RS 700 and 800 natioanl championships 2014

Plymouth youth sailing

Results as of 15:58 on August 24, 2014

700 Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet SailNo Club HelmName CrewName R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
Total Nett
1st 50 700 1030   Jerry Wales   1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 (22.0 RET) 2.0 1.0 34.0 10.0
2nd 42 700 839 Shoreham SC Neil Ashby   (6.0) 4.0 4.0 (7.0) 1.0 4.0 3.0 2.0 1.0 6.0 38.0 25.0
3rd 40 700 1019 Hayling Island SC David Smithwhite   (7.0) (5.0) 5.0 1.0 5.0 2.0 5.0 5.0 3.0 2.0 40.0 28.0
4th 51 700 875 Snettisham Beach SC Robbie Bell   5.0 (22.0 RET) 7.0 3.0 7.0 3.0 4.0 1.0 4.0 (10.0) 66.0 34.0
5th 41 700 720 Bristol Corinthian YC/RNSA Richard Wadsworth   3.0 8.0 (10.0) (10.0) 3.0 6.0 6.0 3.0 10.0 5.0 64.0 44.0
6th 47 700 1040 Hayling Island SC Simon Letten   4.0 6.0 3.0 6.0 4.0 7.0 (22.0 RET) 11.0 14.0 (15.0) 92.0 55.0
7th 53 700 1027 Snettisham Beach SC Colin Dacey   10.0 7.0 (13.0) (12.0) 6.0 5.0 2.0 9.0 5.0 12.0 81.0 56.0
8th 48 700 1022 Hayling Island SC Ian Swann   (12.0) 9.0 2.0 8.0 9.0 9.0 (11.0) 10.0 7.0 4.0 81.0 58.0
9th 56 700 802 Lancing SC Gary Austin   9.0 (22.0 RET) 6.0 5.0 12.0 (13.0) 8.0 6.0 8.0 7.0 96.0 61.0
10th 49 700 910 Graham Water SC Alex Reid   11.0 2.0 8.0 9.0 (13.0) 8.0 10.0 4.0 12.0 (13.0) 90.0 64.0
11th 38 700 905 Netley SC Spod Olive   8.0 10.0 (12.0) 11.0 (17.0) 12.0 7.0 8.0 6.0 3.0 94.0 65.0
12th 37 700 959   Jakub Kosvica   (14.0) 11.0 9.0 13.0 11.0 11.0 14.0 (22.0 RET) 13.0 8.0 126.0 90.0
13th 52 700 944 Littleton SC James Bayliss   (22.0 DNF) (22.0 DNC) 14.0 15.0 14.0 10.0 12.0 7.0 11.0 11.0 138.0 94.0
14th 46 700 737 Thorney Island SC Richard Kennedy   13.0 (22.0 RET) 11.0 14.0 15.0 17.0 9.0 (22.0 RET) 9.0 9.0 141.0 97.0
15th 45 700 1023 Snettisham Beach SC Ian Nolan   2.0 3.0 15.0 4.0 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 142.0 98.0
16th 44 700 914 Graham Blake Graham Blake   15.0 12.0 16.0 (17.0) 10.0 (18.0) 16.0 12.0 16.0 16.0 148.0 113.0
17th 43 700 1031 Queen mary SC Hamish Griffiths   (22.0 DNF) (22.0 DNC) 21.0 18.0 16.0 14.0 15.0 14.0 17.0 17.0 176.0 132.0
18th 36 700 907   Martin Cvan   17.0 (22.0 DNC) 18.0 20.0 21.0 15.0 13.0 (22.0 RET) 15.0 14.0 177.0 133.0
19th 54 700 820 Lyne Regis SC James Fuller   (22.0 DNC) 13.0 20.0 19.0 19.0 16.0 17.0 13.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 183.0 139.0
20th 39 700 762 Great Moor SC Adrian Howe   16.0 14.0 19.0 (22.0 RET) 20.0 19.0 18.0 (22.0 RET) 22.0 RET 22.0 DNC 194.0 150.0
21st 55 700 1020 Royal Navy SC Stephen Hermanson   (22.0 DNF) (22.0 RET) 17.0 16.0 18.0 22.0 RET 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 205.0 161.0

