Halliburton Onsdag Vår 2012

Gandsfjord Seilforening

Results are final as of 23:09 on October 23, 2012

1 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Calypso Dehler 33 Cr./Cl. NOR 9396 Per Knudsen GS 1.20 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 9.0 5.0
2nd Vestabar Siesta 32 NOR 5038 Per G. Søiland GS 1.12 (2.0) (2.0) 2.0 (4.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 17.0 9.0
3rd Symra Hanse 315 NOR 12493 Frode Liland SS 1.12 3.0 (4.0 DNC) 3.0 (4.0 DNC) 3.0 (4.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 28.0 16.0

2/3/4/5 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Ariane Comet 333 NOR 7380 Kjell Ove Usken SF 1928 1.14 (2.0) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 20.0 6.0
2nd Marild Mixer Cr NOR 3802 Stig Gard Paulsen SF 1928 1.16 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 2.0 39.0 9.0
3rd Madam Larsen Larsen 28 NOR 7213 Jarle Goa SS 1.12 1.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (4.0) 3.0 34.0 10.0
4th SpinnAker Albin Nova NOR 4738 Bjørn Forshei GS 1.14 (6.0) (7.0) 1.0 5.0 3.0 (7.0) 3.0 5.0 37.0 17.0
5th Basillen 2 Linjett 33 NOR 8830 Gard Olav Berge SS 1.17 (10.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 (7.0) (6.0) 42.0 19.0
6th Troy Albin Nova NOR 4343 Hans Øye GS 1.14 3.0 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 (6.0) 5.0 4.0 48.0 22.0
7th Trio Albin Alpha NOR 6046 Hans Petter Torvik GS 1.10 4.0 (6.0) (10.0 DNC) 3.0 6.0 4.0 6.0 (7.0) 46.0 23.0
8th Buon Gusto RF 290 GBR 3548 Graham Lord SS 1.14 5.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 69.0 39.0
9th Enya Oceanis 323 c. NOR 11547 Kurt Pettersen SS 1.16 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 7.0 10.0 DNC 10.0 DNC 8.0 71.0 41.0

6/7/8/9/10 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF 1928 1.22 (2.0) 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 (3.0) 2.0 1.0 25.0 6.0
2nd Blaa Dehler 36 NOR 10184 Arild Ferkingstad SS 1.29 (9.0) 2.0 (14.0 DNC) 2.0 (8.0) 1.0 1.0 2.0 39.0 8.0
3rd Cavatina Luffe 42 NOR 9333 Erik Rasmussen GS 1.36 1.0 (11.0) 3.0 1.0 4.0 (5.0) 3.0 (6.0) 34.0 12.0
4th Ny Vind Bavaria 41 NOR 8779 Øyvind Veholmen GS 1.26 3.0 4.0 4.0 4.0 3.0 (7.0) (6.0) (14.0 DNC) 45.0 18.0
5th Hera II Hanse 400E NOR 12071 Jan Butler Wang SS 1.31 4.0 6.0 2.0 6.0 2.0 (8.0) (9.0) (7.0) 44.0 20.0
6th Olja Lyn First 34.7 NOR 11868 Lars Rasmussen GS 1.27 (8.0) (7.0) 7.0 3.0 (10.0) 2.0 7.0 4.0 48.0 23.0
7th Procella Hanse 342 NOR 11937 Ragnar Egset SS 1.21 (6.0) 3.0 6.0 (14.0 DNC) 6.0 4.0 5.0 (14.0 DNC) 58.0 24.0
8th Elise Dufour 34 Performance NOR 11252 Geir Dalen GS 1.24 5.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 4.0 3.0 68.0 26.0
9th Seika Hanse 400 NOR 13834 Asbjørn Skoge GS 1.30 7.0 (8.0) 5.0 7.0 5.0 (9.0) 8.0 (14.0 DNC) 63.0 32.0
10th Allegro Elan 340 NOR 12075 Team Allegro GS 1.26 (10.0) 10.0 (14.0 DNC) 5.0 (11.0) 6.0 10.0 5.0 71.0 36.0
11th Silvergirl Bavaria Cruiser 36 NOR 14493 Einar Talgø SS 1.21 (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 8.0 7.0 (14.0 DNC) 11.0 9.0 86.0 44.0
12th Xotic X-332 NOR 9899 Ole Jakob Kverneland SS 1.24 (14.0 DNC) (12.0) 8.0 9.0 12.0 10.0 12.0 (14.0 DNC) 91.0 51.0
13th Arctic Baby Hanse 342 NOR 11838 Patrick Decosemaeker 1.21 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 106.0 64.0

