Trailer Handicap 2020-2021

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 20, Discards: 6, To count: 14, Rating system: NHC3, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap PH 1
6.09.2020
PH 2
13.09.2020
PH 3
20.09.2020
PH 4
27.09.2020
PH 5
4.10.2020
PH 6
11.10.2020
PH 7
25.10.2020
PH 8
1.11.2020
PH 9
15.11.2020
PH 10
29.11.2020
PH 11
6.12.2020
PH 12
20.12.2020
PH 13
17.01.2021
PH 14
24.01.21
PH 15
31/01/21
PH 16
7.02.21
PH 17
21.02.21
PH 18
28.02.21
PH 19
14.03.21
PH 20
18.04.21
Total Nett
1st RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 1.0 (5.0) 2.0 4.0 1.0 4.0 DNS 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 2.2 RDGa 2.2 RDGa (6.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) (5.0 DNC) 74.4 30.4
2nd RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 (7.0 DNC) 2.9 RDGa 1.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (9.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 4.0 DNS 4.0 4.0 DNC (9.0 DNC) 2.0 (5.0 DNC) 87.9 40.9
3rd RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 3.0 (8.0 DNF) (7.0 DNC) (11.0) 3.0 6.0 DNC 1.0 (8.0) (9.0 DNC) 1.0 2.0 6.0 DNC 2.0 5.0 3.0 2.0 2.0 (7.0 DNF) 6.0 5.0 DNC 97.0 47.0
4th RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.65 (7.0 DNC) (10.0 DNC) (7.0 DNC) (14.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 DNF 6.0 1.0 4.0 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 1.0 4.0 DNC 5.0 (9.0 DNC) 5.0 DNC 116.0 59.0
5th RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 (7.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 (8.0) 6.0 4.0 DNS (12.0 DNC) (7.0) (7.0) 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 4.0 2.0 3.0 2.0 DNS 2.0 4.0 5.0 DNC 110.0 59.0
6th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.65 4.0 (10.0 DNC) (7.0 DNC) 4.4 RDGa 2.0 4.0 DNS (10.0 DNF) 5.0 5.0 (7.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC (7.0 DNC) 4.4 RDGa 4.0 DNS (10.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 5.0 5.0 DNC 112.8 61.8
7th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) 6.0 (10.0 DNC) 1.0 5.0 (10.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 4.0 1.0 6.0 6.0 DNC 7.0 4.0 DNC (9.0 DNC) 4.5 RDGa 5.0 DNC 115.5 63.5
8th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.83 (7.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 4.0 (9.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 1.0 4.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) 5.0 DNC 120.0 65.0
9th RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 2.0 3.0 5.0 DNF 5.0 (8.0 DNF) 3.0 (7.0) 6.0 1.0 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 DNC 120.0 66.0
10th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.65 (7.0 DNC) 6.0 5.2 RDGa 1.0 4.0 6.0 DNC 4.0 (10.0 DNC) 6.0 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 DNC 129.2 73.2
11th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.89 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 3.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 (10.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 3.0 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 DNC 135.0 76.0
12th RYA NHC Bella Castle 550 516 Julie Ferguson various 0.637 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (10.0) 5.0 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC 9.0 DNC 3.0 1.0 146.0 83.0
13th RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 5.0 DNF 4.0 7.0 DNC (9.0) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC 7.0 6.0 DNC (10.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 9.0 DNC 5.0 DNC 143.0 83.0
14th RYA NHC White Tail Spider 550 1at Andrew Todd 0.849 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 154.0 87.0
15th RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.6 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNF 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 6.0 DNC 3.0 (11.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 DNF 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 DNC 154.0 88.0
16th RYA NHC   XL 720 xl2 Col Hinwood Phill Causley 0.895 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 DNC 160.0 93.0
17th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6AT Andrew Todd 0.849 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 DNC 161.0 94.0
18th RYA NHC Bella Castle 550 16 Julie Ferguson Ian Bowles 0.637 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 7.0 DNF 9.0 DNC 5.0 DNC 163.0 96.0
19th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 DNC 165.0 98.0
19th RYA NHC Marisimo Masram 720 131 Will Richards   0.76 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 7.0 DNC (11.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 DNC 165.0 98.0
21st RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) (10.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNF (11.0 DNC) 6.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 RDGa 165.0 98.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

