RPCYC Gul Winter Series (Plymouth) 2010

Royal Plymouth Corinthian Yacht Club

Overall Results as of 21:49 on February 27, 2010

Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
16/01/2010
Race 2
10/01/2010
Race 3
30/01/10
Race 4
30/01/10
Race 5
13/02/10
Race 6
13/02/10
Race 7
27/02/2010
Race 8
27/02/2010
Total Nett
1st Asymmetric Tummytuck HOBIE TIGER 1495 MBC Graeme Macleod Chris Butler 689 3.00 5.00 7.00 8.00 0.75 0.75 (9.00) 6.00 39.50 30.50
2nd Asymmetric gul RS 700 823 UPSU John Cotgreave   856 2.00 8.00 3.00 3.00 (16.00 DNC) 11.00 DNC 2.00 2.00 47.00 31.00
3rd Asymmetric Blue SB3 SB3 3156 PYS Stuart Jones   925 5.00 3.00 6.00 7.00 3.00 3.00 (11.00) 5.00 43.00 32.00
4th Asymmetric White SB3 SB3 3213 PYS George Barker Piers Hugh Smith 925 6.00 0.75 (17.00 DNC) 16.00 DNC 2.00 2.00 3.00 3.00 49.75 32.75
5th Asymmetric Blue Skies RS 400 503 RPCYC Jon Buckler Nikki Buckler 952 4.00 2.00 4.00 5.00 8.33 OOD 8.33 OOD (18.00 DNC) 17.00 DNC 66.66 48.66
6th Asymmetric LASER 2000 21537 PYS Josh Ridley Rob Lloyd 1089 14.00 DNC 14.00 DNC 2.00 0.75 (16.00 DNC) 11.00 DNC 4.00 4.00 65.75 49.75
7th Asymmetric B14 767 Rod Boswijk Sharon Binney 880 0.75 7.00 (17.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 11.00 DNC 0.75 0.75 69.25 52.25
8th Asymmetric LASER 2000 21536 PYS Tom Howe Mike Davis 1089 9.00 DNF 6.00 5.00 6.00 (16.00 DNC) 11.00 DNC 8.00 9.00 70.00 54.00
9th Asymmetric VAGO 626 PYS James Scrivens Laurence Greenough 1000 7.00 4.00 9.00 4.00 6.00 11.00 DNC (18.00 DNC) 17.00 DNC 76.00 58.00
10th Asymmetric Nemo 405 96 Cargreen Y.C. Beth Matthews Chloe Beavan-Smith 1089 14.00 DNC 14.00 DNC 8.00 11.00 DNF 5.00 6.00 DNF 5.00 (15.00 OCS) 78.00 63.00
11th Asymmetric Viper 124 Jack Fenton Ben Gilbert 894 14.00 DNC 14.00 DNC 0.75 2.00 16.00 DNC 11.00 DNC (18.00 DNC) 17.00 DNC 92.75 74.75
12th Asymmetric Xenon 38 PYS Sam Marshall Tom 1070 14.00 DNC 14.00 DNC (17.00 DNC) 16.00 DNC 8.00 11.00 DNC 7.00 7.00 94.00 77.00
13th Asymmetric Weta 13 Steve Ridley   812 14.00 DNC 14.00 DNC 11.00 11.00 DNF (16.00 DNC) 11.00 DNC 10.00 10.00 97.00 81.00
14th Asymmetric TBA 405 338 TBA TBA TBA 1089 14.00 DNC 14.00 DNC (17.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 11.00 DNC 6.00 8.00 102.00 85.00
15th Asymmetric Nacra Inter 20 147 MSC Chris Davison Mark Prue 652 14.00 DNC 14.00 DNC 10.00 16.00 DNS 4.00 11.00 DNC (18.00 DNC) 17.00 DNC 104.00 86.00
16th Asymmetric Black Sunday Musto Skiff 376 Brendan Jenner   875 14.00 DNC 14.00 DNC (17.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 11.00 DNC 12.00 11.00 111.00 94.00
17th Asymmetric RS 400 772 MBC TBC TBC 952 14.00 DNC 14.00 DNC 17.00 DNC 16.00 DNC 7.00 11.00 DNC (18.00 DNC) 17.00 DNC 114.00 96.00
18th Asymmetric Blue Skies RS 400 503a RPCYC Lewis Huddy Lee Crocker 952 14.00 DNC 14.00 DNC 17.00 DNC 16.00 DNC 9.00 11.00 DNS (18.00 DNC) 17.00 DNC 116.00 98.00

Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
16/01/2010
Race 2
10/01/2010
Race 3
30/01/10
Race 4
30/01/10
Race 5
13/02/10
Race 6
13/02/10
Race 7
27/02/2010
Race 8
27/02/2010
Total Nett
1st Fast Handicap LASER RADIAL 192719 RPCYC Dan Ellis   1101 (10.00 DNC) 9.00 DNC 7.00 4.00 0.75 2.00 0.75 4.00 37.50 27.50
2nd Fast Handicap KESTREL 1149 WHSC Kieron Kennedy Betsy Kennedy 1038 2.00 2.00 5.00 (9.00) 7.00 6.00 5.00 3.00 39.00 30.00
3rd Fast Handicap LASER 189086 RPCYC Dave Adams   1078 (10.00 DNC) 9.00 DNC 3.00 6.50 6.00 4.00 3.00 0.75 42.25 32.25
4th Fast Handicap CONTENDER 483 MBC Nigel Clatworthy   993 3.00 0.75 9.00 6.50 3.00 0.75 (11.00 DNC) 10.00 DNC 44.00 33.00
5th Fast Handicap LASER RADIAL 188304 Ben Dodwell   1101 (10.00 DNC) 9.00 DNC 8.00 5.00 4.00 3.00 2.00 2.00 43.00 33.00
6th Fast Handicap Phrantic Springer PHANTOM 1270 RPCYC John Bower   1043 5.00 RAF 9.00 DNC 0.75 3.00 2.00 5.00 (11.00 DNC) 10.00 DNC 45.75 34.75
7th Fast Handicap LASER 108845 HPSC Martin Kimber   1078 0.75 3.00 4.00 8.00 8.00 7.00 (11.00 DNC) 10.00 DNC 51.75 40.75
8th Fast Handicap 420 53232 Joshua Cripps Christian Townrow 1087 10.00 DNC 9.00 DNC 2.00 0.75 (14.00 DNC) 13.00 DNC 4.00 8.00 OCS 60.75 46.75
9th Fast Handicap LASER RADIAL 164993 Plym YC Liam Arrowsmith   1101 10.00 DNC 9.00 DNC 6.00 2.00 (14.00 DNC) 13.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNC 75.00 61.00
10th Fast Handicap RS 300 398 UPSPBC Jon Frary   1000 10.00 DNC 9.00 DNC (15.00 DNC) 15.00 DNC 5.00 13.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNC 88.00 73.00
11th Fast Handicap LASER RADIAL 192462 PYS Charlotte Cooper   1101 10.00 DNC 9.00 DNC (15.00 DNC) 15.00 DNC 14.00 DNC 13.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNC 97.00 82.00
11th Fast Handicap LASER 193709 Exe SC Ben Cornish   1078 10.00 DNC 9.00 DNC (15.00 DNC) 15.00 DNC 14.00 DNC 13.00 DNC 11.00 DNC 10.00 DNC 97.00 82.00

