Pointsejladser Marselisborg Sejlklub

Marselisborg Havn

Endeligt resultat pr. 5. oktober 2013 - Pointsejladser efterår 2013

1 Løb

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: DH2013
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1.0 4.0 1.0 (6.0) 1.0 3.0 1.0 2.0 1.0 3.0 23.0 17.0
2nd Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 2.0 1.0 6.0 3.0 (7.0) 2.0 3.0 3.0 4.0 3.4 skaf 34.4 27.4
3rd Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 3.0 2.0 (5.0) 5.0 3.0 4.0 5.0 4.0 2.0 1.0 34.0 29.0
4th Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 4.0 (14.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 5.0 4.0 1.0 7.0 2.0 44.0 30.0
5th Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 5.0 3.0 4.0 4.0 5.0 8.0 (14.0 DNC) 5.0 8.0 4.0 60.0 46.0
6th Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen (9.0) 6.7 skaf 9.0 7.0 4.0 6.0 7.0 7.0 6.0 5.0 66.7 57.7
7th Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 1.0 6.0 1.0 2.0 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 76.0 62.0
8th Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 7.0 7.0 11.0 10.0 9.0 10.0 6.0 6.0 5.0 (14.0 DNC) 85.0 71.0
9th Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard 8.0 5.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 10.2 skaf 14.0 DNC 102.2 88.2
10th Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen (14.0 DNC) 8.0 8.0 8.0 8.0 9.0 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 105.0 91.0
11th Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 6.0 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 11.0 11.0 14.0 DNC 14.0 DNC 10.0 6.0 106.0 92.0
12th Ia T-34 12 Jørn Olsen (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 12.2 skaf 10.0 12.0 9.0 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 122.2 108.2
13th Kaperen Hanse 341 10 Lars Johansen (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 14.0 DNC 126.0 112.0

2 Løb

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Rating system: Custom, Entries: 19, Scoring system: DH2013
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st See You Larsen 25 53 Peter Uhre 1.0 (7.0) 3.4 skaf 2.0 1.0 7.0 3.0 4.0 1.0 5.0 34.4 27.4
2nd Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 4.1 skaf 1.0 1.0 6.0 4.0 2.0 4.0 (8.0) 3.0 8.0 41.1 33.1
3rd Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 3.0 5.0 6.4 skaf 1.0 3.0 3.0 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 64.4 44.4
4th Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen (20.0 DNC) 20.0 DNC 6.0 4.0 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 4.0 66.0 46.0
5th Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 2.0 6.0 2.0 7.0 10.0 9.0 6.0 7.8 skaf 8.0 (20.0 DNC) 77.8 57.8
6th Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 4.0 8.6 skaf 5.0 5.0 6.0 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 7.0 85.6 65.6
7th Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 5.0 (20.0 DNC) 4.0 20.0 DNC 5.0 8.6 skaf 5.0 5.0 7.0 6.0 85.6 65.6
8th Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen (20.0 DNC) 2.0 3.0 9.7 skaf 7.0 5.0 20.0 DNC 7.0 20.0 DNC 3.0 96.7 76.7
9th Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 10.2 skaf 4.0 8.0 12.0 (20.0 DNC) 11.0 8.0 9.0 9.0 11.0 102.2 82.2
10th Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 6.0 8.0 (20.0 DNC) 8.0 12.7 skaf 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 9.0 126.7 106.7
11th Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 8.0 8.0 7.0 20.0 DNC 5.0 10.0 128.0 108.0
12th Elliott 1 Elliott 6m 1 MS Ungdom (20.0 DNC) 3.0 9.0 9.0 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 142.0 122.0
13th Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom (20.0 DNC) 9.0 7.0 11.0 9.0 10.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 146.0 126.0
14th 566 H Båd 566 Kim Pihl (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 1.0 162.0 142.0
15th LUSKE Commander 31 130 Åge Thorborg (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 16.9 skaf 20.0 DNC 6.0 6.0 20.0 DNC 168.9 148.9
16th Lady In Red L29 13 Jørgen Brøndlund (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 18.1 skaf 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 181.1 161.1
17th Mors Ark Drabant 30 2 Niels Henning Rejsenhus (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 skaf 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 200.0 180.0
17th Klokkeblomst Jeanneau 32i Sun Odyssey 2008 Kaj Nicolaisen (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 200.0 180.0
17th Liva Bandhom 27 213 Morten Møller (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 200.0 180.0

