Pointsejladser Marselisborg Sejlklub

Marselisborg Sejlklub

Results are provisional as of 21:30 on May 15, 2024

1 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 10, Scoring system: DH2017
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] R1 R2 R3 Total Nett
1 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 892.4,681.8,586.2 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
2 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 891.2,671.4,571.2 3.0 6.0 3.0 12.0 12.0
3 1 Pixeline X-37 Den 37 Michael Zahle 888.4,679.8,582 4.0 4.0 4.0 12.0 12.0
4 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 875.6,658.0,557.2 1.0 1.0 11.0 DNC 13.0 13.0
5 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 923.8,705.4,611.2 7.0 2.0 7.0 16.0 16.0
6 1 Sinaloa Dehler 38 Den7552 Simon Nørgård 908.6,686.6,586.2 6.0 5.0 5.0 16.0 16.0
7 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 961.0,708.4,597.4 5.0 5.5 skaf 6.0 16.5 16.5
8 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 869.6,660.2,566.0 6.0 skaf 11.0 DNC 1.0 18.0 18.0
9 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 928.2,711.4,618.6 8.0 7.0 8.0 23.0 23.0
10 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 914.8,652.0,524.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0 33.0

2 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 11, Scoring system: DH2017
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] R1 R2 R3 Total Nett
1 2 Elliot 4 Elliot 4 Frederik Lyngdorf 1039.0,790.4,690.0 1.0 3.0 2.0 6.0 6.0
2 2 Rasine Scankap 99 Den 75 Kim Pihl 977.4,745.0,647.8 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
3 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1013.8,822.4,740.2 4.0 4.5 skaf 5.0 13.5 13.5
4 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 977.4,745.0,647.8 6.0 2.0 6.0 14.0 14.0
5 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1039.0,790.4,690.0 2.0 12.0 DNC 1.0 15.0 15.0
6 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 970,720,607 5.0 5.0 5.0 skaf 15.0 15.0
7 2 Organic Sea H Båd 426 Mathias Händel 1212.0,869.2,737.6 10.0 7.0 4.0 21.0 21.0
8 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo 1083.0,787.4,659.0 8.0 6.0 8.0 22.0 22.0
9 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1010.0,744.0,622.6 7.0 8.0 7.5 skaf 22.5 22.5
10 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1123.2,826.8,714.6 11.0 4.0 12.0 DNC 27.0 27.0
11 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1067,782.6,660.8 9.0 12.0 DNC 7.0 28.0 28.0

R1 - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Distance: 5.6, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 875.6,658.0,557.2 01:10:34 1:33:09 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 892.4,681.8,586.2 01:17:37 1:37:59 2.0
3 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 891.2,671.4,571.2 01:19:30 1:40:50 3.0
4 1 Pixeline X-37 Den 37 Michael Zahle 888.4,679.8,582 01:23:54 1:44:27 4.0
5 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 961.0,708.4,597.4 01:42:22 2:00:15 5.0
6 1 Sinaloa Dehler 38 Den7552 Simon Nørgård 908.6,686.6,586.2 01:40:36 2:00:31 6.0
6 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 869.6,660.2,566.0 skaf   6.0
8 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 923.8,705.4,611.2 01:42:52 2:01:02 7.0
9 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 928.2,711.4,618.6 01:43:47 2:01:23 8.0
10 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 914.8,652.0,524.0 DNC   11.0

R2 - 1 Løb - 08.05.2024 at 19.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 19.00, Distance: 5.6, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 875.6,658.0,557.2 1.27.42 1.50.17 1.0
2 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 923.8,705.4,611.2 1.32.50 1.51.00 2.0
3 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 892.4,681.8,586.2 1.31.22 1.51.44 3.0
4 1 Pixeline X-37 Den 37 Michael Zahle 888.4,679.8,582 1.31.12 1.51.45 4.0
5 1 Sinaloa Dehler 38 Den7552 Simon Nørgård 908.6,686.6,586.2 1.31.57 1.51.52 5.0
6 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 961.0,708.4,597.4 skaf   5.5
7 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 891.2,671.4,571.2 1.32.16 1.53.36 6.0
8 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 928.2,711.4,618.6 1.37.51 1.55.27 7.0
9 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 869.6,660.2,566.0 DNC   11.0
9 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 914.8,652.0,524.0 DNC   11.0

