Winter series 1 AM

SBSC

Results are provisional as of 11:12 on November 28, 2022

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent     (1.0) 1.0 1.0         3.0 2.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 375 Joshua Belben     3.0 3.0 (17.0 DNC)         23.0 6.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier     (17.0 DNC) 5.0 2.0         24.0 7.0
4th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett Grace Clark   2.0 (17.0 DNS) 5.0         24.0 7.0
5th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 178 John Piatt     5.0 2.0 (17.0 DNC)         24.0 7.0
6th Asymmetric and Fast Handicap RS 500 795 Steve Cockerill Sarah Cockerill   4.0 4.0 (17.0 DNC)         25.0 8.0
7th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 0 James Morson     (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0         37.0 20.0
8th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 46 Richard Pelley N/A   (17.0 DNC) 17.0 DNC 4.0         38.0 21.0
9th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Stephen Wright     (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0         40.0 23.0
10th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Steve Wright     (17.0 DNC) 6.0 17.0 DNC         40.0 23.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 903 John Booth John Booth   6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC         40.0 23.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1198 Nick Ireland Alex Benfield   (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC         51.0 34.0
12th Asymmetric and Fast Handicap B14 720 Peter Mackin Harriet Critchley   (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC         51.0 34.0
12th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF   James Morson     (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNS         51.0 34.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 762 Richie Thurlby     (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DSQ         51.0 34.0
12th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 976 Emma Shalless Phillip Shalless   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNS         51.0 34.0

Cat Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Cat Handicap FORMULA 18 GBR 22 Andrew McQueen       1.0           1.0 1.0

Dart Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dart DART 18 7248 Andy McQueen     1.0             1.0 1.0
2nd Dart DART 18 6803 Sarah Knott Sue   2.0             2.0 2.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 412 Jeremy Hartley     (1.0) 1.0 1.0         3.0 2.0
2nd Dinghy Handicap EUROPE 235 Jason Belben     2.0 (5.0 DNC) 2.0         9.0 4.0
3rd Dinghy Handicap SOLO 4471 Andy Matthews     (3.0) 3.0 3.0         9.0 6.0
4th Dinghy Handicap EUROPE 302 Rosie Hill Rosie Hill   (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC         12.0 7.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser LASER 174621 Nick Harrison     1.0 1.0 (18.0 DNC)         20.0 2.0
2nd Laser LASER 189111 Neil Crossouard     3.0 (18.0 DNC) 2.0         23.0 5.0
3rd Laser LASER 214265 Malcolm Courts     2.0 3.0 (4.0)         9.0 5.0
4th Laser LASER 216611 Adrian LYNHAM     (18.0 DNC) 4.0 3.0         25.0 7.0
5th Laser LASER RADIAL 219061 Robert Draper     5.0 5.0 (9.0)         19.0 10.0
6th Laser LASER 200912 David Wilkinson     7.0 (18.0 DNC) 7.0         32.0 14.0
7th Laser LASER 220821 Archie Wright     (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0         37.0 19.0
8th Laser LASER 162832 Gavin Brewer     (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC         38.0 20.0
9th Laser LASER FRA215492 Athos Trigkonis     4.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC         40.0 22.0
10th Laser LASER 182567 Bruce Beckett     (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0         41.0 23.0
11th Laser LASER GRE21148 Athos Trigkonis     (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0         42.0 24.0
12th Laser LASER RADIAL 209163 Richard Bray     (18.0 DNC) 6.0 18.0 DNC         42.0 24.0
13th Laser LASER 214942 Tim Long     6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC         42.0 24.0
14th Laser Laser Radial 214942 Tim Long     (18.0 DNC) 7.0 18.0 DNC         43.0 25.0
15th Laser LASER RADIAL 217197 John Curran     (18.0 DNC) 18.0 DNC 8.0         44.0 26.0
16th Laser LASER RADIAL 212783 Archie Wright     (18.0 DNC) 18.0 DNS 18.0 DNC         54.0 36.0
16th Laser LASER 172357 Peter Davison     (18.0 DNC) 18.0 DNS 18.0 DNS         54.0 36.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com