R1 - 1 Løb - 7. august 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00, Distance: 3.8, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1.44.12 2.11.02 1.0
2 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1.54.12 2.12.43 2.0
3 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1.53.21 2.15.28 3.0
4 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 1.50.38 2.15.29 4.0
5 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1.52.50 2.19.16 5.0
6 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 1.58.49 2.19.26 6.0
7 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1.58.05 2.21.01 7.0
8 Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard 1.58.38 2.21.34 8.0
9 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1.56.28 2.21.50 9.0

R2 - 1 Løb - 14.august 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.05.00, Distance: 6.3, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1.21.14 1.38.59 1.0
2 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1.20.24 1.42.33 2.0
3 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1.15.49 1.43.31 3.0
4 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1.16.20 1.44.27 4.0
5 Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard 1.22.45 1.46.21 5.0
6 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 1.27.30 1.47.06 6.0
7 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen skaf   6.7
8 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1.25.09 1.48.09 7.0
9 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 1.29.32 1.50.18 8.0

R3 - 1 Løb - 21. august 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00, Distance: 4.46, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1:09:41 1:41:10 1.0
2 Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard 1:14:54 1:41:49 2.0
3 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 1:13:20 1:42:30 3.0
4 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1:12:28 1:43:30 4.0
5 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1:18:01 1:43:58 5.0
6 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1:22:53 1:44:37 6.0
7 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 1:23:18 1:46:19 7.0
8 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 1:28:25 1:51:50 8.0
9 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1:23:18 1:53:04 9.0
10 Kaperen Hanse 341 10 Lars Johansen 1:28:50 1:54:56 10.0
11 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1:29:02 1:55:57 11.0
12 Ia T-34 12 Jørn Olsen 1:36:38 2:06:33 12.0

R4 - 1 Løb - 28 august 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00, Distance: 4.2, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 1.08.00 1.20.05 1.0
2 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 1.04.12 1.21.20 2.0
3 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1.10.09 1.21.59 3.0
4 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1.03.39 1.22.07 4.0
5 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1.07.45 1.22.31 5.0
6 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1.03.56 1.22.41 6.0
7 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1.06.22 1.23.33 7.0
8 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 1.10.40 1.24.31 8.0
9 Kaperen Hanse 341 10 Lars Johansen 1.12.59 1.27.37 9.0
10 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1.13.59 1.29.19 10.0
11 Ia T-34 12 Jørn Olsen skaf   12.2

R5 - 1 Løb - 4. sept 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00.00, Distance: 3.1, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1.11.06 1.32.59 1.0
2 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 1.17.17 1.37.33 2.0
3 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1.24.28 1.42.31 3.0
4 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1.22.53 1.43.34 4.0
5 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1.22.25 1.43.59 5.0
6 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 1.29.21 1.45.21 6.0
7 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1.34.20 1.49.26 7.0
8 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 1.33.18 1.49.35 8.0
9 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1.37.20 1.56.02 9.0
10 Ia T-34 12 Jørn Olsen 1.37.35 1.58.22 10.0
11 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 1.43.44 2.00.33 11.0

R6 - 1 Løb - 11. september 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00.00, Distance: 3.8, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 0.59.21 1.18.57 1.0
2 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 1.02.34 1.21.05 2.0
3 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 0.55.32 1.22.22 3.0
4 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 1.01.42 1.23.49 4.0
5 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 0.59.41 1.24.32 5.0
6 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1.00.46 1.26.08 6.0
7 Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard 1.03.13 1.26.09 7.0
8 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1.00.24 1.26.50 8.0
9 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 1.07.03 1.27.00 9.0
10 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 1.05.30 1.28.26 10.0
11 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 1.07.54 1.28.31 11.0
12 Ia T-34 12 Jørn Olsen 1.11.34 1.37.03 12.0

