RS Feva Grand Prix Series 2011-12

Hayling Island SC + Chew Valley Lake SC + Queen Mary SC + Grafham Water SC

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 90, Scoring system: Default scoring system
Rank SailNo HelmName CrewName Club HISC CVLSC Total Nett
1st 4332 Elliott WELLS Jake TODD Hayling Island SC 1.0 5.0 6.0 6.0
2nd 4344 Chay TAYLOR Stirling TAYLOR Burnham SC 4.0 2.0 6.0 6.0
3rd 4355 Anna PRESCOTT Jess EALES Lymington Town SC / Hayling Island SC 2.0 4.0 6.0 6.0
4th 3105 Tom DARLING Will DOLIN Hayling Island SC / Burghfield SC 7.0 7.0 14.0 14.0
5th 2050 James HUTTON-PENHAM Thomas JAYASEKARA Corinthian Otters 8.0 8.0 16.0 16.0
6th 1664 Jack NUNN Jonathan BADDELEY Bowmoor SC / Cardiff Bay SC / HISC 10.0 15.0 25.0 25.0
7th 4251 Robert MASTERMAN Marcus PAYNE Hayling Island SC 19.0 9.0 28.0 28.0
8th 1412 Max MATTHEWS Guy RIVINGTON Tudor SC 13.0 16.0 29.0 29.0
9th 2047 Flynn DAVIES Josh ALDRIDGE Burnham SC 12.0 20.0 32.0 32.0
10th 4606 Will ROBINSON Joe HILLS Oakham School / Rutland SC 15.0 21.0 36.0 36.0
11th 2012 Phoebe WARREN Tabitha PEEL Emsworth SC 17.0 19.0 36.0 36.0
12th 2383 Jenny SMALLWOOD Alex SMALLWOOD / Jamie WEBB Wraysbury Lake SC 31.0 6.0 37.0 37.0
13th 2000 Jourdan SWINDON Alex BRADLEY Thorpe Bay YC 9.0 29.0 38.0 38.0
14th 2508 Jamie JOBSON Eve GADD Royal Torbay YC 14.0 24.0 38.0 38.0
15th 4610 Hannah BRISTOW Graeme BRISTOW / Jess SCOURFIELD Leigh & Lowton SC / Royal Torbay YC 3.0 38.0 41.0 41.0
16th 4102 Matt HILL Andy HILL / Joe REEVE Burghfield SC 6.0 41.0 47.0 47.0
17th 3120 Lauren MILES Catriona ELLIS / Esther FENTON-JONES Emsworth SC / Papercourt SC 37.0 11.0 48.0 48.0
18th 4039 Wills MURRAY Will ORMOROD Oxford Pirates 20.0 30.0 50.0 50.0
19th 1518 James CURTIS Harry PHELPS Island Barn SC 38.0 14.0 52.0 52.0
20th 3737 Edward HAYNES Henry BOWERS Sevenoaks School / Bough Beech SC 24.0 28.0 52.0 52.0
21st 4604 Kathryn HUTTON-PENMAN Matthew JAYASEKARA Corinthian Otters 26.0 31.0 57.0 57.0
22nd 1486 Arthur BROWN Niamh DAVIES Royal Burnham YC / Burnham SC 35.0 23.0 58.0 58.0
23rd 4385 Libi ASKEW Emily PROUD Burghfield SC / Chichester YC / HISC 25.0 34.0 59.0 59.0
24th 4382 Delanie RUTTER Eve TOWNSEND Emsworth SC 36.0 27.0 63.0 63.0
25th 3733 Tom SMITH Imogen SMITH / Daniel WILSON Sevenoaks School / Bough Beech SC 22.0 42.0 64.0 64.0
26th 4062 William BIRCHALL Dominic HALL Hayling Island SC / Papercourt SC 29.0 36.0 65.0 65.0
27th 3424 Courtney BILBROUGH Jack RIVINGTON / Orla MITCHELL Docklands S&WC 18.0 48.0 66.0 66.0
28th 4620 Cameron WEBBER Joseph FENWICK Hill Head SC / Thornbury SC 23.0 43.0 66.0 66.0
