Pointsejladser Marselisborg Sejlklub

Marselisborg Sejlklub

Results are provisional as of 11:45 on October 1, 2022

1 Løb

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 11, Scoring system: DH2017
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper 1. sejlads 2. sejlads 3. sejlads 4. sejlads 5. sejlads 6 sejllads Stjerne 8. sejlads 9. sejlads Total Nett
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 2.0 1.0 1.0 1.0 1.3 skaf (3.0) 1.0 2.0 (12.0 DNC) 24.3 9.3
2 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen (3.0) (4.0) 3.0 1.8 skaf 2.0 1.0 3.0 1.0 1.0 19.8 12.8
3 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 2.3 skaf 2.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 2.0 4.0 (12.0 DNC) 33.3 16.3
4 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 4.0 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 6.0 (8.0) (12.0 DNC) 47.0 27.0
5 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne (12.0 DNC) 6.0 5.8 skaf 4.0 1.0 6.0 (12.0 DNC) 6.0 12.0 DNC 64.8 40.8
6 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 5.0 4.0 5.0 12.0 DNC 69.0 45.0
7 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNF) 5.0 12.0 DNC 7.0 skaf 5.0 3.0 12.0 DNC 73.0 49.0
8 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 6.0 5.0 (12.0 DNF) 6.0 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 12.0 DNC 78.0 54.0
9 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 7.0 12.0 DNC 10.0 skaf 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 94.0 70.0
10 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen (12.0 DNC) (12.0 DNC) 11.2 skaf 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 12.0 DNC 102.2 78.2
11 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 108.0 84.0

2 Løb

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: DH2017
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper 1. sejlads 2. sejlads 3. sejlads 4. sejlads 5. sejlads 6 sejllads Stjerne 8. sejlads 9. sejlads Total Nett
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen (3.0) 1.2 skaf 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 13.2 8.2
2 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen (4.0) 1.0 (4.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 24.0 16.0
3 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 1.0 4.2 skaf 2.0 1.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 61.2 29.2
4 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 5.0 (9.0) 5.0 6.0 3.0 4.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) 56.0 31.0
5 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen (16.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 6.0 5.0 (16.0 DNC) 4.0 16.0 DNC 73.0 41.0
6 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 7.0 6.0 (10.0) 10.0 5.0 6.0 7.0 7.0 (16.0 DNC) 74.0 48.0
7 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg (16.0 DNC) 4.0 6.0 13.0 8.0 8.0 5.0 8.0 (16.0 DNC) 84.0 52.0
8 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 6.0 7.0 9.0 8.0 (16.0 DNF) (16.0 DNC) 4.0 6.0 16.0 DNC 88.0 56.0
9 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 8.0 5.0 11.0 11.0 7.0 9.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 89.0 57.0
10 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 2.0 2.0 (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 90.0 58.0
11 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 9.0 8.0 12.0 7.0 9.0 11.0 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 96.0 64.0
12 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 12.0 4.0 7.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 110.0 78.0
13 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede 10.0 (16.0 DNC) 8.0 9.0 (16.0 DNC) 10.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 117.0 85.0
14 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 132.0 100.0
15 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 12.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 140.0 108.0

1. sejlads - 1 Løb - 10.08.2022 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 5.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 1:14:56 1:37:11 1.0
2 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1:16:10 1:38:12 2.0
3 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen skaf   2.3
4 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1:18:10 1:39:12 3.0
5 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 1:24:20 1:41:57 4.0
6 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen 1:23:04 1:43:34 5.0
7 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 1:54:55 2:17:43 6.0
8 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne DNC   12.0
8 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC   12.0
8 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC   12.0
8 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

2. sejlads - 1 Løb - 17.08.2022 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 3.8, Wind strength: Let
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1:27:01 1:47:59 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1:33:09 1:52:40 2.0
3 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 1:46:22 2:01:34 3.0
4 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1:42:30 2:02:07 4.0
5 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 1:55:09 2:13:17 5.0
6 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 1:57:43 2:15:00 6.0
7 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt DNC   12.0
7 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen DNC   12.0
7 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC   12.0
7 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC   12.0
7 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

3. sejlads - 1 Løb - 24.08.2022 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 5.6, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1:08:35 1:31:01 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1:13:04 1:33:29 2.0
3 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1:14:00 1:35:25 3.0
4 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 1:21:39 1:39:35 4.0
5 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 1:32:32 1:50:44 5.0
6 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne skaf   5.8
7 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen skaf   11.2
8 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt DNC   12.0
8 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen DNF   12.0
8 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen DNF   12.0
8 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