Express Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Clark Kent Express NOR 55 Oluf Bergsvik SS 1.12 (8.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (2.0) 2.0 1.0 1.0 36.0 6.0
2nd Fru Viste Express NOR 165 Alexander Viste SS 1.14 2.0 2.0 (7.0) 1.0 1.0 (4.0) 2.0 (3.0) 22.0 8.0
3rd Placebo Express NOR 185 Arne Liebich Rise SF 1928 1.12 1.0 3.0 2.0 (20.0 DNC) 3.0 (8.0) (5.0) 5.0 47.0 14.0
4th Amalie Express NOR 217 John Cooper SS 1.12 4.0 (6.0) (5.0) 3.0 4.0 (9.0) 4.0 2.0 37.0 17.0
5th X-Ray Express NOR 88 Team X-ray GS 1.12 3.0 (20.0 DNC) 3.0 4.0 (6.0) 3.0 6.0 (7.0) 52.0 19.0
6th Jadarhus Express NOR 222 Nils Olav Opsanger SS 1.12 5.0 4.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 6.0 (7.0) 6.0 70.0 23.0
7th Foxy Express NOR 73 The Foxy Team v/John Anders Johnsrud SS 1.12 7.0 7.0 (8.0) 7.0 (10.0) 5.0 (8.0) 4.0 56.0 30.0
8th Xtension Express NOR 70 Vidar Løining SS 1.12 (20.0 DNC) 8.0 4.0 6.0 7.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 92.0 32.0
9th SeniliX Express NOR 79 Ole Jensen SS 1.12 6.0 5.0 6.0 (9.0) (9.0) (11.0) 9.0 9.0 64.0 35.0
10th Glae Express NOR 28 Anders Aadnøy SS 1.12 (14.0) 12.0 (20.0 DNC) 5.0 8.0 12.0 3.0 (20.0 DNC) 94.0 40.0
11th Annxet Express NOR 240 Linda Johannesen SS 1.12 10.0 9.0 9.0 (12.0) (13.0) 10.0 11.0 (20.0 DNC) 94.0 49.0
12th Petro Express NOR 120 Annemieke Ciuffo SS 1.13 13.0 10.0 10.0 8.0 12.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 113.0 53.0
13th Balu Express NOR 44 Team Balu SS 1.13 11.0 11.0 (20.0 DNC) 11.0 11.0 (13.0) (12.0) 10.0 99.0 54.0
14th Siddis Express NOR 142 Frank Yngve Huth SF 1928 1.12 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 115.0 55.0
15th Klara Express NOR 232 Skjalg Thunes SS 1.12 (20.0 DNC) 17.0 DNF (20.0 DNC) 10.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 8.0 125.0 65.0
16th Mel O`di Express NOR 178 Aleksander Gumos SS 1.12 12.0 13.0 (20.0 DNC) 13.0 17.0 DNF (20.0 DNC) 13.0 (20.0 DNC) 128.0 68.0
17th Raga Muffin Express NOR 195 Team Malthus v/Sigurd Middelthon SS 1.12 (17.0 DSQ) (17.0 DSQ) 13.0 DSQ 16.0 DSQ (17.0 DSQ) 17.0 DSQ 16.0 DSQ 12.0 DSQ 125.0 74.0
18th Happy Tuna Express NOR 898 Øyvind Nerheim Torkelsen SS 1.12 (17.0 DSQ) 17.0 DSQ (20.0 DNC) 16.0 DSQ 17.0 DSQ 17.0 DSQ 16.0 DSQ (20.0 DNC) 140.0 83.0
19th Miss Behaving Express NOR 17 Kjell Morisbak Lund GS 1.12 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 13.0 DSQ (20.0 DNC) 20.0 DNC 17.0 DSQ 20.0 DNC 20.0 DNC 150.0 90.0

