Trailer Handicap 2019-2020

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap R1 R2 R3 R4 Total Nett
10th RYA NHC Baby Faced Assissan I550 PS76 Mills & Hams   0.807 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6K Kynan Wall   0.838 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie   0.841 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Bad Blood Spider 550 6W Will Richards   0.855 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
8th RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce   0.637 5.5 RDGa 5.0 DNC 6.0 (8.0 DNC) 24.5 16.5
10th RYA NHC Djinnz Waller 5.4 X Graham Hodgins   0.679 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Electric Blue Mix 107 Kynan Wall   0.677 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Ex Colson OAK 108PM Paul Morris   0.729 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Just a Touch more Colson 550 106 Chris Larsen   0.787 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
10th RYA NHC Mr Squiggle Castle 650 61 Todd Goldsmith   0.736 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
6th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 3.0 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 25.0 16.0
10th RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
7th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 6.0 DNC 5.0 DNC 5.5 RDGa (8.0 DNC) 24.5 16.5
3rd RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles   0.644 (6.0 DNC) 1.0 5.0 1.0 13.0 7.0
2nd RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 1.0 3.0 2.0 (5.0) 11.0 6.0
10th RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3K Kynan Wall   0.84 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
1st RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 2.0 2.0 1.0 (3.0) 8.0 5.0
4th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.65 (6.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 2.0 17.0 11.0
5th RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.752 (6.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 4.0 18.0 12.0
10th RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor   0.783 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0
9th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 6.0 DNF 26.0 17.0
10th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 6.0 DNC 5.0 DNC (9.0 DNC) 8.0 DNC 28.0 19.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:51:19 1:34:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 02:04:22 1:38:08 0:05:09 2.0
3 RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 02:22:40 1:44:09 0:13:49 3.0
4 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce   0.637 RDGa     5.5

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles   0.644 02:12:55 1:25:36 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.788 01:50:41 1:27:13 0:02:03 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.852 01:44:10 1:28:45 0:03:42 3.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.786 01:08:39 0:53:58 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:05:21 0:55:33 0:01:52 2.0
3 RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.759 01:15:26 0:57:15 0:04:20 3.0
4 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.656 01:52:40 1:13:55 0:30:25 4.0
5 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles   0.645 01:54:46 1:14:01 0:31:07 5.0
6 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 RDGa     5.5
7 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce   0.637 01:59:46 1:16:17 0:35:04 6.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles   0.622 02:03:57 1:17:06 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.633 02:12:51 1:24:06 0:11:03 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.809 01:44:41 1:24:41 0:09:23 3.0
4 RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.767 01:51:08 1:25:14 0:10:37 4.0
5 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.867 01:46:03 1:31:57 0:17:08 5.0
6 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 DNF     6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com