event burgee venue burgee

ONSDAGSKAPSEJLADS 2020

Sejlklubben Lynæs

Resultet er endeligt 21:58 den June 9, 2021

1 Løb

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 05. maj
05. maj 19:00
12.maj
12.maj 19:00
19. maj
19. maj 19:00
26. maj
   
02. juni
   
09. Juni
   
Total Nett Notes
1st 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771 674,547,486.6 1.0 2.0 1.0 5.0 4.0 4.0 17.0 17.0 X
2nd 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 34798 703.8,553.8,488.2 13.0 NSC 4.0 3.0 2.0 1.0 1.0 24.0 24.0 X
3rd 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 9478 738.6,591.6,527 9.0 DNS 3.0 5.0 3.0 2.0 6.0 28.0 28.0 X
4th 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 3485 707.6,567.2,506.2 9.0 DNS 5.0 6.0 1.0 5.0 8.0 34.0 34.0 X
5th 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748 735,586.4,522.6 9.0 DNS 9.0 OCS 2.0 6.0 3.0 5.0 34.0 34.0 X
6th 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 35409 673.6,542.6,482.2 9.0 DNS 1.0 7.0 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 39.0 39.0 X
7th 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 36462 692,550,487.2 9.0 DNS 8.0 11.0 OCS 4.0 10.0 DNC 3.0 45.0 45.0 X
8th 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 31495 750,605.4,541.4 9.0 DNS 6.0 4.0 10.0 DNC 7.0 11.0 DNC 47.0 47.0 X
9th 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 36672 756.6,587.6,517.2 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 7.0 9.0 DNF 7.0 51.0 51.0 X
10th 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 10868 800,635,567.6 9.0 DNS 10.0 DNC 12.0 DNC 10.0 DNC 6.0 9.0 56.0 56.0 X
11th 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 33128 713,564.6,500.8 10.0 DNC 7.0 9.0 9.0 10.0 DNC 11.0 DNC 56.0 56.0 X
12th 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 9316 742.6,593.4,530.6 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 8.0 8.0 10.0 56.0 56.0 X

2 Løb

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 05. maj
05. maj 19:00
12.maj
12.maj 19:00
19. maj
19. maj 19:00
26. maj
   
02. juni
   
09. Juni
   
Total Nett Notes
1st 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 36447 801.6,643.6,578 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 9.0 9.0 X
2nd 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 244 831.8,675,613.8 6.0 DNS 3.0 2.0 2.0 1.0 3.0 17.0 17.0 X
3rd 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 31928 829.2,674.2,613.2 6.0 DNS 2.0 3.0 1.0 6.0 DNC 2.0 20.0 20.0 X
4th 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 248 852,682.4,619.6 6.0 DNS 4.0 5.0 4.0 3.0 4.0 26.0 26.0 X
5th 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 35774 741.2,603.6,528.8 6.0 DNF 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 29.0 29.0 X
6th 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 5559 822.2,668.6,604 6.0 DNS 6.0 6.0 6.0 DNC 5.0 7.0 36.0 36.0 X
7th 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261 835.2,676.2,614.8 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 39.0 39.0  
8th 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 34835 904.4,679.8,586.8 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 8.0 41.0 41.0  

05. maj - 1 Løb - 05. maj at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.64, Course: S - J - A - J - M, Wind: W TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 547 674,547,486.6 19:00:00 20.11.26 1:11:26 1:28:21 6.417 kn 1.0 X
2 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 591.6 738.6,591.6,527     DNS     9.0 X
2 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2     DNS     9.0 X
2 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 586.4 735,586.4,522.6     DNS     9.0 X
2 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 542.6 673.6,542.6,482.2     DNS     9.0 X
2 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 550 692,550,487.2     DNS     9.0 X
2 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 605.4 750,605.4,541.4     DNS     9.0 X
2 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 635 800,635,567.6     DNS     9.0 X
9 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 587.6 756.6,587.6,517.2     DNC     10.0 X
9 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 564.6 713,564.6,500.8     DNC     10.0 X
9 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 593.4 742.6,593.4,530.6     DNC     10.0 X
12 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 553.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.12.26 NSC     13.0 X