R36 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS 1.29 3.0 (6.0) 1.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 (5.0) 23.0 8.0
2nd Carrera Melges 24 NOR 294 Jan Inge Hellesmark SF 1928 1.27 (4.0) 1.0 (5.0) (4.0) 1.0 1.0 3.0 4.0 23.0 10.0
3rd Promineo Racing J-109 NOR 11500 Leif Arild Åsheim SS 1.30 1.0 (4.0) 3.0 3.0 (7.0 DNC) 2.0 (6.0) 2.0 28.0 11.0
4th Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS 1.29 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (5.0) (4.0) 3.0 23.0 11.0
5th Graabein First 36.7 NOR 11273 Einar Cederløv/Bjørn T. Thorsen SS 1.29 (7.0 DNC) (5.0) 4.0 5.0 (7.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 34.0 15.0
6th Limer Bavaria Match 35 GER 5843 Jørg Pedersen SS 1.28 5.0 3.0 (7.0 DNC) (6.0) 4.0 (6.0) 5.0 6.0 42.0 23.0

R40 Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Challenge of Norway III X-35 NOR 178 Bjørn Erik Bjørnsen SS 1.34 1.0 (3.0) (4.0) 1.0 (8.0) 1.0 2.0 1.0 21.0 6.0
2nd Yanix IMX 40 NOR 5859 Regis Rougier GS 1.38 (4.0) 1.0 2.0 (3.0) 3.0 (6.0) 1.0 2.0 22.0 9.0
3rd Jysla Løye Farr 40 OD NOR 12383 Viking Racing SS 1.48 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 (15.0 DNC) 3.0 3.0 67.0 22.0
4th Blia Dufour 40 HR NOR 11075 Ivar Halvorsen SS 1.31 5.0 (8.0) 3.0 4.0 4.0 (9.0) (12.0 DSQ) 8.0 53.0 24.0
5th Tellus Bavaria 38 Match NOR 11065 Nils Bøe GS 1.31 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 (9.0) 1.0 8.0 5.0 5.0 66.0 27.0
6th Eureka Elan 410 NOR 12541 Terje Gilje-Sørnes GS 1.39 6.0 (7.0) (7.0) 7.0 7.0 4.0 (8.0) 4.0 50.0 28.0
7th Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS 1.40 (9.0) 4.0 6.0 8.0 5.0 5.0 (10.0) (10.0) 57.0 28.0
8th Challenge of Norway I X-35 NOR 158 Marit Veholmen GS 1.34 8.0 9.0 (10.0) 2.0 (15.0 DNC) (10.0) 4.0 7.0 65.0 30.0
9th Team Oceaneering ILC Farr 40 GBR 5052 Team Oceaneering SS 1.45 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (11.0) 6.0 9.0 3.0 7.0 6.0 72.0 31.0
10th Farrvel ILC Farr 40 NOR 9007 Team Farrvel SS 1.47 7.0 6.0 (12.0) (10.0) (10.0) 7.0 9.0 9.0 70.0 38.0
11th Rainbow Dancer Rainbow 42 NOR 7358 Trond Kjønnerød SS 1.39 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 2.0 6.0 15.0 DNC 85.0 40.0
12th Kylie X-35 NOR 86 Knut Nygaard SS 1.34 2.0 5.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 91.0 46.0
13th Virginia Bashford 36 NOR 9100 Michael Nygaard SS 1.34 (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 93.0 48.0
14th Himlaleite X-35 NOR 160 Egil Ronæs SS 1.34 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 108.0 63.0

Rekrutt Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: LYS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   R8   Total Nett
1st Kira 1 First 25 NOR 4326 Sigve Lye SS 1.04   1.0 1.0 1.0 1.0       4.0 4.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish17
DSQDisqualificationVaries


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com