Summer Sunday PM

SBSC

Results are provisional as of 8:44 on September 3, 2022

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap RS 700 991 Chris Saunders   1.0   (5.0) 5.0   2.0 (18.0 DNC)   31.0 8.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 46 Richard Pelley   (18.0 DNC)   1.0 1.0   (18.0 DNC) 18.0 DNC   56.0 20.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier   (18.0 DNC)   3.0 (18.0 DNC)   18.0 DNC 2.0   59.0 23.0
4th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 178 John Piatt   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 2.0   18.0 DNC 3.0   59.0 23.0
5th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 465 Alex Sharp   (18.0 DNC)   4.0 3.0   (18.0 DNC) 18.0 DNC   61.0 25.0
6th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 824 Ben Holloway   (18.0 DNC)   6.0 7.0   (18.0 DNC) 18.0 DNC   67.0 31.0
7th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 891 Russell Belben   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 18.0 DNC   18.0 DNC 1.0   73.0 37.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 720 Richard Wadsworth   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 18.0 DNC   1.0 18.0 DNC   73.0 37.0
9th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 557 Dan Vincent   (18.0 DNC)   2.0 (18.0 DNC)   18.0 DNC 18.0 DNC   74.0 38.0
10th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1087 Tim Palmer   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 4.0   18.0 DNC 18.0 DNC   76.0 40.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 837 Martin Hollinworth   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 6.0   18.0 DNC 18.0 DNC   78.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap Musto Skiff 534 Andy Rice   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 18.0 DNC   18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 54.0
12th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Stephen Wright   (18.0 DNC)   (18.0 DNC) 18.0 DNC   18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 54.0
12th Asymmetric and Fast Handicap International Canoe 347 Andy Gordon   (18.0 DNC)   (18.0 DNS) 18.0 DNC   18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 54.0
12th Asymmetric and Fast Handicap Asymmetric Canoe 324 Peter Varley   (18.0 DNC)   (18.0 DNS) 18.0 DNC   18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 54.0
12th Asymmetric and Fast Handicap 4000 4133 Adam Charlesworth   (18.0 DNS)   (18.0 DNC) 18.0 DNC   18.0 DNC 18.0 DNC   90.0 54.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett   (18.0 DNS)   (18.0 DNS) 18.0 DNC   18.0 DNS 18.0 DNC   90.0 54.0

Cadet Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Cadet TOPPER 47223 Eve Wealthy       (6.0 DNC)         1.0 7.0 1.0
2nd Cadet Topper 45108         1.0         (6.0 DNC) 7.0 1.0
3rd Cadet TOPPER 4.2 46912 Reuben Wealthy       (6.0 DNC)         2.0 8.0 2.0
4th Cadet Topper 365         2.0         (6.0 DNC) 8.0 2.0
5th Cadet Laser 2 9107 Andy Wealthy       3.0         (6.0 DNC) 9.0 3.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Catamaran Handicap Unicorn 1094 Gary Piper   (6.0 DNS)   1.0 1.0         8.0 2.0
2nd Catamaran Handicap Unicorn 1062 Paul Chatfield   (6.0 DNC)   2.0 2.0         10.0 4.0
3rd Catamaran Handicap f18 44     (6.0 DNC)   6.0 DNC 3.0         15.0 9.0
4th Catamaran Handicap FORMULA 18 GBR 22 Andrew McQueen   (6.0 DNC)   3.0 6.0 DNC         15.0 9.0
5th Catamaran Handicap tornado 412 Nigel Craig   (6.0 DNC)   6.0 DNC 6.0 DNC         18.0 12.0

