RSC Midweek Series 2022

Ranelagh SC

Results are provisional as of 11:15 on August 19, 2022

Overall

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: HIgh Points
Rank Class SailNo Club HelmName PY R1 (07/06) R2 (21/06) R3 (05/07) R4 (06/07) R5 (07/07) R6 (19/7) R7 (20/7) R8 (21/7) R9 (04/08) R11 (18/8) Total Nett
1st Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 (47) (46) 49 49 (43 DNF) (41 DNF) (47) 48 49 51 470 246
2nd Solo 4393 SBSC James Channer 1142 (15 DNC) 43 51 51 (15 DNC) (41 DNF) 49 (15 DNC) 51 (15 DNC) 346 245
3rd Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 51 51 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 41 DNF 51 51 (15 DNC) (15 DNC) 320 245
4th Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 46 (41) 43 (15 DNC) (15 DNC) (41 DNF) (39 RET) 46 48 46 380 229
5th Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 44 (40) 44 46 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 45 49 328 228
6th Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 (15 DNC) (15 DNC) 46 (15 DNC) 43 DNF 41 DNF 44 (15 DNC) (15 DNC) 48 297 222
7th Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1147 42 (30 DNF) 47 (15 DNC) 43 DNF 41 DNF (15 DNC) 43 (15 DNC) (15 DNC) 306 216
8th Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 37 (30 DNF) 42 (15 DNC) 43 DNF 41 DNF (15 DNC) 40 RET (15 DNC) (15 DNC) 293 203
9th Solo   RSC David Vines 1142 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 48 49 47 15 DNC 249 174
10th Solo 4594 RSC Angus Rose 1142 36 30 DNF 49 44 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 249 174
11th Solo 4567 SBSC Allan MF 1142 49 44 (15 DNC) 48 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 246 171
12th Laser None RSC Nigel Edwards 1100 (15 DNC) 49 45 47 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 246 171
13th Laser 3 RSC Dominic Codera 1100 38 30 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 41 DNF (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 44 243 168
14th Solo 3548 RSC Brian Clarke 1142 (15 DNC) 45 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 45 46 15 DNC 241 166
15th Solo 4159 SBSC Sara Bennett 1142 40 47 (15 DNC) 43 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 235 160
16th Laser   RSC Thomas Stolper 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 45 47 15 DNC 15 DNC 212 137
17th Solo 4228 RSC Adil Khan 1142 48 42 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 210 135
18th Laser 11 SBSC Andrew Molyneux 1100 45 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 44 15 DNC 15 DNC 209 134
19th Laser None RSC Richard Westover 1100 43 (15 DNC) (15 DNC) 45 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 208 133
20th Laser 4 RSC Jenna Sagous 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 42 (15 DNC) (15 DNC) 43 15 DNC 15 DNC 15 DNC 205 130
21st Laser 179653 RSC Maury Shenk 1100 41 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 39 RET 15 DNC 15 DNC 15 DNC 200 125
22nd Laser None RSC Matt Brien 1100 (15 DNC) 48 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 183 108
23rd Solo 4710 RSC Alistair Smith 1142 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 47 182 107
24th Laser 2 RSC Mathieu Pelegrin 1100 32 DNF 30 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 182 107
25th Laser   RSC Guy Bret 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 46 15 DNC 15 DNC 15 DNC 181 106
26th Laser NA RSC Sarah Peart 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 45 180 105
27th Laser   RSC Alex Hamilton 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 43 DNF (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 178 103
27th Solo   RSC Gretel Scott 1142 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 43 DNF (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 178 103
29th Laser 0428 SBSC Elaine Agius 1100 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 41 (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 176 101
30th Laser 108826 SBSC John Bengue 1100 (15 DNC) 39 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 174 99
31st Solo 1264 RSC Dennis Long 1142 39 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 174 99
32nd Laser 178332 RSC Jan Hutchins 1100 (15 DNC) 38 (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 173 98
33rd Laser 1 (RBW) SBSC Hannah Boot 1100 32 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 167 92
34th Laser 13 SBSC Manuel Atunes 1100 (15 DNC) 30 DNF (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) (15 DNC) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 165 90

R1 (07/06) - 07/06/22 at 19:10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 37:07 0:32:30 51
2 Solo 4567 SBSC Allan MF 1142 38:30 0:33:43 49
3 Solo 4228 RSC Adil Khan 1142 43:10 0:37:48 48
4 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 43:35 0:39:37 47
5 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 41:52 0:39:52 46
6 Laser 11 SBSC Andrew Molyneux 1100 44:44 0:40:40 45
7 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 45:55 0:41:45 44
8 Laser None RSC Richard Westover 1100 47:05 0:42:48 43
9 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1147 50:10 0:43:44 42
10 Laser 179653 RSC Maury Shenk 1100 48:30 0:44:05 41
11 Solo 4159 SBSC Sara Bennett 1142 50:23 0:44:07 40
12 Solo 1264 RSC Dennis Long 1142 52:51 0:46:17 39
13 Laser 3 RSC Dominic Codera 1100 51:51 0:47:08 38
14 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 52:35 0:47:48 37
15 Solo 4594 RSC Angus Rose 1142 58:00 0:50:47 36
16 Laser 2 RSC Mathieu Pelegrin 1100 DNF   32
16 Laser 1 (RBW) SBSC Hannah Boot 1100 DNF   32