Slow Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1
16/01/2010
Race 2
10/01/2010
Race 3
30/01/10
Race 4
30/01/10
Race 5
13/02/10
Race 6
13/02/10
Race 7
27/02/2010
Race 8
27/02/2010
Total Nett
1st Slow Handicap LIGHTNING 368 144 MSC Guy Mitchelmore   1150 0.75 0.75 6.00 5.00 5.00 (9.00 DNC) 0.75 0.75 28.00 19.00
2nd Slow Handicap FIREFLY P3 UPSPBC Plymouth Uni 3   1162 6.00 OCS 6.00 OCS 3.00 2.00 0.75 2.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 35.75 27.75
3rd Slow Handicap FIREFLY P6 UPSPBC Plymouth Uni 6   1162 6.00 OCS 6.00 OCS 0.75 0.75 4.00 3.00 (8.00 DNC) 8.00 DNC 36.50 28.50
4th Slow Handicap FIREFLY P4 UPSPBC Plymouth Uni 4   1162 (8.00 DNC) 8.00 DNC 4.00 4.00 3.00 0.75 8.00 DNC 8.00 DNC 43.75 35.75
5th Slow Handicap FIREFLY P2 UPSPBC Plymouth Uni 2   1162 8.00 DNC 8.00 DNC 2.00 3.00 (12.00 DNC) 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 58.00 46.00
6th Slow Handicap TOPPER 22993 SSC James Torr   1290 8.00 DNC 8.00 DNC 7.00 11.00 DNS (12.00 DNC) 9.00 DNC 2.00 2.00 59.00 47.00
7th Slow Handicap EUROPE 320 RPCYC Chris Rollinson   1139 2.00 2.00 (13.00 DNC) 11.00 DNC 12.00 DNC 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 65.00 52.00
8th Slow Handicap FIREFLY P1 UPSPBC Plymouth Uni 1   1162 6.00 OCS 6.00 OCS 5.00 11.00 DNC (12.00 DNC) 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 65.00 53.00
9th Slow Handicap RS FEVA 1105 PYS TBC TBC 1189 8.00 DNC 8.00 DNC (13.00 DNC) 11.00 DNC 2.00 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 67.00 54.00
10th Slow Handicap RS FEVA 1455 PYS Henry Marshall Tyler 1189 8.00 DNC 8.00 DNC (13.00 DNC) 11.00 DNC 6.00 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 71.00 58.00
11th Slow Handicap FIREFLY P5 UPSPBC Plymouth Uni 5   1162 6.00 OCS 6.00 OCS (13.00 DNC) 11.00 DNC 12.00 DNC 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 73.00 60.00
12th Slow Handicap Toad LIGHTNING 368 309 RPCYC Steve Oliver   1150 8.00 DNC 8.00 DNC (13.00 DNC) 11.00 DNC 12.00 DNC 9.00 DNC 8.00 DNC 8.00 DNC 77.00 64.00

Race 7 - Asymmetric Fleet - 27/02/2010 at 10.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric B14 767 Rod Boswijk Sharon Binney 880 10.00 104135 0.41.35 4 0.47.15 0.75
2 Asymmetric gul RS 700 823 UPSU John Cotgreave   856 10.00 104132 0.41.32 4 0.48.31 2.00
3 Asymmetric White SB3 SB3 3213 PYS George Barker Piers Hugh Smith 925 10.00 104638 0.46.38 4 0.50.25 3.00
4 Asymmetric LASER 2000 21537 PYS Josh Ridley Rob Lloyd 1089 10.00 104124 0.41.24 3 0.50.41 4.00
5 Asymmetric Nemo 405 96 Cargreen Y.C. Beth Matthews Chloe Beavan-Smith 1089 10.00 104135 0.41.35 3 0.50.55 5.00
6 Asymmetric TBA 405 338 TBA TBA TBA 1089 10.00 104338 0.43.38 3 0.53.25 6.00
7 Asymmetric Xenon 38 PYS Sam Marshall Tom 1070 10.00 104350 0.43.50 3 0.54.37 7.00
8 Asymmetric LASER 2000 21536 PYS Tom Howe Mike Davis 1089 10.00 104746 0.47.46 3 0.58.29 8.00
9 Asymmetric Tummytuck HOBIE TIGER 1495 MBC Graeme Macleod Chris Butler 689 10.00 104202 0.42.02 4 1.01.00 9.00
10 Asymmetric Weta 13 Steve Ridley   812 10.00 103753 0.37.53 3 1.02.12 10.00
11 Asymmetric Blue SB3 SB3 3156 PYS Stuart Jones   925 10.00 104414 0.44.14 3 1.03.46 11.00
12 Asymmetric Black Sunday Musto Skiff 376 Brendan Jenner   875 10.00 104041 0.40.41 2 1.32.59 12.00
13 Asymmetric Blue Skies RS 400 503 RPCYC Jon Buckler Nikki Buckler 952     DNC     18.00
13 Asymmetric VAGO 626 PYS James Scrivens Laurence Greenough 1000     DNC     18.00
13 Asymmetric Viper 124 Jack Fenton Ben Gilbert 894     DNC     18.00
13 Asymmetric Nacra Inter 20 147 MSC Chris Davison Mark Prue 652     DNC     18.00
13 Asymmetric RS 400 772 MBC TBC TBC 952     DNC     18.00
13 Asymmetric Blue Skies RS 400 503a RPCYC Lewis Huddy Lee Crocker 952     DNC     18.00