R7 - 1 Løb - 14. september 2013 at 10.00.00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10.00.00, Distance: 4.05, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1 1.0
2 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 2 2.0
3 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 3 3.0
4 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 4 4.0
5 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 5 5.0
6 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 6 6.0
7 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 8 7.0
8 Carisima Dehler 34 824 Jørn Nielsen 10 8.0
9 Ia T-34 12 Jørn Olsen 16 9.0

R8 - 1 Løb - 19. juni 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 2 1.0
2 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 3 2.0
3 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 4 3.0
4 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 5 4.0
5 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 6 5.0
6 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 7 6.0
7 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 8 7.0

R9 - 1 Løb - 19. juni 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 1 1.0
2 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 2 2.0
3 Juno Scankap 99 38 Sten Langfeldt 3 3.0
4 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt 4 4.0
5 Dohni Hanse 370 423 Jens Lyhne 5 5.0
6 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 8 6.0
7 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 9 7.0
8 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 11 8.0
9 Kaperen Hanse 341 10 Lars Johansen 12 9.0
10 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 13 10.0
11 Sally Elan 340 176 Lisbeth Storgaard skaf 10.2
12 Ia T-34 12 Jørn Olsen 14 11.0

R10 - 1 Løb - 5. okt 2013 at 19.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 Søkoen Arcona 36 3 Lars Skøtt Jensen 2 1.0
2 Tessa Elan 37 97 Ulrik Müller 3 2.0
3 Matrix IMX-38 7507 Henrik Andersen 5 3.0
4 Otilia X 342 105 Gunnar Schønfeldt skaf 3.4
5 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 7 4.0
6 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 9 5.0
7 Amic Avance 36 8071 Klaus Gelting 10 6.0

R1 - 2 Løb - 7. august 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05.00, Distance: 2.6, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 1.30.31 1.42.46 1.0
2 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1.43.44 1.47.10 2.0
3 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 1.37.03 1.49.03 3.0
4 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 1.42.02 1.49.13 4.0
5 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg skaf   4.1
6 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 1.40.11 1.49.57 5.0
7 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 1.40.25 1.51.39 6.0
8 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen skaf   10.2

R2 - 2 Løb - 14.august 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.10.00, Distance: 4.5, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 1.02.59 1.16.34 1.0
2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1.09.27 1.16.50 2.0
3 Elliott 1 Elliott 6m 1 MS Ungdom 1.02.03 1.16.53 3.0
4 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 1.17.30 1.17.30 4.0
5 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 1.05.52 1.17.35 5.0
6 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1.14.41 1.17.59 6.0
7 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 1.09.42 1.20.27 7.0
8 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 1.12.29 1.21.39 8.0
9 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster skaf   8.6
10 Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom 1.07.33 1.22.23 9.0

R3 - 2 Løb - 21. august 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05.00, Distance: 3.26, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 1:11:02 1:25:57 1.0
2 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1:23:06 1:27:25 2.0
3 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1:20:29 1:29:30 3.0
4 See You Larsen 25 53 Peter Uhre skaf   3.4
5 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 1:17:23 1:29:37 4.0
6 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 1:21:02 1:30:03 5.0
7 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 1:16:10 1:31:42 6.0
8 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen skaf   6.4
9 Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom 1:16:02 1:33:09 7.0
10 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 1:38:58 1:38:58 8.0
11 Elliott 1 Elliott 6m 1 MS Ungdom 1:21:54 1:39:01 9.0

R4 - 2 Løb - 28 august 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05.00, Distance: 3.0, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 0.52.19 1.00.08 1.0
2 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 0.54.52 1.02.02 2.0
3 Lady In Red L29 13 Jørgen Brøndlund 0.55.37 1.03.41 3.0
4 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 0.56.16 1.04.51 4.0
5 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 1.00.34 1.05.29 5.0
6 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 0.57.00 1.06.04 6.0
7 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1.04.30 1.06.42 7.0
8 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 1.01.17 1.07.24 8.0
9 Elliott 1 Elliott 6m 1 MS Ungdom 1.00.22 1.10.15 9.0
10 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen skaf   9.7
11 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 1.04.20 1.11.20 10.0
12 Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom 1.02.45 1.12.38 11.0
13 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 1.14.23 1.14.23 12.0

