Trailer Handicap 22-23

RRSRC

Results are Provisional

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Race 1
11.9.2022
Race 2
18.9.2022
Race 3
25.9.2022
Race 4
2.10.2022
Total Nett
1st RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris Charlie 0.758 2.0 1.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd RYA NHC Reg Spider 550 7 Anthony Goddard Ilonka 0.740 (9.0 DNF) 3.0 2.0 1.0 15.0 6.0
3rd RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Chelcee Dauscher 0.686 (3.0) 2.0 2.0 RDGa 2.0 9.0 6.0
4th RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 3.5 RDGa (4.0) 3.0 4.0 14.5 10.5
5th RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.788 1.0 4.5 RDGa (8.0 DNC) 8.0 DNC 21.5 13.5
6th RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Kate 0.625 4.0 7.0 4.0 (8.0 DNC) 23.0 15.0
7th RYA NHC Bella Castle 550 16 Phill Robbins Julie Ferguson 0.696 5.0 5.0 5.0 RDGa (7.0 DNS) 22.0 15.0
8th RYA NHC Curlew Sabre 168 Tony Pullyn Ben 0.55 (10.0 DNC) 6.0 8.0 DNC 5.0 29.0 19.0
9th RYA NHC Inci Winci Spider 550 2 Dave Freedman     9.0 DNF (10.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 35.0 25.0
10th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.890 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith Jan Garry 0.651 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt Crew 0.644 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Marisimo Masram 720 131 Will Richards   0.76 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor   0.806 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie Amber 0.822 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Scallywag Boomerang 20 125 Bez Bezuidenhont Valerie Bezuidenhont 0.597 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0
10th RYA NHC Heartbeat Castle 650 148 Glen Frost various 0.665 (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 26.0

Race 1 - 11.9.2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.788 01:12:20 0:57:00 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris Charlie 0.758 01:15:39 0:57:21 0:00:27 2.0
3 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Chelcee Dauscher 0.686 01:23:48 0:57:29 0:00:43 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 RDGa     3.5
5 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Kate 0.625 01:34:38 0:59:09 0:03:26 4.0
6 RYA NHC Bella Castle 550 16 Phill Robbins Julie Ferguson 0.696 01:31:30 1:03:41 0:09:36 5.0
7 RYA NHC Reg Spider 550 7 Anthony Goddard Ilonka 0.740 DNF     9.0
7 RYA NHC Inci Winci Spider 550 2 Dave Freedman     DNF     9.0

Race 2 - 18.9.2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris Charlie 0.760 01:25:37 1:05:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Chelcee Dauscher 0.687 01:36:02 1:05:58 0:01:19 2.0
3 RYA NHC Reg Spider 550 7 Anthony Goddard Ilonka 0.740 01:29:56 1:06:33 0:02:00 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.806 01:25:14 1:08:42 0:04:30 4.0
5 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.791 RDGa     4.5
6 RYA NHC Bella Castle 550 16 Phill Robbins Julie Ferguson 0.692 01:42:46 1:11:07 0:08:44 5.0
7 RYA NHC Curlew Sabre 168 Tony Pullyn Ben 0.550 02:15:57 1:14:46 0:17:39 6.0
8 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Kate 0.623 02:08:35 1:20:06 0:24:08 7.0

Race 3 - 25.9.2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris Charlie 0.771 02:07:13 1:38:05 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Reg Spider 550 7 Anthony Goddard Ilonka 0.745 02:14:36 1:40:17 0:02:57 2.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Chelcee Dauscher 0.694 RDGa     2.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.805 02:05:49 1:41:17 0:03:58 3.0
5 RYA NHC Alyth Careel 22 78 Chris Hallett Kate 0.616 02:49:53 1:44:39 0:10:39 4.0
6 RYA NHC Bella Castle 550 16 Phill Robbins Julie Ferguson 0.687 RDGa     5.0

Race 4 - 2.10.2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Reg Spider 550 7 Anthony Goddard Ilonka 0.742 01:30:10 1:06:54 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Chelcee Dauscher 0.694 01:40:12 1:09:32 0:03:48 2.0
3 RYA NHC Treasure Island RL24 505 Paul Morris Charlie 0.773 01:32:58 1:11:52 0:06:25 3.0
4 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulas 0.801 01:31:16 1:13:06 0:07:44 4.0
5 RYA NHC Curlew Sabre 168 Tony Pullyn Ben 0.542 02:32:49 1:22:50 0:29:23 5.0
6 RYA NHC Bella Castle 550 16 Phill Robbins Julie Ferguson 0.687 DNS     7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com