venue burgee

ONSDAGSKAPSEJLADS 2024

Lynæs Sejl- og Kajakklub

event burgee

Resultet er endeligt 21:16 den May 15, 2024

1 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 01. maj
  19:00
8. maj
8.maj  
15. maj
15. maj 2024  
Total Nett Notes
1st 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 9478 739,592,527.6 1:41:39 2.24.17 1.42.05 6.0 6.0 +
2nd 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 34798 704.4,554.2,488.6 1:43:14 2.21.33 1.42.45 7.0 7.0 +
3rd 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 3984 710.6,568.8,507.4 1:51:38 2.17.50 1.44.50 9.0 9.0 +
4th 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 35409 681.2,545.8,484.6 DNC 2.13.27 DNC 11.0 11.0 +
5th 1 Nikoline Scankap 99 24 Stephan Bruun-Nielsen 578 751.6,601.6,539 1:50:39 DNC DNC 14.0 14.0 +
6th 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748   DNC DNC OCS 15.0 15.0  
7th 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 9316 743.2,593.8,531.2 DNC 2.48.58 DNC 15.0 15.0 +
8th 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771   DNC DNC DNC 16.0 16.0  

2 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 01. maj
  19:00
8. maj
8.maj  
15. maj
15. maj 2024  
Total Nett Notes
1st 2 Sofie Drabant 24 117 Gert Gerlach 4695 856.8,685,620.4 1:44:41 2.23.46 1.44.08 4.0 4.0  
2nd 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 248 852,682.4,619.4 1:52:53 2.31.43 1.45.18 7.0 7.0 +
3rd 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 244 831.6,674.8,613.6 DNC 2.17.21 1.46.22 9.0 9.0  
4th 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 5559 823,669.2,605 2:06:58 2.40.55 1.53.12 13.0 13.0 +
5th 2 Lille Lyn Lynæs 14 sport 66 Torben Herslund 37387 1014,818.2,746.6 DNC 2.39.33 DNC 14.0 14.0 +
6th 2 Mission possible J/70 1344 WOW1 35774 742,604.2,529.8 1:53:52 DNC DNC 15.0 15.0  
7th 2 Mint Folkebåd 902 Mads Lauridsen 17050 1.004.6, 753.6,659.4 DNC DNF DNC 16.0 16.0  
8th 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261   DNC DNC DNC 17.0 17.0  
8th 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 30017 845,654.8,580.2 DNC DNC DNC 17.0 17.0 +

01. maj - 1 Løb at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 7.46, Course: S-A-J-B-A-M, Wind: E TACIH, Ave wind: 10 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 527.6 739,592,527.6 19:00 20.14.25 1:14:25 1:41:39 6.015 kn 1.0 +
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 488.6 704.4,554.2,488.6 19:00 20.11.09 1:11:09 1:43:14 6.291 kn 2.0 +
3 1 Nikoline Scankap 99 24 Stephan Bruun-Nielsen 539 751.6,601.6,539 19:00 20.24.50 1:24:50 1:50:39 5.276 kn 3.0 +
4 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 507.4 710.6,568.8,507.4 19:00 20.21.54 1:21:54 1:51:38 5.465 kn 4.0 +
5 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 484.6 681.2,545.8,484.6     DNC     5.0 +
5 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748       DNC     5.0  
5 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 531.2 743.2,593.8,531.2     DNC     5.0 +
5 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771       DNC     5.0  

8. maj - 1 Løb - 8.maj

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00, Distance: 5.86, Course: S-A-E-A-M, Wind: SW TACIL, Ave wind: 3
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 681.2 681.2,545.8,484.6 19.00 20.40.57 1.40.57 2.13.27 3.483 kn 1.0 +
2 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 710.6 710.6,568.8,507.4 19.00 20.48.12 1.48.12 2.17.50 3.25 kn 2.0 +
3 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 704.4 704.4,554.2,488.6 19.00 20.51.19 1.51.19 2.21.33 3.159 kn 3.0 +
4 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 739 739,592,527.6 19.00 20.57.25 1.57.25 2.24.17 2.994 kn 4.0 +
5 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 743.2 743.2,593.8,531.2 19.00 21.22.31 2.22.31 2.48.58 2.467 kn 5.0 +
6 1 Nikoline Scankap 99 24 Stephan Bruun-Nielsen 751.6 751.6,601.6,539     DNC     6.0 +
6 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748       DNC     6.0  
6 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771       DNC     6.0  

