Rs Nationals 2021

Rush Sailing Club

Results are provisional as of 15:05 on 12/09/2021

Feva Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 1.0 1.0 3.0 (5.0) 1.0 11.0 6.0
2nd None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 2.0 2.0 1.0 3.0 (5.0) 13.0 8.0
3rd Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 3.0 3.0 2.0 2.0 (6.0) 16.0 10.0
4th 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 4.0 4.0 4.0 (6.0) 2.0 20.0 14.0
5th Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club (5.0) 5.0 5.0 1.0 4.0 20.0 15.0
6th Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC (6.0) 6.0 6.0 4.0 3.0 25.0 19.0

RS200 Class

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) 16.0 8.0
2nd RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club (15.0 RET) 2.0 (4.0) 1.0 4.0 2.0 4.0 1.0 33.0 14.0
3rd Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 4.0 (15.0 UFD) 1.0 3.0 5.0 3.0 (7.0) 5.0 43.0 21.0
4th The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC (6.0) 3.0 3.0 5.0 3.0 4.0 (8.0) 3.0 35.0 21.0
5th Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 7.0 6.0 (9.0) (8.0) 2.0 5.0 1.0 7.0 45.0 28.0
6th Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 2.0 5.0 5.0 4.0 7.0 6.0 (12.0) (15.0 DNS) 56.0 29.0
7th IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 3.0 4.0 6.0 7.0 (8.0) 7.0 3.0 (11.0) 49.0 30.0
8th sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club (8.0) (8.0) 8.0 6.0 6.0 8.0 5.0 2.0 51.0 35.0
9th Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 5.0 (15.0 UFD) 7.0 (9.0) 9.0 9.0 6.0 4.0 64.0 40.0
10th Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 9.0 7.0 10.0 10.0 (12.0) (12.0) 9.0 10.0 79.0 55.0
11th Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee (15.0 DNF) (15.0 DNF) 11.0 11.0 10.0 13.0 13.0 9.0 97.0 67.0
12th Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 13.0 13.0 11.0 10.0 8.0 100.0 70.0
13th RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 12.0 11.0 10.0 11.0 15.0 UFD 104.0 74.0
14th Rs 200 363 Laura Collins Micheal Hayes Cullaun Sailing Club (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 UFD 120.0 90.0

RS400 Class

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (6.0) (3.0) 3.0 19.0 10.0
2nd McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC (4.0) 1.0 1.0 (5.0) 3.0 3.0 1.0 2.0 20.0 11.0
3rd Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 (5.0) 4.0 (6.0) 27.0 16.0
4th Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones (10.0) (8.0) 4.0 3.0 4.0 2.0 6.0 1.0 38.0 20.0
5th Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 6.0 (20.0 UFD) 8.0 6.0 10.0 1.0 (16.0) 5.0 72.0 36.0
6th Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 3.0 4.0 (12.0) 12.0 8.0 7.0 2.0 (13.0) 61.0 36.0
7th (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 7.0 5.0 6.0 (20.0 RET) 6.0 8.0 (20.0 DNF) 9.0 81.0 41.0
8th The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc (13.0) 9.0 5.0 (15.0) 7.0 4.0 8.0 10.0 71.0 43.0
9th Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 5.0 7.0 14.0 (17.0) (20.0 DNS) 13.0 5.0 4.0 85.0 48.0
10th 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC (12.0) 6.0 (11.0) 4.0 9.0 9.0 11.0 11.0 73.0 50.0
11th Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 8.0 10.0 9.0 (11.0) 11.0 (12.0) 10.0 8.0 79.0 56.0
12th Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 9.0 (20.0 UFD) 7.0 9.0 13.0 10.0 13.0 (20.0 DNS) 101.0 61.0
13th Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones (15.0) 12.0 13.0 (16.0) 12.0 11.0 9.0 7.0 95.0 64.0
14th Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club (20.0 RET) 11.0 10.0 13.0 15.0 14.5 7.0 (20.0 DNS) 110.5 70.5
15th 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 14.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 5.0 16.0 12.0 20.0 DNS 114.0 74.0
16th Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 11.0 13.0 (15.0) 8.0 14.0 14.5 (17.0) 14.0 106.5 74.5
17th Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 16.0 14.0 16.0 14.0 (17.0) (19.0) 14.0 12.0 122.0 86.0
18th None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 17.0 15.0 (20.0 DNC) 10.0 18.0 17.0 15.0 (20.0 DNS) 132.0 92.0
19th Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 18.0 16.0 18.0 20.0 RET 15.0 147.0 107.0

