Summer Series PM

SBSC

Results are provisional as of 11:01 on October 11, 2023

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap RS 700 720 Richard Wadsworth   2.0 1.0       (21.0 DNC)   24.0 3.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier   (21.0 DNC) 3.0       3.0   27.0 6.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 557 Dan Vincent   (21.0 DNC) 21.0 DNC       1.0   43.0 22.0
4th Asymmetric and Fast Handicap Musto Skiff 131 Richard Pelley   1.0 (21.0 DNC)       21.0 DNC   43.0 22.0
5th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 1058 John Booth John Booth (21.0 DNC) 21.0 DNC       2.0   44.0 23.0
6th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent   (21.0 RET) 2.0       21.0 DNC   44.0 23.0
7th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1087 Tim Palmer Lizzie Culwick 3.0 (21.0 DNC)       21.0 DNC   45.0 24.0
8th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 178 John Piatt   (21.0 DNS) 21.0 DNC       4.0   46.0 25.0
9th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 131 Richard Pelley   (21.0 DNC) 4.0       21.0 DNC   46.0 25.0
10th Asymmetric and Fast Handicap Shadow 26 Nigel Wade   4.0 (21.0 DNC)       21.0 DNC   46.0 25.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 991 Chris Saunders   (21.0 DNS) 21.0 DNC       5.0   47.0 26.0
12th Asymmetric and Fast Handicap 4000 4466 Alexandria Louise Belben Ann Harrison (21.0 DNS) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap International Canoe 347 Andy Gordon   (21.0 DNS) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 54 Joshua Belben   (21.0 RET) 21.0 DNC       21.0 RET   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 891 Russell Belben   (21.0 DNS) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 837 Martin Hollinworth   (21.0 DNC) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett Grace Clark (21.0 DNC) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap International Moth 4990 Jason Belben   (21.0 DNC) 21.0 DNC       21.0 DNC   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 534 Andy Rice   (21.0 DNC) 21.0 DNC       21.0 DSQ   63.0 42.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 762 Richie Thurlby   (21.0 DNC) 21.0 DNC       21.0 DSQ   63.0 42.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 412 Jeremy Hartley   (6.0 DNC) (3.0)   1.0 1.0     11.0 2.0
2nd Dinghy Handicap Solo 4471 Andy Matthews   2.0 1.0   (6.0 DNC) (6.0 DNC)     15.0 3.0
3rd Dinghy Handicap EUROPE 419 Emma Pearson   1.0 2.0   (6.0 DNC) (6.0 DNC)     15.0 3.0
4th Dinghy Handicap CONTENDER 862 Windsurfer not C Paul Blackburn Windsurfer PY 870 Not Contender (6.0 DNS) (6.0 DNC)   6.0 DNC 6.0 DNC     24.0 12.0
4th Dinghy Handicap ROOSTER 8.1 671 Gavin Sharp   (6.0 DNS) (6.0 DNC)   6.0 DNC 6.0 DNC     24.0 12.0

Cadet Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Cadet TOPPER 47355 Samuel Wade   (1.0) 1.0   1.0       3.0 2.0
2nd Cadet TOPPER 4.2 4622 Lucas Keen   (14.0 DNC) 14.0 DNC   2.0       30.0 16.0
3rd Cadet TOPPER 44301 Connor Parish   (14.0 DNC) 2.0   14.0 DNC       30.0 16.0
4th Cadet TOPPER 48315 Eve Wealthy   2.0 (14.0 DNC)   14.0 DNS       30.0 16.0
5th Cadet RS FEVA 4425 Sofia Dewsbury Daisy Charlesworth 3.0 (14.0 DNC)   14.0 DNC       31.0 17.0
6th Cadet TOPPER 4.2 48133 Reuben Wealthy   4.0 (14.0 DNC)   14.0 DNS       32.0 18.0
7th Cadet ILCA 6 246010 Thomas Wood   (14.0 DNS) 14.0 DNC   14.0 DNC       42.0 28.0
7th Cadet Topaz 4120 Amelia Jones   (14.0 DNS) 14.0 DNC   14.0 DNC       42.0 28.0
7th Cadet TOPPER 33664 Casper Pearson   (14.0 DNS) 14.0 DNC   14.0 DNC       42.0 28.0
7th Cadet RS FEVA 1023 Daisy Charlesworth Jess Charlesworth (14.0 DNC) 14.0 DNC   14.0 DNS       42.0 28.0
7th Cadet RS FEVA 1479 Joel Keen Bruce Keen (14.0 DNC) 14.0 DNC   14.0 DNS       42.0 28.0
7th Cadet Topper Blank Hamish Donaldson-Sinclair   (14.0 DNC) 14.0 DNC   14.0 DNS       42.0 28.0
7th Cadet TOPPER 4.2 48744 Thomas Robinson   (14.0 DNC) 14.0 DNC   14.0 DNS       42.0 28.0

