Subsea7 Onsdagsseilasene høsten 2013

Gandsfjord Seilforening

Results are final as of 22:30 on December 4, 2013

Express Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Fru Viste Express NOR 117 Viste/Tandrevold SS   (23.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 1.0   1.0 2.0 (23.0 DNC) 56.0 7.0
2nd Placebo Express NOR 89 Arne Liebich Rise SF 1928   2.0 2.0 3.0 (23.0 DNC) (4.0)   3.0 1.0 (5.0) 43.0 11.0
3rd X-Ray Express NOR 88 Team X-ray SF 1928   4.0 (5.0) 5.0 (6.0) (8.0)   4.0 4.0 2.0 38.0 19.0
4th Jadarhus Express NOR 222 Nils Olav Opsanger SS   (23.0 DNC) 4.0 (7.0) 2.0 5.0   5.0 6.0 (23.0 DNC) 75.0 22.0
5th Xtension Express NOR 70 Vidar Løining SS   (23.0 DNC) 7.0 (14.0) (10.0) 3.0   2.0 7.0 7.0 73.0 26.0
6th Clark Kent Express NOR 55 Oluf Bergsvik SS   (23.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 2.0   7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 95.0 26.0
7th Hex Press Express NOR 73 Oddvard Myrnes SS   3.0 (10.0) 4.0 (23.0 DNC) 7.0   (9.5) 8.0 6.0 70.5 28.0
8th Foxy Express NOR 638 The Foxy Team v/John Anders Johnsrud SS   5.0 (16.0) 8.0 4.0 (9.0)   6.0 (11.0) 8.0 67.0 31.0
9th SeniliX Express NOR 79 Ole Jensen SS   7.0 (12.0) (13.0) 8.0 (13.0)   9.5 5.0 3.0 70.5 32.5
10th Amalie Express NOR 217 John Cooper SS   (23.0 DNC) 13.0 9.0 3.0 6.0   (14.0) 3.0 (23.0 DNC) 94.0 34.0
11th Frøken GLAE Express NOR 28 Eirik Helliesen SS   9.0 8.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC)   8.0 (23.0 DNC) 1.0 105.0 36.0
12th Samantha Express NOR 89 Team Samantha SS   6.0 9.0 12.0 (23.0 DNC) 11.0   (16.0) 9.0 (23.0 DNC) 109.0 47.0
13th Siddis Express NOR 880/142 Frank Huth SF 1928   1.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC)   (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 118.0 49.0
14th Balu Express NOR 44 Team Balu SS   11.0 (15.0) 11.0 11.0 (17.0)   12.0 (13.0) 4.0 94.0 49.0
15th Raga Muffin Express NOR 354/195 Team Malthus v/Sigurd Middelthon SS   8.0 14.0 (19.0) (23.0 DNC) 10.0   11.0 10.0 (23.0 DNC) 118.0 53.0
16th Petro Express NOR 120 Annemieke Ciuffo SS   14.0 (20.0) (20.0) 12.0 14.0   (15.0) 12.0 10.0 117.0 62.0
17th Happy Tuna Express NOR 898 Øyvind Nerheim Torkelsen SS   12.0 (17.0) 15.0 (23.0 DNC) 15.0   13.0 (23.0 DNC) 9.0 127.0 64.0
18th Klara Express NOR 232 Skjalg Thunes SS   (23.0 DNC) 11.0 16.0 9.0 16.0   (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 144.0 75.0
19th Mel O`di Express NOR 178 Team Subsea7 SS   13.0 19.0 18.0 13.0 19.0 DNF   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 151.0 82.0
20th Miss Behaving Express NOR 17 Kjell Morisbak Lund GS   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 12.0   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 157.0 88.0
21st Annxet Express NOR 240 Linda Johannesen SS   10.0 18.0 17.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC)   (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 160.0 91.0
22nd Endorphin Express NOR 667/50 Christer Danielsen SF 1928   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 184.0 115.0