Race 8 - Asymmetric Fleet - 27/02/2010 at 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.03
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric B14 767 Rod Boswijk Sharon Binney 880 11.03 122619 1.23.19 4 1.34.41 0.75
2 Asymmetric gul RS 700 823 UPSU John Cotgreave   856 11.03 122717 1.24.17 4 1.38.28 2.00
3 Asymmetric White SB3 SB3 3213 PYS George Barker Piers Hugh Smith 925 11.03 123459 1.31.59 4 1.39.26 3.00
4 Asymmetric LASER 2000 21537 PYS Josh Ridley Rob Lloyd 1089 11.03 122743 1.24.43 3 1.43.43 4.00
5 Asymmetric Blue SB3 SB3 3156 PYS Stuart Jones   925 11.03 123909 1.36.09 4 1.43.57 5.00
6 Asymmetric Tummytuck HOBIE TIGER 1495 MBC Graeme Macleod Chris Butler 689 11.03 122021 1.17.21 4 1.52.16 6.00
7 Asymmetric Xenon 38 PYS Sam Marshall Tom 1070 11.03 123722 1.34.22 3 1.57.35 7.00
8 Asymmetric TBA 405 338 TBA TBA TBA 1089 11.03 123918 1.36.18 3 1.57.54 8.00
9 Asymmetric LASER 2000 21536 PYS Tom Howe Mike Davis 1089 11.03 123926 1.36.26 3 1.58.04 9.00
10 Asymmetric Weta 13 Steve Ridley   812 11.03 122910 1.26.10 3 2.21.29 10.00
11 Asymmetric Black Sunday Musto Skiff 376 Brendan Jenner   875 11.03 123650 1.33.50 2 3.34.29 11.00
12 Asymmetric Nemo 405 96 Cargreen Y.C. Beth Matthews Chloe Beavan-Smith 1089     OCS     15.00
13 Asymmetric Blue Skies RS 400 503 RPCYC Jon Buckler Nikki Buckler 952     DNC     17.00
13 Asymmetric VAGO 626 PYS James Scrivens Laurence Greenough 1000     DNC     17.00
13 Asymmetric Viper 124 Jack Fenton Ben Gilbert 894     DNC     17.00
13 Asymmetric Nacra Inter 20 147 MSC Chris Davison Mark Prue 652     DNC     17.00
13 Asymmetric RS 400 772 MBC TBC TBC 952     DNC     17.00
13 Asymmetric Blue Skies RS 400 503a RPCYC Lewis Huddy Lee Crocker 952     DNC     17.00

Race 7 - Fast Handicap Fleet - 27/02/2010 at 10.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap LASER RADIAL 192719 RPCYC Dan Ellis   1101 10.05 103618 0.31.18 2 0.28.26 0.75
2 Fast Handicap LASER RADIAL 188304 Ben Dodwell   1101 10.05 103632 0.31.32 2 0.28.38 2.00
3 Fast Handicap LASER 189086 RPCYC Dave Adams   1078 10.05 103607 0.31.07 2 0.28.52 3.00
4 Fast Handicap 420 53232 Joshua Cripps Christian Townrow 1087 10.05 103732 0.32.32 2 0.29.56 4.00
5 Fast Handicap KESTREL 1149 WHSC Kieron Kennedy Betsy Kennedy 1038 10.05 103622 0.31.22 2 0.30.13 5.00
6 Fast Handicap CONTENDER 483 MBC Nigel Clatworthy   993     DNC     11.00
6 Fast Handicap Phrantic Springer PHANTOM 1270 RPCYC John Bower   1043     DNC     11.00
6 Fast Handicap LASER 108845 HPSC Martin Kimber   1078     DNC     11.00
6 Fast Handicap LASER RADIAL 164993 Plym YC Liam Arrowsmith   1101     DNC     11.00
6 Fast Handicap RS 300 398 UPSPBC Jon Frary   1000     DNC     11.00
6 Fast Handicap LASER RADIAL 192462 PYS Charlotte Cooper   1101     DNC     11.00
6 Fast Handicap LASER 193709 Exe SC Ben Cornish   1078     DNC     11.00