R4 - Feva Class

Start: R4, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 1 1.0
2 None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 2 2.0
3 Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 3 3.0
4 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 4 4.0
5 Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club 5 5.0
6 Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC 6 6.0

R5 - Feva Class

Start: R5, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 1 1.0
2 None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 2 2.0
3 Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 3 3.0
4 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 4 4.0
5 Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club 5 5.0
6 Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC 6 6.0

R6 - Feva Class

Start: R6, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 1 1.0
2 Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 2 2.0
3 None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 3 3.0
4 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 4 4.0
5 Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club 5 5.0
6 Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC 6 6.0

R7 - Feva Class

Start: R7, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club 1 1.0
2 Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 2 2.0
3 None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 3 3.0
4 Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC 4 4.0
5 None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 5 5.0
6 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 6 6.0

R8 - Feva Class at 13:30

Start: R8, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 None 1654 Isobel Bloomer Oscar Legge RSGYC 1 1.0
2 5241 5241 Ronan Blake-Hickey Hugh Meagher National Yacht Club 2 2.0
3 Lollipop 1000 Jane Collins Noah Doherty Cullaun SC 3 3.0
4 Leonardo 2054 Senan Corry Peadar Doyle National Yacht Club 4 4.0
5 None 2358 Emily Ridout Annabel Ridout Ballyholme Yacht Club 5 5.0
6 Wally 5460 Siofra O’Donnell Saoirse Corry NYC 6 6.0

R1 - RS200 Class

Start: RS 200, Finishes: Place, Time: 13:10
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 1 1.0
2 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 2 2.0
3 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 3 3.0
4 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 4 4.0
5 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 5 5.0
6 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 6 6.0
7 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 7 7.0
8 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 8 8.0
9 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 9 9.0
10 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club RET 15.0
10 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee DNF 15.0

R2 - RS200 Class

Start: RS 200, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 1 1.0
2 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 2 2.0
3 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 3 3.0
4 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 4 4.0
5 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 5 5.0
6 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 6 6.0
7 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 7 7.0
8 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 8 8.0
9 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC UFD 15.0
9 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC UFD 15.0
9 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee DNF 15.0

R3 - RS200 Class

Start: RS 200, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 1 1.0
2 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 2 2.0
3 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 3 3.0
4 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 4 4.0
5 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 5 5.0
6 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 6 6.0
7 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 7 7.0
8 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 8 8.0
9 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 9 9.0
10 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 10 10.0
11 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 11 11.0

R4 - RS200 Class

Start: R4, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 1 1.0
2 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 2 2.0
3 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 3 3.0
4 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 4 4.0
5 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 5 5.0
6 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 6 6.0
7 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 7 7.0
8 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 8 8.0
9 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 9 9.0
10 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 10 10.0
11 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 11 11.0
12 RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club 12 12.0
13 Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club 13 13.0

R5 - RS200 Class

Start: R5, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 1 1.0
2 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 2 2.0
3 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 3 3.0
4 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 4 4.0
5 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 5 5.0
6 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 6 6.0
7 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 7 7.0
8 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 8 8.0
9 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 9 9.0
10 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 10 10.0
11 RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club 11 11.0
12 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 12 12.0
13 Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club 13 13.0