R36 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Kylie X-35 NOR 86 Knut Nygaard SS 1.028 1.0 1.0 (5.0) 1.0 (2.0)   1.0 (2.0) 1.0 14.0 5.0
2nd Challenge of Norway III X-35 NOR 178 Bjørn Erik Bjørnsen SS 1.028 2.0 (4.0) 1.0 (3.0) 1.0   2.0 1.0 (3.0) 17.0 7.0
3rd Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS 0.989 (8.0 DSQ) 2.0 2.0 4.0 3.0   4.0 (6.0) (7.0) 36.0 15.0
4th Promineo Racing J-109 NOR 11500 Leif Arild Åsheim SS 1.011 (9.0 DNC) (6.0) 4.0 2.0 4.0   3.0 5.0 (6.0) 39.0 18.0
5th Tellus Bavaria 38 Match NOR 11065 Nils Bøe GS 1.006 3.0 5.0 (6.0) (7.0) (8.0)   6.0 3.0 2.0 40.0 19.0
6th Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS 0.991 (8.0 DSQ) 3.0 (8.0) 5.0 (6.0)   5.0 4.0 5.0 44.0 22.0
7th Challenge of Norway I X-35 NOR 158 Marit Veholmen GS 1.028 5.0 (7.0) 3.0 6.0 5.0   (7.0) (7.0) 4.0 44.0 23.0
8th Limer Bavaria Match 35 GER 5843 Jørg Pedersen SS 1.000 4.0 (8.0) 7.0 (8.0) 7.0   (8.0) 8.0 8.0 58.0 34.0

R40 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS 1.091 1.0 (3.0) 1.0 2.0 (3.0)   (4.0) 1.0 1.0 16.0 6.0
2nd YaniX IMX 40 NOR 5859 Regis Rougier GS 1.070 (6.0 DNC) 2.0 (4.0) 1.0 1.0   1.0 (6.0 DNC) 4.0 25.0 9.0
3rd Jysla Løye Farr 40 OD NOR 12383 Viking Racing SS 1.175 2.0 1.0 2.0 (5.0) (5.0)   (3.0) 2.0 3.0 23.0 10.0
4th Team Oceaneering ILC Farr 40 GBR 5052 Team Oceaneering GS 1.164 (3.0) (6.0 DNC) 3.0 3.0 (4.0)   2.0 3.0 2.0 26.0 13.0
5th Eureka Elan 410 NOR 12541 Terje Gilje-Sørnes GS 1.072 4.0 4.0 (6.0 DNC) 4.0 2.0   (5.0) 4.0 (5.0) 34.0 18.0

Sport Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st POD Bavaria B/one NOR 14896 Get Well Sailing Club GS 0.952 2.0 (5.0 DNC) 1.0 2.0 1.0   5.0 DNC     16.0 11.0
2nd THERT Bavaria B/one NOR 14967 Get Well Sailing Club GS 0.954 1.0 (5.0 DNC) 2.0 1.0 5.0 DNC   5.0 DNC     19.0 14.0
3rd Carrera Melges 24 NOR 294 Jan Inge Hellesmark SF 1928 0.992 (5.0 DNC) 1.0 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC   1.0     20.0 15.0
4th THROT Bavaria B/one NOR 14954 Get Well Sailing Club GS 0.955 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC   5.0 DNC     30.0 25.0

Rekrutt Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Fjorden Baby Soling NOR 134 Thale Thomseth SF 1928 0.870 (1.0) (1.0)   1.0 1.0   1.0 1.0 1.0 7.0 5.0

