Trailer Champ 2019-2020

RRSRC

Results are provisional as of 8/09/19

CBH Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 1st 3.0 3.0 1.0 1.0 3.0 11.0 11.0
CBH Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.833 2nd 1.0 1.0 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 21.0 21.0
CBH Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.655 3rd 4.0 8.0 DNC 4.0 5.0 DNC 1.0 22.0 22.0
CBH Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.86 4th 9.0 DNC 2.0 3.0 5.0 DNC 4.0 23.0 23.0
CBH Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.833 5th 2.0 8.0 DNC 6.0 DNC 2.0 8.0 DNC 26.0 26.0
CBH Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.69 6th 7.0 5.0 6.0 DNC 3.0 5.3 RDGa 26.3 26.3
CBH Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.763 7th 6.0 5.5 RDGa 6.0 DNC 5.0 DNC 5.0 27.5 27.5
CBH inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.800 8th 5.0 8.0 DNC 2.0 5.0 DNC 8.0 DNC 28.0 28.0
CBH eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.7 9th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 2.0 30.0 30.0
CBH Marasmerised Masrim 720 0 Will Richards   0.770 10th 9.0 DNC 4.0 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 32.0 32.0
CBH Mr Squiggle Castle 650 61 Todd Goldsmith   0.725 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Djinnz Waller 5.4 X Graham Hodgins   0.725 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Electric Blue Mix 107 Kynan Wall   0.7 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH White Tail Spider 550 1 Peter Taylor   0.833 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Ex Colson OAK 108PM Paul Morris   0.725 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Bad Blood Spider 550 6K Kynan Wall   0.833 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie   0.833 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.728 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Just a Touch more Colson 550 106 Chris Larsen   0.783 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0
CBH Bad Blood Spider 550 6W Will Richards   0.833 11th 9.0 DNC 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 36.0

RYA NHC Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.789 1st (4.0) 3.0 1.0 1.0 3.0 12.0 8.0
RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 2nd 2.0 (8.0 DNC) 4.0 5.0 DNC 1.0 20.0 12.0
RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.857 3rd 1.0 1.0 6.0 DNC 5.0 DNC (8.0 DNC) 21.0 13.0
RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.901 4th (9.0 DNC) 2.0 3.0 5.0 DNC 5.0 24.0 15.0
RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.644 5th 5.0 4.0 (6.0 DNC) 3.0 4.5 RDGa 22.5 16.5
RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.849 6th 3.0 (8.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 8.0 DNC 27.0 19.0
RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.752 7th (7.0) 5.5 RDGa 6.0 DNC 5.0 DNC 4.0 27.5 20.5
RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.683 8th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 2.0 30.0 21.0
RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.838 9th 6.0 (8.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 8.0 DNC 29.0 21.0
RYA NHC Marasmerised Masrim 720 0 Will Richards   0.77 10th (9.0 DNC) 5.0 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 33.0 24.0
RYA NHC Bad Blood Spider 550 6 Ian Michie   0.841 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Summer Dream RL24 447 Rod Smith   0.65 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Just a Touch more Colson 550 106 Chris Larsen   0.787 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Bad Blood Spider 550 6W Will Richards   0.855 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Electric Blue Mix 107 Kynan Wall   0.677 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC White Tail Spider 550 1 Peter Taylor   0.783 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Ex Colson OAK 108PM Paul Morris   0.729 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Bad Blood Spider 550 6K Kynan Wall   0.838 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Mr Squiggle Castle 650 61 Todd Goldsmith   0.736 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3K Kynan Wall   0.84 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Baby Faced Assissan I550 PS76 Mills & Hams   0.807 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0
RYA NHC Djinnz Waller 5.4 X Graham Hodgins   0.679 11th (9.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 8.0 DNC 36.0 27.0

BCE or Back Calculated Elapsed time shows how much faster the boat has to finish to tie with the first boat.

