UK RS Feva Association 2012 World Qualifying Series

HISC, CVLSC, QMSC & GWSC

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 122, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No. Helm Name Helm Club Crew Name HISC CVLSC QMSC GWSC Total Nett
1st 4355 Anna PRESCOTT Hayling Island SC Jess EALES 2.0 (4.0) 3.0 2.0 11.0 7.0
2nd 4344 Chay TAYLOR Burnham SC Stirling TAYLOR 4.0 2.0 4.0 (5.0) 15.0 10.0
3rd 4332 Elliott WELLS Hayling Island SC Jake TODD 1.0 5.0 (7.0) 6.0 19.0 12.0
4th 2383/2577 Jenny SMALLWOOD Wraysbury Lake SC Alex SMALLWOOD/Jamie WEBB (31.0) 6.0 6.0 1.0 44.0 13.0
5th 6 Arran HOLMAN Hollowell SC Crispin BEAUMONT/Josh HAYNES (123.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 137.0 14.0
6th 3105 Tom DARLING Hayling Island SC Will DOLIN 7.0 7.0 8.0 (13.0) 35.0 22.0
7th 2050/4627 James HUTTON-PENHAM Corinthian Otters Thomas JAYASEKARA 8.0 8.0 (9.0) 7.0 32.0 23.0
8th 3120 Lauren MILES Emsworth SC Catriona ELLIS/Esther FENTON-JONES (37.0) 11.0 11.0 4.0 63.0 26.0
9th 4032 Max CLAPP Royal Southern YC Sally CLAPP 5.0 (123.0 DNC) 2.0 20.0 150.0 27.0
10th 4251 Robert MASTERMAN Hayling Island SC Marcus PAYNE (19.0) 9.0 18.0 8.0 54.0 35.0
11th 3750 Jamie SMITH Hayling Island SC David BRAND/Piers NICHOLLS 16.0 (123.0 DNC) 10.0 9.0 158.0 35.0
12th 783/1664 Jack NUNN Cardiff Bay YC Jonathan BADDELEY/David BRAND 10.0 15.0 (25.0) 10.0 60.0 35.0
13th 2508 Jamie JOBSON Royal Torbay YC Eve GADD 14.0 24.0 (52.0) 11.0 101.0 49.0
14th 1518 James CURTIS Island Barn Reservoir SC Harry PHELPS (38.0) 14.0 33.0 3.0 88.0 50.0
15th 2047 Flynn DAVIES Burnham SC Josh ALDRIDGE/Daniel LEWIS 12.0 20.0 (24.0) 18.0 74.0 50.0
16th 4135/4606 Will ROBINSON Oakham School Joe HILLS 15.0 (21.0) 21.0 15.0 72.0 51.0
17th 1412 Max MATTHEWS Tudor SC Guy RIVINGTON 13.0 16.0 (31.0) 23.0 83.0 52.0
18th 2012 Phoebe WARREN Emsworth SC Tabitha PEEL 17.0 19.0 (35.0) 16.0 87.0 52.0
19th 1883 Harvey MARTIN Ogston SC Will WARD (123.0 DNC) 17.0 12.0 24.0 176.0 53.0
20th 4610 Hannah BRISTOW Leigh & Lowton SC Izzi BRISTOW/Graeme BRISTOW/Jess SCOURFIELD 3.0 38.0 13.0 (39.0) 93.0 54.0
21st 2000 Jourdan SWINDON Thorpe Bay YC Alex BRADLEY 9.0 (29.0) 26.0 21.0 85.0 56.0
22nd 4085 Samuel GRADE Lymington Town SC Katie PRESCOTT (123.0 DNC) 10.0 20.0 28.0 181.0 58.0
23rd 4102 Matt HILL Burghfield SC Joe REEVE/Andy HILL 6.0 (41.0) 41.0 14.0 102.0 61.0
24th 4623 Edward NORBURY Warsash SC Steve NORBURY 11.0 (123.0 DNC) 30.0 22.0 186.0 63.0
25th 3788 Oliver SCOTT Docklands S&WC Tom MITCHELL (123.0 DNC) 3.0 43.0 19.0 188.0 65.0