12.maj - 1 Løb - 12.maj at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.56, Course: S- J - F - J - M, Wind: N TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 673.6 673.6,542.6,482.2 19:00:00 20.47.33 1:47:33 2:16:38 4.218 kn 1.0 X
2 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 674 674,547,486.6 19:00:00 20.48.06 1:48:06 2:17:08 4.196 kn 2.0 X
3 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 738.6 738.6,591.6,527 19:00:00 20.56.56 1:56:56 2:17:49 3.879 kn 3.0 X
4 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 703.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.55.38 1:55:38 2:20:55 3.923 kn 4.0 X
5 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 707.6 707.6,567.2,506.2 19:00:00 21.00.15 2:00:15 2:25:03 3.772 kn 5.0 X
6 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 750 750,605.4,541.4 19:00:00 21.06.44 2:06:44 2:26:11 3.579 kn 6.0 X
7 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 713 713,564.6,500.8 19:00:00 21.03.28 2:03:28 2:27:35 3.674 kn 7.0 X
8 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 692 692,550,487.2 19:00:00 21.16.17 2:16:17 2:43:03 3.328 kn 8.0 X
9 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 735 735,586.4,522.6 19:00:00 20.55.55 OCS     9.0 X
10 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 756.6 756.6,587.6,517.2     DNC     10.0 X
10 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 800 800,635,567.6     DNC     10.0 X
10 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 742.6 742.6,593.4,530.6     DNC     10.0 X

19. maj - 1 Løb - 19. maj at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.56, Course: S-J-F-J-M, Wind: NE TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 547 674,547,486.6 19:00:00 20.22.30 1:22:30 1:39:14 5.498 kn 1.0 X
2 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 586.4 735,586.4,522.6 19:00:00 20.27.50 1:27:50 1:39:36 5.164 kn 2.0 X
3 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 553.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.24.35 1:24:35 1:40:28 5.363 kn 3.0 X
4 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 605.4 750,605.4,541.4 19:00:00 20.33.11 1:33:11 1:42:33 4.868 kn 4.0 X
5 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 591.6 738.6,591.6,527 19:00:00 20.31.53 1:31:53 1:43:00 4.937 kn 5.0 X
6 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2 19:00:00 20.29.14 1:29:14 1:43:25 5.083 kn 6.0 X
7 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 542.6 673.6,542.6,482.2 19:00:00 20.26.14 1:26:14 1:43:31 5.26 kn 7.0 X
8 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 587.6 756.6,587.6,517.2 19:00:00 20.33.56 1:33:56 1:45:33 4.829 kn 8.0 X
9 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 564.6 713,564.6,500.8 19:00:00 20.35.27 1:35:27 1:49:58 4.752 kn 9.0 X
10 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 593.4 742.6,593.4,530.6 19:00:00 20.52.40 1:52:40 2:03:33 4.026 kn 10.0 X
11 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 550 692,550,487.2     OCS     11.0 X
12 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 635 800,635,567.6     DNC     12.0 X

26. maj - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.62, Course: S-A-B-J-K-A-M, Wind: E TACIM, Ave wind: 8
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2 19:00:00 20.11.24 1:11:24 1:25:42 6.403 kn 1.0 X
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 553.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.10.40 1:10:40 1:26:40 6.47 kn 2.0 X
3 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 591.6 738.6,591.6,527 19:00:00 20.15.57 1:15:57 1:27:09 6.02 kn 3.0 X
4 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 550 692,550,487.2 19:00:00 20.10.50 1:10:50 1:27:19 6.455 kn 4.0 X
5 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 547 674,547,486.6 19:00:00 20.10.59 1:10:59 1:27:51 6.441 kn 5.0 X
6 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 586.4 735,586.4,522.6 19:00:00 20.16.21 1:16:21 1:28:13 5.988 kn 6.0 X
7 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 587.6 756.6,587.6,517.2 19:00:00 20.16.39 1:16:39 1:28:22 5.965 kn 7.0 X
8 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 593.4 742.6,593.4,530.6 19:00:00 20.20.06 1:20:06 1:31:04 5.708 kn 8.0 X
9 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 564.6 713,564.6,500.8 19:00:00 20.17.49 1:17:49 1:32:27 5.875 kn 9.0 X
10 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 542.6 673.6,542.6,482.2     DNC     10.0 X
10 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 605.4 750,605.4,541.4     DNC     10.0 X
10 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 635 800,635,567.6     DNC     10.0 X

