event burgee venue burgee

SESCA Indian Series 2021

St Edmundsbury Sailing & Canoeing Association

Results are final as of 17:46 on November 1, 2021

ALLCOM Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 5/9
05/09/21  
R2 5/9
05/09/21  
R3 5/9
15/8/21  
R4 12/9
12/9/21  
R5 12/9
12/9/21  
R6 12/9
12/9/21  
R7 19/9
19/9/21  
R8 19/9
19/9/21  
R9 19/9
19/9/21  
Total Nett
1st ALLCOM   Comet Duo 17   Rob Matthews   1178 1.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 1.0 13.0 DNC 76.0 63.0
2nd ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 3.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 4.0 13.0 DNC 80.0 67.0
3rd ALLCOM   Vibe No Spinnaker 02   Martin Davies   1219 5.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 5.0 13.0 DNC 83.0 70.0
4th ALLCOM   ENTERPRISE 21335   Carl Day Alan Shaw 1122 2.0 3.0 (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 85.0 72.0
5th ALLCOM   TOPPER 40429   Penny Davies   1365 6.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 7.0 8.0 13.0 DNC 92.0 79.0
6th ALLCOM   ENTERPRISE 21637   Alan Wright   1122 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 2.0 13.0 DNC 94.0 81.0
7th ALLCOM   WANDERER No Spinnaker 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 3.0 13.0 DNC 96.0 83.0
8th ALLCOM   ENTERPRISE     Matt Hughes   1122 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 7.0 13.0 DNC 101.0 88.0
9th ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 6.0 13.0 DNC 102.0 89.0
10th ALLCOM   AERO     Jon Holmefjord     (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 105.0 92.0
11th ALLCOM   ENTERPRISE 21499   Richard Mason   1122 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 108.0 95.0
12th ALLCOM   FIREFLY 3747   Glenn Reed   1172 (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 109.0 96.0

This a 9 race series with a competitor's best 7 results to count.

R1 5/9 - ALLCOM Fleet - 05/09/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 ALLCOM   Comet Duo 17   Rob Matthews   1178 1 1.0
2 ALLCOM   ENTERPRISE 21335   Carl Day Alan Shaw 1122 2 2.0
3 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 3 3.0
4 ALLCOM   ENTERPRISE 21499   Richard Mason   1122 4 4.0
5 ALLCOM   Vibe No Spinnaker 02   Martin Davies   1219 5 5.0
6 ALLCOM   TOPPER 40429   Penny Davies   1365 6 6.0

R2 5/9 - ALLCOM Fleet - 05/09/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 ALLCOM   Comet Duo 17   Rob Matthews   1178 00:31:13 0:26:30 1.0
2 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 00:31:57 0:29:03 2.0
3 ALLCOM   ENTERPRISE 21335   Carl Day Alan Shaw 1122 00:37:17 0:33:14 3.0
4 ALLCOM   Vibe No Spinnaker 02   Martin Davies   1219 00:30:20 0:37:20 4.0
5 ALLCOM   FIREFLY 3747   Glenn Reed   1172 00:29:29 0:37:44 5.0
6 ALLCOM   TOPPER 40429   Penny Davies   1365 00:55:15 1:00:43 6.0

R3 5/9 - ALLCOM Fleet - 15/8/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 12/9 - ALLCOM Fleet - 12/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 ALLCOM   AERO     Jon Holmefjord     1 1.0
2 ALLCOM   ENTERPRISE 21335   Carl Day Alan Shaw 1122 2 2.0

R5 12/9 - ALLCOM Fleet - 12/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 12/9 - ALLCOM Fleet - 12/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 19/9 - ALLCOM Fleet - 19/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 ALLCOM   ENTERPRISE 21637   Alan Wright   1122 1 1.0
2 ALLCOM   WANDERER No Spinnaker 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228 2 2.0
3 ALLCOM   ENTERPRISE     Matt Hughes   1122 3 3.0
4 ALLCOM   Vibe No Spinnaker 02   Martin Davies   1219 4 4.0
5 ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642 5 5.0
6 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 6 6.0
7 ALLCOM   TOPPER 40429   Penny Davies   1365 7 7.0
8 ALLCOM   Comet Duo 17   Rob Matthews   1178 8 8.0

R8 19/9 - ALLCOM Fleet - 19/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 ALLCOM   Comet Duo 17   Rob Matthews   1178 1 1.0
2 ALLCOM   ENTERPRISE 21637   Alan Wright   1122 2 2.0
3 ALLCOM   WANDERER No Spinnaker 761   Sam Parrett Margot Parrett 1228 3 3.0
4 ALLCOM   LASER 190529   Tim Perree   1100 4 4.0
5 ALLCOM   Vibe No Spinnaker 02   Martin Davies   1219 5 5.0
6 ALLCOM   OPTIMIST 6203   Bertie Parrett   1642 6 6.0
7 ALLCOM   ENTERPRISE     Matt Hughes   1122 7 7.0
8 ALLCOM   TOPPER 40429   Penny Davies   1365 8 8.0

R9 19/9 - ALLCOM Fleet - 19/9/21

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com