R6 - RS200 Class

Start: R6, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 1 1.0
2 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 2 2.0
3 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 3 3.0
4 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 4 4.0
5 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 5 5.0
6 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 6 6.0
7 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 7 7.0
8 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 8 8.0
9 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 9 9.0
10 RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club 10 10.0
11 Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club 11 11.0
12 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 12 12.0
13 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 13 13.0

R7 - RS200 Class

Start: R7, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 1 1.0
2 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 2 2.0
3 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 3 3.0
4 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 4 4.0
5 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 5 5.0
6 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 6 6.0
7 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 7 7.0
8 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 8 8.0
9 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 9 9.0
10 Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club 10 10.0
11 RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club 11 11.0
12 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC 12 12.0
13 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 13 13.0

R8 - RS200 Class at 13:30

Start: R8, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 RS an Uachtarain 350 Tadgh Donnelly Meabh Ryan National Yacht Club 1 1.0
2 sea biscuit 548 Alex Roe Martin Roe Galway City Sailing Club 2 2.0
3 The odd couple 1469 David Jones Rob Keal RCYC 3 3.0
4 Blue RS Fly 630 Joseph Griffiths Richard McSweeney Baltimore SC 4 4.0
5 Alicia 1478 Sarah Dwyer Henry Start RSGYC/GSC 5 5.0
6 Kronenburg 1664 Frank O'Rourke Rachel O'Leary Greystones Sailing Club 6 6.0
7 Dumbo 747 Martin Dews Vicky Dews DSC/BYC 7 7.0
8 Allen 615 Grace Golden Aoife Healy Cullaun Sailing Club 8 8.0
9 Red Rum 382 Emily Dickson Grace Ckarke Donaghadee 9 9.0
10 Popey 942 Canice keane Emma keane Blsc 10 10.0
11 IRL808 808 Mia Murphy Jennifer O’shaughnessy RCYC 11 11.0
12 Distance to Finish 727 Olive Downey Moselle Hogan DOSC / RSGYC DNS 15.0
12 RS200 1015 Robert Stafford Ruth Golden Cullaun Sailing Club UFD 15.0
12 Rs 200 363 Laura Collins Micheal Hayes Cullaun Sailing Club UFD 15.0

R1 - RS400 Class

Start: RS 400, Finishes: Place, Time: 13:05
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 1 1.0
2 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 3 2.0
3 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 4 3.0
4 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 5 4.0
5 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 6 5.0
6 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 7 6.0
7 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 8 7.0
8 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 9 8.0
9 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 10 9.0
10 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 11 10.0
11 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 12 11.0
12 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 13 12.0
13 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 14 13.0
14 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 15 14.0
15 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 16 15.0
16 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 17 16.0
17 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 18 17.0
18 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club RET 20.0

R2 - RS400 Class

Start: RS 400, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 1 1.0
2 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 2 2.0
3 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 3 3.0
4 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 4 4.0
5 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 5 5.0
6 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 6 6.0
7 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 7 7.0
8 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 8 8.0
9 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 9 9.0
10 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 10 10.0
11 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 11 11.0
12 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 12 12.0
13 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 13 13.0
14 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 14 14.0
15 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 15 15.0
16 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club UFD 20.0
16 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC UFD 20.0

R3 - RS400 Class

Start: RS 400, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 1 1.0
2 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 2 2.0
3 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 3 3.0
4 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 4 4.0
5 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 5 5.0
6 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 6 6.0
7 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 7 7.0
8 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 8 8.0
9 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 9 9.0
10 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 10 10.0
11 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 11 11.0
12 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 12 12.0
13 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 13 13.0
14 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 14 14.0
15 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 15 15.0
16 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 16 16.0

R4 - RS400 Class

Start: R4, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 1 1.0
2 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 2 2.0
3 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 3 3.0
4 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 4 4.0
5 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 5 5.0
6 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 6 6.0
7 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 7 7.0
8 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 8 8.0
9 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 9 9.0
10 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 10 10.0
11 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 11 11.0
12 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 12 12.0
13 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 13 13.0
14 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 14 14.0
15 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 15 15.0
16 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 16 16.0
17 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 17 17.0
18 Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones 18 18.0
19 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones RET 20.0

