event burgee venue burgee

ONSDAGSKAPSEJLADS 2020

Sejlklubben Lynæs

Resultet er endeligt 20:49 den May 18, 2022

1 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 04. maj 2022
04. maj 2022 19:00
11. maj 2022
12. maj 2022 19:00
18. maj 2022
12. maj 2022 19:00
Total Nett Notes
1st 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748 735.8,586.6,522.8 2:01:33 1:43:29 DNC 5.0 5.0 X
2nd 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771 671.6,544.8,484.4 2:02:39 1:42:41 DNC 7.0 7.0 X
3rd 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 34798 703.8,553.8,488.2 2:01:59 1:43:39 DNC 8.0 8.0 X
4th 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 35409 672.8,543.2,483.2 2:01:58 DNC DNC 9.0 9.0 X
5th 1 Oi Hanse 350 63 Søren Wismann 33128 713,564.6,500.8 2:21:12 1:58:09 DNC 11.0 11.0 X
6th 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 36462 692,550,487.2 DNF DNC 1:49:23 12.0 12.0  
7th 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 10868 800,635,567.6 DNC DNC DNC 14.0 14.0 X
7th 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 9316 742.6,593.4,530.6 DNC DNC DNC 14.0 14.0  
7th 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 36672 756.6,587.6,517.2 DNC DNC DNC 14.0 14.0  
7th 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 3984 707.6,567.2,506.2 DNC DNC DNC 14.0 14.0  
7th 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 9478 738.6,591.6,527 DNC DNC DNC 14.0 14.0  
7th 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 31495 750,605.4,541.4 DNC DNC DNC 14.0 14.0  

2 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 04. maj 2022
04. maj 2022 19:00
11. maj 2022
12. maj 2022 19:00
18. maj 2022
12. maj 2022 19:00
Total Nett Notes
1st 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 36447 801.6,643.6,578 1:50:17 DSQ 1:24:12 5.0 5.0 X
2nd 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 31928 829.2,674.2,613.2 1:53:35 DNC DNC 11.0 11.0 X
3rd 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 35774 741.2,603.6,528.8 2:10:43 DNS 1:28:25 11.0 11.0 X
4th 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 244 823.6,671,610.4 1:55:41 DNF DNC 11.0 11.0 X
5th 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261 835.2,676.2,614.8 DNC DNC 1:27:12 13.0 13.0 X
6th 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 248 852,682.4,619.6 2:04:54 DNC DNC 13.0 13.0 X
7th 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 5559 822.2,668.6,604 DNF DNC 1:30:32 14.0 14.0 X
8th 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 34835 904.4,679.8,586.8 DNC DNC DNC 16.0 16.0  
8th 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 30017 839,652.4,578.6 DNC DNC DNC 16.0 16.0 X

04. maj 2022 - 1 Løb - 04. maj 2022 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.08, Course: S-J-G-J-M, Wind: S TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 735.8 735.8,586.6,522.8 19:00:00 20.41.39 1:41:39 2:01:33 4.179 kn 1.0 X
2 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 672.8 672.8,543.2,483.2 19:00:00 20.34.38 1:34:38 2:01:58 4.489 kn 2.0 X
3 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 703.8 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20.38.19 1:38:19 2:01:59 4.321 kn 3.0 X
4 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 671.6 671.6,544.8,484.4 19:00:00 20.35.11 1:35:11 2:02:39 4.463 kn 4.0 X
5 1 Oi Hanse 350 63 Søren Wismann 713 713,564.6,500.8 19:00:00 20.58.37 1:58:37 2:21:12 3.581 kn 5.0 X
6 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 692 692,550,487.2     DNF     6.0  
7 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 800 800,635,567.6     DNC     7.0 X
7 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 742.6 742.6,593.4,530.6     DNC     7.0  
7 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 756.6 756.6,587.6,517.2     DNC     7.0  
7 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 707.6 707.6,567.2,506.2     DNC     7.0  
7 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 738.6 738.6,591.6,527     DNC     7.0  
7 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 750 750,605.4,541.4     DNC     7.0  

11. maj 2022 - 1 Løb - 12. maj 2022 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.64, Course: S-J-A-J-M, Wind: V TACIH, Ave wind: 9.3/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 484.4 671.6,544.8,484.4 19:00:00 20:26:34 1:26:34 1:42:41 5.295 kn 1.0 X
2 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 522.8 735.8,586.6,522.8 19:00:00 20:32:15 1:32:15 1:43:29 4.969 kn 2.0 X
3 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 488.2 703.8,553.8,488.2 19:00:00 20:28:01 1:28:01 1:43:39 5.208 kn 3.0 X
4 1 Oi Hanse 350 63 Søren Wismann 500.8 713,564.6,500.8 19:00:00 20:44:07 1:44:07 1:58:09 4.403 kn 4.0 X
5 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 483.2 672.8,543.2,483.2     DNC     5.0 X
5 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 487.2 692,550,487.2     DNC     5.0  
5 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 567.6 800,635,567.6     DNC     5.0 X
5 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 530.6 742.6,593.4,530.6     DNC     5.0  
5 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 517.2 756.6,587.6,517.2     DNC     5.0  
5 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 506.2 707.6,567.2,506.2     DNC     5.0  
5 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 527 738.6,591.6,527     DNC     5.0  
5 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 541.4 750,605.4,541.4     DNC     5.0  

