RS Inlands 2023

Lough Derg

Results are provisional as of 14:35 on September 24, 2023

RS 200 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 3.0 3.0 3.0 3.0 (5.0) 17.0 12.0
4th RS 200   RS 200 1224 Blessington Sailing Club Alison Dolan Peter Dolan 1046 4.0 5.0 5.0 (12.0 DNC) 3.0 29.0 17.0
5th RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 5.0 4.0 4.0 (6.0) 4.0 23.0 17.0
6th RS 200   RS 200 492 Galway Bay Sailing Club Andrew Flanagan Astrid Plaass 1046 (12.0 RET) 12.0 DNC 6.0 4.0 7.0 41.0 29.0
7th RS 200   RS 200 1015 Cullaun Sailing Club Robert Stafford Laura Collins 1046 6.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 5.0 6.0 41.0 29.0
8th RS 200   RS 200 1336 Killaloe Sailing Club Stephen O'Brien Colin Haugh 1046 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 8.0 51.0 39.0
9th RS 200   RS 200 1059 Killaloe Sailing Club Timothy O'Neill Aoibhí Ryan 1046 7.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0
10th RS 200   RS 200 828 Galway Bay Sailing Club John Barry Margot Cronin 1046 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0
10th RS 200   RS 200 938 Killaloe Sailing Club Pat Culloo Susan Le Mignon 1046 (12.0 RET) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

RS 400 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 2.0 3.0 2.0 1.0 (5.0) 13.0 8.0
2nd RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 1.0 1.0 (16.0 DSQ) 2.0 6.0 26.0 10.0
3rd RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 (7.0) 2.0 6.0 3.0 2.0 20.0 13.0
4th RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 3.0 5.0 (7.0) 5.0 1.0 21.0 14.0
5th RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 5.0 4.0 4.0 4.0 (8.0) 25.0 17.0
6th RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 4.0 (16.0 RET) 5.0 7.0 3.0 35.0 19.0
7th RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 6.0 6.0 3.0 (8.0) 4.0 27.0 19.0
8th RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 8.0 (16.0 RET) 1.0 6.0 7.0 38.0 22.0
9th RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 10.0 (16.0 RET) 9.0 9.0 9.0 53.0 37.0
10th RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 9.0 (16.0 RET) 8.0 10.0 11.0 54.0 38.0
11th RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 (13.0) 7.0 10.0 11.0 13.0 54.0 41.0
12th RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 11.0 (16.0 RET) 12.0 12.0 10.0 61.0 45.0
13th RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 12.0 (16.0 RET) 11.0 13.0 12.0 64.0 48.0
14th RS 400   RS 400 1514 Greystones Sailing Club Paul Phelan Alan Leddy 940 (16.0 DNS) 16.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
14th RS 400   RS 400 1436 Killaloe Sailing Club John Callanan Eoin Enright 940 (16.0 RET) 16.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

RS Aero Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY 1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 7.0 5.0
2nd RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 6.0
3rd RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 4.0 3.0 3.0 3.0 (6.0) 19.0 13.0
4th RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 3.0 (5.0) 4.0 4.0 3.0 19.0 14.0
5th RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 5.0 4.0 5.0 (6.0) 5.0 25.0 19.0
6th RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 6.0 (8.0 RET) 6.0 5.0 4.0 29.0 21.0
7th RS Aero   RS AERO 7 1022 Ramor Water Sports Club Mark Brodie   1063 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0

1 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 1 1.0
2 RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 2 2.0
3 RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 3 3.0
4 RS 200   RS 200 1224 Blessington Sailing Club Alison Dolan Peter Dolan 1046 4 4.0
5 RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 5 5.0
6 RS 200   RS 200 1015 Cullaun Sailing Club Robert Stafford Laura Collins 1046 6 6.0
7 RS 200   RS 200 1059 Killaloe Sailing Club Timothy O'Neill Aoibhí Ryan 1046 7 7.0
8 RS 200   RS 200 492 Galway Bay Sailing Club Andrew Flanagan Astrid Plaass 1046 RET 12.0
8 RS 200   RS 200 938 Killaloe Sailing Club Pat Culloo Susan Le Mignon 1046 RET 12.0

