event burgee venue burgee

SEKONDA RS Feva National Championship 2011

South Canarfonshire Yacht Club

Results are final as of 19:30 on 31/05/2011

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 102, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Sail number Helm Name Crew Name Helm sailing club, centre or county association Race 1
29/05/2011
Race 2
29/05/2011
Race 3
29/05/2011
Race 4
30/05/2011
Race 5
30/05/2011
Race 6
30/05/2011
Race 7
31/05/2011
Race 8
31/05/2011
Race 9
31/05/2011
Total Nett
1st 15 Gold 4204 Owen BOWERMAN Charlie DARLING Hayling Island Sailing Club 2 (3) 3 1 1 3 (4) 2 1 20 13
2nd 100 Gold 2686 Matthew WHITFIELD Gareth VINEY Penarth Yacht Club and Cardiff Bay Yacht 1 4 1 7 (14 ZFP) 1 1 3 (54 OCS) 86 18
3rd 24 Gold 3105 Debbie DARLING Tom DARLING Hayling Island Sailing Club 4 1 (5) 3 4 (7) 2 4 3 33 21
4th 6 Gold 3307 Robert BADDELEY James TAYLOR Hayling Island Sailing Club 9 3 3 8 (10) (10) 5 1 5 54 34
5th 71 Gold 4000 Morgan PEACH Herbie HARFORD Royal Torbay Yacht Club 5 2 6 4 (18 ZFP) 8 9 (15) 2 69 36
6th 85 Gold 1250 Jovian SHORT James BARLOW Royal Torbay Yacht Club 6 2 4 (45) 6 4 (17) 12 7 103 41
7th 58 Gold 4251 Robert MASTERMAN Alice MASTERMAN Hayling Island Sailing Club 4 4 7 5 8 5 (21) 17 (18) 89 50
8th 57 Gold 3811 Rob LOVERIDGE Emma LOVERIDGE Draycote Water Sailing Club 3 (53 DNF) 1 13 13 ZFP 2 (18) 14 11 128 57
9th 72 Gold 4347 Emily PETERS Augusta REDDING Hayling Island Sailing Club 8 13 7 6 9 (15) 7 (20) 8 93 58
10th 74 Gold 4355 Anna PRESCOTT Jess EALES Lymington Town Sailing Club 9 9 8 10 (11) 9 11 5 (54 OCS) 126 61
11th 63 Gold 384 Robert MORRIS George SHELLEY SCYC & Shropshire Sailing Club 1 1 4 24 (54 RAF) 6 8 18 (32) 148 62
12th 27 Gold 3357 Matilda DOLIN Josh VOLLER Burghfield Sailing Club 10 (18) 8 2 15 14 (20) 9 6 102 64
13th 3 Gold 3394 Chris ALLEN Jamie ALLEN Hayling Island Sailing Club 7 7 11 (14) (18) 12 12 8 9 98 66
14th 13 Gold 4084 Gemma BIRD Morgan DIBB Hayling Island Sailing Club 3 8 (52 OCS) 19 5 20 6 (21 ZFP) 13 147 74
15th 92 Gold 4344 Chay TAYLOR Stirling TAYLOR Burnham Sailing Club 18 (19) 13 18 (25) 13 3 18 ZFP 4 131 87
16th 46 Gold 3672 Sarah HUSSEY Andy BRIERLEY Royal Torbay Yacht Club 2 7 2 (28) 17 16 22 (34) 23 151 89
17th 8 Gold 2617 Jacob BARNETT Emma BARNETT Royal Torbay Yacht Club 7 9 15 (38) (30) 21 16 11 10 157 89
18th 53 Gold 2587 Adam KAY Joseph WINBUSH Warsash Sailing Club 6 5 2 (47) 16 25 14 23 (44) 182 91
19th 54 Gold 3360 Jemima LAWSON Jenny CROPLEY Emsworth Sailing Club 11 22 (52 DNF) 9 (29) 18 19 6 12 178 97