R5 - 2 Løb - 4. sept 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05.00, Distance: 2.1, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 0.59.40 1.09.34 1.0
2 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 1.02.06 1.12.06 2.0
3 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 1.02.59 1.12.41 3.0
4 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 1.05.57 1.15.33 4.0
5 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 1.09.52 1.17.45 5.0
6 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 1.18.07 1.23.55 6.0
7 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1.19.14 1.25.02 7.0
8 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 1.18.31 1.26.09 8.0
9 Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom 1.16.26 1.27.28 9.0
10 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1.33.02 1.35.49 10.0
11 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen skaf   12.7
12 Lady In Red L29 13 Jørgen Brøndlund skaf   18.1

R6 - 2 Løb - 11. september 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05.00, Distance: 2.8, Wind strength: Let
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Elapsed Corrected Points
1 Elliott 1 Elliott 6m 1 MS Ungdom 0.43.51 0.58.33 1.0
2 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 0.47.24 1.00.12 2.0
3 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 0.48.03 1.00.59 3.0
4 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 0.48.17 1.01.37 4.0
5 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 0.55.31 1.03.15 5.0
6 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 0.55.37 1.03.21 6.0
7 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 0.50.14 1.03.26 7.0
8 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 0.53.27 1.03.38 8.0
9 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen skaf   8.6
10 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 1.02.12 1.05.54 9.0
11 Elliott 2 Elliott 6m 2 MS Ungdom 0.51.52 1.06.34 10.0
12 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 1.12.06 1.12.06 11.0
13 LUSKE Commander 31 130 Åge Thorborg skaf   16.9
14 Mors Ark Drabant 30 2 Niels Henning Rejsenhus skaf   20.0

R7 - 2 Løb - 14. september 2013 at 10.00.00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 19.05.00, Distance: 2.85, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 7 1.0
2 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 9 2.0
3 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 11 3.0
4 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 12 4.0
5 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 13 5.0
6 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 14 6.0
7 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 15 7.0
8 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 17 8.0

R8 - 2 Løb - 19. juni 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 566 H Båd 566 Kim Pihl 1 1.0
2 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 9 2.0
3 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 10 3.0
4 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 11 4.0
5 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 12 5.0
6 LUSKE Commander 31 130 Åge Thorborg 13 6.0
7 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 14 7.0
8 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup skaf 7.8
9 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 15 8.0
10 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 16 9.0

R9 - 2 Løb - 19. juni 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 6 1.0
2 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 7 2.0
3 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 10 3.0
4 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 15 4.0
5 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 16 5.0
6 LUSKE Commander 31 130 Åge Thorborg 17 6.0
7 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 18 7.0
8 Drys Maxi 84 684 Jørn Tholstrup 19 8.0
9 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 20 9.0

R10 - 2 Løb - 5. okt 2013 at 19.00.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.00.00, Distance: 1, Wind strength: Mellem
Rank Bådnavn Bådtype Sejlnummer (storsejl) Skipper Place Points
1 566 H Båd 566 Kim Pihl 1 1.0
2 Lille Larsen Larsen 28 11 Asger Christiansen 4 2.0
3 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 6 3.0
4 Jasmin Jeanneau Sun Odyssey 32 607 Michael Pedersen 8 4.0
5 See You Larsen 25 53 Peter Uhre 11 5.0
6 Fanatic Granada Bonita 767 23 Ole Overgaard Rasmussen 12 6.0
7 Humle H-båd 150 Thorbjørn Kloster 13 7.0
8 Nikita Bavaria 350 74 Lars Bjerg 14 8.0
9 Seascape Seascape 18 18 Jørn Laustsen 15 9.0
10 Malima Nordborg 32 5 Jørn Skriver 16 10.0
11 Brynhilde folkebåd 745 Louis Jensen 17 11.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
skaf 


www.marselisborgsejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com