18. maj 2022 - 1 Løb - 12. maj 2022 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.9, Course: S-J-C-J-C-M, Wind: SØ TACIM, Ave wind: 6 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 550 692,550,487.2 19:00:00 20.34.27 1:34:27 1:49:23 4.383 kn 1.0  
2 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 586.6 735.8,586.6,522.8     DNC     2.0 X
2 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 544.8 671.6,544.8,484.4     DNC     2.0 X
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 553.8 703.8,553.8,488.2     DNC     2.0 X
2 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 543.2 672.8,543.2,483.2     DNC     2.0 X
2 1 Oi Hanse 350 63 Søren Wismann 564.6 713,564.6,500.8     DNC     2.0 X
2 1 La Vida Maxi 909 44 Frank Rodhe 635 800,635,567.6     DNC     2.0 X
2 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 593.4 742.6,593.4,530.6     DNC     2.0  
2 1 Frk. Friis Beneteau First 31.7 58 Anders Friis 587.6 756.6,587.6,517.2     DNC     2.0  
2 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2     DNC     2.0  
2 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 591.6 738.6,591.6,527     DNC     2.0  
2 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 605.4 750,605.4,541.4     DNC     2.0  

04. maj 2022 - 2 Løb - 04. maj 2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.08, Course: S-J-G-J-M, Wind: S TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 801.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.43.09 1:38:09 1:50:17 4.328 kn 1.0 X
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 829.2 829.2,674.2,613.2 19:05:00 20.49.43 1:44:43 1:53:35 4.057 kn 2.0 X
3 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 823.6 823.6,671,610.4 19:05:00 20.51.09 1:46:09 1:55:41 4.002 kn 3.0 X
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 852 852,682.4,619.6 19:05:00 21.03.43 1:58:43 2:04:54 3.578 kn 4.0 X
5 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 741.2 741.2,603.6,528.8 19:05:00 20.56.28 1:51:28 2:10:43 3.811 kn 5.0 X
6 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 822.2 822.2,668.6,604     DNF     6.0 X
7 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 835.2 835.2,676.2,614.8     DNC     7.0 X
7 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 904.4 904.4,679.8,586.8     DNC     7.0  
7 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 839 839,652.4,578.6     DNC     7.0 X

11. maj 2022 - 2 Løb - 12. maj 2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.64, Course: S-J-A-J-M, Wind: V TACIH, Ave wind: 9 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Place Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 578 801.6,643.6,578 DSQ 3.0 X
1 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 528.8 741.2,603.6,528.8 DNS 3.0 X
1 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 610.4 823.6,671,610.4 DNF 3.0 X
4 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 613.2 829.2,674.2,613.2 DNC 4.0 X
4 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 614.8 835.2,676.2,614.8 DNC 4.0 X
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 619.6 852,682.4,619.6 DNC 4.0 X
4 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 604 822.2,668.6,604 DNC 4.0 X
4 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 586.8 904.4,679.8,586.8 DNC 4.0  
4 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 578.6 839,652.4,578.6 DNC 4.0 X

18. maj 2022 - 2 Løb - 12. maj 2022 at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.9, Course: S-J-C-J-C-M, Wind: SØ TACIM, Ave wind: 6 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 NIkoline Express 879 Stephan Bruun_Nielsen 643.6 801.6,643.6,578 19:05:00 20.25.02 1:20:02 1:24:12 5.173 kn 1.0 X
2 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 676.2 835.2,676.2,614.8 19:05:00 20.31.47 1:26:47 1:27:12 4.771 kn 2.0 X
3 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 603.6 741.2,603.6,528.8 19:05:00 20.24.39 1:19:39 1:28:25 5.198 kn 3.0 X
4 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 668.6 822.2,668.6,604 19:05:00 20.34.15 1:29:15 1:30:32 4.639 kn 4.0 X
5 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 674.2 829.2,674.2,613.2     DNC     5.0 X
5 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 671 823.6,671,610.4     DNC     5.0 X
5 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 682.4 852,682.4,619.6     DNC     5.0 X
5 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8     DNC     5.0  
5 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 652.4 839,652.4,578.6     DNC     5.0 X


http://lynaes.dk/kapsejlads/onsdagskapsejlads

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com