BB 10-Meter DS DM Stævne 2013

Korsør Sejlklub

Endelige resultater udsendt kl 15:53 d. August 17, 2013

BB-10 meter Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 16, Scoring system: ISAF Apendix A standard low points
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club 1. Sejlads 2. Sejlads 3. Sejlads 4. Sejlads 5. Sejlads 6. Sejlads 7. Sejlads 8. Sejlads Total Nett
                               
                               
1st Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 4.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 (16.00 OCS) 1.00 26.00 10.00
2nd Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ (11.00) 3.00 2.00 2.00 3.00 3.00 1.00 2.00 27.00 16.00
3rd Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 1.00 2.00 (6.00) 3.00 2.00 5.00 4.00 6.00 29.00 23.00
4th Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 7.00 6.00 4.00 6.00 7.00 2.00 3.00 (8.00) 43.00 35.00
5th Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 5.00 5.00 (10.00) 4.00 6.00 10.00 2.00 4.00 46.00 36.00
6th Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 3.00 (11.00) 3.00 7.00 9.00 4.00 7.00 3.00 47.00 36.00
7th Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 2.00 7.00 (8.00) 5.00 5.00 7.00 6.00 7.00 47.00 39.00
8th Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 6.00 8.00 7.00 8.00 (11.00) 9.00 8.00 11.00 68.00 57.00
9th Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge (10.00) 9.00 9.00 10.00 8.00 8.00 10.00 9.00 73.00 63.00
10th Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 8.00 10.00 11.00 (16.00) 14.00 11.00 5.00 5.00 80.00 64.00
11th Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 13.00 4.00 5.00 9.00 10.00 (16.00 DNS) 9.00 16.00 82.00 66.00
12th Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club (15.00) 12.00 12.00 12.00 4.00 6.00 13.00 10.00 84.00 69.00
13th BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 12.00 (14.00) 13.00 11.00 13.00 12.00 14.00 12.00 101.00 87.00
14th Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 9.00 13.00 (15.00) 15.00 15.00 15.00 11.00 13.00 106.00 91.00
15th Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig (16.00) 15.00 14.00 13.00 12.00 13.00 15.00 14.00 112.00 96.00
16th Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 14.00 (16.00) 16.00 14.00 16.00 14.00 12.00 15.00 117.00 101.00

1. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 1 1.00
2 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 2 2.00
3 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 3 3.00
4 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 4 4.00
5 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 5 5.00
6 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 6 6.00
7 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 7 7.00
8 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 8 8.00
9 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 9 9.00
10 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 10 10.00
11 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 11 11.00
12 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 12 12.00
13 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 13 13.00
14 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 14 14.00
15 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 15 15.00
16 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 16 16.00

2. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 2 2.00
3 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 3 3.00
4 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 4 4.00
5 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 5 5.00
6 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 6 6.00
7 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 7 7.00
8 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 8 8.00
9 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 9 9.00
10 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 10 10.00
11 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 11 11.00
12 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 12 12.00
13 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 13 13.00
14 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 14 14.00
15 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 16 16.00

3. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 2 2.00
3 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 3 3.00
4 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 4 4.00
5 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 5 5.00
6 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 6 6.00
7 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 7 7.00
8 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 8 8.00
9 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 9 9.00
10 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 10 10.00
11 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 11 11.00
12 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 12 12.00
13 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 13 13.00
14 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 14 14.00
15 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 16 16.00

4. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 2 2.00
3 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 3 3.00
4 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 4 4.00
5 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 5 5.00
6 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 6 6.00
7 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 7 7.00
8 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 8 8.00
9 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 9 9.00
10 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 10 10.00
11 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 11 11.00
12 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 12 12.00
13 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 13 13.00
14 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 14 14.00
15 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 16 16.00

5. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 2 2.00
3 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 3 3.00
4 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 4 4.00
5 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 5 5.00
6 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 6 6.00
7 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 7 7.00
8 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 8 8.00
9 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 9 9.00
10 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 10 10.00
11 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 11 11.00
12 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 12 12.00
13 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 13 13.00
14 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 14 14.00
15 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 16 16.00

6. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 2 2.00
3 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 3 3.00
4 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 4 4.00
5 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 5 5.00
6 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 6 6.00
7 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 7 7.00
8 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 8 8.00
9 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 9 9.00
10 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 10 10.00
11 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 11 11.00
12 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 12 12.00
13 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 13 13.00
14 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 14 14.00
15 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet DNS 16.00

7. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 1 1.00
2 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 2 2.00
3 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 3 3.00
4 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 4 4.00
5 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 5 5.00
6 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 6 6.00
7 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 7 7.00
8 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 8 8.00
9 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 9 9.00
10 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 10 10.00
11 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 11 11.00
12 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 12 12.00
13 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 13 13.00
14 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 14 14.00
15 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 15 15.00
16 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub OCS 16.00

8. Sejlads - BB-10 meter Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac. tot. Boatname Nation SailNo Skipper Club Place Points
1 Jazz DEN 33 Bjarne Venø Petersen Skælskør Amatør sejlklub 1 1.00
2 Kryss / Hancock DEN 67 Søren Koitzsch SSJ 2 2.00
3 Sjus DEN 53 Bjerne S. Clausen Vedbæk 3 3.00
4 Justitia IV DEN 63 Ulrik Larsen Hvidovre 4 4.00
5 Austin P DEN 1 Michael Friedrich Egå 5 5.00
6 Slipstik DEN 42 Michael Frank Hansen Helsingør 6 6.00
7 Cilie DEN 87 Jes Madsen & Knud Møller Poulsen Sønderborg Yacht Club 7 7.00
8 Fenixa SWE 5 Christer Ovrën Kalmar 8 8.00
9 Boomerang DEN 75 Niels Retsbøll Jyllinge 9 9.00
10 Metaxa THA 6738 Till Ahnert Royal Varuna Yacht Club 10 10.00
11 Mikkel DEN 54 Rene Hansen Jyllinge 11 11.00
12 BB-King DEN 26 Karl Kristian Bro Egå 12 12.00
13 Splinten DEN 6 Bent Kallerup Lemvig 13 13.00
14 Marie DEN 84 Peder Kallerup Lemvig 14 14.00
15 Laura DEN 41 Dan Pilgaard Nielsen Hou bådelaug 15 15.00
16 Skuld DEN 56 Jens Johansen Egensedybet 16 16.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start 16
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 16

www.korsoersejlklub.dk

www.korsoersejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com