R2 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 1 1.0
2 RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 2 2.0
3 RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 3 3.0
4 RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 4 4.0
5 RS 200   RS 200 1224 Blessington Sailing Club Alison Dolan Peter Dolan 1046 5 5.0
6 RS 200   RS 200 1015 Cullaun Sailing Club Robert Stafford Laura Collins 1046 DNF 12.0
6 RS 200   RS 200 1059 Killaloe Sailing Club Timothy O'Neill Aoibhí Ryan 1046 DNF 12.0

R3 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 1 1.0
2 RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 2 2.0
3 RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 3 3.0
4 RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 4 4.0
5 RS 200   RS 200 1224 Blessington Sailing Club Alison Dolan Peter Dolan 1046 5 5.0
6 RS 200   RS 200 492 Galway Bay Sailing Club Andrew Flanagan Astrid Plaass 1046 6 6.0

R4 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 1 1.0
2 RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 2 2.0
3 RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 3 3.0
4 RS 200   RS 200 492 Galway Bay Sailing Club Andrew Flanagan Astrid Plaass 1046 4 4.0
5 RS 200   RS 200 1015 Cullaun Sailing Club Robert Stafford Laura Collins 1046 5 5.0
6 RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 6 6.0
7 RS 200   RS 200 1336 Killaloe Sailing Club Stephen O'Brien Colin Haugh 1046 7 7.0

R5 - RS 200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 200   RS 200 1566 County Antrim Yacht Club Emily Hill Andrew Levie 1046 1 1.0
2 RS 200   RS 200 920 Galway City Sailing Club Alex Roe Martin Roe 1046 2 2.0
3 RS 200   RS 200 1224 Blessington Sailing Club Alison Dolan Peter Dolan 1046 3 3.0
4 RS 200   RS 200 1048 Greystones Sailing Club Cian Swan Sophie Harden O'Connor 1046 4 4.0
5 RS 200   RS 200 1297 Royal Cork Yacht Club Jamie Tingle Roisin Collins 1046 5 5.0
6 RS 200   RS 200 1015 Cullaun Sailing Club Robert Stafford Laura Collins 1046 6 6.0
7 RS 200   RS 200 492 Galway Bay Sailing Club Andrew Flanagan Astrid Plaass 1046 7 7.0
8 RS 200   RS 200 1336 Killaloe Sailing Club Stephen O'Brien Colin Haugh 1046 8 8.0

1 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 1 1.0
2 RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 2 2.0
3 RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 3 3.0
4 RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 4 4.0
5 RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 5 5.0
6 RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 6 6.0
7 RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 7 7.0
8 RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 8 8.0
9 RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 9 9.0
10 RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 10 10.0
11 RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 11 11.0
12 RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 12 12.0
13 RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 13 13.0
14 RS 400   RS 400 1514 Greystones Sailing Club Paul Phelan Alan Leddy 940 DNS 16.0
14 RS 400   RS 400 1436 Killaloe Sailing Club John Callanan Eoin Enright 940 RET 16.0

R2 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 1 1.0
2 RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 2 2.0
3 RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 3 3.0
4 RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 4 4.0
5 RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 5 5.0
6 RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 6 6.0
7 RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 7 7.0
8 RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 1514 Greystones Sailing Club Paul Phelan Alan Leddy 940 RET 16.0
8 RS 400   RS 400 1436 Killaloe Sailing Club John Callanan Eoin Enright 940 DNF 16.0

R3 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 2 1.0
2 RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 3 2.0
3 RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 4 3.0
4 RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 5 4.0
5 RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 6 5.0
6 RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 7 6.0
7 RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 8 7.0
8 RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 9 8.0
9 RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 10 9.0
10 RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 11 10.0
11 RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 12 11.0
12 RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 13 12.0
13 RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 DSQ 16.0

R4 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 1 1.0
2 RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 2 2.0
3 RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 3 3.0
4 RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 4 4.0
5 RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 5 5.0
6 RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 6 6.0
7 RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 7 7.0
8 RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 8 8.0
9 RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 9 9.0
10 RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 10 10.0
11 RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 11 11.0
12 RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 12 12.0
13 RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 13 13.0