02. juni - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.53, Course: S--J-D-M, Wind strength: TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 553.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.08.12 1:08:12 1:21:55 5.745 kn 1.0 X
2 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 591.6 738.6,591.6,527 19:00:00 20.14.20 1:14:20 1:23:56 5.271 kn 2.0 X
3 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 586.4 735,586.4,522.6 19:00:00 20.15.19 1:15:19 1:25:29 5.202 kn 3.0 X
4 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 547 674,547,486.6 19:00:00 20.14.25 1:14:25 1:28:52 5.265 kn 4.0 X
5 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2 19:00:00 20.16.46 1:16:46 1:29:01 5.104 kn 5.0 X
6 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 635 800,635,567.6 19:00:00 20.24.54 1:24:54 1:29:47 4.615 kn 6.0 X
7 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 605.4 750,605.4,541.4 19:00:00 20.22.08 1:22:08 1:30:14 4.77 kn 7.0 X
8 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 593.4 742.6,593.4,530.6 19:00:00 20.26.07 1:26:07 1:35:31 4.55 kn 8.0 X
9 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 587.6 756.6,587.6,517.2     DNF     9.0 X
10 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 542.6 673.6,542.6,482.2     DNC     10.0 X
10 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 550 692,550,487.2     DNC     10.0 X
10 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 564.6 713,564.6,500.8     DNC     10.0 X

09. Juni - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.64, Course: S-J-A-J-M, Wind: W TACIL, Ave wind: 4 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 703.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.46.20 1:46:20 2:11:53 4.311 kn 1.0 X
2 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 673.6 673.6,542.6,482.2 19:00:00 20.42.44 1:42:44 2:12:07 4.462 kn 2.0 X
3 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 692 692,550,487.2 19:00:00 20.46.44 1:46:44 2:13:47 4.295 kn 3.0 X
4 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 674 674,547,486.6 19:00:00 20.46.58 1:46:58 2:16:18 4.285 kn 4.0 X
5 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 735 735,586.4,522.6 19:00:00 20.55.19 1:55:19 2:16:53 3.975 kn 5.0 X
6 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 738.6 738.6,591.6,527 19:00:00 20.57.18 1:57:18 2:18:25 3.908 kn 6.0 X
7 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 756.6 756.6,587.6,517.2 19:00:00 21.02.19 2:02:19 2:21:08 3.748 kn 7.0 X
8 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 707.6 707.6,567.2,506.2 19:00:00 20.57.15 1:57:15 2:22:19 3.91 kn 8.0 X
9 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 800 800,635,567.6 19:00:00 21.14.37 2:14:37 2:27:55 3.405 kn 9.0 X
10 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 742.6 742.6,593.4,530.6 19:00:00 21.20.44 2:20:44 2:41:20 3.257 kn 10.0 X
11 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 750 750,605.4,541.4     DNC     11.0 X
11 1 Oi Hanse 63 Søren Wismann 713 713,564.6,500.8     DNC     11.0 X

05. maj - 2 Løb - 05. maj at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.64, Course: S- J - A - J - M, Wind: W TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 643.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.29.12 1:24:12 1:28:49 5.444 kn 1.0 X
2 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 675 831.8,675,613.8     DNS     6.0 X
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 674.2 829.2,674.2,613.2     DNS     6.0 X
2 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 682.4 852,682.4,619.6     DNS     6.0 X
2 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 603.6 741.2,603.6,528.8     DNF     6.0 X
2 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 668.6 822.2,668.6,604     DNS     6.0 X
7 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 676.2 835.2,676.2,614.8     DNC     7.0  
7 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8     DNC     7.0  

12.maj - 2 Løb - 12.maj at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.56, Course: S- J - F - J - M, Wind: N TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 801.6 801.6,643.6,578 19:05:00 21.02.23 1:57:23 2:10:20 3.864 kn 1.0 X
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 829.2 829.2,674.2,613.2 19:05:00 21.07.36 2:02:36 2:12:05 3.7 kn 2.0 X
3 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 831.8 831.8,675,613.8 19:05:00 21.10.17 2:05:17 2:14:26 3.621 kn 3.0 X
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 852 852,682.4,619.6 19:05:00 21.18.28 2:13:28 2:20:04 3.399 kn 4.0 X
5 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 741.2 741.2,603.6,528.8 19:05:00 21.08.40 2:03:40 2:24:14 3.668 kn 5.0 X
6 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 822.2 822.2,668.6,604 19:05:00 21.20.40 2:15:40 2:26:01 3.343 kn 6.0 X
7 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 835.2 835.2,676.2,614.8     DNC     7.0  
7 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 904.4 904.4,679.8,586.8     DNC     7.0  