20th 4 Gold 3001 Hugo ANDREWS Elliot SPENSLEY-CORFIELD Hayling Island Sailing Club 12 15 13 15 13 (29) 10 (26) 26 159 104
21st 102 Gold 4459 Oliver WRIGHT Luke MACDERMOTT Paignton Sailing Club 11 10 5 (46) 20 11 31 (46) 19 199 107
22nd 14 Gold 129 Barnaby BLACKSTONE William PROUD Bewl Valley Sailing Club 8 6 10 (31) 27 27 (42) 21 22 194 121
23rd 93 Gold 3458 Hugo TUCKER Tim COLLINO Emsworth Sailing Club 29 5 12 26 12 24 (34) 19 (30) 191 127
24th 78 Gold 4135 Will ROBINSON George HUNTER Oakham School / Rutland Sailing Club 5 12 20 30 21 30 (33) (37) 16 204 134
25th 77 Gold 3746 Misha RADIONOVSKIY Toni DUFFY Oakham School / Rutland Sailing Club (36) 8 10 29 22 23 15 35 (37) 215 142
26th 84 Gold 3003 Emma SCOURFIELD Jessica SCOURFIELD Royal Torbay Yacht Club 16 17 (52 OCS) 20 (54 DNF) 40 26 13 14 252 146
27th 48 Gold 4133 Angus INMAN Joe HILLS Oakham School / Rutland Sailing Club 10 21 17 17 33 (35) 29 (48) 25 235 152
28th 83 Gold 3788 Oliver SCOTT Tom MITCHELL Docklands Sailing & Watersports Centre 16 15 21 21 (38) 22 28 (32) 29 222 152
29th 39 Gold 4242 Seb BAUCUTT Harry BUISSERET Tonbridge School / Bough Beech Sailing C 14 (53 DNF) 9 27 24 19 41 (42) 21 250 155
30th 47 Gold 2050 James HUTTON-PENMAN Kathryn HUTTON-PENMAN Corinthian Otters / Burnham Sailing Club 20 24 14 (49) (35) 34 24 24 15 239 155
31st 38 Gold 3737 Edward HAYNES Henry BOWERS Sevenoaks School / Bough Beech Sailing C 12 14 9 (42) 34 ZFP 36 38 (41) 17 243 160
32nd 68 Gold 3341 Ben OLIVER Tom OLIVER Calshot Sailing Club 22 10 (52 DNF) 40 14 17 13 (47) 45 260 161
33rd 10 Gold 1664 Joshua BELBEN Jonathan BADDELEY Stokes Bay Sailing Club 27 16 21 23 (43) (50) 30 25 20 255 162
34th 103 Gold 3738 Sam YEARSLEY Ellie BURROWS Hayling Island Sailing Club 33 11 11 (44) 19 28 35 31 (38) 250 168
35th 97 Gold 3537 Phoebe WARREN Lily SUMMERS Emsworth Sailing Club 20 18 15 25 (45) 32 23 (54 DSQ) 36 268 169
36th 45 Gold 3909 Rory HUNTER Sophie THOMSON Arran Junior Sailing Club 25 17 12 22 (39) (47) 39 29 34 264 178
37th 81 Gold 4382 Delanie RUTTER Eve TOWNSEND Emsworth Sailing Club 26 19 19 16 26 33 45 (51) (47) 282 184
38th 32 Gold 3638 Patrick GANNON Niamh GANNON Burghfield Sailing Club 14 22 (52 OCS) 32 37 (45) 38 22 27 289 192
39th 96 Gold 1883 Sophie WARD Will WARD Ogston Sailing Club 21 24 24 35 (48) (42) 32 28 28 282 192
40th 99 Gold 4195 Cameron WEBBER Joseph FENWICK Hill Head Sailing Club / Thornbury Saili 19 23 24 34 32 (39) (43) 30 31 275 193
41st 17 Gold 1486 Molly BROWN Arthur BROWN Burnham Sailing Club / Royal Burnham Yac 13 12 16 (48) (54 DNF) 38 36 36 43 296 194
