Autumn Sunday PM

SBSC

Results are provisional as of 14:28 on October 1, 2022

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap RS 600 891 Russell Belben   4.0 (15.0 DNC) 1.0 20.0 5.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier   6.0 1.0 (15.0 DNC) 22.0 7.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 46 Richard Pelley N/A 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 31.0 16.0
4th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent   2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 32.0 17.0
5th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 176 Christopher Haslam   3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 33.0 18.0
6th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 991 Chris Saunders   5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 35.0 20.0
7th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 976 Emma Shalless Phillip Shalless 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 37.0 22.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1198 Alex Benfield Nick Ireland (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett Grace Clark (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNS 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap 4000 4466 Alexandria Louise Belben Ann Harrison (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNS 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap Asymmetric Canoe 324 Peter Varley Peter Varley (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap International Canoe 347 Andy Gordon   (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 623 Bruce Keen   (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 30.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 837 Martin Hollinworth   (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 45.0 30.0

Cadet Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Cadet TOPPER 47223 Eve Wealthy   (3.0)   1.0 4.0 1.0
2nd Cadet TOPPER 4.2 46912 Reuben Wealthy   1.0   (2.0) 3.0 1.0
3rd Cadet TOPPER 4.2 48627 Lucas Keen   2.0   (10.0 DNC) 12.0 2.0
4th Cadet TOPPER 42760 Eloise Brewer   (10.0 DNC)   3.0 13.0 3.0
5th Cadet TOPPER 43525 Charlie Shires   (10.0 DNC)   4.0 14.0 4.0
6th Cadet TOPPER 43875 Thomas Wood   (10.0 DNC)   5.0 15.0 5.0
7th Cadet TOPPER 45117 Felicity Brewer   (10.0 DNC)   6.0 16.0 6.0
8th Cadet RS FEVA 1023 Daisy Charlesworth Jess Charlesworth (10.0 DNC)   10.0 DNS 20.0 10.0
8th Cadet TOPPER 4.2 46221 Joel Keen   (10.0 DNC)   10.0 DNC 20.0 10.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Catamaran Handicap Unicorn 1094 Gary Piper       1.0 1.0 1.0
2nd Catamaran Handicap Unicorn 1062 Paul Chatfield       2.0 2.0 2.0

Dart Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Dart DART 18 7835 Dave Roberts Louise Roberts (1.0)   1.0 2.0 1.0
2nd Dart DART 18 7248 Andy McQueen   (5.0 DNC)   2.0 7.0 2.0
3rd Dart F18 22 Andy McQueen   2.0   (5.0 DNC) 7.0 2.0
4th Dart DART 18 7736 Paul Rogers   3.0   (5.0 DNC) 8.0 3.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 419 Emma Pearson   2.0 3.0 (18.0 DNC) 23.0 5.0
2nd Dinghy Handicap RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0 37.0 19.0
3rd Dinghy Handicap Europe 415     (18.0 DNC) 1.0 18.0 DNC 37.0 19.0
4th Dinghy Handicap EUROPE 417 Steve Cockerill   1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 37.0 19.0
5th Dinghy Handicap Europe 412     (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC 38.0 20.0
6th Dinghy Handicap Laser 2 9107 Andy Wealthy Kathryn Wealthy 3.0 (18.0 RET) 18.0 DNC 39.0 21.0
7th Dinghy Handicap Europe 235     (18.0 DNC) 4.0 18.0 DNC 40.0 22.0
8th Dinghy Handicap RS 200 789 Jo Hursell Rachel Cherry 4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 40.0 22.0
9th Dinghy Handicap Solo 4471     (18.0 DNC) 5.0 18.0 DNC 41.0 23.0
10th Dinghy Handicap Solo 4471 Andy Matthews   5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 41.0 23.0
11th Dinghy Handicap BLAZE 725 Neil Hawker   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap CONTENDER 402 Paul Blackburn   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap EUROPE GBR 235 Jason Belben   (18.0 RET) 18.0 DNC 18.0 DNC 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap OK 16 Hugh Myers   (18.0 DNC) 18.0 RET 18.0 DNC 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap EUROPE 235 Jason Belben   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNS 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap RS 200 1738 Steve Cockerill Sarah Cockerill (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNS 54.0 36.0
11th Dinghy Handicap Solo 4471 Andy Mathews   (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNS 54.0 36.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser LASER 174621 Nick Harrison   1.0 1.0 (22.0 DNC) 24.0 2.0
2nd Laser LASER 214265 Malcolm Courts   2.0 2.0 (4.0) 8.0 4.0
3rd Laser LASER RADIAL 214268 Ben Elvin   4.0 (22.0 DNC) 2.0 28.0 6.0
4th Laser LASER RADIAL 210001 Chloe Elvin   6.0 (22.0 DNC) 3.0 31.0 9.0
5th Laser LASER 182567 Bruce Beckett   3.0 (22.0 DNC) 7.0 32.0 10.0
6th Laser LASER 172357 Peter Davison   8.0 5.0 (22.0 DNC) 35.0 13.0
7th Laser LASER RADIAL 219061 Robert Draper   9.0 (22.0 DNC) 8.0 39.0 17.0
8th Laser LASER 191330 Luke Anstey   (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 45.0 23.0
9th Laser Laser 211257     (22.0 DNC) 3.0 22.0 DNC 47.0 25.0
10th Laser Laser 189111     (22.0 DNC) 4.0 22.0 DNC 48.0 26.0
11th Laser LASER 216611 Adrian LYNHAM   (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 49.0 27.0
12th Laser LASER RADIAL 220152 Sarah Cockerill   5.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 49.0 27.0
13th Laser LASER 208888 Simon Radford   (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 50.0 28.0
14th Laser LASER 213512 Kieran Santry   7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 51.0 29.0
15th Laser LASER RADIAL 159449 Benjamin Pearson   10.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 54.0 32.0
16th Laser LASER RADIAL 154594 Barbara Brown Barbara Brown (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 66.0 44.0
16th Laser Laser 191330     (22.0 DNC) 22.0 RET 22.0 DNC 66.0 44.0
16th Laser LASER 197760 Nick Ireland   (22.0 DNC) 22.0 DNS 22.0 DNC 66.0 44.0
16th Laser LASER 143753 Andrew Christian   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNS 66.0 44.0
16th Laser LASER 215376 Nick Van Tienen N/a (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNS 66.0 44.0
16th Laser LASER RADIAL 212783 Archie Wright   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNS 66.0 44.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com