Trailer Handicap 2019-2020

RRSRC

Results are provisional

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: NHC3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:55:22 01:41:41 01:08:39 (01:44:41) (DNC) 01:25:40 01:23:36 15.0 7.0
2nd RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:42:19 01:35:10 01:05:21 (01:46:03) 01:22:45 (01:23:56)   16.0 8.0
3rd RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 (DNC) 02:03:55 01:52:30 02:03:57 01:54:12 (DNC)   21.0 9.0
4th RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 RDGa (DNC) 01:57:30 (DNC) 01:45:53 01:43:21   21.3 9.3
5th RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.65 (DNC) DNC 01:50:25 02:09:51 DNC (DNC)   27.0 15.0
6th RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 (DNC) DNC (DNC) DNF DNC 01:43:12 DNF 32.0 18.0
7th RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 02:13:40 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC   34.0 19.0
8th RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 (DNC) DNC RDGa (DNC) DNC DNC   34.3 21.3
9th RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNF 37.0 22.0
9th RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC   37.0 22.0
9th RYA NHC Electric Blue Mix 107 Kynan Wall   0.677 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC   37.0 22.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.845 01:42:19 1:26:27 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:55:22 1:31:01 0:05:47 2.0
3 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 RDGa     2.3
4 RYA NHC Racy Lady RL24 338 Brendan McKeowan Tom 0.73 02:13:40 1:37:35 0:15:14 3.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 02:03:55 1:19:48 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:41:41 1:20:14 0:00:32 2.0
3 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.850 01:35:10 1:20:54 0:01:17 3.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.789 01:08:39 0:54:10 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 01:05:21 0:55:29 0:01:33 2.0
3 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.656 01:50:25 1:12:26 0:27:51 3.0
4 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.644 01:52:30 1:12:27 0:28:24 4.0
5 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 01:57:30 1:14:51 0:32:28 5.0
6 RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 RDGa     5.3

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.633 02:03:57 1:18:28 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.644 02:09:51 1:23:37 0:08:01 2.0
3 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.805 01:44:41 1:24:16 0:07:13 3.0
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.863 01:46:03 1:31:31 0:15:08 4.0
5 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 DNF     5.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.624 01:45:53 1:06:04 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.856 01:22:45 1:10:50 0:05:34 2.0
3 RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah Calinan 0.635 01:54:12 1:12:31 0:10:09 3.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
1 RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.633 01:43:21 1:05:25 0:00:00 1.0
2 RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.800 01:25:40 1:08:32 0:03:53 2.0
3 RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 01:43:12 1:10:29 0:07:25 3.0
4 RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.860 01:23:56 1:12:11 0:07:52 4.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Elapsed Corrected BCE Points
  RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright   0.796 01:23:36      
  RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.677 DNF      
  RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.833 DNF      



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com