ILCA Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st ILCA ILCA 7 214265 Malcolm Courts   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   6.0 2.0 3.0   65.0 11.0
2nd ILCA ILCA 7 174621 Nick Harrison   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   4.0 1.0 27.0 DNC   86.0 32.0
3rd ILCA ILCA 7 182567 Bruce Beckett   3.0 2.0   (27.0 DNC) (27.0 RET) 27.0 DNC   86.0 32.0
4th ILCA ILCA 6 220042 Ben Elvin   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 1.0   109.0 55.0
5th ILCA ILCA 7 213544     (27.0 DNC) (27.0 DNC)   1.0 27.0 DNC 27.0 DNC   109.0 55.0
6th ILCA ILCA 7 213544 Luke Anstey   (27.0 DNC) 1.0   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC   109.0 55.0
7th ILCA ILCA 7 189111 Neil Crossouard   1.0 (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC   109.0 55.0
8th ILCA ILCA 6 220040 Chloe Elvin   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 2.0   110.0 56.0
9th ILCA ILCA 7 212233 Matt Howard   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   2.0 27.0 DNC 27.0 DNC   110.0 56.0
10th ILCA ILCA 7 200912 David Wilkinson   2.0 (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC   110.0 56.0
11th ILCA ILCA 7 214637     (27.0 DNC) (27.0 DNC)   3.0 27.0 DNC 27.0 DNC   111.0 57.0
12th ILCA EUROPE 419 Emma Pearson   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 4.0   112.0 58.0
13th ILCA ILCA 7 172357 Peter Davison   4.0 (27.0 DNC)   (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC   112.0 58.0
14th ILCA ILCA 7 215376 Nick Van Tienen N/a (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 5.0   113.0 59.0
15th ILCA ILCA 6 221854 Charlotte Videlo   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   5.0 27.0 DNC 27.0 DNC   113.0 59.0
16th ILCA ILCA 7 211257 David Casale   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 6.0   114.0 60.0
17th ILCA ILCA 6 219061 Robert Draper   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 7.0   115.0 61.0
18th ILCA ILCA 7 220821 Archie Wright   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   7.0 27.0 DNC 27.0 DNC   115.0 61.0
19th ILCA SOLO 4471 Andy Matthews   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 8.0   116.0 62.0
20th ILCA RS 200 943 Tim Palmer Lizzie Culwick (27.0 DNC) (27.0 DNC)   8.0 27.0 DNC 27.0 DNC   116.0 62.0
21st ILCA ILCA 4 159449 Ben Pearson   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNS 27.0 DNC 27.0 DNC   135.0 81.0
21st ILCA ILCA 6 159450 Tim Czura   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNS 27.0 DNC   135.0 81.0
21st ILCA ILCA 6 211013 James Curtis James Curtis (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC   135.0 81.0
21st ILCA ILCA 7 177905 Cameron Fitze 0 (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC   135.0 81.0
21st ILCA OK 16 Hugh Myers   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC   135.0 81.0
21st ILCA ILCA 6 165507 Dave Moy   (27.0 DNC) (27.0 DNC)   27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC   135.0 81.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com