event burgee venue burgee

ONSDAGSKAPSEJLADS 2020

Sejlklubben Lynæs

Resultet er endeligt 21:40 den June 24, 2020

1 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 10. juni
10. juni 19:00
17. juni
17.juni 19:00
24. juni
   
Total Nett Notes
1st 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 35409 681.6,547.4,485,730.2,568.2,496.2 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0  
2nd 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 34798 718.6,559.8,492.2,779,597.6,511.4 1.0 2.0 2.0 5.0 5.0  
3rd 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 11771 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 4.0 3.0 5.0 DNC 12.0 12.0  
4th 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 31495 751.4,606,542,838.6,630.6,556 6.0 DNC 5.0 3.0 14.0 14.0  
5th 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard Ingen MB 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 6.0 DNC 4.0 4.0 DSQ 14.0 14.0  
6th 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 3485 707.6,567.2,506.2,765.4,591.6,518 3.0 7.0 DNC 5.0 DNC 15.0 15.0  
7th 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 3748 739.2,588,523.8,799.6,615.4,538 5.0 7.0 DNC 5.0 DNC 17.0 17.0  
8th 1 La Vida Mavi 909 44 Frank Rodhe Ingen MB 798,633.8,567,856.6,660.8,581.6 6.0 DNC 6.0 5.0 DNC 17.0 17.0  

2 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 10. juni
10. juni 19:00
17. juni
17.juni 19:00
24. juni
   
Total Nett Notes
1st 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach   834.8,676.614,4.895.2,700.6,627 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0  
2nd 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 35774 746.8,606.8,532,858.6,649.6,559.2 3.0 1.0 2.0 6.0 6.0  
3rd 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 244 826,672,611,893.2,700,626.6 1.0 3.0 4.0 8.0 8.0  
4th 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 244 854,683.2,620,895.2,700.6,627 4.0 4.0 3.0 11.0 11.0  
5th 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 5559 823.4,669,604.4,877,692,617.2 5.0 5.0 5.0 DNC 15.0 15.0  
6th 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 30017 844.2,654.6,580,921.8,689.4,598.2 6.0 DNF 6.0 DNC 5.0 DNC 17.0 17.0  
7th 2 Nikoline Jeanneau Sun Fast 20 98 Stephan Bruun-Nielsen 36182 880,691.8,614.6,965.4,724.2,629.6 7.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 18.0 18.0  
7th 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 34835 904.4,679.8,586.8,904.4,679.8,586.8 7.0 DNC 6.0 DNC 5.0 DNC 18.0 18.0  

3 Løb

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats 10. juni
10. juni 19:00
17. juni
17.juni 19:00
24. juni
   
Total Nett Notes
1st 3 Graniti Granada 910 17     784.2,623.8,556.6,846.4,650.6,570.6 1.0 1.0 DNC 1.0 DNC 3.0 3.0  

10. juni - 1 Løb - 10. juni at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D.M, Wind: N TACIM, Ave wind: 6
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 559.8 718.6,559.8,492.2,779,597.6,511.4 19:00:00 20:14:33 1:14:33 1:27:49 5.336 kn 1.0  
2 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 547.4 681.6,547.4,485,730.2,568.2,496.2 19:00:00 20:15:41 1:15:41 1:30:19 5.256 kn 2.0  
3 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2,765.4,591.6,518 19:00:00 20:19:11 1:19:11 1:31:38 5.024 kn 3.0  
4 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 537.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 19:00:00 20:18:50 1:18:50 1:34:31 5.046 kn 4.0  
5 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 588 739.2,588,523.8,799.6,615.4,538 19:00:00 20:27:15 1:27:15 1:37:24 4.559 kn 5.0  
6 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 606 751.4,606,542,838.6,630.6,556 19:00:00 DNC DNC     6.0  
6 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 537.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4     DNC     6.0  
6 1 La Vida Mavi 909 44 Frank Rodhe 633.8 798,633.8,567,856.6,660.8,581.6     DNC     6.0  