29th 3638 Patrick GANNON Sam PEARCE Burghfield SC 33.0 39.0 72.0 72.0
30th 4051 Alex HADLEY Edward ELMORE Thorpe Bay YC 48.0 25.0 73.0 73.0
31st 4608 Sam BARSON Bradley DUFFY Oakham School / Rutland SC 21.0 53.0 74.0 74.0
32nd 4530 James EALES Katie CRUICKHANK Royal Lymington YC / Hayling Island SC 30.0 45.0 75.0 75.0
33rd 1307 Nick NEVE Grace DUTTON / Henry NEVE Oakham School / Rutland SC 43.0 35.0 78.0 78.0
34th 3815 Molly GILBERT Mollie LIPPETT Emsworth SC 28.0 54.0 82.0 82.0
35th 2215 Max GRIGGS Cody GRIGGS Royal Torbay YC 27.0 62.0 89.0 89.0
36th 6 Arran HOLMAN Crispin BEAUMONT Hollowell SC / Bartley SC 91.0 DNC 1.0 92.0 92.0
37th 3788 Oliver SCOTT Tom MITCHELL Docklands S&WC 91.0 DNC 3.0 94.0 94.0
38th 4032 Max CLAPP Sally CLAPP Royal Southern YC 5.0 91.0 DNC 96.0 96.0
39th 2153 Immi SLINN Ruby GRIFFIN Draycote Water SC 45.0 51.0 96.0 96.0
40th 3100 Anna LUCAS-CLEMENTS Lucy HARRIS HISC/ Papercourt SC / Queen Mary SC 47.0 50.0 97.0 97.0
41st 2582 Christian THOMAS Nathan FLANAGAN Stokes Bay SC 32.0 66.0 98.0 98.0
42nd 3734 Gregory SALE Alex FROST Oakham School / Rutland SC 44.0 55.0 99.0 99.0
43rd 3999 Matt WALKER MORECROFT Dom COTTERILL Bowmoor SC 50.0 49.0 99.0 99.0
44th 4085 Samuel GRADE Katie PRESCOTT Lymington Town SC 91.0 DNC 10.0 101.0 101.0
45th 4623 Edward NORBURY Steve NORBURY Warsash SC 11.0 91.0 DNC 102.0 102.0
46th 839 Jonny WATKINS Will Taylor Dabchicks SC 91.0 DNC 12.0 103.0 103.0
47th 2574 Jessy HAMMETT Hattie LUCAS-CLEMENTS Hayling Island SC / Papercourt SC 91.0 DNC 13.0 104.0 104.0
48th 3750 Jamie SMITH David BRAND Hayling Island SC 16.0 91.0 DNC 107.0 107.0
49th 1883 Harvey MARTIN Will WARD Ogston SC 91.0 DNC 17.0 108.0 108.0
50th 2045 Tom DUTTON Henry POTTLE Oakham School / Rutland SC 41.0 67.0 108.0 108.0
51st 2523 Connie MEEK Imogen SEWELL Royal Torbay YC 91.0 DNC 18.0 109.0 109.0
52nd 3626 Alex JOESBRY Emlyn WILLIAMS Port Dinorwic / Budworth SC 91.0 DNC 22.0 113.0 113.0
53rd 1836 Reuben WOODBRIDGE Alice WOODBRIDGE Chew Valley Lake SC 91.0 DNC 26.0 117.0 117.0
54th 4135 Stuart DOUGHTY Will BYFORD Oakham School / Rutland SC 57.0 60.0 117.0 117.0
55th 4354 Oskar BISSET Max TAYLOR NOBBS Downs SC 54.0 65.0 119.0 119.0
56th 3537 Grace SUMMERS Phillippa CHANDLER / Hugh COMRIE Emsworth SC / CVLSC 56.0 63.0 119.0 119.0
57th 4071 Max DUCE Ben FARENDEN Thorpe Bay YC 91.0 DNC 32.0 123.0 123.0
58th 3187 Elliott WILKINSON Jonny INNES St Mawes SC / Helford River SC 91.0 DNC 33.0 124.0 124.0
59th 2837 Olivia WINTHER Hatty CULVER Chichester YC 34.0 91.0 DNC 125.0 125.0
60th 4622 Buzz GILKS Poppy GILKS Queen Mary SC 91.0 DNC 37.0 128.0 128.0