R2 (21/06) - 21/6/22 at 19:30:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 0:42:36 0:37:18 51
2 Laser None RSC Nigel Edwards 1100 0:45:10 0:41:04 49
3 Laser None RSC Matt Brien 1100 0:45:21 0:41:14 48
4 Solo 4159 SBSC Sara Bennett 1142 0:54:43 0:47:55 47
5 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 0:53:58 0:49:04 46
6 Solo 3548 RSC Brian Clarke 1142 0:56:59 0:49:54 45
7 Solo 4567 SBSC Allan MF 1142 0:58:50 0:51:31 44
8 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 0:59:50 0:52:24 43
9 Solo 4228 RSC Adil Khan 1142 1:00:43 0:53:10 42
10 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 0:58:32 0:55:45 41
11 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 1:01:37 0:56:01 40
12 Laser 108826 SBSC John Bengue 1100 1:01:52 0:56:15 39
13 Laser 178332 RSC Jan Hutchins 1100 1:02:34 0:56:53 38
14 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1147 DNF   30
14 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 DNF   30
14 Solo 4594 RSC Angus Rose 1142 DNF   30
14 Laser 3 RSC Dominic Codera 1100 DNF   30
14 Laser 2 RSC Mathieu Pelegrin 1100 DNF   30
14 Laser 13 SBSC Manuel Atunes 1100 DNF   30

R3 (05/07) - 05/07/2022 at 18:03

Laser Radials - Nigel Edwards, Ellie Hanning
Full Laser - Charlotte Penny
Merlin - Jack Helming

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 49:54 0:43:42 51
2 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 49:28 0:44:58 49
2 Solo 4594 RSC Angus Rose 1142 51:21 0:44:58 49
4 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1100 50:07 0:45:34 47
5 Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 50:43 0:46:06 46
6 Laser None RSC Nigel Edwards 1147 53:05 0:46:17 45
7 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1147 54:35 0:47:35 44
8 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 50:08 0:47:45 43
9 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 52:36 0:47:49 42

R4 (06/07) - 06/07/22

All Lasers full sails.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 33:45 0:29:33 51
2 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 34:10 0:31:04 49
3 Solo 4567 SBSC Allan MF 1142 35:32 0:31:07 48
4 Laser None RSC Nigel Edwards 1100 34:27 0:31:19 47
5 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 35:10 0:31:58 46
6 Laser None RSC Richard Westover 1100 35:58 0:32:42 45
7 Solo 4594 RSC Angus Rose 1142 37:44 0:33:02 44
8 Solo 4159 SBSC Sara Bennett 1142 39:40 0:34:44 43
9 Laser 4 RSC Jenna Sagous 1100 41:39 0:37:52 42
10 Laser 0428 SBSC Elaine Agius 1100 42:45 0:38:52 41

R5 (07/07) - 07/07/22

Time limit exceeded.. by lots.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 DNF 43
1 Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 DNF 43
1 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1147 DNF 43
1 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 DNF 43
1 Laser   RSC Alex Hamilton 1100 DNF 43
1 Solo   RSC Gretel Scott 1142 DNF 43

R6 (19/7) - 19/7/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 DNF 41
1 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 DNF 41
1 Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 DNF 41
1 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 DNF 41
1 Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 DNF 41
1 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1147 DNF 41
1 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 DNF 41
1 Laser 3 RSC Dominic Codera 1100 DNF 41

R7 (20/7) - 20/7/22 at 18:45:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 33:00 0:28:54 51
2 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 34:47 0:30:27 49
3 Solo   RSC David Vines 1142 35:04 0:30:42 48
4 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 34:31 0:31:23 47
5 Laser   RSC Guy Bret 1100 36:04 0:32:47 46
6 Laser   RSC Thomas Stolper 1100 36:06 0:32:49 45
7 Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 37:42 0:34:16 44
8 Laser 4 RSC Jenna Sagous 1100 39:00 0:35:27 43
9 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 RET   39
9 Laser 179653 RSC Maury Shenk 1100 RET   39

R8 (21/7) - 21/07/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:53:18
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4472 RSC Jack Norton 1142 0:30:26 0:26:39 51
2 Solo   RSC David Vines 1142 0:31:11 0:27:18 49
3 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 0:31:46 0:28:53 48
4 Laser   RSC Thomas Stolper 1100 0:34:17 0:31:10 47
5 Merlin 3372 RSC George / Jack 1142 0:36:39 0:32:06 46
6 Solo 3548 RSC Brian Clarke 1142 0:38:33 0:33:45 45
7 Laser 11 SBSC Andrew Molyneux 1100 0:37:21 0:33:57 44
8 Laser Radial 137069 RSC Charlotte Penney 1100 0:37:25 0:34:01 43
9 Laser 1 RSC Mike Lurot 1100 RET   40

R9 (04/08) - 04/8/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 4393 SBSC James Channer 1142 0:35:01 0:30:40 51
2 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 0:34:16 0:31:09 49
3 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 0:33:47 0:32:10 48
4 Solo   RSC David Vines 1142 0:37:31 0:32:51 47
5 Solo 3548 RSC Brian Clarke 1142 0:37:37 0:32:56 46
6 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 0:45:45 0:41:35 45

R11 (18/8) - 18/8/22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 185100
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser EST SBSC Jakob Grunig 1100 0:27:00 0:24:33 51
2 Laser 16 SBSC Ellie Hanning 1100 0:31:16 0:28:25 49
3 Laser 143928 RSC Pietro Foschi 1100 0:31:26 0:28:35 48
4 Solo 4710 RSC Alistair Smith 1142 0:33:04 0:28:57 47
5 Merlin 3372 RSC George / Jack 1050 0:31:20 0:29:50 46
6 Laser NA RSC Sarah Peart 1100 0:33:12 0:30:11 45
7 Laser 3 RSC Dominic Codera 1100 0:34:19 0:31:12 44



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com