venue burgee

Classic Yacht Regatta: Europe Week 2014

Sandefjord - Son - Oslo

Results are provisional

R4 - Cruising Small Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Place Points

R4 - Cruising Medium Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Place Points

R4 - Cruising Large Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Place Points

R4 - Cruising XL Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Place Points

R4 - Cruising Gaff Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Place Points

R4 - Racing Handicap Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Start Finish Elapsed Corrected Points
NOR 8090 Touch Wood (Piano) K46 IMS One Off Racing 3 Birger Kullmann NOR Mahogny   11:40 12:44:37 1:04:37 2:08:35 1

R4 - Racing 1 Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Start Finish Elapsed Corrected Points
USA 5 ANITRA 12mR Racing 1 Martin Stihl GER Mahagoni   11:30 12:37:18 1:07:18 1:57:47 1
USA 38 Magic 12mr Racing 1 Ilse Voerman NED orange   11:30 12:35:30 1:05:30 1:57:54 2
NOR 8 Erna Signe 12mR Racing 1 Einar A Sissener NOR Mahogny   11:30 12:44:20 1:14:20 2:02:39 3
N 11 Vema III 12mR Racing 1 Eric Svenkerud NOR White   11:30 12:42:11 1:12:11 2:02:43 4
NOR 4 Magda VIII 12mR Racing 1 Einar A Sissener NOR Hvit       DNS   7

R4 - Racing 2 Scoring class

Start: Start 1, Finishes: Place
SailNo Boat Name Boat Fleet Skipper Nat Hull color Merknad Start Finish Elapsed Corrected Points
NOR 38 Wanda 8mR Racing 2 Magne Brekke NOR Mahogny   11:35 12:40:50 1:05:50 1:38:45 1
NOR 33 Sira 8Mr Racing 2 Kjell Arne Myrann NOR Green   11:35 12:44:20 1:09:20 1:43:18 2
SWE 3 Aaworyn 10m R Racing 2 Rikard Wissing SWE Vit   11:35 12:57:20 1:22:20 2:05:58 3
NOR 3 Tarpon II 10mR Racing 2 Lasse Lund NOR Magogney       DNS   7
NOR 2 Flirt IV 9mR Racing 2 Gustav Martinsen NOR mahogny       DNF   7

http://www.ew2014sandefjord.no/

http://www.europeweek2014.no/

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com