26th 2574/4740 Jessica HAMMETT Hayling Island SC Hattie LUCAS-CLEMENTS (123.0 DNC) 13.0 37.0 17.0 190.0 67.0
27th 3638/4625/4407 Patrick GANNON Burghfield SC Sam PEARCE 33.0 (39.0) 22.0 25.0 119.0 80.0
28th 1545/4631 Emma BAKER Weir Wood SC Harriet BLACK/Isabella BLACK 39.0 (123.0 DNC) 17.0 27.0 206.0 83.0
29th 4604 Kathryn HUTTON-PENMAN Corinthian Otters Matthew JAYASEKARA 26.0 31.0 28.0 (33.0) 118.0 85.0
30th 1307/4608 Samuel BARSON Oakham School Bradley DUFFY 21.0 (53.0) 23.0 42.0 139.0 86.0
31st 1486 Arthur BROWN Royal Burnham YC Niamh DAVIES 35.0 23.0 (36.0) 29.0 123.0 87.0
32nd 2523 Connie MEEK Royal Torbay YC Immy SEWELL/Emma BARNETT (123.0 DNC) 18.0 40.0 34.0 215.0 92.0
33rd 3737 Edward HAYNES Sevenoaks School Henry BOWERS 24.0 28.0 (44.0) 43.0 139.0 95.0
34th 4385 Libi ASKEW Burghfield SC Emily PROUD 25.0 34.0 (48.0) 41.0 148.0 100.0
35th 4639 Ben RICHARDS Royal Southern YC Sam RICHARDS 40.0 (123.0 DNC) 15.0 46.0 224.0 101.0
36th 48/4051 Alex HADLEY Thorpe Bay YC Edward ELMORE (48.0) 25.0 32.0 44.0 149.0 101.0
37th 4195/4620 Cameron WEBBER Hill Head SC Joseph FENWICK 23.0 (43.0) 42.0 37.0 145.0 102.0
38th 4039 Wills MURRAY Oxford Pirates Will ORMOROD 20.0 30.0 53.0 (123.0 DNC) 226.0 103.0
39th 3424 Courtney BILBROUGH Docklands S&WC Orla MITCHELL/Jack RIVINGTON 18.0 48.0 38.0 (77.0) 181.0 104.0
40th 3626 Alex JOESBURY Port Dinorwic Emlyn WILLIAMS (123.0 DNC) 22.0 19.0 63.0 227.0 104.0
41st 4071 Max DUCE Thorpe Bay YC Ben FARENDEN (123.0 DNC) 32.0 34.0 40.0 229.0 106.0
42nd 4530 James EALES Royal Lymington YC Katie CRUIKSHANK 30.0 45.0 (46.0) 32.0 153.0 107.0
43rd 1307/2045/4133 Nick NEVE Oakham School Grace DUTTON/Henry NEVE/Lottie NEVE (43.0) 35.0 39.0 38.0 155.0 112.0
44th 4062 William BIRCHALL Hayling Island SC Dominic HALL 29.0 36.0 49.0 (123.0 DNC) 237.0 114.0
45th 4382/4717 Delanie RUTTER Hayling Island SC Eve TOWNSEND 36.0 27.0 (123.0 DNC) 58.0 244.0 121.0
46th 4415 Nick ROBINS Hayling Island SC Alicia CAMPBELL-BOTTOMS (123.0 DNC) 44.0 47.0 31.0 245.0 122.0
47th 1836 Reuben WOODBRIDGE Chew Valley Lake SC Alice WOODBRIDGE (123.0 DNC) 26.0 45.0 53.0 247.0 124.0
48th 3733 Tom SMITH Sevenoaks School Daniel WILSON/Imogen SMITH 22.0 42.0 (64.0) 64.0 192.0 128.0
49th 3458/3811 Rebecca LEWIS Draycote Water SC Fiona MULCAHY/Josh BAKKER 49.0 (123.0 DNC) 55.0 30.0 257.0 134.0
50th 4622 Buzz GILKS Queen Mary SC Poppy GILKS (123.0 DNC) 37.0 54.0 47.0 261.0 138.0
51st 3734 Gregory SALE Oakham School Alex FROST 44.0 55.0 (56.0) 50.0 205.0 149.0
52nd 2215 Max GRIGGS Royal Torbay YC Cody GRIGGS 27.0 62.0 (63.0) 61.0 213.0 150.0
