SHW 2022

Gandsfjord Seilforening

Results are provisional as of 20:18 on September 25, 2022

Doublehanded Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: LYS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Lørdag   Søndag   Total Nett
1st Doublehanded Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein Ragnar Skjølingstad SS 0.9882 1.0 3.0 4.0 4.0
2nd Doublehanded Zorro Swan 45 NOR 12545 Thomas Robberstad Bent Danielsen SS 1.1349 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd Doublehanded Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise   SF 1928 0.9450 3.0 2.0 5.0 5.0
4th Doublehanded Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal Jan Butler Wang SS 1.0781 2.0 4.0 6.0 6.0
5th Doublehanded Illuminati Bavaria Match 35 NOR 11051 Trond Huth Irma Paceviciute SF 1928 0.9892 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Doublehanded Marild Bavaria 35 Match NOR 11073 Stig Gard Paulsen Matt Kallenberg SF 1928 0.9967 5.0 6.0 11.0 11.0
7th Doublehanded Eureka JPK 1030 NOR 16034 Terje Gilje-Sørnes Kjetil Bogstrand GS 1.0022 7.0 7.0 14.0 14.0
8th Doublehanded Crumbles First 40 NOR 15836 Matthias Tristl Sten Ola Rasch SS 1.0802 8.0 8.0 16.0 16.0
9th Doublehanded Slik vind Elan 37 NOR 11210 Håvard Fosså Liv Eli Fossum GS 0.9910 10.0 9.0 19.0 19.0
10th Doublehanded Four to Match Bavaria Match 42 NOR 11713 Einar Kverneland Kurt Gausel GS 1.0302 9.0 10.0 19.0 19.0

Express Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: LYS, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Total Nett

Singlehanded Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: LYS, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Total Nett

Turglede Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Lørdag   Søndag   Total Nett
1st Turglede Sandhya Bavaria NOR 15234 Ove Evertsen Trond Nor-Hansen SS   2.0 2.0 4.0 4.0
1st Turglede Hennes Majestet Jeanneau Rush 97 NOR 6572 Svein Jakob Amdal Trine Skjalgsdatter SS   2.0 2.0 4.0 4.0
1st Turglede Angst Albin Express NOR 104 Rune Nor Hansen Ingrid Strøm Nordahl SS   2.0 2.0 4.0 4.0

Lørdag - Doublehanded Fleet

Start: Lørdag 1 start, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Doublehanded Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein Ragnar Skjølingstad SS 0.9882 11:00:24 15:31:26 4:31:02 4:27:50 1.0
2 Doublehanded Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal Jan Butler Wang SS 1.0781 11:00:24 15:10:29 4:10:05 4:29:37 2.0
3 Doublehanded Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise   SF 1928 0.9450 11:00:24 15:46:26 4:46:02 4:30:18 3.0
4 Doublehanded Zorro Swan 45 NOR 12545 Thomas Robberstad Bent Danielsen SS 1.1349 11:00:24 15:01:10 4:00:46 4:33:15 4.0
5 Doublehanded Marild Bavaria 35 Match NOR 11073 Stig Gard Paulsen Matt Kallenberg SF 1928 0.9967 11:00:24 15:47:36 4:47:12 4:46:15 5.0
6 Doublehanded Illuminati Bavaria Match 35 NOR 11051 Trond Huth Irma Paceviciute SF 1928 0.9892 11:00:24 15:54:37 4:54:13 4:51:02 6.0
7 Doublehanded Eureka JPK 1030 NOR 16034 Terje Gilje-Sørnes Kjetil Bogstrand GS 1.0022 11:00:24 15:55:51 4:55:27 4:56:06 7.0
8 Doublehanded Crumbles First 40 NOR 15836 Matthias Tristl Sten Ola Rasch SS 1.0802 11:00:24 15:41:01 4:40:37 5:03:07 8.0
9 Doublehanded Four to Match Bavaria Match 42 NOR 11713 Einar Kverneland Kurt Gausel GS 1.0302 11:00:24 16:08:47 5:08:23 5:17:42 9.0
10 Doublehanded Slik vind Elan 37 NOR 11210 Håvard Fosså Liv Eli Fossum GS 0.9910 11:00:24 16:24:29 5:24:05 5:21:10 10.0

Søndag - Doublehanded Fleet

Start: Søndag 1 start, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Doublehanded Zorro Swan 45 NOR 12545 Thomas Robberstad Bent Danielsen SS 1.1349 12:10 15:05:00 2:55:00 3:18:36 1.0
2 Doublehanded Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise   SF 1928 0.9450 12:10 15:43:00 3:33:00 3:21:17 2.0
3 Doublehanded Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein Ragnar Skjølingstad SS 0.9882 12:10 15:33:45 3:23:45 3:21:21 3.0
4 Doublehanded Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal Jan Butler Wang SS 1.0781 12:10 15:21:56 3:11:56 3:26:55 4.0
5 Doublehanded Illuminati Bavaria Match 35 NOR 11051 Trond Huth Irma Paceviciute SF 1928 0.9892 12:10 15:42:05 3:32:05 3:29:48 5.0
6 Doublehanded Marild Bavaria 35 Match NOR 11073 Stig Gard Paulsen Matt Kallenberg SF 1928 0.9967 12:10 15:41:23 3:31:23 3:30:41 6.0
7 Doublehanded Eureka JPK 1030 NOR 16034 Terje Gilje-Sørnes Kjetil Bogstrand GS 1.0022 12:10 15:43:20 3:33:20 3:33:48 7.0
8 Doublehanded Crumbles First 40 NOR 15836 Matthias Tristl Sten Ola Rasch SS 1.0802 12:10 15:32:12 3:22:12 3:38:25 8.0
9 Doublehanded Slik vind Elan 37 NOR 11210 Håvard Fosså Liv Eli Fossum GS 0.9910 12:10 16:13:33 4:03:33 4:01:21 9.0
10 Doublehanded Four to Match Bavaria Match 42 NOR 11713 Einar Kverneland Kurt Gausel GS 1.0302 12:10 16:06:08 3:56:08 4:03:16 10.0

Lørdag - Turglede Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Turglede Sandhya Bavaria NOR 15234 Ove Evertsen Trond Nor-Hansen SS   11:00:24 16:36:24 5:36:00 0:00:00 2.0
1 Turglede Hennes Majestet Jeanneau Rush 97 NOR 6572 Svein Jakob Amdal Trine Skjalgsdatter SS   11:00:24 16:56:34 5:56:10 0:00:00 2.0
1 Turglede Angst Albin Express NOR 104 Rune Nor Hansen Ingrid Strøm Nordahl SS   11:00:24 16:21:32 5:21:08 0:00:00 2.0

Søndag - Turglede Fleet

Start: Søndag 3 start, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName CrewName Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Turglede Sandhya Bavaria NOR 15234 Ove Evertsen Trond Nor-Hansen SS   12:10 16:31:00 4:21:00 0:00:00 2.0
1 Turglede Hennes Majestet Jeanneau Rush 97 NOR 6572 Svein Jakob Amdal Trine Skjalgsdatter SS   12:10 16:34:00 4:24:00 0:00:00 2.0
1 Turglede Angst Albin Express NOR 104 Rune Nor Hansen Ingrid Strøm Nordahl SS   12:10 16:12:00 4:02:00 0:00:00 2.0


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com