19. maj - 2 Løb - 19. maj at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.56, Course: S-J-F-J-M, Wind: NE TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 643.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.39.20 1:34:20 1:38:54 4.808 kn 1.0 X
2 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 675 831.8,675,613.8 19:05:00 20.43.19 1:38:19 1:38:55 4.614 kn 2.0 X
3 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 674.2 829.2,674.2,613.2 19:05:00 20.43.37 1:38:37 1:39:19 4.6 kn 3.0 X
4 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 603.6 741.2,603.6,528.8 19:05:00 20.38.27 1:33:27 1:43:03 4.854 kn 4.0 X
5 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 682.4 852,682.4,619.6 19:05:00 20.49.27 1:44:27 1:44:07 4.343 kn 5.0 X
6 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 668.6 822.2,668.6,604 19:05:00 20.52.33 1:47:33 1:48:58 4.218 kn 6.0 X
7 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 676.2 835.2,676.2,614.8     DNC     7.0  
7 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8     DNC     7.0  

26. maj - 2 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.62, Course: S-A-B-J-K-A-M, Wind: E TACIM, Ave wind: 8
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 674.2 829.2,674.2,613.2 19:05:00 20.26.39 1:21:39 1:22:22 5.6 kn 1.0 X
2 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 675 831.8,675,613.8 19:05:00 20.26.53 1:21:53 1:22:30 5.584 kn 2.0 X
3 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 643.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.25.24 1:20:24 1:25:00 5.687 kn 3.0 X
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 682.4 852,682.4,619.6 19:05:00 20.31.39 1:26:39 1:26:19 5.276 kn 4.0 X
5 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 603.6 741.2,603.6,528.8 19:05:00 20.23.53 1:18:53 1:28:34 5.796 kn 5.0 X
6 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 668.6 822.2,668.6,604     DNC     6.0 X
6 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 676.2 835.2,676.2,614.8     DNC     6.0  
6 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8     DNC     6.0  

02. juni - 2 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.53, Course: S-J-D-M, Wind strength: TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 675 831.8,675,613.8 19:05:00 20.29.46 1:24:46 1:25:17 4.622 kn 1.0 X
2 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 643.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.27.53 1:22:53 1:26:49 4.727 kn 2.0 X
3 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 682.4 852,682.4,619.6 19:05:00 20.36.48 1:31:48 1:31:31 4.268 kn 3.0 X
4 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 603.6 741.2,603.6,528.8 19:05:00 20.29.07 1:24:07 1:32:25 4.658 kn 4.0 X
5 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 668.6 822.2,668.6,604 19:05:00 20.40.26 1:35:26 1:36:39 4.105 kn 5.0 X
6 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 674.2 829.2,674.2,613.2     DNC     6.0 X
6 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 676.2 835.2,676.2,614.8     DNC     6.0  
6 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8     DNC     6.0  

09. Juni - 2 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.64, Course: S-J-A-J-M, Wind: W TACIL, Ave wind: 4 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 801.6 801.6,643.6,578 19:05:00 21.06.45 2:01:45 2:14:50 3.765 kn 1.0 X
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 829.2 829.2,674.2,613.2 19:05:00 21.15.41 2:10:41 2:20:16 3.508 kn 2.0 X
3 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 831.8 831.8,675,613.8 19:05:00 21.18.29 2:13:29 2:22:44 3.434 kn 3.0 X
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 852 852,682.4,619.6 19:05:00 21.25.30 2:20:30 2:27:10 3.263 kn 4.0 X
5 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 741.2 741.2,603.6,528.8 19:05:00 21.15.23 2:10:23 2:31:10 3.516 kn 5.0 X
6 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 835.2 835.2,676.2,614.8 19:05:00 21.28.40 2:23:40 2:32:29 3.191 kn 6.0  
7 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 822.2 822.2,668.6,604 19:05:00 21.27.14 2:22:14 2:32:42 3.223 kn 7.0 X
8 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 904.4 904.4,679.8,586.8 19:05:00 21.42.34 2:37:34 2:37:34 2.909 kn 8.0  


http://lynaes.dk/kapsejlads/onsdagskapsejlads

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com