Spring Series PM

SBSC

Results are provisional as of 12:20 on May 20, 2024

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
28.04
R2
5.5.24
R3
12.5.24
R4
19.5.24
R5
26.5.24
R6
2.6.24
R7
9.6.24
Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap RS 500 1756 Steve Cockerill Sarah Cockerill 1.0 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC)       44.0 2.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap RS 700 720 Richard Wadsworth   (21.0 DNC) 2.0 2.0 (21.0 DNC)       46.0 4.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 499 John Piatt   (21.0 DNS) 4.0 4.0 (21.0 DNC)       50.0 8.0
4th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 543 Stephen Wright   (21.0 DNC) 5.0 6.0 (21.0 DNC)       53.0 11.0
5th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 54 Joshua Belben   (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNS) 21.0 DNC       64.0 22.0
6th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 622 Dan Vincent   2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC       65.0 23.0
7th Asymmetric and Fast Handicap RS 600 891 Russell Belben   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 21.0 DNC       66.0 24.0
8th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 372 Theo Gumby   (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC       66.0 24.0
9th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 176 Christopher Haslam   3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC       66.0 24.0
10th Asymmetric and Fast Handicap RS500 1681 P / J Curtis (guest) P / J Curtis (guest) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC       67.0 25.0
11th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1087 Tim Palmer Lizzie Culwick (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 21.0 DNC       68.0 26.0
12th Asymmetric and Fast Handicap 4000 4133 Kevin Parish Conner Parish (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC       69.0 27.0
13th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 36 James Morson   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 21.0 DNC       70.0 28.0
14th Asymmetric and Fast Handicap Asymmetric Canoe 324 Peter Varley Peter Varley (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap International Canoe 347 Andy Gordon   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNS 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap RS 700 991 Chris Saunders   (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap 4000 4466 Alexandria Louise Belben Ann Harrison (21.0 DNC) (21.0 DNS) 21.0 DNC 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap MUSTO SKIFF 323 Andy Smith   (21.0 DNC) (21.0 DNS) 21.0 DNC 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap RS 800 1216 Richard Clampett Grace Clark (21.0 DNS) (21.0 DNS) 21.0 DNS 21.0 DNC       84.0 42.0
14th Asymmetric and Fast Handicap RS FEVA 1040 Samuel Wade Reuben Wealthy (21.0 DNS) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC       84.0 42.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
28.04
R2
5.5.24
R3
12.5.24
R4
19.5.24
R5
26.5.24
R6
2.6.24
R7
9.6.24
Total Nett
1st Catamaran Handicap Unicorn 1098 Paul Chatsfield     1.0   (7.0 DNC)       8.0 1.0
2nd Catamaran Handicap A CLASS 14 Dave Roberts     2.0   (7.0 DNC)       9.0 2.0
3rd Catamaran Handicap Unicorn 1085 Andy McQueen     3.0   (7.0 DNC)       10.0 3.0
4th Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 359 Will Rayden Esther Rayden   (7.0 DNS)   7.0 DNC       14.0 7.0
4th Catamaran Handicap Unicorn 1098 Andy Kelley     (7.0 DNC)   7.0 DNC       14.0 7.0
4th Catamaran Handicap Unicorn 1102 Gary Piper     (7.0 DNC)   7.0 DNC       14.0 7.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
28.04
R2
5.5.24
R3
12.5.24
R4
19.5.24
R5
26.5.24
R6
2.6.24
R7
9.6.24
Total Nett
1st Dinghy Handicap EUROPE 419 Emma Pearson   (11.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0       15.0 2.0
2nd Dinghy Handicap EUROPE 412 Jeremy Hartley   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0       25.0 3.0
3rd Dinghy Handicap RS 300 433 William Powell   1.0 (4.0) (11.0 DNC) 3.0       19.0 4.0
4th Dinghy Handicap EUROPE 332 Harriet Mackin   (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC)       27.0 5.0
5th Dinghy Handicap OK 16 Hugh Myers   (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC       36.0 14.0
6th Dinghy Handicap EUROPE 1 Millie Pearse   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 11.0 DNC       37.0 15.0
7th Dinghy Handicap EUROPE 417 Jo Hursell   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 RET 11.0 DNC       44.0 22.0
7th Dinghy Handicap EUROPE 442 Ann Harrison   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNS 11.0 DNC       44.0 22.0
7th Dinghy Handicap RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 RET       44.0 22.0
7th Dinghy Handicap EUROPE 422 Ann Harrison   (11.0 DNC) (11.0 DNS) 11.0 DNC 11.0 DNC       44.0 22.0