Race 8 - Fast Handicap Fleet - 27/02/2010 at 10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.08
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap LASER 189086 RPCYC Dave Adams   1078 11.08 122725 1.19.25 3 1.13.40 0.75
2 Fast Handicap LASER RADIAL 188304 Ben Dodwell   1101 11.08 123314 1.25.14 3 1.17.25 2.00
3 Fast Handicap KESTREL 1149 WHSC Kieron Kennedy Betsy Kennedy 1038 11.08 122846 1.20.46 3 1.17.49 3.00
4 Fast Handicap LASER RADIAL 192719 RPCYC Dan Ellis   1101 11.08 123457 1.26.57 3 1.18.58 4.00
5 Fast Handicap 420 53232 Joshua Cripps Christian Townrow 1087     OCS     8.00
6 Fast Handicap CONTENDER 483 MBC Nigel Clatworthy   993     DNC     10.00
6 Fast Handicap Phrantic Springer PHANTOM 1270 RPCYC John Bower   1043     DNC     10.00
6 Fast Handicap LASER 108845 HPSC Martin Kimber   1078     DNC     10.00
6 Fast Handicap LASER RADIAL 164993 Plym YC Liam Arrowsmith   1101     DNC     10.00
6 Fast Handicap RS 300 398 UPSPBC Jon Frary   1000     DNC     10.00
6 Fast Handicap LASER RADIAL 192462 PYS Charlotte Cooper   1101     DNC     10.00
6 Fast Handicap LASER 193709 Exe SC Ben Cornish   1078     DNC     10.00

Race 7 - Slow Handicap Fleet - 27/02/2010 at 10.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap LIGHTNING 368 144 MSC Guy Mitchelmore   1150 10.10 104450 0.34.50 2 0.30.17 0.75
2 Slow Handicap TOPPER 22993 SSC James Torr   1290 10.10 103430 0.24.30 1 0.37.59 2.00
3 Slow Handicap FIREFLY P3 UPSPBC Plymouth Uni 3   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P6 UPSPBC Plymouth Uni 6   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P4 UPSPBC Plymouth Uni 4   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P2 UPSPBC Plymouth Uni 2   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap EUROPE 320 RPCYC Chris Rollinson   1139     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P1 UPSPBC Plymouth Uni 1   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap RS FEVA 1105 PYS TBC TBC 1189     DNC     8.00
3 Slow Handicap RS FEVA 1455 PYS Henry Marshall Tyler 1189     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P5 UPSPBC Plymouth Uni 5   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap Toad LIGHTNING 368 309 RPCYC Steve Oliver   1150     DNC     8.00

Race 8 - Slow Handicap Fleet - 27/02/2010 at 10

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.19
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap LIGHTNING 368 144 MSC Guy Mitchelmore   1150 11.19 122309 1.04.09 2 0.55.47 0.75
2 Slow Handicap TOPPER 22993 SSC James Torr   1290 11.19 123231 1.13.31 2 0.56.59 2.00
3 Slow Handicap FIREFLY P3 UPSPBC Plymouth Uni 3   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P6 UPSPBC Plymouth Uni 6   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P4 UPSPBC Plymouth Uni 4   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P2 UPSPBC Plymouth Uni 2   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap EUROPE 320 RPCYC Chris Rollinson   1139     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P1 UPSPBC Plymouth Uni 1   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap RS FEVA 1105 PYS TBC TBC 1189     DNC     8.00
3 Slow Handicap RS FEVA 1455 PYS Henry Marshall Tyler 1189     DNC     8.00
3 Slow Handicap FIREFLY P5 UPSPBC Plymouth Uni 5   1162     DNC     8.00
3 Slow Handicap Toad LIGHTNING 368 309 RPCYC Steve Oliver   1150     DNC     8.00

www.rpcyc.com
rpcyc.sail@googlemail.com

www.rpcyc.com
rpcyc.sail@googlemail.com

Sailwave Scoring Software 2.02 build 2
www.sailwave.com