Y&HYSA North Lincs 21-05-2011

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club Helm CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser 4.7 183176 Beaver Meg Backhouse   1175 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Laser Radial 165648 Ully Max Nicholson   1106 2.0 2.0 (3.0) 7.0 4.0
3rd Laser Radial 130274 Beaver Oliver Groves   1106 (4.0) 4.0 2.0 10.0 6.0
4th Laser Radial 151348 Halifax Charlie Redman   1106 3.0 3.0 (4.0) 10.0 6.0
5th Laser Radial 136613 Beaver Chris White   1106 (5.0) 5.0 5.0 15.0 10.0
6th Laser Radial 141367 Beaver Jack Hanslope   1106 6.0 7.0 (8.0) 21.0 13.0
7th Laser Radial 182528 Beaver Harry Stainforth   1106 7.0 6.0 (10.0) 23.0 13.0
8th Topaz Uno Race 4029 Pennine Ross Fleming Emmi Stevenson 1204 9.0 (11.0) 6.0 26.0 15.0
9th Laser Radial 170901 Rotherham Josh Bennett   1106 (8.0) 8.0 7.0 23.0 15.0
10th Laser Radial 154678 Pennine Harry Lee   1106 (10.0) 9.0 9.0 28.0 18.0
11th Topper 40081 Rotherham Abi Cooper   1297 13.0 10.0 (16.0 DNF) 39.0 23.0
12th Laser 4.7 72647 Rotherham Matthew Chambers   1175 (12.0) 12.0 11.0 35.0 23.0
13th Laser Radial 154686 Rotherham Ed Bailey   1106 (14.0) 14.0 12.0 40.0 26.0
14th Topper 33844 N Lincs Bram Hollingsworth   1294 11.0 (17.0 DNF) 16.0 DNF 44.0 27.0
15th Topper 8 N Lincs Jan Hollingsworth   1297 15.0 13.0 (16.0 DNF) 44.0 28.0
16th Topper 45499 N Lincs Liam Kerins   1297 (17.0 DNF) 15.0 16.0 DNS 48.0 31.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 4.7 183176 Beaver Meg Backhouse   1175 51:45 0:44:03 1.0
2 Laser Radial 165648 Ully Max Nicholson   1106 49:12 0:44:29 2.0
3 Laser Radial 151348 Halifax Charlie Redman   1106 50:38 0:45:47 3.0
4 Laser Radial 130274 Beaver Oliver Groves   1106 51:13 0:46:18 4.0
5 Laser Radial 136613 Beaver Chris White   1106 52:57 0:47:53 5.0
6 Laser Radial 141367 Beaver Jack Hanslope   1106 53:54 0:48:44 6.0
7 Laser Radial 182528 Beaver Harry Stainforth   1106 53:59 0:48:49 7.0
8 Laser Radial 170901 Rotherham Josh Bennett   1106 54:22 0:49:09 8.0
9 Topaz Uno Race 4029 Pennine Ross Fleming Emmi Stevenson 1204 59:27 0:49:23 9.0
10 Laser Radial 154678 Pennine Harry Lee   1106 54:39 0:49:25 10.0
11 Topper 33844 N Lincs Bram Hollingsworth   1294 67:24 0:52:05 11.0
12 Laser 4.7 72647 Rotherham Matthew Chambers   1175 61:40 0:52:29 12.0
13 Topper 40081 Rotherham Abi Cooper   1297 69:28 0:53:34 13.0
14 Laser Radial 154686 Rotherham Ed Bailey   1106 59:43 0:54:00 14.0
15 Topper 8 N Lincs Jan Hollingsworth   1297 70:18 0:54:12 15.0
16 Topper 45499 N Lincs Liam Kerins   1297 DNF   17.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 4.7 183176 Beaver Meg Backhouse   1175 41:10 0:35:02 1.0
2 Laser Radial 165648 Ully Max Nicholson   1106 40:18 0:36:26 2.0
3 Laser Radial 151348 Halifax Charlie Redman   1106 40:50 0:36:55 3.0
4 Laser Radial 130274 Beaver Oliver Groves   1106 40:53 0:36:58 4.0
5 Laser Radial 136613 Beaver Chris White   1106 41:15 0:37:18 5.0
6 Laser Radial 182528 Beaver Harry Stainforth   1106 41:51 0:37:50 6.0
7 Laser Radial 141367 Beaver Jack Hanslope   1106 42:58 0:38:51 7.0
8 Laser Radial 170901 Rotherham Josh Bennett   1106 43:02 0:38:55 8.0
9 Laser Radial 154678 Pennine Harry Lee   1106 43:18 0:39:09 9.0
10 Topper 40081 Rotherham Abi Cooper   1297 50:52 0:39:13 10.0
11 Topaz Uno Race 4029 Pennine Ross Fleming Emmi Stevenson 1204 47:26 0:39:24 11.0
12 Laser 4.7 72647 Rotherham Matthew Chambers   1175 47:54 0:40:46 12.0
13 Topper 8 N Lincs Jan Hollingsworth   1297 56:17 0:43:24 13.0
14 Laser Radial 154686 Rotherham Ed Bailey   1106 48:15 0:43:38 14.0
15 Topper 45499 N Lincs Liam Kerins   1297 56:50 0:43:49 15.0
16 Topper 33844 N Lincs Bram Hollingsworth   1294 DNF   17.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser 4.7 183176 Beaver Meg Backhouse   1175 39:13 0:33:23 1.0
2 Laser Radial 130274 Beaver Oliver Groves   1106 37:34 0:33:58 2.0
3 Laser Radial 165648 Ully Max Nicholson   1106 39:56 0:36:06 3.0
4 Laser Radial 151348 Halifax Charlie Redman   1106 40:10 0:36:19 4.0
5 Laser Radial 136613 Beaver Chris White   1106 40:54 0:36:59 5.0
6 Topaz Uno Race 4029 Pennine Ross Fleming Emmi Stevenson 1204 44:33 0:37:00 6.0
7 Laser Radial 170901 Rotherham Josh Bennett   1106 40:56 0:37:01 7.0
8 Laser Radial 141367 Beaver Jack Hanslope   1106 41:45 0:37:45 8.0
9 Laser Radial 154678 Pennine Harry Lee   1106 42:32 0:38:27 9.0
10 Laser Radial 182528 Beaver Harry Stainforth   1106 42:42 0:38:36 10.0
11 Laser 4.7 72647 Rotherham Matthew Chambers   1175 49:13 0:41:53 11.0
12 Laser Radial 154686 Rotherham Ed Bailey   1106 46:20 0:41:54 12.0
13 Topper 40081 Rotherham Abi Cooper   1297 DNF   16.0
13 Topper 33844 N Lincs Bram Hollingsworth   1294 DNF   16.0
13 Topper 8 N Lincs Jan Hollingsworth   1297 DNF   16.0
13 Topper 45499 N Lincs Liam Kerins   1297 DNS   16.0

www.sailwave.com