800 Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet SailNo Club HelmName CrewName R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
Total Nett
1st 13 800 1204 Emberton Park SC Roger Phillips Will Crocker (11.0) 5.0 (9.0) 1.0 1.0 3.0 5.0 1.0 2.0 2.0 40.0 20.0
2nd 5 800 1211 RYA David Hivey John Mather 1.0 (12.0) 2.0 (6.0) 2.0 4.0 6.0 5.0 3.0 3.0 44.0 26.0
3rd 3 800 1203 Graham Water SC Tim Saxton Sam Littlejohn 2.0 2.0 1.0 (14.0) 3.0 2.0 9.0 11.0 9.0 (13.0) 66.0 39.0
4th 33 800 1138   Martin Boatman Andrew brown 7.0 8.0 6.0 5.0 5.0 1.0 4.0 6.0 (10.0) (34.0 RET) 86.0 42.0
5th 29 800 1124   Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allin (13.0) 10.0 11.0 (15.0) 6.0 13.0 3.0 7.0 1.0 1.0 80.0 52.0
6th 23 800 1187 Hayling Island Richard Lovering Olivier Vidal 8.0 6.0 (16.0) 11.0 (18.0) 5.0 1.0 2.0 15.0 5.0 87.0 53.0
7th 34 800 1163 Beer SC James Green Jamie Trewick (15.0) 3.0 3.0 9.0 4.0 11.0 2.0 (13.0) 13.0 8.0 81.0 53.0
8th 7 800 1129 Royal Lymington SC Luke McEwen Emma McEwen 4.0 4.0 8.0 12.0 8.0 8.0 (23.0) 4.0 6.0 (20.0) 97.0 54.0
9th 1 800 1195 Port Dinorwic SC James Date Toby Wincer 3.0 1.0 18.0 8.0 7.0 9.0 (34.0 BFD) 3.0 8.0 (34.0 RET) 125.0 57.0
10th 9 800 1212 Eastbourne Sovereign SC Andy Jeffries Allyson Jeffries 5.0 14.0 (20.0) 4.0 14.0 7.0 11.0 9.0 (17.0) 11.0 112.0 75.0
11th 15 800 1154 Netley SC David Steed Louise Steed 9.0 9.0 15.0 7.0 (23.0) 16.0 7.0 10.0 (18.0) 6.0 120.0 79.0
12th 11 800 1180   Tom Halhead Stu Jagger (34.0 RET) 13.0 4.0 2.0 12.0 (18.0) 17.0 17.0 7.0 16.0 140.0 88.0
13th 8 800 1014 RYA Matthew Chapman Will Rogers 12.0 7.0 5.0 16.0 15.0 12.0 (19.0) (34.0 BFD) 5.0 17.0 142.0 89.0
14th 19 800 1133 Emsworth SC Hugh Watson Andy Watkins 10.0 16.0 14.0 (22.0) 19.0 10.0 8.0 8.0 (20.0) 7.0 134.0 92.0
15th 17 800 1189 Castle Cove SC Hugh Shone Hannah Tattersall 6.0 15.0 (19.0) 13.0 10.0 6.0 14.0 14.0 16.0 (18.0) 131.0 94.0
16th 26 800 1166 Datchet Water SC Ralph Singleton Sophie Singleton 16.0 (17.0) 7.0 10.0 11.0 14.0 13.0 (22.0) 14.0 9.0 133.0 94.0
17th 16 800 983 Weston SC/Castle Cove SC Sam Barker Stu Moore 17.0 (23.0) 13.0 20.0 13.0 (21.0) 10.0 18.0 4.0 4.0 143.0 99.0
18th 22 800 1200 Weston SC Matt Humphreys Amy Cartwright 18.0 (20.0) (22.0) 3.0 9.0 19.0 12.0 20.0 11.0 14.0 148.0 106.0
19th 25 800 1128 Essex YC Seb Baucutt Alex Farrall 14.0 11.0 (21.0) 18.0 16.0 (22.0) 21.0 15.0 19.0 12.0 169.0 126.0
20th 21 800 1057 Nottinghamshire County SC Tom Jeffcoate Mark Hogan (22.0) (34.0 DNC) 17.0 21.0 20.0 17.0 15.0 19.0 12.0 10.0 187.0 131.0
21st 32 800 1131 Emsworth Slipper SC Adam Cockerill Ben Hodges 21.0 (25.0) 12.0 17.0 21.0 15.0 18.0 (34.0 BFD) 25.0 15.0 203.0 144.0
22nd 31 800 1142 Itchenor SC Oli Woods Jane Turner 25.0 19.0 (28.0) 19.0 17.0 20.0 16.0 12.0 (30.0) 22.0 208.0 150.0
23rd 27 800 868 Lancing SC Joel Walker Sarah Crossman (34.0 DNF) 18.0 10.0 26.0 22.0 (27.0) 22.0 16.0 21.0 19.0 215.0 154.0
24th 28 800 1010 Royal Torbay YC John Warburton James Clapham 20.0 22.0 (27.0) (27.0) 24.0 25.0 24.0 21.0 22.0 23.0 235.0 181.0
25th 4 800 834 Plymouth Youth Sailing Josh Ridley Jamie Johnson (28.0) 21.0 23.0 24.0 25.0 23.0 20.0 25.0 (26.0) 25.0 240.0 186.0
26th 10 800 1087   Tim Palmer H Nelson 24.0 (26.0) 25.0 23.0 26.0 26.0 25.0 24.0 (28.0) 21.0 248.0 194.0
27th 14 800 1045 Wilsonian SC Richard Smith Ellie Smith 23.0 24.0 (34.0 DNC) 25.0 (34.0 RET) 28.0 28.0 23.0 23.0 27.0 269.0 201.0
28th 2 800 822   Simon Pryor Jamie Dawson 26.0 27.0 26.0 28.0 29.0 24.0 (30.0) 26.0 27.0 (30.0) 273.0 213.0
29th 24 800 1099 Draycote Water SC Alistair Hodgson Rebecca Eno (34.0 DNC) (31.0) 24.0 29.0 28.0 29.0 27.0 29.0 24.0 24.0 279.0 214.0
30th 18 800 932 Brightlingsea SC Brian Allen Claire Allen 19.0 30.0 29.0 30.0 27.0 (31.0) 26.0 27.0 (31.0) 28.0 278.0 216.0
31st 12 800 1194 Hayling Island SC Christopher Miles Julian Miles 27.0 28.0 (30.0) (32.0) 30.0 30.0 29.0 30.0 29.0 29.0 294.0 232.0
32nd 6 800 889 Snettisham Beach SC Edward Napolitano Jack Napolitano 29.0 29.0 31.0 (33.0) (32.0) 32.0 32.0 28.0 32.0 31.0 309.0 244.0
33rd 20 800 1015 Oxford SC Simon Payne Fenella Williams (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 31.0 31.0 33.0 31.0 34.0 DNC 33.0 26.0 321.0 253.0



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com