Trekant 1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Avanti Larsen 28 DEN 73 Kristian Kudsk Andreasen GS 0.892 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 2.0   1.0 (12.0 DNC) 1.0 42.0 6.0
2nd Marild Mixer Cr NOR 3802 Stig Gard Paulsen SF 1928 0.912 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (3.0)   2.0 2.0 2.0 35.0 8.0
3rd Marco Polo Nessy 94 c/r NOR 5662 Helge Sondresen GS 0.917 (12.0 DNC) 2.0 2.0 (3.0) 1.0   (3.0) 1.0 3.0 27.0 9.0
4th Madam Larsen Larsen 28 NOR 7213 Jarle Goa SS 0.887 2.0 3.0 3.0 2.0 (5.0)   (4.0) 3.0 (4.0) 26.0 13.0
5th SpinnAker Albin Nova NOR 4738 Aker Solutions GS 0.921 (12.0 DNC) 6.0 6.0 DNF 7.0 7.0   (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 66.0 30.0
6th Curium First Class 8 NOR 5829 Hans Rettedal Christiansen GS 0.917 3.0 5.0 (12.0 DNC) 5.0 6.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 67.0 31.0
7th Symra Hanse 315 NOR 12493 Frode Liland SS 0.911 (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 4.0 4.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 36.0
8th Enya Oceanis 323 c. NOR 11547 Kurt Pettersen SS 0.909 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 6.0 DNF 6.0 (12.0 DNC)   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 84.0 48.0
9th Gusto RF 290 GBR 3548 Graham Lord SS 0.903 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 96.0 60.0
9th Kira 1 First 25 NOR 4326 Sigve Lye SS 0.793 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 96.0 60.0
9th Trio Albin Alpha NOR 6046 Hans Petter Torvik GS 0.875 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 96.0 60.0

Trekant 2 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: LYS, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Reserveseilas   Total Nett
1st Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF 1928 0.950 1.0 3.0 (4.0) (5.0) 1.0   1.0 (4.0) 1.0 20.0 7.0
2nd Julie HR 372 NOR 13962 Jack P. Messel SS 0.922 3.0 2.0 (12.0 DNF) 1.0 (4.0)   4.0 (15.0 DNC) 2.0 43.0 12.0
3rd Cavatina Luffe 42 NOR 9333 Erik Rasmussen GS 1.054 (5.0) (5.0) 1.0 4.0 3.0   (10.0) 2.0 4.0 34.0 14.0
4th Calypso Dehler 33 Cr./Cl. NOR 9396 Per Knudsen GS 0.965 6.0 (15.0 DNC) 3.0 2.0 2.0   2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 60.0 15.0
5th Ny Vind Bavaria 41 NOR 8779 Øyvind Veholmen GS 0.998 4.0 (6.0) 2.0 3.0 (6.0)   (6.0) 6.0 3.0 36.0 18.0
6th Allegro Elan 340 NOR 12075 Team Allegro GS 0.964 (8.0) 1.0 (12.0 DNF) 6.0 5.0   3.0 (7.0) 5.0 47.0 20.0
7th Blia Dufour 40 HR NOR 11075 Ivar Halvorsen SS 1.021 2.0 4.0 (12.0 DNF) (8.0) 7.0   (8.0) 3.0 7.0 51.0 23.0
8th Seika Hanse 400 NOR 13834 Asbjørn Skoge GS 1.026 7.0 8.0 (12.0 DNF) (9.0) 8.0   (9.0) 1.0 6.0 60.0 30.0
9th Rainbow Dancer Rainbow 42 NOR 7358 Trond Kjønnerød SS 1.154 9.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC)   11.0 5.0 8.0 85.0 40.0
10th Xotic X-332 NOR 9899 Ole Jakob Kverneland SS 0.967 (15.0 DNC) (10.0) (12.0 DNF) 10.0 10.0   5.0 9.0 9.0 80.0 43.0
11th Lucky Fox X-99 NOR 563 Eric Franssen GS 0.996 (15.0 DNC) 9.0 (12.0 DNF) 12.0 DNF 9.0   7.0 8.0 (15.0 DNC) 87.0 45.0
12th Elise Dufour 34 Performance NOR 11252 Geir Dalen GS 0.964 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 12.0 DNF 7.0 (15.0 DNC)   12.0 15.0 DNC 15.0 DNC 106.0 61.0
13th Arctic Baby Hanse 342 NOR 11838 Patrick Decosemaeker SS 0.954 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 11.0   15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 116.0 71.0
14th Hera Hanse 400E NOR 12071 Jan Butler Wang SS 1.029 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC   15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 120.0 75.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 8


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com