4. sejlads - 1 Løb - 31.08.2022 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 4.7, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 0:50:29 1:09:19 1.0
2 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen skaf   1.8
3 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 0:53:00 1:10:08 2.0
4 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 0:57:59 1:13:02 3.0
5 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 0:59:36 1:14:26 4.0
6 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen 0:58:37 1:16:08 5.0
7 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 0:57:23 1:16:52 6.0
8 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 1:01:46 1:17:03 7.0
9 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt DNC   12.0
9 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC   12.0
9 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

5. sejlads - 1 Løb - 07.09.2022 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Distance: 6.6, Wind strength: Hård
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 1:05:01 1:25:05 1.0
2 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen skaf   1.3
3 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1:02:41 1:27:58 2.0
4 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 1:07:16 1:29:38 3.0
5 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 1:00:01 1:30:28 4.0
6 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1:07:10 1:30:45 5.0
7 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 1:07:09 1:33:57 6.0
8 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen DNC   12.0
8 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC   12.0
8 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC   12.0
8 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

6 sejllads - 1 Løb - 14.09.2022 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Distance: 6.3, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1:19:51 1:43:56 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 1:22:09 1:45:07 2.0
3 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1:20:06 1:45:21 3.0
4 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 1:26:48 1:46:59 4.0
5 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 1:26:27 1:51:57 5.0
6 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 1:36:50 1:56:43 6.0
7 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen skaf   7.0
8 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm skaf   10.0
9 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen DNC   12.0
9 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC   12.0
9 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC   12.0

Stjerne - 1 Løb - 14.09.2022 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 18:30, Distance: 6.3, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 1 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 2 2.0
3 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 3 3.0
4 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 4 4.0
5 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen 5 5.0
6 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 6 6.0
7 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne DNC 12.0
7 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen DNC 12.0
7 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC 12.0
7 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC 12.0
7 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC 12.0

8. sejlads - 1 Løb - 24.09.2022 at 10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10, Distance: 7.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1 1.0
2 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 2 2.0
3 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen 3 3.0
4 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 4 4.0
5 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 5 5.0
6 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 6 6.0
7 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen 7 7.0
8 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 8 8.0
9 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 9 9.0
10 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC 12.0
10 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC 12.0

9. sejlads - 1 Løb - 1.10.2022 at 10

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10, Distance: 7.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 1 1.0
2 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen DNC 12.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen DNC 12.0
2 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen DNC 12.0
2 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne DNC 12.0
2 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt DNC 12.0
2 1 Xalacia XP 33 DEN43 Niels Christian Nielsen DNC 12.0
2 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen DNC 12.0
2 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm DNC 12.0
2 1 Tøsen Hanse 370 392 Max Andersen DNC 12.0
2 1 Rasmida Luffe 40.04 DEN7 Hans Dahlmann DNC 12.0

1. sejlads - 2 Løb - 10.08.2022 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Distance: 3.7, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 1:00:04 1:06:51 1.0
2 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1:02:50 1:07:50 2.0
3 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1:01:14 1:08:01 3.0
4 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1:06:30 1:11:06 4.0
5 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 1:07:47 1:14:34 5.0
6 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 1:03:21 1:15:31 6.0
7 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1:09:13 1:16:38 7.0
8 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 1:10:32 1:18:02 8.0
9 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 1:10:41 1:20:17 9.0
10 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede 1:16:33 1:23:20 10.0
11 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen DNC   16.0
11 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg DNC   16.0
11 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård DNC   16.0
11 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0
11 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC   16.0

2. sejlads - 2 Løb - 17.08.2022 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Distance: 2.6, Wind strength: Let
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1:14:58 1:18:22 1.0
2 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen skaf   1.2
3 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1:15:52 1:24:03 2.0
4 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 1:17:44 1:26:24 3.0
5 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1:19:12 1:27:29 4.0
6 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen skaf   4.2
7 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 1:21:17 1:28:18 5.0
8 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1:28:15 1:34:13 6.0
9 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 1:20:49 1:34:45 7.0
10 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 1:25:27 1:35:07 8.0
11 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 1:30:57 1:37:57 9.0
12 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård DNC   16.0
12 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede DNC   16.0
12 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0
12 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC   16.0

3. sejlads - 2 Løb - 24.08.2022 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Distance: 3.8, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 0:55:05 1:02:03 1.0
2 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 0:55:56 1:02:54 2.0
3 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 0:55:51 1:05:21 3.0
4 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1:01:10 1:05:53 4.0
5 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 1:01:34 1:08:32 5.0
6 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 0:59:57 1:09:53 6.0
7 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård 1:01:27 1:10:51 7.0
8 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede 1:04:53 1:11:51 8.0
9 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 0:59:24 1:11:53 9.0
10 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1:04:26 1:12:04 10.0
11 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 1:06:12 1:13:54 11.0
12 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 1:05:36 1:15:27 12.0
13 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen DNC   16.0
13 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0
13 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC   16.0