53rd 3100 Anna LUCAS-CLEMENTS Hayling Island SC Lucy HARRIS 47.0 50.0 (71.0) 54.0 222.0 151.0
54th 3815 Molly GILBERT Bishop Luffa Mollie LIPPETT 28.0 54.0 73.0 (123.0 DNC) 278.0 155.0
55th 3999 Matthew WALKER-MORECROFT Bowmoor SC Dominic COTTERILL 50.0 49.0 (62.0) 56.0 217.0 155.0
56th 4470 Christian EDMONDS Chew Valley Lake SC Alice EDMONDS/Nick EDMONDS (123.0 DNC) 46.0 84.0 26.0 279.0 156.0
57th 839 Jonny WATKINS Dabchicks SC Will TAYLOR (123.0 DNC) 12.0 29.0 123.0 DNC 287.0 164.0
58th 2582 Christian THOMAS Stokes Bay SC Nathan FLANAGAN 32.0 66.0 (123.0 DNC) 67.0 288.0 165.0
59th 4079 Madeleine HOPPER Thorpe Bay YC Phillippa HADLEY/Tally EYRE 53.0 (123.0 DNC) 67.0 45.0 288.0 165.0
60th 4354 Oskar BISSET Downs SC Max TAYLOR-NOBBS/Katie PRESCOTT 54.0 (65.0) 61.0 51.0 231.0 166.0
61st 2153 Immi SLINN Draycote Water SC Ruby GRIFFIN 45.0 51.0 (75.0) 71.0 242.0 167.0
62nd 4194 Dominic HALL Draycote Water SC Jonathan HALL (123.0 DNC) 52.0 60.0 57.0 292.0 169.0
63rd 4641 Josh STRAUSS Hayling Island SC Toby STRAUSS/Jack MITCHELL 55.0 (123.0 DNC) 57.0 59.0 294.0 171.0
64th 211/2045 Tom DUTTON Shropshire SC Henry POTTLE/India EDWARDS 41.0 67.0 (90.0) 73.0 271.0 181.0
65th 3746/4135 Stuart DOUGHTY Oakham School Will BYFORD 57.0 60.0 (82.0) 66.0 265.0 183.0
66th 56 Harriet WINBUSH Draycote Water SC Will WARD/Alice MASTERMAN/Sophie BROWN/Gary WALTON 59.0 75.0 50.0 (83.0) 267.0 184.0
67th 4133 Lily STREATFIELD Oakham School Emily ATKINSON (123.0 DNC) 56.0 69.0 62.0 310.0 187.0
68th 3537 Grace SUMMERS Emsworth SC Philippa CHANDLER/Hugh COMRIE 56.0 63.0 (72.0) 68.0 259.0 187.0
69th 3782 Oliver GRIFFITHS Docklands S&WC Cameron CURRIE (123.0 DNC) 57.0 78.0 69.0 327.0 204.0
70th 2617 Emma BARNETT Royal Torbay YC Jessie JOBSON (123.0 DNC) 59.0 27.0 123.0 DNC 332.0 209.0
71st 3362 Ellie WALTON Draycote Water SC Abi RILEY 60.0 73.0 (85.0) 76.0 294.0 209.0
72nd 4150 Jonathan SNOW Thorpe Bay YC Peter SNOW (123.0 DNC) 47.0 51.0 123.0 DNC 344.0 221.0
73rd 4043 Ella KILKELLY Thorpe Bay YC Libby MANNING (123.0 DNC) 68.0 81.0 72.0 344.0 221.0
74th 576/760/3815 Issy GILBERT Emsworth SC Martin GILBERT (123.0 DNC) 69.0 88.0 65.0 345.0 222.0
75th 2280/4361 James SCOTT Welsh Harp Leo LEARNER/Sam LYTHGOE (123.0 DNC) 123.0 DNC 59.0 49.0 354.0 231.0
76th 4347 Benjamin WAHA St Paul's School Arthur DOYLE 51.0 (123.0 DNC) 58.0 123.0 DNC 355.0 232.0
77th 797 Ella MITCHELL Hayling Island SC Hannah JENNINGS (123.0 DNC) 123.0 DNC 76.0 36.0 358.0 235.0
78th 1250 Milo GORDON Baltic Wharf SC Michael DENNIS/Pippa CHAWOLER (123.0 DNC) 70.0 89.0 78.0 360.0 237.0
