UK RS Feva Association 2011/2012 Grand Prix Series

HISC, CVLSC, GWSC & TBYC

Results are final as of 21 May 2012

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 113, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Club CrewName HISC CVLSC GWSC TBYC Total Nett
1st 4355 Anna PRESCOTT Hayling Island SC Jess EALES 2.0 (4.0) 2.0 1.0 9.0 5.0
2nd 2383 Jenny SMALLWOOD Wraysbury Lake SC Alex SMALLWOOD/Jamie WEBB (31.0) 6.0 1.0 2.0 40.0 9.0
3rd 4344 Chay TAYLOR Burnham SC Stirling TAYLOR 4.0 2.0 (5.0) 3.0 14.0 9.0
4th 4332 Elliott WELLS Hayling Island SC Jake TODD 1.0 5.0 (6.0) 4.0 16.0 10.0
5th 3105 Tom DARLING Hayling Island SC Will DOLIN 7.0 7.0 (13.0) 5.0 32.0 19.0
6th 2050/4627 James HUTTON-PENMAN Corinthian Otters Thomas JAYASEKARA 8.0 8.0 7.0 (114.0 DNC) 137.0 23.0
7th 1412 Max MATTHEWS Tudor SC Guy RIVINGTON 13.0 16.0 (23.0) 6.0 58.0 35.0
8th 783/1664 Jack NUNN Hayling Island SC Jonathan BADDELEY/David Brand 10.0 15.0 10.0 (114.0 DNC) 149.0 35.0
9th 2508 Jamie JOBSON Royal Torbay YC Eve GADD 14.0 (24.0) 11.0 10.0 59.0 35.0
10th 4251 Robert MASTERMAN Hayling Island SC Marcus PAYNE 19.0 9.0 8.0 (114.0 DNC) 150.0 36.0
11th 2047 Flynn DAVIES Burnham SC Josh ALDRIDGE/Daniel Lewis 12.0 (20.0) 18.0 7.0 57.0 37.0
12th 2012 Phoebe WARREN Emsworth SC Tabitha PEEL 17.0 (19.0) 16.0 8.0 60.0 41.0
13th 2000 Jourdan SWINDON Thorpe Bay YC Alex BRADLEY 9.0 (29.0) 21.0 14.0 73.0 44.0
14th 4085 Samuel GRADE Lymington Town SC Katie PRESCOTT (62.0) 10.0 28.0 11.0 111.0 49.0
15th 4135/4606 Will ROBINSON Oakham School Joe HILLS 15.0 21.0 15.0 (114.0 DNC) 165.0 51.0
16th 3120 Lauren MILES Emsworth SC Catriona ELLIS/Esther FENTON-JONES 37.0 11.0 4.0 (114.0 DNC) 166.0 52.0
17th 4102 Matt HILL Burghfield SC Andy HILL/Joe REEVE 6.0 (41.0) 14.0 34.0 95.0 54.0
18th 1518 James CURTIS Island Barn Reservoir SC Harry PHELPS 38.0 14.0 3.0 (114.0 DNC) 169.0 55.0
19th 1883 Harvey MARTIN Ogston SC Will WARD (114.0 DNC) 17.0 24.0 16.0 171.0 57.0
20th 4039 Wills MURRAY Oxford Pirates Will ORMEROD 20.0 30.0 (114.0 DNC) 17.0 181.0 67.0
21st 4530 James EALES Royal Lymington YC Katie CRUIKSHANK 30.0 (45.0) 32.0 15.0 122.0 77.0
22nd 4604 Kathryn HUTTON-PENMAN Corinthian Otters Matthew JAYASEKARA 26.0 31.0 (33.0) 21.0 111.0 78.0
23rd 4610 Hannah BRISTOW Leigh & Lowton SC Graeme BRISTOW/Jess SCOURFIELD/Izzi Bristow 3.0 38.0 39.0 (114.0 DNC) 194.0 80.0
24th 3788 Oliver SCOTT Docklands S&WC Tom MITCHELL 62.0 3.0 19.0 (114.0 DNC) 198.0 84.0
25th 4071 Max DUCE Thorpe Bay YC Ben FARENDEN (114.0 DNC) 32.0 40.0 12.0 198.0 84.0
26th 1486 Arthur BROWN Royal Burnham YC Niamh DAVIES 35.0 23.0 29.0 (114.0 DNC) 201.0 87.0
27th 4385 Libby ASKEW Burghfield SC Emily PROUD 25.0 34.0 (41.0) 28.0 128.0 87.0
28th 3/4051 Alex Hadley Thorpe Bay YC Edward Elmore (48.0) 25.0 44.0 19.0 136.0 88.0
29th 2574/4740 Jessy HAMMETT Hayling Island SC Hattie LUCAS-CLEMENTS 62.0 13.0 17.0 (114.0 DNC) 206.0 92.0