R5 - RS 400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 400   RS 400 1111 Blessington SC / National YC Chris Helme Alan Claffey 940 1 1.0
2 RS 400   RS 400 741 County Antrim Yacht Club Jocelyn Hill Rown Berry 940 2 2.0
3 RS 400   RS 400 1509 Greystones SC / DHSC Dara McDonagh Kevin Brazel 940 3 3.0
4 RS 400   RS 400 877 Strangford Sailing Club William Findlay Ben McMeekin 940 4 4.0
5 RS 400   RS 400 1245 Newcastle YC / Carrickfergus SC Luke McIlwaine Ryan Wilson 940 5 5.0
6 RS 400   RS 400 1549 Killaloe Sailing Club Govan Berridge David Coleman 940 6 6.0
7 RS 400   RS 400 1353 Strangford Lough YC / Ballyholme YC Robert Hastings Dan Sheriff 940 7 7.0
8 RS 400   RS 400 1076 Killaloe Sailing Club Andrew Mullally Leon Mullally 940 8 8.0
9 RS 400   RS 400 762 Strangford Sailing Club Patrick McMeekin Jane McMeekin 940 9 9.0
10 RS 400   RS 400 581 Killaloe Sailing Club Paul Cullinane Eanna Coleman 940 10 10.0
11 RS 400   RS 400 1138 Killaloe Sailing Club Thomas Drayton Dave Tarr 940 11 11.0
12 RS 400   RS 400 1207 Blessington Sailing Club Canice Keane Daniel Ionkeu 940 12 12.0
13 RS 400   RS 400 1035 Killaloe Sailing Club Brian Bryce Pat O'Donnell 940 13 13.0

1 - RS Aero Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 0:22:02 0:19:24 1.0
2 RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 0:21:29 0:19:27 2.0
3 RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 0:22:04 0:20:46 3.0
4 RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 0:23:52 0:21:01 4.0
5 RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 0:23:54 0:21:38 5.0
6 RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 0:23:30 0:22:06 6.0

R2 - RS Aero Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 0:20:40 0:18:42 1.0
2 RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 0:22:50 0:20:06 2.0
3 RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 0:25:27 0:22:24 3.0
4 RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 0:26:09 0:23:40 4.0
5 RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 0:25:21 0:23:51 5.0
6 RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 RET   8.0

R3 - RS Aero Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 0:24:30 0:22:10 1.0
2 RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 0:25:59 0:22:52 2.0
3 RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 0:26:18 0:23:09 3.0
4 RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 0:24:48 0:23:20 4.0
5 RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 0:26:04 0:23:35 5.0
6 RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 0:25:29 0:23:58 6.0

R4 - RS Aero Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 0:24:14 0:21:56 1.0
2 RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 0:25:01 0:22:01 2.0
3 RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 0:25:46 0:22:41 3.0
4 RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 0:24:26 0:22:59 4.0
5 RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 0:24:29 0:23:02 5.0
6 RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 0:26:23 0:23:53 6.0

R5 - RS Aero Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Aero   RS AERO 5 3822 Greystones SC / Royal St George YC Roy Van Maanen   1136 0:27:19 0:24:03 1.0
2 RS Aero   RS AERO 6 4179 Howth Yacht Club Daragh Sheridan   1105 0:26:36 0:24:04 2.0
3 RS Aero   RS AERO 7 3844 Monkstown Bay Sailing Club Robert Howe   1063 0:25:57 0:24:25 3.0
4 RS Aero   RS AERO 7 3365 Monkstown Bay Sailing Club Emmet O'Sullivan   1063 0:26:17 0:24:44 4.0
5 RS Aero   RS AERO 6 3291 Howth Yacht Club John Phelan   1105 0:28:14 0:25:33 5.0
6 RS Aero   RS AERO 5 3433 Royal St George YC Sarah Dwyer   1136 0:29:10 0:25:40 6.0


https://www.killaloesailingclub.com
info@killaloesailingclub.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com