R1 - CBH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
CBH Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.833 1 01:32:00 1:16:38 0:00:00 1.0
CBH Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.833 2 01:37:40 1:21:21 0:05:40 2.0
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 3 01:46:22 1:21:48 0:06:43 3.0
CBH Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.655 4 02:06:51 1:23:05 0:09:51 4.0
CBH inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.800 5 01:45:38 1:24:30 0:09:50 5.0
CBH Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.763 6 01:57:23 1:29:34 0:16:57 6.0
CBH Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.69 7 02:15:43 1:33:39 0:24:39 7.0

R2 - CBH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
CBH Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.833 1 01:04:44 0:53:55 0:00:00 1.0
CBH Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.86 2 01:02:50 0:54:02 0:00:08 2.0
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 3 01:14:02 0:56:56 0:03:55 3.0
CBH Marasmerised Masrim 720 0 Will Richards   0.770 4 01:25:58 1:06:12 0:15:56 4.0
CBH Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.69 5 01:38:11 1:07:45 0:20:02 5.0
CBH Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.763 6 RDGa     5.5

R3 - CBH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 1 01:29:34 1:08:53 0:00:00 1.0
CBH inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.800 2 01:27:08 1:09:42 0:01:02 2.0
CBH Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.86 3 01:21:56 1:10:28 0:01:51 3.0
CBH Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.655 4 02:23:09 1:33:46 0:38:00 4.0

R4 - CBH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 1 01:02:41 0:48:12 0:00:00 1.0
CBH Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.833 2 59:26 0:49:30 0:01:34 2.0
CBH Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.69 3 01:21:39 0:56:20 0:11:47 3.0

R5 - CBH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
CBH Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.655 1 01:36:32 1:03:14 0:00:00 1.0
CBH eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.7 2 01:44:38 1:13:15 0:14:18 2.0
CBH Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.769 3 01:49:20 1:24:05 0:27:07 3.0
CBH Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.86 4 01:38:18 1:24:32 0:24:47 4.0
CBH Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.763 5 01:56:07 1:28:36 0:33:15 5.0
CBH Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.69 6 RDGa     5.3

R1 - RYA NHC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.858 1 01:32:00 1:18:56 0:00:00 1.0
RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.637 2 02:06:51 1:20:48 0:02:56 2.0
RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.840 3 01:37:40 1:22:02 0:03:42 3.0
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.787 4 01:46:22 1:23:43 0:06:04 4.0
RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.646 5 02:15:43 1:27:40 0:13:31 5.0
RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.840 6 01:45:38 1:28:44 0:11:40 6.0
RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.757 7 01:57:23 1:28:52 0:13:07 7.0

R2 - RYA NHC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
RYA NHC Reg Spider 550 7 Bill Heuchmer   0.865 1 01:04:44 0:56:00 0:00:00 1.0
RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.897 2 01:02:50 0:56:22 0:00:25 2.0
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.786 3 01:14:02 0:58:11 0:02:48 3.0
RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.641 4 01:38:11 1:02:56 0:10:50 4.0
RYA NHC Marasmerised Masrim 720 0 Will Richards   0.770 5 01:25:58 1:06:12 0:13:15 5.0
RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.753 6 RDGa     5.5

R3 - RYA NHC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.785 1 01:29:34 1:10:19 0:00:00 1.0
RYA NHC inci winci Spider OAK 2 Graeme Fleming Fiona Cormack 0.836 2 01:27:08 1:12:51 0:03:02 2.0
RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.904 3 01:21:56 1:14:04 0:04:09 3.0
RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.642 4 02:23:09 1:31:54 0:33:38 4.0

R4 - RYA NHC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.793 1 01:02:41 0:49:42 0:00:00 1.0
RYA NHC Shades of Grey Spider 550 3 Andrew McInnes Todd Goldsmith 0.843 2 59:26 0:50:06 0:00:28 2.0
RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.633 3 01:21:39 0:51:41 0:03:07 3.0

R5 - RYA NHC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Fleet Boat Class SailNo Helm CrewName Handicap Rank Elapsed Corrected BCE Points
RYA NHC Bella Castle 550 516 Mark Pierce Julie Ferguson 0.634 1 01:36:32 1:01:12 0:00:00 1.0
RYA NHC eX Colson OAK 108 Norm Hunt   0.684 2 01:44:38 1:11:34 0:15:09 2.0
RYA NHC Spudgun RL24 126 Matt Cartright John Kulos 0.799 3 01:49:20 1:27:21 0:32:44 3.0
RYA NHC Treasure Isle RL24 dx 505 Paul Morris   0.753 4 01:56:07 1:27:26 0:34:50 4.0
RYA NHC Serenity Careel 22 117 Ian Bowles Sarah 0.636 5 RDGa     4.5
RYA NHC Run Rabbit Run XL 720 XL1 Col Hinwood Phil Causley 0.902 6 01:38:18 1:28:40 0:30:27 5.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RDGaRedress - average points for all races except the race in question



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com