30th 3424 Courtney BILBROUGH Docklands S&WC Orla MITCHELL/Jack RIVINGTON 18.0 48.0 (77.0) 26.0 169.0 92.0
31st 3737 Edward HAYNES Sevenoaks School Henry BOWERS 24.0 28.0 43.0 (114.0 DNC) 209.0 95.0
32nd 3458/3811 Rebecca Lewis Draycote Water SC Josh Bakker/Fiona Mulcahy 49.0 (114.0 DNC) 30.0 18.0 211.0 97.0
33rd 3638/4407 Patrick GANNON Burghfield SC Sam PEARCE 33.0 39.0 25.0 (114.0 DNC) 211.0 97.0
34th 4195/4620 Cameron WEBBER Hill Head SC Joseph FENWICK 23.0 43.0 37.0 (114.0 DNC) 217.0 103.0
35th 2215 Max GRIGGS Royal Torbay YC Cody GRIGGS 27.0 (62.0) 61.0 20.0 170.0 108.0
36th 4622 Buzz GILKS Queen Mary SC Poppy GILKS (114.0 DNC) 37.0 47.0 29.0 227.0 113.0
37th 1307/4608 Sam BARSON Oakham School Bradley DUFFY 21.0 53.0 42.0 (114.0 DNC) 230.0 116.0
38th 1307/2045/4133 Nick NEVE Oakham School Grace DUTTON/Henry NEVE/Lottie Neve 43.0 35.0 38.0 (114.0 DNC) 230.0 116.0
39th 4079 Madeleine HOPPER Thorpe Bay YC Philippa HADLEY/Tally Eyre 53.0 (114.0 DNC) 45.0 23.0 235.0 121.0
40th 4382/4717 Delanie Rutter Emsworth SC Eve Townsend 36.0 27.0 58.0 (114.0 DNC) 235.0 121.0
41st 6 Arran HOLMAN Hollowell SC Crispin BEAUMONT/Josh Haynes (114.0 DNC) 1.0 12.0 114.0 DNC 241.0 127.0
42nd 3733 Tom SMITH Sevenoaks School Imogen SMITH/Daniel WILSON 22.0 42.0 64.0 (114.0 DNC) 242.0 128.0
43rd 4354 Oskar BISSET Downs SC Max TAYLOR-NOBBS/Katie PRESCOTT 54.0 (65.0) 51.0 25.0 195.0 130.0
44th 4032 Max CLAPP Royal Southern YC Sally CLAPP 5.0 (114.0 DNC) 20.0 114.0 DNC 253.0 139.0
45th 3750 Jamie SMITH Hayling Island SC David BRAND/Piers Nicholls 16.0 (114.0 DNC) 9.0 114.0 DNC 253.0 139.0
46th 839 Jonny WATKINS Dabchicks SC Will TAYLOR (114.0 DNC) 12.0 114.0 DNC 13.0 253.0 139.0
47th 4623 Edward NORBURY Warsash SC Steve NORBURY 11.0 (114.0 DNC) 22.0 114.0 DNC 261.0 147.0
48th 3734 Gregory SALE Oakham School Alex FROST 44.0 55.0 50.0 (114.0 DNC) 263.0 149.0
49th 3100 Anna LUCAS-CLEMENTS Hayling Island SC Lucy HARRIS 47.0 50.0 54.0 (114.0 DNC) 265.0 151.0
50th 3999 Matthew WALKER-MORECROFT Bowmoor SC Dominic COTTERILL 50.0 49.0 56.0 (114.0 DNC) 269.0 155.0
51st 2582 Christian THOMAS Stokes Bay SC Nathan FLANAGAN 32.0 66.0 67.0 (114.0 DNC) 279.0 165.0
52nd 2523 Connie MEEK Royal Torbay YC Imogen SEWELL/Emma Barnett (114.0 DNC) 18.0 34.0 114.0 DNC 280.0 166.0
53rd 2153 Immi SLINN Draycote Water SC Ruby GRIFFIN 45.0 51.0 71.0 (114.0 DNC) 281.0 167.0
54th 4062 William BIRCHALL Hayling Island SC Dominic HALL 29.0 36.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 293.0 179.0
55th 1545/4631 Emma BAKER Bewl Valley SC Isabella Black 39.0 (114.0 DNC) 27.0 114.0 DNC 294.0 180.0
56th 211/2045 Tom DUTTON Shropshire SC Henry POTTLE/India Edwards 41.0 67.0 73.0 (114.0 DNC) 295.0 181.0
57th 862 Oliver BARNES-DEAN Thorpe Bay YC Patrick STILLMAN (114.0 DNC) 64.0 91.0 27.0 296.0 182.0
58th 3746/4135 Stuart DOUGHTY Oakham School Will BYFORD 57.0 60.0 66.0 (114.0 DNC) 297.0 183.0
59th 4361 James Scott Welsh Harp Sam Lythgoe (114.0 DNC) 114.0 DNC 49.0 22.0 299.0 185.0