4. sejlads - 2 Løb - 31.08.2022 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Distance: 3.3, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 0:39:50 0:45:53 1.0
2 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 0:40:10 0:46:13 2.0
3 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 0:44:13 0:48:19 3.0
4 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 0:41:38 0:49:53 4.0
5 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 0:46:11 0:50:39 5.0
6 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 0:45:56 0:51:59 6.0
7 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 0:45:01 0:53:34 7.0
8 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 0:42:53 0:53:44 8.0
9 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede 0:48:16 0:54:19 9.0
10 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 0:48:02 0:54:39 10.0
11 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 0:49:10 0:55:51 11.0
12 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård 0:51:07 0:59:17 12.0
13 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 0:50:56 0:59:33 13.0
14 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0
14 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC   16.0

5. sejlads - 2 Løb - 07.09.2022 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Distance: 3.3, Wind strength: Hård
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 0:49:38 0:55:43 1.0
2 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 0:52:25 0:57:12 2.0
3 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 0:53:55 1:00:00 3.0
4 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård 0:53:16 1:01:32 4.0
5 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 0:53:57 1:01:44 5.0
6 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 0:52:26 1:02:20 6.0
7 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 0:55:55 1:03:06 7.0
8 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 0:53:21 1:03:10 8.0
9 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 0:55:45 1:04:10 9.0
10 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen DNC   16.0
10 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup DNF   16.0
10 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen DNC   16.0
10 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede DNC   16.0
10 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0
10 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC   16.0

6 sejllads - 2 Løb - 14.09.2022 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:35, Distance: 4.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1:00:00 1:08:15 1.0
2 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1:03:35 1:09:11 2.0
3 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 1:03:27 1:11:42 3.0
4 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 1:03:49 1:12:04 4.0
5 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 1:03:19 1:14:34 5.0
6 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1:08:48 1:17:50 6.0
7 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård 1:08:07 1:19:15 7.0
8 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1:07:43 1:19:29 8.0
9 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 1:13:50 1:22:57 9.0
10 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede 1:17:04 1:25:19 10.0
11 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 1:15:57 1:27:37 11.0
12 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo 1:19:49 1:31:16 12.0
13 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup DNC   16.0
13 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen DNC   16.0
13 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC   16.0

Stjerne - 2 Løb - 14.09.2022 at 18:30

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 18:35, Distance: 4.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1 1.0
2 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 2 2.0
3 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 3 3.0
4 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 4 4.0
5 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 5 5.0
6 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg 6 6.0
7 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 7 7.0
8 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 8 8.0
9 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen DNC 16.0
9 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen DNC 16.0
9 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen DNC 16.0
9 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård DNC 16.0
9 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede DNC 16.0
9 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC 16.0
9 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC 16.0

8. sejlads - 2 Løb - 24.09.2022 at 10

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10, Distance: 7.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1 1.0
2 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 2 2.0
3 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 3 3.0
4 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 4 4.0
5 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen 5 5.0
6 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup 6 6.0
7 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 7 7.0
8 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 8 8.0
9 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen DNC 16.0
9 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg DNC 16.0
9 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre DNC 16.0
9 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård DNC 16.0
9 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede DNC 16.0
9 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen DNC 16.0
9 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC 16.0

9. sejlads - 2 Løb - 1.10.2022 at 10

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10, Distance: 7.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper Place Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1 1.0
2 2 Elliot 4 Elliot 4 Rasmus Bjerre Knudsen 2 2.0
3 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 3 3.0
4 2 Solona Banner 28 49 Kristoffer Jensen 4 4.0
5 2 Elliot 2 Elliot 2 Johan Ditlev Friderichsen DNC 16.0
5 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen DNC 16.0
5 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen DNC 16.0
5 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg DNC 16.0
5 2 Lusian Esse S850 Den 162 Jens Hørup DNC 16.0
5 2 Luske Commander 31 Den130 Aage Thorborg DNC 16.0
5 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen DNC 16.0
5 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre DNC 16.0
5 2 Nordstjernen Hanse 350 Den370 Simon Nørgård DNC 16.0
5 2 Elliot 1 Elliot 1 Sissel Raahede DNC 16.0
5 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo DNC 16.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
skaf 


www.marselisborgsejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com