Trailer Handicap 2019-2020

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: NHC3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 2.0 2.0 1.0 (3.0) (5.0 DNC) 2.0 15.0 7.0
2nd RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 1.0 3.0 2.0 (4.0) 2.0 (4.0) 16.0 8.0
3rd RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 (6.0 DNC) 1.0 4.0 1.0 3.0 (6.0 DNC) 21.0 9.0
4th RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 2.3 RDGa (5.0 DNC) 5.0 (7.0 DNC) 1.0 1.0 21.3 9.3
5th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.65 (6.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 2.0 5.0 DNC (6.0 DNC) 27.0 15.0
6th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 (6.0 DNC) 5.0 DNC (8.0 DNC) 5.0 DNF 5.0 DNC 3.0 32.0 18.0
7th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 3.0 5.0 DNC (8.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC 34.0 19.0
8th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 (6.0 DNC) 5.0 DNC 5.3 RDGa (7.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC 34.3 21.3
9th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 6.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC 37.0 22.0
9th RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 6.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC 37.0 22.0
9th RYA NHC Electric Blue Mix 107 Kynan Wall   0.677 6.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) (7.0 DNC) 5.0 DNC 6.0 DNC 37.0 22.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:42:19 1:26:27 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:55:22 1:31:01 0:05:47 2.0
3 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 RDGa     2.3
4 RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 02:13:40 1:37:35 0:15:14 3.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 02:03:55 1:19:48 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:41:41 1:20:14 0:00:32 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:35:10 1:20:54 0:01:17 3.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:08:39 0:54:10 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:05:21 0:55:29 0:01:33 2.0
3 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.656 01:50:25 1:12:26 0:27:51 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 01:52:30 1:12:27 0:28:24 4.0
5 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 01:57:30 1:14:51 0:32:28 5.0
6 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 RDGa     5.3

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.633 02:03:57 1:18:28 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.644 02:09:51 1:23:37 0:08:01 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.805 01:44:41 1:24:16 0:07:13 3.0
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.863 01:46:03 1:31:31 0:15:08 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 DNF     5.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.624 01:45:53 1:06:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.856 01:22:45 1:10:50 0:05:34 2.0
3 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.635 01:54:12 1:12:31 0:10:09 3.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.633 01:43:21 1:05:25 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.800 01:25:40 1:08:32 0:03:53 2.0
3 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 01:43:12 1:10:29 0:07:25 3.0
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.860 01:23:56 1:12:11 0:07:52 4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com