Winter series 1 PM

SBSC

Results are provisional as of 11:13 on November 28, 2022

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent     1.0 (3.0) 1.0         5.0 2.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 375 Joshua Belben     4.0 1.0 (17.0 DNC)         22.0 5.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 469 Nathan Stanier     (17.0 DNC) 2.0 3.0         22.0 5.0
4th Asymmetric and Fast Handicap RS 500 795 Steve Cockerill Sarah Cockerill   2.0 4.0 (17.0 DNC)         23.0 6.0
5th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 762 Richie Thurlby     (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0         36.0 19.0
6th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 178 John Piatt     3.0 (17.0 RET) 17.0 DNC         37.0 20.0
7th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 0 James Morson     (17.0 DNC) 17.0 DNC 4.0         38.0 21.0
8th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 976 Emma Shalless Phillip Shalless   (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0         39.0 22.0
9th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 903 John Booth John Booth   5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC         39.0 22.0
10th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Stephen Wright     (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0         40.0 23.0
11th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 46 Richard Pelley N/A   (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNS         51.0 34.0
11th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF   James Morson     (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNS         51.0 34.0
11th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Steve Wright     (17.0 DNC) 17.0 RET 17.0 DNC         51.0 34.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1198 Nick Ireland Alex Benfield   (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC         51.0 34.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett Grace Clark   (17.0 DNS) 17.0 DNS 17.0 DNS         51.0 34.0
11th Asymmetric and Fast Handicap B14 720 Peter Mackin Harriet Critchley   (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC         51.0 34.0

Cat Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Cat Handicap FORMULA 18 GBR 22 Andrew McQueen       1.0           1.0 1.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 412 Jeremy Hartley     (1.0) 1.0 1.0         3.0 2.0
2nd Dinghy Handicap EUROPE 235 Jason Belben     2.0 (5.0 DNC) 2.0         9.0 4.0
3rd Dinghy Handicap SOLO 4471 Andy Matthews     (3.0) 2.0 3.0         8.0 5.0
4th Dinghy Handicap EUROPE 302 Rosie Hill Rosie Hill   (5.0 DNC) 3.0 5.0 DNC         13.0 8.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser LASER 216611 Adrian LYNHAM     (21.0 DNC) 1.0 3.0         25.0 4.0
2nd Laser LASER 214265 Malcolm Courts     2.0 3.0 (5.0)         10.0 5.0
3rd Laser LASER 200912 David Wilkinson     5.0 (21.0 DNC) 1.0         27.0 6.0
4th Laser LASER 189111 Neil Crossouard     1.0 (21.0 DNC) 7.0         29.0 8.0
5th Laser LASER RADIAL 219061 Robert Draper     7.0 4.0 (9.0)         20.0 11.0
6th Laser LASER GRE21148 Athos Trigkonis     (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0         44.0 23.0
7th Laser LASER 174621 Nick Harrison     (21.0 DNS) 2.0 21.0 DNC         44.0 23.0
8th Laser laser 216367Can       3.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC         45.0 24.0
9th Laser LASER 220821 Archie Wright     (21.0 DNC) 21.0 DNC 4.0         46.0 25.0
10th Laser laser 217179       4.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC         46.0 25.0
11th Laser LASER RADIAL 209163 Richard Bray     (21.0 DNC) 5.0 21.0 DNC         47.0 26.0
12th Laser LASER RADIAL 217197 John Curran     (21.0 DNC) 21.0 DNC 6.0         48.0 27.0
13th Laser LASER FRA215492 Athos Trigkonis     6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC         48.0 27.0
14th Laser LASER 182567 Bruce Beckett     (21.0 DNC) 21.0 DNC 8.0         50.0 29.0
15th Laser LASER 214942 Tim Long     8.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC         50.0 29.0
16th Laser laser 159940       (21.0 DNS) 21.0 DNC 21.0 DNC         63.0 42.0
16th Laser LASER 172357 Peter Davison     (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNS         63.0 42.0
16th Laser LASER RADIAL 212783 Archie Wright     (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNC         63.0 42.0
16th Laser Laser Radial 214942 Tim Long     (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNC         63.0 42.0
16th Laser LASER 162832 Gavin Brewer     (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNC         63.0 42.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com