event burgee venue burgee

SESCA Early Pursuit Series 2021

St Edmundsbury Sailing & Canoeing Association

Results are provisional as of 11:01 on April 15, 2021

ALLCOM Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
04/04/21  
R2
04/04/21  
R3
11/04/2021  
R4
04/04/21  
R5
04/04/21  
R6
04/04/21  
R7
04/04/21  
R8
04/04/21  
R9
04/04/21  
R10
04/04/21  
R11
04/04/21  
Total Nett
1st ALLCOM   WANDERER 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228   1.0 1.0                 2.0 2.0
2nd ALLCOM   LASER 180382   Mike Steele   1100   2.0 3.0                 5.0 5.0
3rd ALLCOM   TOPPER 35738   Debs Steele   1365   7.0 2.0                 9.0 9.0
4th ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100   6.0 4.0                 10.0 10.0
5th ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642   8.0 5.0                 13.0 13.0
6th ALLCOM   SOLO 5624   Kevin Bilham   1142   3.0 11.0 DNC                 14.0 14.0
7th ALLCOM   SOLO 4642   Scott Bilham   1142   4.0 11.0 DNC                 15.0 15.0
8th ALLCOM   RS AERO 7 1931   Jon Holmfjord   1065   5.0 11.0 DNC                 16.0 16.0
9th ALLCOM   Vibe 02   Martin Davies   1219   11.0 DNS 11.0 DNC                 22.0 22.0
9th ALLCOM   Gull 2855   Matt Hughes   1363   11.0 DNS 11.0 DNC                 22.0 22.0

Races 1 was not sailed due to the delayed start of the racing season.
This is an 11 race series with a competitor's best 7 results to count.

R2 - ALLCOM Fleet - 04/04/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 ALLCOM   WANDERER 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228 00:35:20 0:28:46 1.0
2 ALLCOM   LASER 180382   Mike Steele   1100 00:32:13 0:29:17 2.0
3 ALLCOM   SOLO 5624   Kevin Bilham   1142 00:33:45 0:29:33 3.0
4 ALLCOM   SOLO 4642   Scott Bilham   1142 00:34:34 0:30:16 4.0
5 ALLCOM   RS AERO 7 1931   Jon Holmfjord   1065 00:32:37 0:30:38 5.0
6 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 00:34:58 0:31:47 6.0
7 ALLCOM   TOPPER 35738   Debs Steele   1365 00:33:05 0:32:19 7.0
8 ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642 00:42:19 0:34:22 8.0
9 ALLCOM   Vibe 02   Martin Davies   1219 DNS   11.0
9 ALLCOM   Gull 2855   Matt Hughes   1363 DNS   11.0

R3 - ALLCOM Fleet - 11/04/2021

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 ALLCOM   WANDERER 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228 00:28:50 0:23:29 1.0
2 ALLCOM   TOPPER 35738   Debs Steele   1365 00:32:15 0:23:38 2.0
3 ALLCOM   LASER 180382   Mike Steele   1100 00:26:09 0:23:46 3.0
4 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 00:27:29 0:24:59 4.0
5 ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642 00:31:09 0:25:18 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNSCame to the start area but did not start 11



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com