Trailer Handicap 2020-2021

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: NHC3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap PH 1
6.09.2020
PH 2
13.09.2020
PH 3
20.09.2020
PH 4
27.09.2020
PH 5
4.10.2020
PH 6
11.10.2020
PH 7
25.10.2020
PH 8
1.11.2020
Total Nett
1st RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 1.0 (5.0) 2.0 (4.0) 1.0 4.0 DNS 2.0 2.0 21.0 12.0
2nd RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 7.0 DNC 3.0 RDGa 1.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (9.0) 3.0 37.0 18.0
3rd RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 2.0 3.0 5.0 DNF 5.0 (8.0 DNF) 3.0 (7.0) 6.0 39.0 24.0
4th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.65 (7.0 DNC) 6.0 4.2 RDGa 1.0 4.0 6.0 DNC 4.0 (10.0 DNC) 42.2 25.2
5th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.65 4.0 (10.0 DNC) 7.0 DNC 4.4 RDGa 2.0 4.0 DNS (10.0 DNF) 5.0 46.4 26.4
6th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 6.0 (10.0 DNC) 1.0 5.0 (10.0 DNC) 47.0 27.0
7th RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 3.0 (8.0 DNF) 7.0 DNC (11.0) 3.0 6.0 DNC 1.0 8.0 47.0 28.0
8th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.89 7.0 DNC 2.0 7.0 DNC 3.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 8.0 (10.0 DNC) 53.0 33.0
9th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.83 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 4.0 54.0 34.0
10th RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost Peter 0.65 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 DNF 6.0 1.0 59.0 35.0
11th RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 7.0 DNC (10.0 DNC) 3.0 8.0 6.0 4.0 DNS (12.0 DNC) 7.0 57.0 35.0
12th RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 5.0 DNF 4.0 7.0 DNC 9.0 (10.0 DNC) 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 63.0 41.0
13th RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 7.0 DNC (10.0 DNC) 7.0 DNC 10.0 5.0 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 67.0 45.0
14th RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.6 7.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNC (14.0 DNC) 8.0 DNF 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 74.0 48.0
15th RYA NHC Marisimo Masram 720 131 Will Richards   0.76 7.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 76.0 50.0
15th RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 7.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 76.0 50.0
15th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 7.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNC (14.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 DNC (12.0 DNC) 10.0 DNC 76.0 50.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

PH 1 - 6.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 01:39:02 1:03:47 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:17:29 1:05:28 0:02:00 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.644 01:54:30 1:13:44 0:15:28 3.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.65 01:55:25 1:15:01 0:17:18 4.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 DNF     5.0

PH 2 - 13.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.833 01:44:51 1:27:20 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.890 01:42:41 1:31:23 0:04:33 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 RDGa     3.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:52:06 1:35:17 0:09:21 3.0
5 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.845 01:59:24 1:40:54 0:16:02 4.0
6 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.650 03:09:40 2:03:17 0:55:18 5.0
7 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.656 03:30:40 2:18:12 1:17:32 6.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 DNF     8.0

PH 3 - 20.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.795 01:05:35 0:52:08 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.645 01:26:32 0:55:49 0:05:42 2.0
3 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.789 01:18:01 1:01:33 0:11:56 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 RDGa     4.2
5 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 DNF     5.0

PH 4 - 27.09.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.648 02:06:26 1:21:56 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.799 01:48:34 1:26:45 0:06:02 2.0
3 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.894 01:37:44 1:27:22 0:06:05 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.643 02:18:02 1:28:45 0:10:37 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.648 RDGa     4.4
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:47:17 1:31:05 0:10:47 5.0
7 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:49:01 1:31:48 0:11:43 6.0
8 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.830 01:53:47 1:34:26 0:15:04 7.0
9 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.786 02:02:29 1:36:16 0:18:15 8.0
10 RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor ? 0.839 01:57:54 1:38:55 0:20:15 9.0
11 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 02:44:55 1:45:03 0:36:18 10.0
12 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.639 02:58:53 1:54:18 0:50:40 11.0

PH 5 - 4.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.646 01:25:47 0:55:25 0:00:00 1.0
2 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.648 01:26:38 0:56:08 0:01:07 2.0
3 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.633 01:29:59 0:56:58 0:02:26 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.657 01:27:51 0:57:43 0:03:30 4.0
5 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.633 01:32:39 0:58:39 0:05:06 5.0
6 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.782 01:24:19 1:05:56 0:13:27 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 DNF     8.0
7 RYA NHC Scallywag Boomarang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.600 DNF     8.0

PH 6 - 11.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.842 01:43:25 1:27:05 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 01:51:05 1:29:32 0:03:03 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:45:48 1:29:56 0:03:21 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 DNS     4.0
4 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.652 DNS     4.0
4 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost Peter 0.650 DNF     4.0
4 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 DNS     4.0

PH 7 - 25.10.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.636 01:26:24 0:54:57 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.652 01:26:10 0:56:11 0:01:53 2.0
3 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.828 01:09:40 0:57:41 0:03:18 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith various 0.659 01:28:17 0:58:11 0:04:54 4.0
5 RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.839 01:10:09 0:58:51 0:04:39 5.0
6 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost Peter 0.650 01:31:16 0:59:19 0:06:44 6.0
7 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.843 01:10:42 0:59:36 0:05:31 7.0
8 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 01:06:22 0:59:48 0:05:23 8.0
9 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.800 01:15:10 1:00:08 0:06:29 9.0
10 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.652 DNF     10.0

PH 8 - 1.11.2020

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC   Castle 650 148 Glen Frost Peter 0.647 01:44:27 1:07:35 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.654 01:44:37 1:08:25 0:01:17 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.796 01:26:24 1:08:46 0:01:30 3.0
4 RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Evan 0.827 01:23:25 1:08:59 0:01:42 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.652 01:47:23 1:10:01 0:03:44 5.0
6 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.839 01:25:46 1:11:57 0:05:13 6.0
7 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris   0.781 01:33:03 1:12:40 0:06:31 7.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Nola & Seamus 0.638 01:54:18 1:12:55 0:08:23 8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com