Trailer Handicap 2020-2021

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 13, Discards: 4, To count: 9, Rating system: NHC3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap PH 1
6.09.2020
PH 2
13.09.2020
PH 3
20.09.2020
PH 4
27.09.2020
PH 5
4.10.2020
PH 6
11.10.2020
PH 7
25.10.2020
PH 8
1.11.2020
PH 9
15.11.2020
PH 10
29.11.2020
PH 11
6.12.2020
PH 12
20.12.2020
PH 13
17.01.2021
Total Nett
1st RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 1.0 (5.0) (2.0) (4.0) 1.0 (4.0 DNS) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.5 RDGa 28.5 13.5
2nd RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 (7.0 DNC) 2.6 RDGa 1.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (9.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 2.0 (7.0 DNC) 56.6 23.6
3rd RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 3.0 (8.0 DNF) 7.0 DNC (11.0) 3.0 6.0 DNC 1.0 (8.0) (9.0 DNC) 1.0 2.0 6.0 DNC 2.0 67.0 31.0
4th RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 2.0 3.0 5.0 DNF 5.0 (8.0 DNF) 3.0 (7.0) 6.0 1.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 66.0 37.0
5th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 6.0 (10.0 DNC) 1.0 5.0 (10.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 4.0 1.0 74.0 38.0
6th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.65 (7.0 DNC) 6.0 4.9 RDGa 1.0 4.0 6.0 DNC 4.0 (10.0 DNC) 6.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 74.9 43.9
7th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.65 4.0 (10.0 DNC) (7.0 DNC) 4.9 RDGa 2.0 4.0 DNS (10.0 DNF) 5.0 5.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 77.9 43.9
8th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.89 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 3.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC (8.0) (10.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 3.0 7.0 DNC 81.0 44.0
9th RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost various 0.65 (7.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 DNF 6.0 1.0 4.0 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 89.0 48.0
10th RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 (7.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (8.0) 6.0 4.0 DNS (12.0 DNC) 7.0 7.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 88.0 51.0
11th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.83 (7.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 4.0 (9.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 89.0 53.0
12th RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.6 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNF 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 3.0 6.0 DNC 3.0 102.0 56.0
13th RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 5.0 DNF 4.0 7.0 DNC (9.0) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 98.0 57.0
14th RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0) 5.0 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 102.0 60.0
15th RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNF 109.0 63.0
16th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 111.0 65.0
16th RYA NHC Marisimo Masram 720 131 Will Richards   0.76 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 111.0 65.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

PH 1 - 6.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 01:39:02 1:03:47 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:17:29 1:05:28 0:02:00 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 01:54:30 1:13:44 0:15:28 3.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.65 01:55:25 1:15:01 0:17:18 4.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 DNF     5.0

PH 2 - 13.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.833 01:44:51 1:27:20 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.890 01:42:41 1:31:23 0:04:33 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 RDGa     2.6
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:52:06 1:35:17 0:09:21 3.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 01:59:24 1:40:54 0:16:02 4.0
6 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.650 03:09:40 2:03:17 0:55:18 5.0
7 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.656 03:30:40 2:18:12 1:17:32 6.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 DNF     8.0

PH 3 - 20.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 01:05:35 0:52:08 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.645 01:26:32 0:55:49 0:05:42 2.0
3 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 01:18:01 1:01:33 0:11:56 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 RDGa     4.9
5 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 DNF     5.0

PH 4 - 27.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 02:06:26 1:21:56 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.799 01:48:34 1:26:45 0:06:02 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.894 01:37:44 1:27:22 0:06:05 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.643 02:18:02 1:28:45 0:10:37 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.648 RDGa     4.9
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:47:17 1:31:05 0:10:47 5.0
7 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:49:01 1:31:48 0:11:43 6.0
8 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.830 01:53:47 1:34:26 0:15:04 7.0
9 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.786 02:02:29 1:36:16 0:18:15 8.0
10 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.839 01:57:54 1:38:55 0:20:15 9.0
11 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 02:44:55 1:45:03 0:36:18 10.0
12 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 02:58:53 1:54:18 0:50:40 11.0

PH 5 - 4.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.646 01:25:47 0:55:25 0:00:00 1.0
2 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.648 01:26:38 0:56:08 0:01:07 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.633 01:29:59 0:56:58 0:02:26 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.657 01:27:51 0:57:43 0:03:30 4.0
5 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.633 01:32:39 0:58:39 0:05:06 5.0
6 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.782 01:24:19 1:05:56 0:13:27 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 DNF     8.0
7 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 DNF     8.0

PH 6 - 11.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:43:25 1:27:05 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 01:51:05 1:29:32 0:03:03 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:45:48 1:29:56 0:03:21 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 DNS     4.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.652 DNS     4.0
4 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost various 0.650 DNF     4.0
4 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 DNS     4.0

PH 7 - 25.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.636 01:26:24 0:54:57 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 01:26:10 0:56:11 0:01:53 2.0
3 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.828 01:09:40 0:57:41 0:03:18 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.659 01:28:17 0:58:11 0:04:54 4.0
5 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.839 01:10:09 0:58:51 0:04:39 5.0
6 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost various 0.650 01:31:16 0:59:19 0:06:44 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.843 01:10:42 0:59:36 0:05:31 7.0
8 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 01:06:22 0:59:48 0:05:23 8.0
9 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.800 01:15:10 1:00:08 0:06:29 9.0
10 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.652 DNF     10.0

PH 8 - 1.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost various 0.647 01:44:27 1:07:35 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.654 01:44:37 1:08:25 0:01:17 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.796 01:26:24 1:08:46 0:01:30 3.0
4 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.827 01:23:25 1:08:59 0:01:42 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.652 01:47:23 1:10:01 0:03:44 5.0
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.839 01:25:46 1:11:57 0:05:13 6.0
7 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 01:33:03 1:12:40 0:06:31 7.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.638 01:54:18 1:12:55 0:08:23 8.0

PH 9 - 15.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.838 01:16:26 1:04:03 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:45:52 1:09:33 0:08:23 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.799 01:28:30 1:10:43 0:08:20 3.0
4 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost various 0.652 01:48:34 1:10:47 0:10:20 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt John Willey 0.653 01:52:07 1:13:13 0:14:02 5.0
6 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.657 01:51:36 1:13:19 0:14:07 6.0
7 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.782 01:36:01 1:15:05 0:14:07 7.0

PH 10 - 29.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 01:25:18 0:54:30 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:24:58 0:55:49 0:02:00 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.896 01:06:39 0:59:43 0:05:49 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.797 01:15:40 1:00:18 0:07:17 4.0
5 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.777 01:20:12 1:02:19 0:10:03 5.0

PH 11 - 6.12.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.660 01:13:48 0:48:42 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 01:16:08 0:49:02 0:00:30 2.0
3 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 01:21:50 0:49:06 0:00:39 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.793 01:02:59 0:49:57 0:01:34 4.0

PH 12 - 20.12.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:21:32 0:53:34 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.788 01:15:49 0:59:45 0:07:50 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.892 01:08:52 1:01:26 0:08:49 3.0
4 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.836 01:13:59 1:01:51 0:09:54 4.0

PH 13 - 17.01.2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.831 01:18:18 1:05:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.661 RDGa     1.5
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.641 01:44:16 1:06:50 0:02:45 2.0
4 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.597 01:57:33 1:10:11 0:08:34 3.0
5 RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.855 DNF     5.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com