SESCA 2024 Early Pursuit Series

Lackford Lake

SESCA 2024 Early Pursuit Series

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Debs Steele   1365 (19.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 19.0 DNC 2.0 45.0 26.0
2nd ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 2.0 6.0 6.0 5.0 (19.0 DNC) 8.0 46.0 27.0
3rd ALLCOM   TOPPER 30890 SESCA Penny Davies   1365 (19.0 DNC) 5.0 2.0 19.0 DNC 1.0 7.0 53.0 34.0
4th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 77840 SESCA Martin Davies   1100 (19.0 DNC) 9.0 4.0 19.0 DNC 2.0 6.0 59.0 40.0
5th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 180382 SESCA Mike Steele   1100 (19.0 DNC) 1.0 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 1.0 60.0 41.0
6th ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 (19.0 DNC) 10.0 5.0 19.0 DNF 4.0 5.0 62.0 43.0
7th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 190529 SESCA Tim Perree   1100 (19.0 DNC) 4.0 19.0 DNC 19.0 DNS 3.0 3.0 67.0 48.0
8th ALLCOM   RS AERO 7 1931 SESCA Jon Holmfjord   1065 1.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 80.0 61.0
9th ALLCOM   Laser Pico   SESCA Harry Winter   1330 (19.0 DNC) 7.0 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 13.0 80.0 61.0
10th ALLCOM   LASER/ ILCA 7   SESCA Michael Derringer   1100 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DSQ 5.0 12.0 93.0 74.0
11th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 17883 SESCA Paul Winter   1100 (19.0 DNC) 11.0 19.0 DNC 19.0 DNF 19.0 DNC 10.0 97.0 78.0
12th ALLCOM   LASER 4.7/ ILCS 4   SESCA Sarah Fane   1208 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 98.0 79.0
13th ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Rowena Adams   1365 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 99.0 80.0
14th ALLCOM   Laser Pico   SESCA Tim French   1330 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 99.0 80.0
15th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 182538 SESCA Andrew Catterwell   1100 (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 103.0 84.0
16th ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Kieron Adams   1100 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 104.0 85.0
17th ALLCOM   Comet Duo   SESCA Rob Matthews   1178 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 106.0 87.0
18th ALLCOM   LASER 4.7/ ILCS 4   SESCA Sam Gilham   1208 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DSQ 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   RS AERO 7 1931 SESCA Jon Holmfjord   1065 1 1.0
2 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 2 2.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 180382 SESCA Mike Steele   1100 1 1.0
2 ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Debs Steele   1365 2 2.0
3 ALLCOM   RS AERO 7 1931 SESCA Jon Holmfjord   1065 3 3.0
4 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 190529 SESCA Tim Perree   1100 4 4.0
5 ALLCOM   TOPPER 30890 SESCA Penny Davies   1365 5 5.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 6 6.0
7 ALLCOM   Laser Pico   SESCA Harry Winter   1330 7 7.0
8 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 182538 SESCA Andrew Catterwell   1100 8 8.0
9 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 77840 SESCA Martin Davies   1100 9 9.0
10 ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 10 10.0
11 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 17883 SESCA Paul Winter   1100 11 11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Debs Steele   1365 1 1.0
2 ALLCOM   TOPPER 30890 SESCA Penny Davies   1365 2 2.0
3 ALLCOM   LASER 4.7/ ILCS 4   SESCA Sarah Fane   1208 3 3.0
4 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 77840 SESCA Martin Davies   1100 4 4.0
5 ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 5 5.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 6 6.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 180382 SESCA Mike Steele   1100 1 1.0
2 ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Debs Steele   1365 2 2.0
3 ALLCOM   Laser Pico   SESCA Harry Winter   1330 3 3.0
4 ALLCOM   Laser Pico   SESCA Tim French   1330 4 4.0
5 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 5 5.0
6 ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 DNF 19.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 190529 SESCA Tim Perree   1100 DNS 19.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7   SESCA Michael Derringer   1100 DSQ 19.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 17883 SESCA Paul Winter   1100 DNF 19.0
6 ALLCOM   LASER 4.7/ ILCS 4   SESCA Sam Gilham   1208 DSQ 19.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   TOPPER 30890 SESCA Penny Davies   1365 1 1.0
2 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 77840 SESCA Martin Davies   1100 2 2.0
3 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 190529 SESCA Tim Perree   1100 3 3.0
4 ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 4 4.0
5 ALLCOM   LASER/ ILCA 7   SESCA Michael Derringer   1100 5 5.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 180382 SESCA Mike Steele   1100 1 1.0
2 ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Debs Steele   1365 2 2.0
3 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 190529 SESCA Tim Perree   1100 3 3.0
4 ALLCOM   TOPPER 49256 SESCA Rowena Adams   1365 4 4.0
5 ALLCOM   ENTERPRISE 21535 SESCA Carl Day Alan Shaw 1122 5 5.0
6 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 77840 SESCA Martin Davies   1100 6 6.0
7 ALLCOM   TOPPER 30890 SESCA Penny Davies   1365 7 7.0
8 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Nigel Greathead   1100 8 8.0
9 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 33929 SESCA Kieron Adams   1100 9 9.0
10 ALLCOM   LASER/ ILCA 7 17883 SESCA Paul Winter   1100 10 10.0
11 ALLCOM   Comet Duo   SESCA Rob Matthews   1178 11 11.0
12 ALLCOM   LASER/ ILCA 7   SESCA Michael Derringer   1100 12 12.0
13 ALLCOM   Laser Pico   SESCA Harry Winter   1330 13 13.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com