79th 2376/3416 Isobel CURRIE Docklands S&WC Raya UZUNOVA (123.0 DNC) 71.0 91.0 84.0 369.0 246.0
80th 2376/3416 Charlie STANNARD Docklands S&WC Annie BOYLE (123.0 DNC) 58.0 66.0 123.0 DNC 370.0 247.0
81st 3746 Hannah LEAF Oakham School Lottie NEVE/Mikayla PUNTER (123.0 DNC) 72.0 92.0 86.0 373.0 250.0
82nd 4648 Jenny CROPLEY Royal Lymington YC PIPPA CROPLEY (123.0 DNC) 123.0 DNC 5.0 123.0 DNC 374.0 251.0
83rd 1295 Robbie KING Warsash SC William BEDFORD (123.0 DNC) 123.0 DNC 14.0 123.0 DNC 383.0 260.0
84th 3900 Lucy BEST Royal Southern YC Ciara BERRY (123.0 DNC) 123.0 DNC 16.0 123.0 DNC 385.0 262.0
85th 862 Oliver BARNES-DEAN Thorpe Bay YC Patrick STILLMAN (123.0 DNC) 64.0 80.0 123.0 DNC 390.0 267.0
86th 3187 Elliott WILKINSON St Mawes SC Jonny INNES (123.0 DNC) 33.0 123.0 DNC 123.0 DNC 402.0 279.0
87th 2837 Olivia WINTHER Chichester YC Hatty CULVER 34.0 (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 403.0 280.0
88th 2568 Rex FARRANT Bewl Valley SC Lewis KEEN (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 35.0 404.0 281.0
89th 1071 Julian COOKE Chew Valley Lake SC Lizzie COOKE (123.0 DNC) 40.0 123.0 DNC 123.0 DNC 409.0 286.0
90th 2577 Jamie WEBB Wraysbury Lake SC Syd MCLEAN 42.0 (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 411.0 288.0
91st 3100x Will HARRIS Lucy HARRIS 46.0 (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 415.0 292.0
92nd 1664 Jonathan BADDELEY Upper Thames SC Louise HUGHES (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 48.0 417.0 294.0
93rd 3743 George HAYNES Sevenoaks School Tancredi PUCCI (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 52.0 421.0 298.0
94th 9 Piers NICHOLLS Hayling Island SC Will NICHOLLS 52.0 (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 421.0 298.0
95th 3740 Alice KIDD Sevenoaks School Remi PFISTER (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 55.0 424.0 301.0
96th 576 Annabelle ACRES Emsworth SC Issy GILBERT 58.0 (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 427.0 304.0
97th 2791 Cameron HARRIS Orwel YC Euan HARRIS (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 60.0 429.0 306.0
98th 3172 Harry ASHWORTH Royal Torbay YC Freddy CLARK (123.0 DNC) 61.0 123.0 DNC 123.0 DNC 430.0 307.0
99th 3000/3030 James DANDO Cardiff Bay YC James THOMAS/Niall BOWERS (123.0 DNC) 123.0 DNC 65.0 123.0 DNC 434.0 311.0
100th 4635 Cameron ALLEN Emsworth SC Nathan ALLEN (123.0 DNC) 123.0 DNC 68.0 123.0 DNC 437.0 314.0
101st 4850 Greg WATSON Thorpe Bay YC Maddie SHIELDS (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 70.0 439.0 316.0