R5 - RS400 Class

Start: R5, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 1 1.0
2 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 2 2.0
3 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 3 3.0
4 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 4 4.0
5 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 5 5.0
6 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 6 6.0
7 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 7 7.0
8 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 8 8.0
9 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 9 9.0
10 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 10 10.0
11 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 11 11.0
12 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 12 12.0
13 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 13 13.0
14 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 14 14.0
15 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 15 15.0
16 Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones 16 16.0
17 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 17 17.0
18 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 18 18.0
19 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc DNS 20.0

R6 - RS400 Class

Start: R6, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 1 1.0
2 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 2 2.0
3 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 3 3.0
4 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 4 4.0
5 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 5 5.0
6 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 6 6.0
7 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 7 7.0
8 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 8 8.0
9 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 9 9.0
10 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 10 10.0
11 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 11 11.0
12 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 12 12.0
13 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 13 13.0
14 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 14 14.5
14 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 14 14.5
16 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 15 16.0
17 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 16 17.0
18 Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones 17 18.0
19 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 18 19.0

R7 - RS400 Class

Start: R7, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 1 1.0
2 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 2 2.0
3 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 3 3.0
4 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 4 4.0
5 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 5 5.0
6 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 6 6.0
7 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club 8 7.0
8 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 9 8.0
9 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 10 9.0
10 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 11 10.0
11 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 12 11.0
12 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club 13 12.0
13 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC 14 13.0
14 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 15 14.0
15 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club 16 15.0
16 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 17 16.0
17 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 18 17.0
18 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones DNF 20.0
18 Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones RET 20.0

R8 - RS400 Class at 13:30

Start: R8, Finishes: Place
Rank Boat Name Sailnumber HelmName CrewName Club Place Points
1 Penny 1144 Marty O’Leary Kev Johnson Greystones 1 1.0
2 McGregor 1292 Christopher Eames Rachel Tilley QMSC 2 2.0
3 - 1006 Robert Espey Richard McCullough B.Y.C 3 3.0
4 Bubbles 637 Conor Galligan Evan Smith Greystones sc 4 4.0
5 Kiss My RS 1406 Paul mc Laughlin Owen Mc kinley Cushendall Sailing Club 5 5.0
6 Feckwit! 1264 Barry McCartin Andrew Penney CSBC/CSC 6 6.0
7 Son Of A Gun 1308 Gerry Cannon Nicola Smyth Greystones 7 7.0
8 Rogue 1245 Luke McIlwaine Andrew Mitchell Newcastle YC/ Country Antrim YC 8 8.0
9 (pb)² 1251 Peter Bayly Paddy Blackley Greystones 9 9.0
10 The Podger 1099 Dara McDonagh Neil Duke Greystones sc 10 10.0
11 1176 1176 Andy Verso Kevin O’Rourke GSC 11 11.0
12 Jellybaby beag 10 Cian Jones Diarmuid Lynch RCYC 12 12.0
13 Pinkshot 1321 Steve Higgins Sandtoshi Nakamoto MBSC 13 13.0
14 Alba 1514 Paul Phelan Alan Leddy Greystones SC 14 14.0
15 Bruce 1143 Chris McConnell Richard O'Rahilly Greystones 15 15.0
16 Squirtle-Gush 1140 Robbie O'Sullivan Kevin Brazle MBSC DNS 20.0
16 Purpura Bellator 802 Dave Sweeney Peter Doherty Bray Sailing Club DNS 20.0
16 1452 1452 Govan Berridge David Coleman Killaloe Sailing Club DNS 20.0
16 None 1076 Andrew Mullally Leon Mullally Killaloe Sailing Club DNS 20.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com