Black Dog V JPK10.80 GBR 1653R RCYC Stuart Sawyer 1.040 18.15 19:40:08 1.25.08 1.28.32 1.0
2 B IRC 1 Triggers Broom Modified Ultra 30 GBR 8710 RCYC Duncan Adams & Craig Brown 1.076 18.15 19:38:14 1.23.14 1.29.34 2.0
3 B IRC 1 Jackdaw J39 GBR 4243T RCYC Bob Warren/Gilly Fox 1.045 18.15 19:41:50 1.26.50 1.30.44 3.0

R1 - C IRC 2 Fleet at 18.15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.20, Course: 310, Wind dir: E, Ave wind: 6 kn
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C IRC 2 Macavity Corby 25 7528 RCYC John Hicks 0.909 18.20 19.14.37 0.54.37 0.49.39 1.0
2 C IRC 2 Excelle Sigma 33 OD GBR 4462 FSC Toby Claridge/John Fox 0.907 18.20 19:17:47 0.57.47 0.52.25 2.0
3 C IRC 2 Afrita Sigma 33 OOD GBR 4264 SMSC Andrew Lamming 0.906 18.20 19:18:00 0.58.00 0.52.33 3.0
4 C IRC 2 Brightworks Sigma 33 OOD K 4383 MYC John Kulpa 0.907 18.20 19:23:25 1.03.25 0.57.31 4.0
5 C IRC 2 Scorpion 1/2 Tonner GBR 5592 RCYC Geoff Davies 0.885 18.20 19:28:50 1.08.50 1.00.55 5.0
6 C IRC 2 Dragun Hunter 707 GBR 7103 RCYC Alex Mills 0.906 18.20 19:28:25 1.08.25 1.01.59 6.0
7 C IRC 2 Tresillian Sigma 33 OOD GBR 5291 RCYC John Beavis 0.906 18.20 19:30:57 1.10.57 1.04.17 7.0
8 C IRC 2 Sueno Sigma 33 OD K 4307 FSC Frank Lawry 0.907 18.20 19:40:42 1.20.42 1.13.12 8.0
9 C IRC 2 Folly IV Sigma 33 OOD K 4555 RCYC Peter Vitai 0.907 18.20 19:41:38 1.21.38 1.14.02 9.0
10 C IRC 2 Coot Sadler 26 GBR 2076R RSC Mark Fernihough 0.875     RET   15.0
10 C IRC 2 Encore Laser 28 GBR1663T RCYC TimCunliffe 0.913     RET   15.0

R1 - E YTC Fleet at 18.15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.25, Course: 309, Wind dir: E, Ave wind: 6 kn
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 E YTC Chiot Noir Mini Tonner GBR 6366Y RCYC Garth Weaver 1027 18.25 19:12:43 0.47.43 0.46.28 1.0
2 E YTC Tai Mo Shan Hanse 301 GBR3881L RCYC Neil Chamberlain 965 18.25 19:15:45 0.50.45 0.52.35 2.0
3 E YTC Green Magnum MGC27 GBR 3394T FSC Rod Wootton 994 18.25 19:21:00 0.56.00 0.56.20 3.0
4 E YTC Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1049 18.25 19:26:00 1.01.00 0.58.09 4.0
5 E YTC Nightowler Albin Nova GBR 4390L RCYC Mike Lithgow 953 18.25 19:27:08 1.02.08 1.05.12 5.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com