R3 - 1 Løb - 15.05.2024 at 19:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:20, Distance: 5.5, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 1 Sirona Luffe 40 34 Hans Jørn Knudsen 869.6,660.2,566.0 1:09:33 1:31:32 1.0
2 1 Zelda Bavaria 35 Match 6 Erik Meldgaard Andersen 892.4,681.8,586.2 1:16:13 1:36:13 2.0
3 1 Bess Hanse 400 108 Hans Peter Nielsen 891.2,671.4,571.2 1:15:17 1:36:14 3.0
4 1 Pixeline X-37 Den 37 Michael Zahle 888.4,679.8,582 1:18:26 1:38:37 4.0
5 1 Sinaloa Dehler 38 Den7552 Simon Nørgård 908.6,686.6,586.2 1:20:09 1:39:43 5.0
6 1 Bris Faurby 363 59 Asger Christiansen 961.0,708.4,597.4 1:24:53 1:42:27 6.0
7 1 Angelique IV Luffe 37 D39 Jørgen Klitholm 923.8,705.4,611.2 1:25:05 1:42:55 7.0
8 1 Dohni Hanse 370 Den423 Jens Lyhne 928.2,711.4,618.6 1:29:47 1:47:04 8.0
9 1 Dixi X-43 DEN89 Gunnar Schønfeldt 875.6,658.0,557.2 DNC   11.0
9 1 Asgård Hanse 575 1 Kenneth Jeppesen 914.8,652.0,524.0 DNC   11.0

R1 - 2 Løb

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Distance: 3.8, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 4 Elliot 4 Frederik Lyngdorf 1039.0,790.4,690.0 00:59:43 1:06:39 1.0
2 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1039.0,790.4,690.0 01:02:03 1:08:59 2.0
3 2 Rasine Scankap 99 Den 75 Kim Pihl 977.4,745.0,647.8 00:59:29 1:09:18 3.0
4 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1013.8,822.4,740.2 01:06:05 1:11:00 4.0
5 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 970,720,607 00:59:41 1:11:05 5.0
6 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 977.4,745.0,647.8 01:01:55 1:11:44 6.0
7 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1010.0,744.0,622.6 01:03:28 1:13:21 7.0
8 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo 1083.0,787.4,659.0 01:08:28 1:15:36 8.0
9 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1067,782.6,660.8 01:10:45 1:18:11 9.0
10 2 Organic Sea H Båd 426 Mathias Händel 1212.0,869.2,737.6 01:17:22 1:19:19 10.0
11 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1123.2,826.8,714.6 01:17:22 1:22:00 11.0

R2 - 2 Løb - 08.05.2024 at 19.00

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 19.05, Distance: 4.0, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 2 Rasine Scankap 99 Den 75 Kim Pihl 977.4,745.0,647.8 1.17.30 1.27.50 1.0
2 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 977.4,745.0,647.8 1.17.32 1.27.52 2.0
3 2 Elliot 4 Elliot 4 Frederik Lyngdorf 1039.0,790.4,690.0 1.20.47 1.28.05 3.0
4 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1123.2,826.8,714.6 1.23.30 1.28.23 4.0
5 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1013.8,822.4,740.2 skaf   4.5
6 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 970,720,607 1.20.59 1.32.59 5.0
7 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo 1083.0,787.4,659.0 1.25.44 1.33.14 6.0
8 2 Organic Sea H Båd 426 Mathias Händel 1212.0,869.2,737.6 1.32.04 1.34.07 7.0
9 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1010.0,744.0,622.6 1.24.27 1.34.51 8.0
10 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1039.0,790.4,690.0 DNC   12.0
10 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1067,782.6,660.8 DNC   12.0

R3 - 2 Løb - 15.05.2024 at 19:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:25, Distance: 3.7, Wind strength: Mellem
Plac Løb Bådnavn Bådtype Sejlnr. Skipper TAUD [L,M,H] Elapsed Corrected Points
1 2 Elliot 3 Elliot 3 Christiane Hempel Christiansen 1039.0,790.4,690.0 0:55:01 1:01:47 1.0
2 2 Elliot 4 Elliot 4 Frederik Lyngdorf 1039.0,790.4,690.0 0:56:38 1:03:24 2.0
3 2 Rasine Scankap 99 Den 75 Kim Pihl 977.4,745.0,647.8 0:54:59 1:04:33 3.0
4 2 Organic Sea H Båd 426 Mathias Händel 1212.0,869.2,737.6 1:02:52 1:04:46 4.0
5 2 Elan 210 Elan 210 GBR1421 Claus Schwennesen 1013.8,822.4,740.2 1:01:25 1:06:12 5.0
5 2 Karen Marie Beneteau First 345 0 Jens Sikjær Mogensen 970,720,607 skaf   5.0
7 2 Juno Scankap 99 38 Peter Uhre 977.4,745.0,647.8 0:57:14 1:06:48 6.0
8 2 DUVE Jeanneau Sun Odyssey 349 Den 1 Peter Anker Jakobsen 1067,782.6,660.8 1:02:49 1:10:03 7.0
9 2 Nikita Bavaria 350 Sortline DEN74 Lars Bjerg 1010.0,744.0,622.6 skaf   7.5
10 2 Najust Jeanneau sun Odyssey 32i 753 Steen Lembo 1083.0,787.4,659.0 1:08:26 1:15:23 8.0
11 2 Hvid Special H Båd 418 Ole Bülow Pedersen 1123.2,826.8,714.6 DNC   12.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
skaf 


www.marselisborgsejlklub.dk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com