Dart Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dart DART 18 7835 Dave Roberts Louise Roberts     (7.0 DNC) 1.0         8.0 1.0
2nd Dart DART 18 6473 Andy Kelley Lynda Reed     1.0 (2.0)         3.0 1.0
3rd Dart DART 18 7583 Neil Bond Jo Bond     2.0 (7.0 DNC)         9.0 2.0
4th Dart DART 18 889 Paul Grattage       (7.0 DNC) 3.0         10.0 3.0
5th Dart DART 18 7736 Paul Rogers       (7.0 DNC) 4.0         11.0 4.0
6th Dart Dart 18 6803         (7.0 DNC) 7.0 DNC         14.0 7.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 419 Emma Pearson   (15.0 OCS) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0     1.0 15.0 DNC 62.0 17.0
2nd Dinghy Handicap Solo 4471 Andy Matthews   1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC)     3.0 15.0 DNC 64.0 19.0
3rd Dinghy Handicap Europe 412 Jeremy Hartley   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 1.0 76.0 31.0
4th Dinghy Handicap ROOSTER 8.1 671 Gavin Sharp   (15.0 DNS) (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC)     15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 31.0
5th Dinghy Handicap RS 200 943 Tim Palmer   (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)     15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 31.0
6th Dinghy Handicap EUROPE GBR 235 Jason Belben   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 2.0 77.0 32.0
7th Dinghy Handicap RS 200 1518 Rob Anstey   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     2.0 15.0 DNC 77.0 32.0
8th Dinghy Handicap RS 300 556 Peter Mackin   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0     15.0 DNC 15.0 DNC 77.0 32.0
9th Dinghy Handicap Laser 2 9107 Andy Wealthy Kathryn Wealthy (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 3.0 78.0 33.0
10th Dinghy Handicap RS AERO 5 1159 Hariet Critchley   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0     15.0 DNC 15.0 DNC 78.0 33.0
11th Dinghy Handicap RS FEVA 4425 Sofia Dewsbury   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0     15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 34.0
12th Dinghy Handicap BLAZE 725 Neil Hawker   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNS 90.0 45.0
12th Dinghy Handicap OK 16 Hugh Myers   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 45.0
12th Dinghy Handicap SCORPION 2008 Michael Davies   (15.0 DNC) (15.0 DSQ) (15.0 DNC) 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 45.0

Laser Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser LASER 214265 Malcolm Courts   (8.0) (5.0) 1.0 1.0   2.0 2.0 (30.0 DNC) 49.0 6.0
2nd Laser LASER RADIAL 219061 Robert Draper   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0   5.0 3.0 30.0 DNC 133.0 43.0
3rd Laser LASER RADIAL 220152 Sarah Cockerill   9.0 2.0 (30.0 DNC) 4.0   (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 135.0 45.0
4th Laser LASER RADIAL 200510 Ian Gregory   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0   1.0 30.0 DNC 30.0 DNC 153.0 63.0
5th Laser LASER RADIAL 220151 Steve Cockerill   4.0 1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 155.0 65.0
6th Laser LASER RADIAL 216646 Alastair Brown   5.0 (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC)   (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 157.0 67.0
7th Laser LASER 174621 Nick Harrison   6.0 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC)   (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 159.0 69.0
8th Laser LASER 182567 Bruce Beckett   10.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0   (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 163.0 73.0
9th Laser Laser 220821 Archie Wright   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 1.0 181.0 91.0
10th Laser LASER 191330 Luke Anstey   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 1.0 30.0 DNC 181.0 91.0
11th Laser LASER 215401 Charlie South   1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 181.0 91.0
12th Laser LASER 215376 Nick Van Tienen N/a (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 2.0 182.0 92.0
13th Laser LASER RADIAL 210001 Chloe Elvin   2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 182.0 92.0
14th Laser LASER RADIAL 209056 Ollie Payne   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   3.0 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0 93.0
15th Laser LASER 17     (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0 93.0
16th Laser LASER RADIAL 214268 Ben Elvin   3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 183.0 93.0
17th Laser LASER 143753 Andrew Christian   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 4.0 30.0 DNC 184.0 94.0
18th Laser Laser 211257     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   4.0 30.0 DNC 30.0 DNC 184.0 94.0
19th Laser LASER 213463 Tony Woods   (30.0 DNC) 4.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 184.0 94.0
20th Laser LASER 172357 Peter Davison   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 186.0 96.0
21st Laser LASER RADIAL 212783 Archie Wright   7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC)   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 187.0 97.0
22nd Laser LASER RADIAL 154594 Barbara Brown Barbara Brown (30.0 DNS) (30.0 DNC) (30.0 DNS) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser LASER RADIAL 165507     (30.0 DNS) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser LASER 189111 Neil Crossouard   (30.0 DNC) (30.0 DSQ) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser LASER 200052 Matthew Downing   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser LASER RADIAL 159449 Benjamin Pearson   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser Laser Radial 200052     (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 210.0 120.0
22nd Laser LASER 213512 Kieran Santry   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNS 210.0 120.0
22nd Laser LASER 216611 Adrian LYNHAM   (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC   30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNS 210.0 120.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com