17. juni - 1 Løb - 17.juni at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D-M, Wind: N TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 547.4 681.6,547.4,485,730.2,568.2,496.2 19:00:00 20:26:10 1:26:10 1:40:48 4.617 kn 1.0  
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 559.8 718.6,559.8,492.2,779,597.6,511.4 19:00:00 20:38:41 1:38:41 1:51:57 4.031 kn 2.0  
3 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 537.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 19:00:00 20:38:46 1:38:46 1:54:27 4.028 kn 3.0  
4 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 537.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 19:00:00 20:40:11 1:40:11 1:55:52 3.971 kn 4.0  
5 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 606 751.4,606,542,838.6,630.6,556 19:00:00 20:47:53 1:47:53 1:56:02 3.687 kn 5.0  
6 1 La Vida Mavi 909 44 Frank Rodhe 633.8 798,633.8,567,856.6,660.8,581.6 19:00:00 20:58:27 1:58:27 2:03:32 3.358 kn 6.0  
7 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 567.2 707.6,567.2,506.2,765.4,591.6,518     DNC     7.0  
7 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 588 739.2,588,523.8,799.6,615.4,538     DNC     7.0  

24. juni - 1 Løb

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00:00, Distance: 7.27, Course: S-A-E-D-M, Wind: NE TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Makani Arcona 340 57 Bo Ærstrøm 681.6 681.6,547.4,485,730.2,568.2,496.2 19:00:00 20:36:22 1:36:22 1:52:25 4.526 kn 1.0  
2 1 Unika Faurby 363 58 Rene Sørensen 718.6 718.6,559.8,492.2,779,597.6,511.4 19:00:00 20:43:46 1:43:46 1:58:18 4.204 kn 2.0  
3 1 Laura Banner 30 90 Peter Christiansen 751.4 751.4,606,542,838.6,630.6,556 19:00:00 20:55:04 1:55:04 2:04:01 3.791 kn 3.0  
4 1 Swetre Dufour 36 P 3 Søren Nygaard 655.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4 19:00:00 20:50:04 DSQ     4.0  
5 1 Midas GB 1000 1099 Torben Herslund 655.8 655.8,537.8,478.2,728.8,567.4,495.4     DNC     5.0  
5 1 Joujou II Luffe 37 35 David Ipsen 707.6 707.6,567.2,506.2,765.4,591.6,518     DNC     5.0  
5 1 Love`n Fight Contrast 33 146 Tom Winther Hansen 739.2 739.2,588,523.8,799.6,615.4,538     DNC     5.0  
5 1 La Vida Mavi 909 44 Frank Rodhe 798 798,633.8,567,856.6,660.8,581.6     DNC     5.0  

10. juni - 2 Løb - 10. juni at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D-M, Wind: N TACIM, Ave wind: 6
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 672 826,672,611,893.2,700,626.6 19:05:00 20:33:35 1:28:35 1:29:27 4.491 kn 1.0  
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 676.614 834.8,676.614,4.895.2,700.6,627 19:05:00 20:34:28 1:29:28 1:29:49 4.446 kn 2.0  
3 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 606.8 746.8,606.8,532,858.6,649.6,559.2 19:05:00 20:28:13 1:23:13 1:31:17 4.78 kn 3.0  
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 683.2 854,683.2,620,895.2,700.6,627 19:05:00 20:37:23 1:32:23 1:32:00 4.306 kn 4.0  
5 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 669 823.4,669,604.4,877,692,617.2 19:05:00 20:42:15 1:37:15 1:38:27 4.09 kn 5.0  
6 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 654.6 844.2,654.6,580,921.8,689.4,598.2     DNF     6.0  
7 2 Nikoline Jeanneau Sun Fast 20 98 Stephan Bruun-Nielsen 691.8 880,691.8,614.6,965.4,724.2,629.6     DNC     7.0  
7 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8,904.4,679.8,586.8     DNC     7.0  

