venue burgee

RYA Youth National Championships

Weymouth and Portland National Sailing Academy

event burgee

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Bow Number SailNo HelmName CrewName Age Group Division Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8
1st
ENG
36 54483 Haydn Sewell William Heathcote U19 Boys West Kirby SC   36.0 25.0 6.0 2.0 2.0 4.0 4.0 5.0 2.0 (11.0)
2nd
ENG
40 55244 Vita Heathcote Milly Boyle   Girls RLymYC   47.5 27.5 (20.0) 8.0 1.0 3.0 1.0 1.0 8.5 5.0
3rd
ENG
04 54480 Jess Lavery Rebecca Coles   Girls Emsworth SC   47.0 29.0 3.0 5.0 3.0 2.0 7.0 6.0 3.0 (18.0)
4th
WAL
12 56108 Jamie Cook Will Martin U17 Boys Cardiff Bay YC   51.0 35.0 7.0 4.0 4.0 1.0 2.0 10.0 7.0 (16.0)
5th
ENG
52 54487 Jack Lewis Fraser Hemmings U19 Boys Draycote Water SC   54.0 42.0 4.0 6.0 5.0 8.0 8.0 8.0 (12.0) 3.0
6th
WAL
18 56342 Rhys Lewis Drew Wright U19 Boys CBYC / Chelmarsh   56.0 44.0 5.0 10.0 6.0 10.0 6.0 2.0 5.0 (12.0)
7th
ENG
65 54418 Oliver Dowson McGill Szymon Matyjaszczuk U19 Boys Royal Lymington YC   62.0 44.0 9.0 3.0 9.0 5.0 5.0 3.0 (18.0) 10.0
8th
ENG
23 56339 Eleanor Keers Faye Chatterton U19 Girls ISC   72.0 46.0 1.0 1.0 8.0 9.0 3.0 7.0 17.0 (26.0)
9th
ENG
33 55242 Megan Ferguson Bettine Harris U19 Girls Frensham Pond SC   69.0 50.0 (19.0) 11.0 10.0 13.0 9.0 4.0 1.0 2.0
10th
SCO
60 54481 Calum Cook Calum Bell U19 Boys Helensburgh SC / Loch Lomond SC / RLymSC   95.0 64.0 2.0 18.0 12.0 7.0 (DNC [31.0]) 18.0 6.0 1.0
11th
ENG
41 56467 Ellie Driver Rose Edmonds U19 Girls Draycote Water C   86.0 69.0 11.0 16.0 (17.0) 11.0 14.0 9.0 4.0 4.0
12th
ENG
57 56115 Dylan McPherson Andrew Sturt U19 Boys Hollowell SC   107.0 83.0 (24.0) 17.0 7.0 6.0 17.0 20.0 10.0 6.0
13th
IRL
71 55807 Morgan Lyttle Patrick Whyte U19 Boys RStGYC / LRYC   102.0 87.0 (15.0) 14.0 13.0 15.0 13.0 13.0 11.0 8.0
14th
ENG
70 52566 Katheryn Byne Ellie Rush U19 Girls Draycote Water SC   104.0 88.0 8.0 15.0 (16.0) 14.0 11.0 11.0 16.0 13.0
15th
ENG
06 54187 Phoebe Hutchings Emmy Walker U19 Girls Warsash SC   135.0 107.0 16.0 13.0 14.0 18.0 12.0 (28.0) 14.0 20.0
16th
ENG
07 56091 Bertie Fisher Charlie Bacon U17 Boys Itchenor SC   138.0 111.0 10.0 (27.0) 11.0 12.0 10.0 25.0 22.0 21.0
17th
ENG
45 55634 Harry George James George   Boys Lymington Town SC   142.0 118.0 23.0 12.0 15.0 21.0 21.0 12.0 (24.0) 14.0
18th
ENG
28 54947 Ella Lance Ollie Meadowcroft U17 Mixed HISC / Upper Thames SC   148.5 122.5 17.0 21.0 (26.0) 22.0 16.0 15.0 8.5 23.0
19th
WAL
55 55942 Sophie Edwards Ellie Thomas U17 Girls Tata Steel SC   161.0 136.0 12.0 20.0 (25.0) 25.0 18.0 17.0 20.0 24.0
20th
ENG
25 55375 Julia Staite Matty Evans U17 Girls HISC / Blackwater   165.0 138.0 22.0 26.0 21.0 26.0 20.0 14.0 (27.0) 9.0
21st
ENG
44 53117 Toby Schonrock Tom Clayton U17 Boys Parkstone YC   174.0 143.0 21.0 9.0 20.0 19.0 (RET [31.0]) 19.0 25.0 30.0
22nd
ENG
50 56116 Ellie Clark Daisy Desorgher U19 Girls Ripon SC / Rutland Water SC   170.0 143.0 13.0 22.0 24.0 (27.0) 22.0 24.0 21.0 17.0
23rd
WAL
37 54849 Lucy Hughes Josh Manning U19 Mixed Clwb Hwylio Pwllheli SC   178.0 147.0 27.0 7.0 (RET [31.0]) DNC [31.0] DNC [31.0] DNC [31.0] 13.0 7.0
24th
ENG
35 54998 Chloe Felton Becky Cropley U19 Girls Staunton Harold SC   178.0 147.0 28.0 (DNC [31.0]) 27.0 23.0 19.0 16.0 15.0 19.0
25th
IRL
77 53053 Ben Graf Alexander Farrell U19 Boys Lough Ree YC   178.0 148.0 14.0 25.0 18.0 17.0 23.0 23.0 (30.0) 28.0
26th
ENG
30 53645 Scarlett Cawthorne Freya Terry U19 Girls Shustoke SC   177.0 149.0 18.0 19.0 22.0 24.0 24.0 27.0 (28.0) 15.0
27th
WAL
02 53332 Callum Davidson-Guild Oscar Cawthorne U17 Boys Trearddur Bay SC   181.0 154.0 25.0 24.0 23.0 20.0 15.0 21.0 26.0 (27.0)
28th
WAL
01 55083 Mathew Ingram Harri Burns U17 Boys Holyhead SC   190.0 159.0 (RET [31.0]) 23.0 19.0 16.0 25.0 22.0 29.0 25.0
29th
ENG
26 55107 Abbey Mumford Evie Herrington U17 Girls Downs SC   212.0 183.0 (29.0) 29.0 29.0 28.0 27.0 29.0 19.0 22.0
30th
WAL
16 55190 Harry Ingram Louis Mills U17 Boys Holyhead SC   215.0 186.0 26.0 28.0 28.0 (29.0) 26.0 26.0 23.0 29.0

All races were sailed on Bay course area E

except R7 which was sailed on Harbour course area B

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 31
RETRetired 31



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com