61st 1545 Emma BAKER Izzy BLACK Weir Wood SC / Bewl Valley SC 39.0 91.0 DNC 130.0 130.0
62nd 1071 Julian COOKE Lizzie COOKE Chew Valley Lake SC 91.0 DNC 40.0 131.0 131.0
63rd 4639 Ben RICHARDS Sam RICHARDS Royal Southern YC 40.0 91.0 DNC 131.0 131.0
64th 2577 Jamie WEBB Syd MCLEAN Wraysbury Lake SC / Hayling Island SC 42.0 91.0 DNC 133.0 133.0
65th 3362 Ellie WALTON Abi RILEY Draycote Water SC 60.0 73.0 133.0 133.0
66th 56 Harriet WINBUSH Will WARD / Gary WALTON Draycote Water SC / Bartley SC 59.0 75.0 134.0 134.0
67th 4415 Nick ROBINS Alicia CAMPBELL-BOTTOMS Hayling Island SC 91.0 DNC 44.0 135.0 135.0
68th 2574X Christian EDMONDS Nick EDMONDS Chew Valley Lake SC 91.0 DNC 46.0 137.0 137.0
69th 3100X Will HARRIS Lucy HARRIS Queen Mary SC 46.0 91.0 DNC 137.0 137.0
70th 4150 Jonathan SNOW Peter SNOW Thorpe Bay YC 91.0 DNC 47.0 138.0 138.0
71st 3458 Rebecca LEWIS Josh BAKKER Draycote Water SC 49.0 91.0 DNC 140.0 140.0
72nd 4347 Benjamin WAHA Arthur DOYLE St Paul's School / Royal Southern YC 51.0 91.0 DNC 142.0 142.0
73rd 4194 Dominic HALL Jonathan HALL Draycote Water SC 91.0 DNC 52.0 143.0 143.0
74th 9 Piers NICHOLLS Will NICHOLLS Hayling Island SC 52.0 91.0 DNC 143.0 143.0
75th 4079 Madeleine HOPPER Philippa HADLEY Thorpe Bay YC 53.0 91.0 DNC 144.0 144.0
76th 4641 Josh STRAUSS Toby STRAUSS Hayling Island SC 55.0 91.0 DNC 146.0 146.0
77th 4133 Lily STREATFIELD Emily ATKINSON Oakham School / Rutland SC 91.0 DNC 56.0 147.0 147.0
78th 3782 Oliver GRIFFITHS Cameron CURRIE Docklands S&WC 91.0 DNC 57.0 148.0 148.0
79th 2376 Charlie STANNARD Annie BOYLE Docklands S&WC 91.0 DNC 58.0 149.0 149.0
80th 576 Annabelle ACRES Issy GILBERT Emsworth SC 58.0 91.0 DNC 149.0 149.0
81st 2617 Emma BARNETT Jess JOBSON Royal Torbay YC 91.0 DNC 59.0 150.0 150.0
82nd 3172 Harry ASHWORTH Freddy CLARK Royal Torbay YC 91.0 DNC 61.0 152.0 152.0
83rd 862 Oliver BARNES-DEAN Patrick STILLMAN Thorpe Bay YC 91.0 DNC 64.0 155.0 155.0
84th 4043 Ella KILKELLY Libby MANNING Thorpe Bay YC 91.0 DNC 68.0 159.0 159.0
85th 760 Issy GILBERT Martin GILBERT Emsworth SC 91.0 DNC 69.0 160.0 160.0
86th 1250 Milo GORDON Michael DENNIS Baltic Wharf SC 91.0 DNC 70.0 161.0 161.0
87th 3416 Isobel CURRIE Raya UZUNOVA Docklands S&WC 91.0 DNC 71.0 162.0 162.0
88th 3746 Hannah LEAF Lottie NEVE Oakham School / Rutland SC 91.0 DNC 72.0 163.0 163.0
89th 1266 Miriam WOODBRIDGE Hattie HOLE Chew Valley Lake SC 91.0 DNC 74.0 165.0 165.0
90th 3000 James DANDO Niall BOWERS Cardiff Bay YC 91.0 DNC 91.0 DNC 182.0 182.0


www.rsfeva.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com