Halliburton Onsdag Vår 2012

Gandsfjord Seilforening

Results as of 22:47 on June 13, 2012

1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Calypso Dehler 33 Cr./Cl. NOR 9396 Per Knudsen GS 1.20 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 8.0 5.0
2nd Vestabar Siesta 32 NOR 5038 Per G. Søiland GS 1.12 (2.0) 2.0 2.0 (4.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 15.0 9.0
3rd Symra Hanse 315 NOR 12493 Frode Liland SS 1.12 3.0 (4.0 DNC) 3.0 (4.0 DNC) 3.0 4.0 DNC 3.0 24.0 16.0

2/3/4/5 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Ariane Comet 333 NOR 7380 Kjell Ove Usken SF 1928 1.14 (2.0) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 2.0 19.0 7.0
2nd Madam Larsen Larsen 28 NOR 7213 Jarle Goa SS 1.12 1.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 2.0 4.0 31.0 11.0
3rd Marild Mixer Cr NOR 3802 Stig Gard Paulsen SF 1928 1.16 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 1.0 3.0 1.0 37.0 17.0
4th SpinnAker Albin Nova NOR 4738 Bjørn Forshei GS 1.14 6.0 (7.0) 1.0 5.0 3.0 (7.0) 3.0 32.0 18.0
5th Basillen 2 Linjett 33 NOR 8830 Gard Olav Berge SS 1.17 (10.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 4.0 5.0 (7.0) 36.0 19.0
6th Trio Albin Alpha NOR 6046 Hans Petter Torvik GS 1.10 4.0 (6.0) (10.0 DNC) 3.0 6.0 4.0 6.0 39.0 23.0
7th Troy Albin Nova NOR 4343 Hans Øye GS 1.14 3.0 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 6.0 5.0 44.0 24.0
8th Buon Gusto RF 290 GBR 3548 Graham Lord SS 1.14 5.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 59.0 39.0
9th Enya Oceanis 323 c. NOR 11547 Kurt Pettersen SS 1.16 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 7.0 10.0 DNC 10.0 DNC 63.0 43.0

6/7/8/9/10 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF 1928 1.22 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 1.0 (3.0) 2.0 24.0 7.0
2nd Cavatina Luffe 42 NOR 9333 Erik Rasmussen GS 1.36 1.0 (11.0) 3.0 1.0 4.0 (5.0) 3.0 28.0 12.0
3rd Blaa Dehler 36 NOR 10184 Arild Ferkingstad SS 1.29 (9.0) 2.0 (14.0 DNC) 2.0 8.0 1.0 1.0 37.0 14.0
4th Ny Vind Bavaria 41 NOR 8779 Øyvind Veholmen GS 1.26 3.0 4.0 4.0 4.0 3.0 (7.0) (6.0) 31.0 18.0
5th Hera II Hanse 400E NOR 12071 Jan Butler Wang SS 1.31 4.0 6.0 2.0 6.0 2.0 (8.0) (9.0) 37.0 20.0
6th Procella Hanse 342 NOR 11937 Ragnar Egset SS 1.21 (6.0) 3.0 6.0 (14.0 DNC) 6.0 4.0 5.0 44.0 24.0
7th Olja Lyn First 34.7 NOR 11868 Lars Rasmussen GS 1.27 (8.0) 7.0 7.0 3.0 (10.0) 2.0 7.0 44.0 26.0
8th Seika Hanse 400 NOR 13834 Asbjørn Skoge GS 1.30 7.0 (8.0) 5.0 7.0 5.0 (9.0) 8.0 49.0 32.0
9th Elise Dufour 34 Performance NOR 11252 Geir Dalen GS 1.24 5.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 14.0 DNC 4.0 65.0 37.0
10th Allegro Elan 340 NOR 12075 Team Allegro GS 1.26 10.0 10.0 (14.0 DNC) 5.0 (11.0) 6.0 10.0 66.0 41.0
11th Silvergirl Bavaria Cruiser 36 NOR 14493 Einar Talgø SS 1.21 (14.0 DNC) 9.0 (14.0 DNC) 8.0 7.0 14.0 DNC 11.0 77.0 49.0
12th Xotic X-332 NOR 9899 Ole Jakob Kverneland SS 1.24 (14.0 DNC) (12.0) 8.0 9.0 12.0 10.0 12.0 77.0 51.0
13th Arctic Baby Hanse 342 NOR 11838 Patrick Decosemaeker 1.21 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 70.0