102nd 2099 Richard APTHORP Hayling Island SC Asher ROBINSON (123.0 DNC) 123.0 DNC 70.0 123.0 DNC 439.0 316.0
103rd 2081 Hamish OLIVER Sevenoaks School James RUDD-JONES (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 74.0 443.0 320.0
104th 2571 Alice MARKHAM Upper Thames SC Anna SHELDON (123.0 DNC) 123.0 DNC 74.0 123.0 DNC 443.0 320.0
105th 1266 Miriam WOODBRIDGE Chew Valley Lake SC Hattie HOLE (123.0 DNC) 74.0 123.0 DNC 123.0 DNC 443.0 320.0
106th 4145 Tristan PAYNE Hayling Island SC Jeremy NELSON (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 75.0 444.0 321.0
107th 1977 Benedict AVEYARD Draycote Water SC Guido BLEE (123.0 DNC) 123.0 DNC 77.0 123.0 DNC 446.0 323.0
108th 2920 Hannah BREWIS Stamford School Frankie PYE (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 79.0 448.0 325.0
109th 3727 Joseph THOMAS Upper Thames SC Matthew KITE (123.0 DNC) 123.0 DNC 79.0 123.0 DNC 448.0 325.0
110th 3697 Tabitha GIBB Sevenoaks School Georgie POWELL (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 80.0 449.0 326.0
111th 4204 Samuel LEEDHAM Rutland Water SC Jemima LEEDHAM (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 81.0 450.0 327.0
112th 2431 Edward WHATTOFF Stamford School Rigby (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 82.0 451.0 328.0
113th 3726 Louise HUGHES Upper Thames SC Deborah HUGHES (123.0 DNC) 123.0 DNC 83.0 123.0 DNC 452.0 329.0
114th 3020 Issy GORDON Sevenoaks School Sophie JONES (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 85.0 454.0 331.0
115th 4206 Matthew WALMSLEY Queen Mary SC Will KEY (123.0 DNC) 123.0 DNC 86.0 123.0 DNC 455.0 332.0
116th 3741 Niamh FENTON Sevenoaks School Roise DONALD (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 87.0 456.0 333.0
117th 4630 Hannah BIRCHALL Hayling Island SC Olivia WATKINS (123.0 DNC) 123.0 DNC 87.0 123.0 DNC 456.0 333.0
118th 4222 James RUSSELL Alton Water SC Lauren RUSSELL (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 88.0 457.0 334.0
119th 2915 Rosie ROBSON Rutland Water SC Molly NAYLOR (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 89.0 458.0 335.0
120th 1492 Jessica JOBSON Royal Torbay YC Angus WOOD (123.0 DNC) 123.0 DNC 123.0 DNC 90.0 459.0 336.0
121st 4190 Tom MALLETT Queen Mary SC Harry GARSTKA (123.0 DNC) 123.0 DNC 93.0 123.0 DNC 462.0 339.0
122nd 4033 Emily KIRBY Queen Mary SC Sam BLUNDEN (123.0 DNC) 123.0 DNC 94.0 123.0 DNC 463.0 340.0


http://www.rsfeva.org.uk
secretary@rsfeva.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com