Winter Series 2 PM 2024

SBSC

Results are provisional as of 11:17 on February 14, 2024

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
07-01
R2
14-01
R3
21.01
R4
28.01
R5
04.02
R6
11.02
R7
18.02
R8
25-02
Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent   1.0     (2.0)   1.0     4.0 2.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 645 Robert Richardson   (18.0 DNC)     1.0   4.0     23.0 5.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier   4.0     (18.0 DNC)   3.0     25.0 7.0
4th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 178 John Piatt   5.0     4.0   (18.0 DNC)     27.0 9.0
5th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 385 Tristan Tomlinson   (18.0 DNC)     8.0   6.0     32.0 14.0
6th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 646 Joshua Belben   (18.0 DNC)     18.0 DNC   2.0     38.0 20.0
7th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF   Alain Sign   2.0     (18.0 DNC)   18.0 ret     38.0 20.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 500 795 Steve Cockerill Sarah Cockerill (18.0 DNC)     3.0   18.0 DNC     39.0 21.0
9th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 762 Richie Thurlby   3.0     (18.0 DNC)   18.0 DNC     39.0 21.0
10th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 557 Christopher Haslam   (18.0 DNC)     18.0 DNC   5.0     41.0 23.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 991 Chris Saunders   (18.0 DNC)     5.0   18.0 DNC     41.0 23.0
12th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 131 Richard Pelley   (18.0 DNC)     6.0   18.0 DNC     42.0 24.0
13th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Stephen Wright   6.0     (18.0 DNC)   18.0 DNC     42.0 24.0
14th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 534 Andy Rice   (18.0 DNC)     7.0   18.0 RET     43.0 25.0
15th Asymmetric and Fast Handicap Asymmetric Canoe 296 Chris Duffin   7.0     (18.0 DNC)   18.0 DNC     43.0 25.0
16th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 323 Andrew Smith   (18.0 DNC)     18.0 DNC   18.0 DNC     54.0 36.0
16th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 720 Richard Wadsworth   (18.0 DNC)     18.0 DNC   18.0 RET     54.0 36.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
07-01
R2
14-01
R3
21.01
R4
28.01
R5
04.02
R6
11.02
R7
18.02
R8
25-02
Total Nett
1st Catamaran Handicap Unicorn 1102 Gary Piper         1.0         1.0 1.0
2nd Catamaran Handicap Unicorn 1062 Andy McQueen         2.0         2.0 2.0
3rd Catamaran Handicap Unicorn 1098 Paul Chatfield         4.0 RET         4.0 4.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
07-01
R2
14-01
R3
21.01
R4
28.01
R5
04.02
R6
11.02
R7
18.02
R8
25-02
Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 430 Jason Belben   1.0     (7.0 DNC)   1.0     9.0 2.0
2nd Dinghy Handicap EUROPE 412 Jeremy Hartley   (2.0)     1.0   2.0     5.0 3.0
3rd Dinghy Handicap Laser 2 9107 Andy Wealthy Kathryn Wealthy (7.0 DNC)     2.0   7.0 DNC     16.0 9.0
4th Dinghy Handicap Europe 332 Harriet Mackin   (7.0 DNC)     3.0   7.0 DNC     17.0 10.0
5th Dinghy Handicap RS 300 556 Peter Mackin   (7.0 DNC)     4.0   7.0 DNC     18.0 11.0
6th Dinghy Handicap CONTENDER 862 Paul Blackburn   (7.0 DNC)     7.0 DNC   7.0 DNC     21.0 14.0

Cadet Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
07-01
R2
14-01
R3
21.01
R4
28.01
R5
04.02
R6
11.02
R7
18.02
R8
25-02
Total Nett
1st Cadet TOPPER 47355 Samuel Wade   1.0               1.0 1.0
2nd Cadet TOPPER 48315 Eve Wealthy   2.0               2.0 2.0
3rd Cadet TOPPER 4.2 48133 Reuben Wealthy   3.0               3.0 3.0

ILCA Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
07-01
R2
14-01
R3
21.01
R4
28.01
R5
04.02
R6
11.02
R7
18.02
R8
25-02
Total Nett
1st ILCA ILCA 6 220042 Ben Elvin   (17.0 DNC)     (3.0) 1.0 1.0     22.0 2.0
2nd ILCA ILCA 6 221854 Charlotte Videlo   1.0     (5.0) (4.0) 2.0     12.0 3.0
3rd ILCA ILCA 6 220040 Chloe Elvin   (17.0 DNC)     1.0 2.0 (17.0 DNC)     37.0 3.0
4th ILCA ILCA 7 182567 Bruce Beckett   4.0     (8.0) (8.0) 4.0     24.0 8.0
5th ILCA ILCA 7 214265 Malcolm Courts   2.0     (7.0) 7.0 (17.0 DNC)     33.0 9.0
6th ILCA ILCA 7 215376 Nick Van Tienen N/a (17.0 DNC)     6.0 (17.0 DNC) 3.0     43.0 9.0
7th ILCA ILCA 7 189111 Neil Crossouard   (17.0 DNC)     4.0 5.0 (17.0 DNC)     43.0 9.0
8th ILCA ILCA 6 219061 Robert Draper   5.0     (11.0) 6.0 (17.0 DNC)     39.0 11.0
9th ILCA ILCA 7 200912 David Wilkinson   3.0     10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     47.0 13.0
10th ILCA ILCA 7 172357 Peter Davison   6.0     12.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     52.0 18.0
11th ILCA ILCA 6 220041 Ian Gregory   (17.0 DNC)     2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC     53.0 19.0
12th ILCA ILCA 6 220821 Archie Wright   (17.0 DNC)     (17.0 DNC) 3.0 17.0 DNC     54.0 20.0
13th ILCA ILCA 6 165507 Dave Moy   (17.0 DNC)     9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC     60.0 26.0
14th ILCA ILCA 4 203910 Evie Mulhall   (17.0 DNC)     (17.0 DNC) 17.0 DNS 17.0 DNC     68.0 34.0
14th ILCA ILCA 7 GRE211485 Athos Trigkonis   (17.0 DNC)     (17.0 DNC) 17.0 DNS 17.0 DNC     68.0 34.0
14th ILCA ILCA 7 174621 Nick Harrison   (17.0 DNC)     (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC     68.0 34.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com