42nd 101 Gold 3187 Elliott WILKINSON Joshua CROFT St Mawes Sailing Club 17 13 16 (41) 40 37 (49) 33 40 286 196
43rd 2 Gold 2047 Flynn DAVIES Nick HUTTON-PENMAN Burnham Sailing Club 22 23 (52 DNF) 12 28 (52) 40 38 ZFP 35 302 198
44th 36 Gold 4044 Molly GRIFFIN Dom HALL Draycote Water Sailing Club 29 14 23 36 31 26 (48) 39 (54 DNF) 300 198
45th 42 Gold 4102 Matt HILL Joe REEVE Burghfield Sailing Club 23 31 19 33 36 (41) 27 (38) 33 281 202
46th 62 Gold 3792 Rebecca MORRIS Islay GRANT South Caernarvonshire Yacht Club / Shrop 17 6 6 (50) 44 43 (47) 44 46 303 206
47th 21 Gold 4174 Jack WARD Sam CLARK Claires Court Schools / 24 21 22 37 (46) (44) 44 43 24 305 215
48th 82 Gold 3416 Imogen SCOTT Charlie STANNARD Docklands Sailing & Watersports Centre 15 16 18 (54 RAF) 41 46 (52) 40 48 330 224
49th 76 Gold 4385 Emily PROUD Olivia WINTHER Chichester Yacht Club 34 20 20 39 34 (48) 46 (49) 42 332 235
50th 75 Gold 3938 Finbar PRESTON Ed SHELLEY Emsworth Sailing Club (54 DNF) 53 DNF 52 DNF 11 (54 DNF) 31 25 16 54 OCS 350 242
51st 40 Gold 4279 Tom NICHOLLS Henry PROTO Tonbridge School / Bough Beech Sailing C 19 20 25 (52) 47 49 (50) 45 41 348 246
52nd 91 Gold 4377 Alex TALBOT Patrick CHAPMAN Sutton Bingham Sailing Club 40 27 17 43 42 (54 DNF) (51) 50 39 363 258
53rd 60 Gold 4219 James MIDDLETON Matthew MERCER Crosby Sailing Club / South Caernarvonsh 28 11 14 51 (54 DNF) 51 53 52 (54 DNF) 368 260
1st 51 Silver 2720 Tom JOESBURY Ollie SELLERS Budworth Sailing Club / Port Dinorwic Sa 18 (34) (52 DNF) 2 1 1 3 3 1 115 29
2nd 22 Silver 3000 Alex COLE Will CREAVEN Cardiff Bay Yacht Club 15 (53 DNF) (52 DNF) 3 5 12 4 1 2 147 42
3rd 59 Silver 1412 Max MATTHEWS Guy RIVINGTON Tudor Sailing Club (32) (38) 22 4 2 5 18 2 6 129 59
4th 98 Silver 2577 Jamie WEBB Syd MCLEAN Wraysbury Lake Sailing Club (33) (28) 27 1 7 14 1 6 7 124 63
5th 89 Silver 3883 Jamie SMITH David BRAND Hayling Island Sailing Club 30 (53 DNF) (52 DNF) 6 10 7 7 7 3 175 70
6th 31 Silver 3750 Jenny SMALLWOOD Esther FENTON-JONES Papercourt Sailing Club 23 (25) (26) 10 4 6 14 9 5 122 71
7th 30 Silver 4361 James EALES Lindy PRESCOTT Royal Lymington Yacht Club 22 (26) (28) 5 12 16 5 4 12 130 76
8th 18 Silver 3734 Joe BURGIN Gregory SALE Oakham School / Rutland Sailing Club 13 (53 DNF) (52 DNF) 7 22 4 16 11 11 189 84
9th 34 Silver 3815 Molly GILBERT Tabitha PEEL Emsworth Sailing Club (37) 25 30 (33) 6 10 12 5 14 172 102
10th 66 Silver 783 Jack NUNN James DANDO Cardiff Bay Yacht Club 26 26 (32) 13 (54 OCS) 2 2 21 15 191 105