ILCA Fleet

Sailed: 4, Discards: 2, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
28.04
R2
5.5.24
R3
12.5.24
R4
19.5.24
R5
26.5.24
R6
2.6.24
R7
9.6.24
Total Nett
1st ILCA ILCA 6 221854 Charlotte Videlo   1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)       36.0 2.0
2nd ILCA ILCA 7 174621 Nick Harrison   (5.0) 3.0 1.0 (17.0 DNC)       26.0 4.0
3rd ILCA ILCA 6 219061 Robert Draper   2.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)       40.0 6.0
4th ILCA ILCA 7 214265 Malcolm Courts   3.0 (8.0) 5.0 (17.0 DNC)       33.0 8.0
5th ILCA ILCA 7 200912 David Wilkinson   6.0 (9.0) 6.0 (17.0 DNC)       38.0 12.0
6th ILCA ILCA 7 215376 Nick Van Tienen N/a (17.0 DNC) 6.0 7.0 (17.0 DNC)       47.0 13.0
7th ILCA ILCA 7 182567 Bruce Beckett   4.0 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)       48.0 14.0
8th ILCA ILCA 6 220041 Ian Gregory   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 17.0 DNC       53.0 19.0
9th ILCA ILCA 6 208325 Dru Townsend   (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC       53.0 19.0
10th ILCA ILCA 7 218192 Archie Wright   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 17.0 DNC       54.0 20.0
11th ILCA ILCA 7 219665 James Curtis James Curtis (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 17.0 DNC       55.0 21.0
12th ILCA ILCA 7 172357 Peter Davison   (17.0 DNS) 12.0 9.0 (17.0 DNC)       55.0 21.0
13th ILCA ILCA 6 165507 Dave Moy   (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC       56.0 22.0
14th ILCA ILCA 7 182979 Tim Pearse   (17.0 DNC) 7.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC       58.0 24.0
15th ILCA ILCA 7 1 Gavin Sharp   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 17.0 DNC       59.0 25.0
16th ILCA ILCA 7 198881 Simon Radford   (17.0 DNC) 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC       62.0 28.0

Dart Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1
28.04
R2
5.5.24
R3
12.5.24
R4
19.5.24
R5
26.5.24
R6
2.6.24
R7
9.6.24
Total Nett
1st Dart DART 18 7835 Dave Roberts Louise Roberts     1.0 (9.0 DNC)       10.0 1.0
2nd Dart DART 18 7961 Marco Manganelli       2.0 (9.0 DNC)       11.0 2.0
3rd Dart DART 18 6473 Andy Kelley       3.0 (9.0 DNC)       12.0 3.0
4th Dart DART 18 7736 Paul Rogers       4.0 (9.0 DNC)       13.0 4.0
5th Dart DART 18 1322 Paul Blackburn       5.0 (9.0 DNC)       14.0 5.0
6th Dart DART 18 6300 Paul Santry Nicola Santry     (9.0 DNS) 9.0 DNC       18.0 9.0
6th Dart DART 18 7709 Nigel Palmer       (9.0 DNC) 9.0 DNC       18.0 9.0
6th Dart DART 18 7961 Marco Manganelli Amanda     (9.0 DNC) 9.0 DNC       18.0 9.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com