PH 1 - 6.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 01:39:02 1:03:47 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:17:29 1:05:28 0:02:00 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 01:54:30 1:13:44 0:15:28 3.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.65 01:55:25 1:15:01 0:17:18 4.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 DNF     5.0

PH 2 - 13.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.833 01:44:51 1:27:20 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.890 01:42:41 1:31:23 0:04:33 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 RDGa     2.9
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:52:06 1:35:17 0:09:21 3.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 01:59:24 1:40:54 0:16:02 4.0
6 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.650 03:09:40 2:03:17 0:55:18 5.0
7 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.656 03:30:40 2:18:12 1:17:32 6.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 DNF     8.0

PH 3 - 20.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 01:05:35 0:52:08 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.645 01:26:32 0:55:49 0:05:42 2.0
3 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 01:18:01 1:01:33 0:11:56 3.0
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 DNF     5.0
5 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 RDGa     5.2

PH 4 - 27.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 02:06:26 1:21:56 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.799 01:48:34 1:26:45 0:06:02 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.894 01:37:44 1:27:22 0:06:05 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.643 02:18:02 1:28:45 0:10:37 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.648 RDGa     4.4
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:47:17 1:31:05 0:10:47 5.0
7 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:49:01 1:31:48 0:11:43 6.0
8 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.830 01:53:47 1:34:26 0:15:04 7.0
9 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.786 02:02:29 1:36:16 0:18:15 8.0
10 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.839 01:57:54 1:38:55 0:20:15 9.0
11 RYA NHC Bella Castle 550 516 Julie Ferguson various 0.637 02:44:55 1:45:03 0:36:18 10.0
12 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 02:58:53 1:54:18 0:50:40 11.0

PH 5 - 4.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.646 01:25:47 0:55:25 0:00:00 1.0
2 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.648 01:26:38 0:56:08 0:01:07 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.633 01:29:59 0:56:58 0:02:26 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.657 01:27:51 0:57:43 0:03:30 4.0
5 RYA NHC Bella Castle 550 516 Julie Ferguson various 0.633 01:32:39 0:58:39 0:05:06 5.0
6 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.782 01:24:19 1:05:56 0:13:27 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 DNF     8.0
7 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 DNF     8.0

PH 6 - 11.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:43:25 1:27:05 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 01:51:05 1:29:32 0:03:03 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:45:48 1:29:56 0:03:21 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 DNS     4.0
4 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.650 DNF     4.0
4 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 DNS     4.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.652 DNS     4.0

PH 7 - 25.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.636 01:26:24 0:54:57 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 01:26:10 0:56:11 0:01:53 2.0
3 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.828 01:09:40 0:57:41 0:03:18 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.659 01:28:17 0:58:11 0:04:54 4.0
5 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.839 01:10:09 0:58:51 0:04:39 5.0
6 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.650 01:31:16 0:59:19 0:06:44 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.843 01:10:42 0:59:36 0:05:31 7.0
8 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 01:06:22 0:59:48 0:05:23 8.0
9 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.800 01:15:10 1:00:08 0:06:29 9.0
10 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.652 DNF     10.0

PH 8 - 1.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.647 01:44:27 1:07:35 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.654 01:44:37 1:08:25 0:01:17 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.796 01:26:24 1:08:46 0:01:30 3.0
4 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.827 01:23:25 1:08:59 0:01:42 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.652 01:47:23 1:10:01 0:03:44 5.0
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.839 01:25:46 1:11:57 0:05:13 6.0
7 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 01:33:03 1:12:40 0:06:31 7.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.638 01:54:18 1:12:55 0:08:23 8.0

PH 9 - 15.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.838 01:16:26 1:04:03 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:45:52 1:09:33 0:08:23 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.799 01:28:30 1:10:43 0:08:20 3.0
4 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.652 01:48:34 1:10:47 0:10:20 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.653 01:52:07 1:13:13 0:14:02 5.0
6 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.657 01:51:36 1:13:19 0:14:07 6.0
7 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.782 01:36:01 1:15:05 0:14:07 7.0