11th 11 Silver 3900 Lucy BEST Ciara BERRY South Caernarvonshire Yacht Club / Cardi (32) (29) 23 8 19 9 13 13 21 167 106
12th 87 Silver 2383 Alex SMALLWOOD Liz SMALLWOOD Wraysbury Lake (54 DNF) (53 DNF) 52 DNF 9 3 11 11 14 13 220 113
13th 33 Silver 2828 Millie GIBBONS Lily STREATFEILD Chipstead Sailing Club 25 (37) (29) 19 9 15 9 25 17 185 119
14th 55 Silver 870 Rebecca LEWIS Harriet WINBUSH Draycote Water Sailing Club (27) (35) 26 15 14 17 22 17 10 183 121
15th 41 Silver 4284 Will ARNDT Nicholas TURNER Tonbridge School / Bough Beech Sailing C (35) (35) 18 28 8 3 26 34 18 205 135
16th 37 Silver 2215 Max GRIGGS Cody GRIGGS Royal Torbay Yacht Club (49) 29 28 12 24 (39) 15 8 26 230 142
17th 9 Silver 1307 Sam BARSON Mike LEAR Oakham School / Rutland Sailing Club (38) 32 (52 DNF) 16 11 13 20 15 35 232 142
18th 16 Silver 1389 Hannah BRISTOW Bobby HEWITT Leigh and Lowton Sailing Club (43) 32 (52 DNF) 14 37 18 6 10 28 240 145
19th 56 Silver 88 Alasdair LOGAN Angus JOHNSTONE Largs Sailing Club 24 33 (52 DNF) (43) 15 8 24 24 22 245 150
20th 52 Silver 3626 Alex JOESBURY Emlyn WILLIAMS Port Dinorwic Sailing Club /Budworth Sai 41 (53 DNF) (52 DNF) 11 23 23 17 18 20 258 153
21st 64 Silver 4039 Wills MURRAY Grace MURRAY Oxford Pirates (40) 27 (30) 26 13 27 23 12 25 223 153
22nd 49 Silver 2508 Jamie JOBSON Eve GADD Royal Torbay Yacht Club 39 28 (52 DNF) 20 25 19 (40) 20 4 247 155
23rd 88 Silver 3733 Tom SMITH Daniel WILSON Sevenoaks School / Bough Beech Sailing C 42 (53 DNF) (52 DNF) 37 16 22 25 29 9 285 180
24th 94 Silver 3030 Jemma VINEY Matthew VINEY Cardiff Bay Yacht Club 30 34 27 22 31 (35) 10 (36) 27 252 181
25th 86 Silver 2153 Immi SLINN Ruby GRIFFIN Draycote Water Sailing Club (48) (40) 29 21 18 31 32 31 23 273 185
26th 26 Silver 2376 Callum DIXON Iona DIXON Docklands Sailing & Watersports Centre 39 30 25 18 (54 OCS) 24 (44) 23 34 291 193
27th 65 Silver 3781 Hector NELSON Jeremy NELSON Hayling Island Sailing Club 36 (53 DNF) 52 DNF 25 17 26 8 30 (54 DSQ) 301 194
28th 5 Silver 4037 Libi ASKEW Poppy DANIEL Burghfield Sailing Club 34 30 32 (41) (54 OCS) 21 21 22 36 291 196
29th 67 Silver 4407 Fionn O'FARRELL Tadhg O'FARRELL WSC 50 (53 DNF) (52 DNF) 32 20 20 31 47 8 313 208
30th 28 Silver 2920 Stuart DOUGHTY James DERMOTT Oakham School / Rutland Sailing Club 35 (39) 33 27 28 30 27 (40) 32 291 212
31st 73 Silver 3102 Lucy PRATT Ben POE Sutton Bingham Sailing Club 43 (53 DNF) (52 DNF) 23 29 32 29 27 33 321 216
32nd 20 Silver 4038 Charlie PRITCHARD George GOSS Claires Court Schools / 28 (41) 31 35 27 29 (38) 38 30 297 218