60th 2574X/4470 Christian EDMONDS Chew Valley Lake SC Nick EDMONDS (114.0 DNC) 46.0 26.0 114.0 DNC 300.0 186.0
61st 3537 Grace SUMMERS Emsworth SC Philippa CHANDLER/Hugh COMRIE 56.0 63.0 68.0 (114.0 DNC) 301.0 187.0
62nd 4415 Nicholas Robins Hayling Island SC Alicia CAMPBELL-BOTTOMS (114.0 DNC) 44.0 31.0 114.0 DNC 303.0 189.0
63rd 4150 Jonathan SNOW Thorpe Bay YC Peter SNOW (114.0 DNC) 47.0 114.0 DNC 31.0 306.0 192.0
64th 1836 Reuben WOODBRIDGE Chew Valley Lake SC Alice WOODBRIDGE (114.0 DNC) 26.0 53.0 114.0 DNC 307.0 193.0
65th 3815 Molly GILBERT Emsworth SC Mollie LIPPETT 28.0 54.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 310.0 196.0
66th 3626 Alex JOSeBURY Port Dinorwic SC Emlyn WILLIAMS (114.0 DNC) 22.0 63.0 114.0 DNC 313.0 199.0
67th 4639 Ben RICHARDS Royal Southern YC Sam RICHARDS 40.0 (114.0 DNC) 46.0 114.0 DNC 314.0 200.0
68th 3362 Ellie WALTON Draycote Water SC Abi RILEY 60.0 73.0 76.0 (114.0 DNC) 323.0 209.0
69th 4850 Greg Watson Thorpe Bay YC Maddie Shields (114.0 DNC) 114.0 DNC 70.0 30.0 328.0 214.0
70th 56 Harriet WINBUSH Draycote Water SC Will WARD/Gary WALTON/Sophie Brown 59.0 75.0 83.0 (114.0 DNC) 331.0 217.0
71st 4194 Dominic HALL Draycote Water SC Jonathan HALL (114.0 DNC) 52.0 57.0 114.0 DNC 337.0 223.0
72nd 4641 Josh Strauss Hayling Island SC Toby Strauss/Jack Mitchell 55.0 (114.0 DNC) 59.0 114.0 DNC 342.0 228.0
73rd 4133 Lily STREATFIELD Oakham School Emily ATKINSON (114.0 DNC) 56.0 62.0 114.0 DNC 346.0 232.0
74th 4222 James Russell Alton Water SC Lauren Russell (114.0 DNC) 114.0 DNC 88.0 33.0 349.0 235.0
75th 4043 Alex FARRELL TBYC Alex WARRINGTON (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 9.0 351.0 237.0
76th 3782 Oliver GRIFFITHS Docklands S&WC Cameron CURRIE (114.0 DNC) 57.0 69.0 114.0 DNC 354.0 240.0
77th 760/3815 Issy GILBERT Emsworth SC Martin GILBERT (114.0 DNC) 69.0 65.0 114.0 DNC 362.0 248.0
78th 3710 Loes ELKMAN WV Aalsmeer Nynke NELL (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 24.0 366.0 252.0
79th 4043 Ella KILKELLY Thorpe Bay YC Libby MANNING (114.0 DNC) 68.0 72.0 114.0 DNC 368.0 254.0
80th 3458 Izzy DAVIES ICHNOR Lucy PIRKILL (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 32.0 374.0 260.0
81st 3187 Elliott WILKINSON St Mawes SC Jonny INNES (114.0 DNC) 33.0 114.0 DNC 114.0 DNC 375.0 261.0
82nd 2837 Olivia WINTHER Chichester YC Hatty CULVER 34.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 376.0 262.0
83rd 1250 Milo GORDON Baltic Wharf SC Michael DENNIS/Pippa Chawoler (114.0 DNC) 70.0 78.0 114.0 DNC 376.0 262.0
84th 3908     (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 35.0 377.0 263.0
85th 2568 Rex Farrant Bewl Valley SC Lewis Keen (114.0 DNC) 114.0 DNC 35.0 114.0 DNC 377.0 263.0
86th 797 Ella Mitchell Hayling Island SC Hannah Jennings (114.0 DNC) 114.0 DNC 36.0 114.0 DNC 378.0 264.0
87th 1071 Julian COOKE Chew Valley Lake SC Lizzie COOKE (114.0 DNC) 40.0 114.0 DNC 114.0 DNC 382.0 268.0