Express Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Clark Kent Express NOR 55 Oluf Bergsvik SS 1.12 (8.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 36.0 8.0
2nd Fru Viste Express NOR 165 Alexander Viste SS 1.14 2.0 2.0 (9.0) 1.0 1.0 (5.0) 2.0 22.0 8.0
3rd Placebo Express NOR 185 Arne Liebich Rise SF 1928 1.12 1.0 3.0 2.0 (20.0 DNC) 3.0 (10.0) 5.0 44.0 14.0
4th X-Ray Express NOR 88 Team X-ray GS 1.12 3.0 (20.0 DNC) 3.0 5.0 (6.0) 4.0 6.0 47.0 21.0
5th Amalie Express NOR 217 John Cooper SS 1.12 4.0 (7.0) 5.0 4.0 4.0 (11.0) 4.0 39.0 21.0
6th Jadarhus Express NOR 222 Nils Olav Opsanger SS 1.12 5.0 4.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 7.0 7.0 65.0 25.0
7th Raga Muffin Express NOR 195 Team Malthus v/Sigurd Middelthon SS 1.12 (11.0) 6.0 8.0 3.0 9.0 9.0 (10.0) 56.0 35.0
8th Xtension Express NOR 70 Vidar Løining SS 1.12 (20.0 DNC) 9.0 4.0 7.0 7.0 8.0 (20.0 DNC) 75.0 35.0
9th SeniliX Express NOR 79 Ole Jensen SS 1.13 6.0 5.0 7.0 (10.0) 10.0 (13.0) 9.0 60.0 37.0
10th Foxy Express SWE 73 John Anders Johnsrud SS 1.12 7.0 8.0 (10.0) 8.0 (11.0) 6.0 8.0 58.0 37.0
11th Glae Express NOR 28 Anders Aadnøy SS 1.12 (16.0) 13.0 (20.0 DNC) 6.0 8.0 15.0 3.0 81.0 45.0
12th Siddis Express NOR 142 Frank Yngve Huth SF 1928 1.12 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 1.0 20.0 DNC 95.0 55.0
13th Annxet Express NOR 240 Linda Johannesen SS 1.12 10.0 10.0 11.0 (13.0) (15.0) 12.0 12.0 83.0 55.0
14th Petro Express NOR 120 Annemieke Ciuffo SS 1.13 15.0 11.0 12.0 9.0 14.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 101.0 61.0
15th Balu Express NOR 44 Team Balu SS 1.13 12.0 12.0 (20.0 DNC) 12.0 13.0 (16.0) 13.0 98.0 62.0
16th Miss Behaving Express NOR 17 Kjell Morisbak Lund GS 1.12 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 108.0 68.0
17th Happy Tuna Express NOR 898 Øyvind Nerheim Torkelsen SS 1.12 13.0 (15.0) (20.0 DNC) 14.0 12.0 14.0 15.0 103.0 68.0
18th Mel O`di Express NOR 178 Aleksander Gumos SS 1.12 14.0 14.0 (20.0 DNC) 15.0 17.0 DNF (20.0 DNC) 14.0 114.0 74.0
19th Klara Express NOR 232 Skjalg Thunes SS 1.12 (20.0 DNC) 17.0 DNF (20.0 DNC) 11.0 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 119.0 79.0

R36 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS 1.29 3.0 (6.0) 1.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 18.0 8.0
2nd Carrera Melges 24 NOR 294 Jan Inge Hellesmark SF 1928 1.27 (4.0) 1.0 (5.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 19.0 10.0
3rd Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS 1.29 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 (5.0) (4.0) 20.0 11.0
4th Promineo Racing J-109 NOR 11500 Leif Arild Åsheim SS 1.30 1.0 4.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 2.0 (6.0) 26.0 13.0
5th Graabein First 36.7 NOR 11273 Einar Cederløv/Bjørn T. Thorsen SS 1.29 (7.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 (7.0 DNC) 3.0 2.0 33.0 19.0
6th Limer Bavaria Match 35 GER 5843 Jørg Pedersen SS 1.28 5.0 3.0 (7.0 DNC) (6.0) 4.0 6.0 5.0 36.0 23.0

R40 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Ratings: LYS, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Challenge of Norway III X-35 NOR 178 Bjørn Erik Bjørnsen SS 1.34 1.0 3.0 (4.0) 1.0 (8.0) 1.0 2.0 20.0 8.0
2nd Yanix IMX 40 NOR 5859 Regis Rougier GS 1.38 (4.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 (6.0) 1.0 20.0 10.0
3rd Blia Dufour 40 HR NOR 11075 Ivar Halvorsen SS 1.31 5.0 (8.0) 3.0 4.0 4.0 (9.0) 6.0 39.0 22.0
4th Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS 1.40 (9.0) 4.0 6.0 8.0 5.0 5.0 (11.0) 48.0 28.0
5th Tellus Bavaria 38 Match NOR 11065 Nils Bøe GS 1.31 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 9.0 1.0 8.0 5.0 61.0 31.0
6th Eureka Elan 410 NOR 12541 Terje Gilje-Sørnes GS 1.39 6.0 (7.0) 7.0 7.0 7.0 4.0 (9.0) 47.0 31.0
7th Challenge of Norway I X-35 NOR 158 Marit Veholmen GS 1.34 8.0 9.0 (10.0) 2.0 (15.0 DNC) 10.0 4.0 58.0 33.0
8th Jysla Løye Farr 40 OD NOR 12383 Viking Racing SS 1.48 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 15.0 DNC 3.0 64.0 34.0
9th Team Oceaneering ILC Farr 40 GBR 5052 Team Oceaneering SS 1.45 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 11.0 6.0 9.0 3.0 8.0 67.0 37.0
10th Farrvel ILC Farr 40 NOR 9007 Team Farrvel SS 1.47 7.0 6.0 (12.0) (10.0) 10.0 7.0 10.0 62.0 40.0
11th Rainbow Dancer Rainbow 42 NOR 7358 Trond Kjønnerød SS 1.39 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 2.0 7.0 71.0 41.0
12th Kylie X-35 NOR 86 Knut Nygaard SS 1.34 2.0 5.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 46.0
13th Virginia Bashford 36 NOR 9100 Michael Nygaard SS 1.34 (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 78.0 48.0
14th Himlaleite X-35 NOR 160 Egil Ronæs SS 1.34 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 93.0 63.0

Rekrutt Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: LYS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club LYS R1   R2   R3   R4   R5   R6   R7   Total Nett
1st Kira 1 First 25 NOR 4326 Sigve Lye SS 1.04   1.0 1.0 1.0 1.0     4.0 4.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting areaVaries
DNFStarted but did not finish17


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com