15. maj - 1 Løb - 15. maj 2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19.00, Distance: 6.94, Course: S - J - C - J - C - M, Wind: SE TACIH, Ave wind: 8 M/S
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 1 Flicka BB 10 meter 121 Rolf Alling 527.6 739,592,527.6 19.00 20.16.45 1.16.45 1.42.05 5.425 kn 1.0 +
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 488.6 704.4,554.2,488.6 19.00 20.12.54 1.12.54 1.42.45 5.712 kn 2.0 +
3 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 507.4 710.6,568.8,507.4 19.00 20.17.10 1.17.10 1.44.50 5.396 kn 3.0 +
4 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748   19.00 20.19.44 OCS     4.0  
5 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 484.6 681.2,545.8,484.6     DNC     5.0 +
5 1 Nikoline Scankap 99 24 Stephan Bruun-Nielsen 539 751.6,601.6,539     DNC     5.0 +
5 1 Trunte Cenit 33 64 John Jensen 531.2 743.2,593.8,531.2     DNC     5.0 +
5 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771       DNC     5.0  

01. maj - 2 Løb at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Distance: 7.46, Course: S-A-J-B-A-M, Wind: E TACIH, Ave wind: 10 m/s
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 2 Sofie Drabant 24 117 Gert Gerlach 620.4 856.8,685,620.4 19:05 20.34.00 1:29:00 1:44:41 5.029 kn 1.0  
2 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 619.4 852,682.4,619.4 19:05 20.42.04 1:37:04 1:52:53 4.611 kn 2.0 +
3 2 Mission possible J/70 1344 WOW1 529.8 742,604.2,529.8 19:05 20.31.55 1:26:55 1:53:52 5.15 kn 3.0  
4 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 605 823,669.2,605 19:05 20.54.22 1:49:22 2:06:58 4.093 kn 4.0 +
5 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 613.6 831.6,674.8,613.6     DNC     5.0  
5 2 Lille Lyn Lynæs 14 sport 66 Torben Herslund 746.6 1014,818.2,746.6     DNC     5.0 +
5 2 Mint Folkebåd 902 Mads Lauridsen 659.4 1.004.6, 753.6,659.4     DNC     5.0  
5 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261       DNC     5.0  
5 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 580.2 845,654.8,580.2     DNC     5.0 +

8. maj - 2 Løb - 8.maj

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05, Distance: 5.86, Course: S-A-E-A-M, Wind: SW TACIL, Ave wind: 3
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 831.6 831.6,674.8,613.6 19.05 21.04.32 1.59.32 2.17.21 2.941 kn 1.0  
2 2 Sofie Drabant 24 117 Gert Gerlach 856.8 856.8,685,620.4 19.05 21.13.25 2.08.25 2.23.46 2.738 kn 2.0  
3 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 852 852,682.4,619.4 19.05 21.20.54 2.15.54 2.31.43 2.587 kn 3.0 +
4 2 Lille Lyn Lynæs 14 sport 66 Torben Herslund 1014 1014,818.2,746.6 19.05 21.44.33 2.39.33 2.39.33 2.204 kn 4.0 +
5 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 823 823,669.2,605 19.05 21.27.16 2.22.16 2.40.55 2.471 kn 5.0 +
6 2 Mint Folkebåd 902 Mads Lauridsen 17050 1.004.6, 753.6,659.4     DNF     6.0  
7 2 Mission possible J/70 1344 WOW1 742 742,604.2,529.8     DNC     7.0  
7 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261       DNC     7.0  
7 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 845 845,654.8,580.2     DNC     7.0 +

15. maj - 2 Løb - 15. maj 2024

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19.05, Distance: 6.94, Course: S - J - C - J - C - M, Wind: SE TACIH, Ave wind: 8 M/S
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave¬speed Points Notes
1 2 Sofie Drabant 24 117 Gert Gerlach 620.4 856.8,685,620.4 19.05 20.34.32 1.29.32 1.44.08 4.651 kn 1.0  
2 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 619.4 852,682.4,619.4 19.05 20.35.35 1.30.35 1.45.18 4.597 kn 2.0 +
3 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 613.6 831.6,674.8,613.6 19.05 20.35.59 1.30.59 1.46.22 4.577 kn 3.0  
4 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 605 823,669.2,605 19.05 20.41.49 1.36.49 1.53.12 4.301 kn 4.0 +
5 2 Lille Lyn Lynæs 14 sport 66 Torben Herslund 746.6 1014,818.2,746.6     DNC     5.0 +
5 2 Mission possible J/70 1344 WOW1 529.8 742,604.2,529.8     DNC     5.0  
5 2 Mint Folkebåd 902 Mads Lauridsen 659.4 1.004.6, 753.6,659.4     DNC     5.0  
5 2 Follow Me Drabant 24 122 Jan Petersen 261       DNC     5.0  
5 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 580.2 845,654.8,580.2     DNC     5.0 +


http://lynaes.dk/kapsejlads/onsdagskapsejlads

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com