PH 10 - 29.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 01:25:18 0:54:30 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:24:58 0:55:49 0:02:00 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.896 01:06:39 0:59:43 0:05:49 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.797 01:15:40 1:00:18 0:07:17 4.0
5 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.777 01:20:12 1:02:19 0:10:03 5.0

PH 11 - 6.12.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.660 01:13:48 0:48:42 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 01:16:08 0:49:02 0:00:30 2.0
3 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 01:21:50 0:49:06 0:00:39 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.793 01:02:59 0:49:57 0:01:34 4.0

PH 12 - 20.12.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.657 01:21:32 0:53:34 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.788 01:15:49 0:59:45 0:07:50 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.892 01:08:52 1:01:26 0:08:49 3.0
4 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.836 01:13:59 1:01:51 0:09:54 4.0

PH 13 - 17.01.2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.831 01:18:18 1:05:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.641 01:44:16 1:06:50 0:02:45 2.0
3 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.661 RDGa     2.2
4 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.597 01:57:33 1:10:11 0:08:34 3.0
5 RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.855 DNF     5.0

PH 14 - 24.01.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.830 01:40:10 1:23:08 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.650 02:10:18 1:24:42 0:02:24 2.0
3 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.661 RDGa     2.2
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.787 01:47:43 1:24:46 0:02:05 3.0
5 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.774 01:49:59 1:25:08 0:02:34 4.0
6 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.649 RDGa     4.4
7 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 02:15:14 1:27:05 0:06:08 5.0
8 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 01:48:02 1:30:32 0:08:49 6.0
9 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.833 01:50:06 1:31:43 0:10:18 7.0

PH 15 - 31/01/21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.655 01:52:39 1:13:47 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.779 01:41:04 1:18:44 0:06:21 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.647 02:07:59 1:22:48 0:13:56 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.793 DNS     4.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.649 DNS     4.0
4 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.838 01:42:52 1:26:12 0:14:49 4.0

PH 16 - 7.02.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.660 01:55:25 1:16:11 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.642 02:02:45 1:18:48 0:04:06 2.0
3 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.777 01:42:58 1:20:00 0:04:56 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.793 01:41:50 1:20:45 0:05:46 4.0
5 RYA NHC   XL 720 xl2 Col Hinwood Phill Causley 0.895 01:31:55 1:22:16 0:06:48 5.0
6 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6AT Andrew Todd 0.849 01:38:02 1:23:14 0:08:19 6.0
7 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:42:05 1:25:57 0:11:37 7.0
8 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 DNF     8.0

PH 17 - 21.02.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.834 01:31:42 1:16:29 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.645 02:14:26 1:26:43 0:15:52 2.0
2 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.778 DNS     2.0

PH 18 - 28.02.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.834 01:13:42 1:01:28 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.778 01:25:58 1:06:53 0:06:58 2.0
3 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.649 01:45:00 1:08:09 0:10:17 3.0
4 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.837 01:21:30 1:08:13 0:08:04 4.0
5 RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.664 01:43:25 1:08:40 0:10:51 5.0
6 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.645 DNF     7.0
6 RYA NHC Bella Castle 550 16 Julie Ferguson Ian Bowles 0.637 DNF     7.0

PH 19 - 14.03.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC White Tail Spider 550 1at Andrew Todd 0.849 01:14:38 1:03:22 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.793 01:20:59 1:04:13 0:01:05 2.0
3 RYA NHC Bella Castle 550 516 Julie Ferguson various 0.634 01:41:37 1:04:25 0:01:40 3.0
4 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.779 01:23:53 1:05:21 0:02:33 4.0
5 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.839 RDGa     4.5
6 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Phill Robbins 0.648 01:41:45 1:05:56 0:03:58 5.0
7 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.645 01:42:45 1:06:16 0:04:31 6.0

PH 20 - 18.04.21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bella Castle 550 516 Julie Ferguson various 0.637 01:24:29 0:53:49 0:00:00 1.0
2 RYA NHC White Tail Spider 550 1at Andrew Todd 0.854 01:06:56 0:57:10 0:03:55 2.0
21 RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.855 RDGa     7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com