17. juni - 2 Løb - 17.juni at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D-M, Wind: N TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 606.8 746.8,606.8,532,858.6,649.6,559.2 19:05:00 20:47:23 1:42:23 1:50:27 3.885 kn 1.0  
2 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach 676.614 834.8,676.614,4.895.2,700.6,627 19:05:00 20:57:02 1:52:02 1:52:23 3.551 kn 2.0  
3 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 672 826,672,611,893.2,700,626.6 19:05:00 21:01:50 1:56:50 1:57:42 3.405 kn 3.0  
4 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 683.2 854,683.2,620,895.2,700.6,627 19:05:00 21:06:34 2:01:34 2:01:11 3.272 kn 4.0  
5 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 669 823.4,669,604.4,877,692,617.2 19:05:00 21:12:31 2:07:31 2:08:43 3.12 kn 5.0  
6 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 654.6 844.2,654.6,580,921.8,689.4,598.2     DNC     6.0  
6 2 Nikoline Jeanneau Sun Fast 20 98 Stephan Bruun-Nielsen 691.8 880,691.8,614.6,965.4,724.2,629.6     DNC     6.0  
6 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 679.8 904.4,679.8,586.8,904.4,679.8,586.8     DNC     6.0  

24. juni - 2 Løb

Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Båden Drabant 24 98 Gert Gerlach   834.8,676.614,4.895.2,700.6,627 19:05:00 21:00:41 1:55:41 1:56:02 3.439 kn 1.0  
2 2 Mission Possible J/70 1344 WOW 1 35774 746.8,606.8,532,858.6,649.6,559.2 19:05:00 20:55:11 1:50:11 1:58:15 3.61 kn 2.0  
3 2 Octupus Drabant 24 111 Bent Jensen 244 854,683.2,620,895.2,700.6,627 19:05:00 21:04:53 1:59:53 1:59:30 3.318 kn 3.0  
4 2 Rubella Drabant 24 136 Henrik Wamsler 244 826,672,611,893.2,700,626.6 19:05:00 21:05:21 2:00:21 2:01:13 3.305 kn 4.0  
5 2 Petra Marsvin 36 Stig Rubæk 5559 823.4,669,604.4,877,692,617.2     DNC     5.0  
5 2 Habbibi Bianca 28 395 Niels Kongskov 30017 844.2,654.6,580,921.8,689.4,598.2     DNC     5.0  
5 2 Nikoline Jeanneau Sun Fast 20 98 Stephan Bruun-Nielsen 36182 880,691.8,614.6,965.4,724.2,629.6 19:05:00 01:00:00 DNC     5.0  
5 2 Hoppetossen Tur 84 222 Thomas Hjorth 34835 904.4,679.8,586.8,904.4,679.8,586.8     DNC     5.0  

10. juni - 3 Løb - 10. juni at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D-M, Wind: N TACIM, Ave wind: 6
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 3 Graniti Granada 910 17   623.8 784.2,623.8,556.6,846.4,650.6,570.6 19:05:00 20:41:25 1:36:25 1:42:36 4.126 kn 1.0  

17. juni - 3 Løb - 17.juni at 19:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.63, Course: S-A-D-M, Wind: N TACIM
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Place Points Notes
1 3 Graniti Granada 910 17   623.8 784.2,623.8,556.6,846.4,650.6,570.6 DNC 1.0  

24. juni - 3 Løb

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 7.27, Course: S-A-E-D-M, Wind: NE TACIL
Rank Løb Bådnavn Bådtype Sejl nr. Skipper Cert WindRats Place Points Notes
1 3 Graniti Granada 910 17   784.2 784.2,623.8,556.6,846.4,650.6,570.6 DNC 1.0  


http://lynaes.dk/kapsejlads/onsdagskapsejlads

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com