Onsdag Treningsseilaser

Gandsfjord Seilforening

Results are provisional as of 23:33 on June 9, 2021

Express Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Express E Fars Cortina Albin Express NOR 211 Rune Kartveit SS 1 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 RAF 19.0 19.0
2nd Express E Doris Albin Express NOR 649 Marit Veholmen GS 1 3.0 4.0 4.0 3.0 7.0 21.0 21.0
3rd Express E Snøgg Albin Express NOR 314 Phillip Mullis SF1928 1 11.0 2.0 3.0 5.0 3.0 24.0 24.0
4th Express E Fru Viste Albin Express NOR 213 Alexander Viste SS 1 19.0 DNC 3.0 2.0 2.0 2.0 28.0 28.0
5th Express E Gullfix Albin Express NOR 1046 Kristian Kudsk Andreasen GS 1 2.0 5.0 19.0 DNC 4.0 1.0 31.0 31.0
6th Express E Ragamuffin Algeco Albin Express NOR 354 Robert Bakker SS 1 7.0 6.0 19.0 DNC 6.0 5.0 43.0 43.0
7th Express E Raskeladden Albin Express NOR 68 Team Raskeladden SF1928 1 10.0 7.0 7.0 8.0 12.0 44.0 44.0
8th Express E Ilddåp Albin Express NOR 89 Torbjørn Søiland SF1928 1 4.0 10.0 5.0 14.0 13.0 46.0 46.0
9th Express E Happy Tuna Albin Express NOR 898 Øivind Torkelsen SS 1 6.0 19.0 DNC 10.0 7.0 4.0 46.0 46.0
10th Express E X-ray Albin Express NOR 1088 Reidar Njerve Lohne SF1928 1 8.0 19.0 DNC 6.0 11.0 11.0 55.0 55.0
11th Express E Idefix Albin Express NOR 155 Reidar Gilje-Sørnes GS 1 19.0 DNC 9.0 8.0 12.0 10.0 58.0 58.0
12th Express E Exit Albin Express NOR 734 Einar Cederløv SS 1 19.0 DNC 11.0 11.0 10.0 8.0 59.0 59.0
13th Express E Reflex Albin Express NOR 86 Tomasz Stala SS 1 9.0 19.0 DNC 9.0 13.0 9.0 59.0 59.0
14th Express E Senilix Albin Express NOR 1090 Ole Jensen SS 1 5.0 8.0 12.0 19.0 DNC 19.0 DNC 63.0 63.0
15th Express E Extension Albin Express NOR 583 Vidar Løining SS 1 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 6.0 72.0 72.0
16th Express E Summer of 69 Albin Express NOR 69 Torbjørn Kalleklev SS 1 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 95.0
16th Express E Rainbow Express Albin Express NOR 344 Trond Kjønnerød SS 1 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 95.0
16th Express E Klara Albin Express NOR 195 Øyvind Henriksen SS 1 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 95.0

NOR Rating Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st NOR Rating F Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS   5.0 1.0 3.0 1.0 1.0 11.0 11.0
2nd NOR Rating F Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF1928   2.0 2.5 4.0 4.0 3.0 15.5 15.5
3rd NOR Rating F Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS   3.0 6.5 1.0 5.0 2.0 17.5 17.5
4th NOR Rating F Tellus Bavaria Match 38 NOR 11065 Nils Bøe GS   11.0 5.0 2.0 3.0 4.0 25.0 25.0
5th NOR Rating F Jysla Løye Farr 40 NOR 12383 Siddis Racing SS   1.0 6.5 15.0 DNC 9.0 5.0 36.5 36.5
6th NOR Rating F Balsam 2 Knarr NOR 50 Steinar Iversen SS   15.0 DNC 2.5 12.0 DNF 2.0 7.0 38.5 38.5
7th NOR Rating F YaniX Xp 44 NOR 15791 Regis Rougier GS   7.0 9.0 6.0 7.0 14.0 DSQ 43.0 43.0
8th NOR Rating F Arion Bavaria 38 Cruiser NOR 13699 Bjørn Aage Krane SF1928   8.0 12.0 7.0 8.0 8.0 43.0 43.0
9th NOR Rating F Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS   15.0 DNC 4.0 5.0 6.0 14.0 DSQ 44.0 44.0
10th NOR Rating F Marild Bavaria 35 Match NOR 11073 Stig Gard Paulsen SF1928   4.0 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 48.0 48.0
11th NOR Rating F Slik vind Elan 37 NOR 11210 Håvard Fosså GS   10.0 11.0 10.0 12.0 9.0 52.0 52.0
12th NOR Rating F Tjuvstart Hanse 312 NOR 11271 Tore Amdal SF1928   6.0 13.0 8.0 15.0 DNC 11.0 53.0 53.0
13th NOR Rating F S/Y Laura Omega 30A NOR 6468 Walter Søiland SF1928   9.0 10.0 9.0 10.0 15.0 DNC 53.0 53.0
14th NOR Rating F Trio Albin Alpha NOR 6046 Geir Tore Aamdal GS   15.0 DNC 14.0 15.0 DNC 11.0 10.0 65.0 65.0

Sportsklasse Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating R1   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Sportsklasse E THROT B/One NOR 14954 Lucie Franssen SS   1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 7.0 7.0
2nd Sportsklasse E POD B/One NOR 14896 Olai Hagland SS   2.0 2.0 2.0 1.0 4.0 DNC 11.0 11.0
3rd Sportsklasse E Carrera Melges 24 NOR 294 Jan Inge Hellesmark SF1928   4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 17.0 17.0

NOR 15791 og NOR 14202 er DSQ, samt NOR 211 RAF for å ha seilt på feil side av Gandsflu.

Kommentarer sendes til gandsfjordregatta@gmail.com.


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com