88th 2376/3416 Isobel CURRIE Docklands S&WC Raya UZUNOVA (114.0 DNC) 71.0 84.0 114.0 DNC 383.0 269.0
89th 2577 Jamie WEBB Wraysbury Lake SC Syd MCLEAN 42.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 384.0 270.0
90th 3746 Hannah LEAF Oakham School Lottie NEVE/Mikayla Punter (114.0 DNC) 72.0 86.0 114.0 DNC 386.0 272.0
91st 3100x Will HARRIS Lucy HARRIS 46.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 388.0 274.0
92nd 1664 Jonathan Baddeley Upper Thames SC Louise Hughes (114.0 DNC) 114.0 DNC 48.0 114.0 DNC 390.0 276.0
93rd 4347 Benjamin WAHA St Paul's School Arthur DOYLE 51.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 393.0 279.0
94th 3743 George Haynes Sevenoaks School Tancredi Pucci (114.0 DNC) 114.0 DNC 52.0 114.0 DNC 394.0 280.0
95th 9 Piers Nicholls Hayling Island SC Will Nicholls 52.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 394.0 280.0
96th 3740 Alice Kidd Sevenoaks School Remi Pfister (114.0 DNC) 114.0 DNC 55.0 114.0 DNC 397.0 283.0
97th 2376 Charlie STANNARD Docklands S&WC Annie BOYLE (114.0 DNC) 58.0 114.0 DNC 114.0 DNC 400.0 286.0
98th 576 Annabelle ACRES Emsworth SC Issy GILBERT 58.0 (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 400.0 286.0
99th 2617 Emma BARNETT Royal Torbay YC Jess JOBSON (114.0 DNC) 59.0 114.0 DNC 114.0 DNC 401.0 287.0
100th 2791 Cameron Harris Orwel YC Euan Harris (114.0 DNC) 114.0 DNC 60.0 114.0 DNC 402.0 288.0
101st 3172 Harry ASHWORTH Royal Torbay YC Freddy CLARK (114.0 DNC) 61.0 114.0 DNC 114.0 DNC 403.0 289.0
102nd 2081 Hamish Oliver Sevenoaks School James Rudd Jones (114.0 DNC) 114.0 DNC 74.0 114.0 DNC 416.0 302.0
103rd 1266 Miriam WOODBRIDGE Chew Valley Lake SC Hattie HOLE (114.0 DNC) 74.0 114.0 DNC 114.0 DNC 416.0 302.0
104th 4145 Tristan Payne Hayling Island SC Jeremy Nelson (114.0 DNC) 114.0 DNC 75.0 114.0 DNC 417.0 303.0
105th 2920 Hannah Brewis Stamford School Frankie Pye (114.0 DNC) 114.0 DNC 79.0 114.0 DNC 421.0 307.0
106th 3697 Tabitha Gibb Sevenoaks School Georgie Powell (114.0 DNC) 114.0 DNC 80.0 114.0 DNC 422.0 308.0
107th 4204 Samuel Leedham Rutland SC Jemima Leedham (114.0 DNC) 114.0 DNC 81.0 114.0 DNC 423.0 309.0
108th 2431 Edward Whattoff Rutland SC Rigby (114.0 DNC) 114.0 DNC 82.0 114.0 DNC 424.0 310.0
109th 3020 Issy Gordon Sevenoaks School Sophie Jones (114.0 DNC) 114.0 DNC 85.0 114.0 DNC 427.0 313.0
110th 3741 Niamh Fenton Sevenoaks School Roise Donald (114.0 DNC) 114.0 DNC 87.0 114.0 DNC 429.0 315.0
111th 2915 Rosie Robson Rutland SC Molly Naylor (114.0 DNC) 114.0 DNC 89.0 114.0 DNC 431.0 317.0
112th 1492 Jessica Jobson Royal Torbay YC Angus Wood (114.0 DNC) 114.0 DNC 90.0 114.0 DNC 432.0 318.0
113th 3000 James DANDO Cardiff Bay YC Niall BOWERS (114.0 DNC) 114.0 DNC 114.0 DNC 114.0 DNC 456.0 342.0

www.rsfeva.org.uk
secretary@rsfeva.org.uk

www.rsfeva.org.uk
secretary@rsfeva.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com