33rd 7 Silver 448 Francis BALDWIN Grace DUTTON South Caernarvonshire Yacht Club 31 36 (52 DNF) 40 21 28 34 (41) 29 312 219
34th 12 Silver 3424 Courtney BILBROUGH Orla MITCHELL Docklands Sailing and Watersports Centre (38) 33 33 24 30 37 35 33 (38) 301 225
35th 29 Silver 2915 Tom DUTTON Dominic LASHBROOK Shropshire Sailing Club 37 31 31 31 (39) (41) 30 26 39 305 225
36th 70 Silver 1887 Georgia PANAYI Sophia PANAYI South Caernarvonshire Yacht Club 42 (53 DNF) (52 DNF) 39 26 33 36 37 16 334 229
37th 35 Silver 4085 Samuel GRADE Katie PRESCOTT Lymington Town Sailing Club 41 (43) (52 DNF) 29 32 25 43 36 37 338 243
38th 23 Silver 1229 Hannah COLLINSON Lizzie COLLINSON South Caernarvonshire Yacht Club 31 53 DNF 52 DNF 17 (54 DNF) (54 DNF) 19 19 54 DNF 353 245
39th 1 Silver 576 Annie ACRES Issy GILBERT Emsworth Sailing Club (54 DNF) (53 DNF) 52 DNF 34 36 36 39 28 24 356 249
40th 61 Silver 3935 Thomas MORRIS Scarlett CROFT Salcombe Yacht Club 45 (53 DNF) 52 DNF 30 38 (54 DNF) 28 32 31 363 256
41st 79 Silver 3782 Asher ROBINSON Grace BRADLEY-SHANKER Docklands Sailing & Watersports Centre (47) 37 35 (46) 41 38 45 42 19 350 257
42nd 43 Silver 4346 Emily HINE Matthew HINE Hayling Island Sailing Club (54 DNF) 36 34 38 35 (43) 37 43 42 362 265
43rd 95 Silver 3999 Matthew WALKER MORECROFT Dominic COTTERILL Bowmoor Sailing Club 44 (53 DNF) 52 DNF 44 43 44 33 16 (54 DNF) 383 276
44th 90 Silver 3676 Grace SUMMERS Philippa CHANDLER Emsworth Slipper Sailing Club 44 (53 DNF) (52 DNF) 36 34 34 47 45 40 385 280
45th 69 Silver 3783 Indeg OWEN Sian ROSEWARNE Clwb Hwylio Pwllheli (47) 42 (52 DNF) 45 33 42 42 44 43 390 291
46th 19 Silver 4028 Sammy ISSACS-JOHNSON Jordan FLYNN Claires Court Schools / (54 DNF) 38 (52 DNF) 47 40 40 46 46 41 404 298
47th 44 Silver 4079 Madeleine HOPPER Phillipa HADLEIGH Thorpe Bay Yacht Club (54 DNF) 53 DNF 52 DNF 42 42 (54 DNF) 41 39 44 421 313
48th 80 Silver 4222 James RUSSELL Lauren RUSSELL Alton Water Sailing Club (54 DNF) 53 DNF 52 DNF (54 DNF) 54 DNF 54 DNF 54 DNF 54 DNF 54 DNF 483 375
49th 25 Silver 4103 Richard DIXON Matthew DIXON Marconi Sailing Club (54 DNF) 53 DNF 52 DNF (54 DNF) 54 DNF 54 DNF 54 DNF 54 DNF 54 DNF 483 375

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNFStarted but did not finishVaries
DSQDisqualification54
OCSOn course side at start or broke rule 30.1Varies
RAFRetired after finishing54
ZFP20% penalty under rule 30.2Varies

http://www.scyc.co.uk/

http://www.RSFeva.org

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com