Scankap 99 DM Korsør 2012

Korsør Sejlklub

Endelige resultater offentliggjort kl 21:25 August 25, 2012

Overall

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn 1. løb
 
2. løb
 
3. løb
 
4. løb
 
5. løb
 
6. løb
 
7. løb
 
8. løb
 
9. løb
 
10. løb
 
Total Nett
1st DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2.0 1.0 2.0 2.0 3.0 (5.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 21.0 16.0
2nd DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 1.0 5.0 3.0 6.0 4.0 3.0 5.0 3.0 3.0 (12.0) 45.0 33.0
3rd DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus (8.0) 3.0 6.0 5.0 6.0 4.0 3.0 4.0 2.0 2.0 43.0 35.0
4th DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 7.0 2.0 (10.0) 4.0 2.0 6.0 8.0 1.0 4.0 3.0 47.0 37.0
5th DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 4.0 7.0 9.0 (10.0) 5.0 1.0 4.0 5.0 5.0 4.0 54.0 44.0
6th DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 3.0 (10.0) 5.0 1.0 1.0 7.0 7.0 9.0 9.0 5.0 57.0 47.0
7th DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 9.0 4.0 4.0 (15.0) 11.0 8.0 1.0 7.0 6.0 10.0 75.0 60.0
8th DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 12.0 (14.0) 11.0 7.0 9.0 2.0 6.0 6.0 7.0 6.0 80.0 66.0
9th DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 15.0 12.0 7.0 3.0 (19.0 OCS) 12.0 9.0 10.0 15.0 7.0 109.0 90.0
10th DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 6.0 8.0 8.0 9.0 (19.0 OCS) 16.0 14.0 14.0 10.0 13.0 117.0 98.0
11th DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 10.0 (16.0) 13.0 11.0 10.0 9.0 10.0 11.0 16.0 11.0 117.0 101.0
12th DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 13.0 (15.0) 12.0 14.0 7.0 10.0 13.0 8.0 12.0 14.0 118.0 103.0
13th DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 5.0 (19.0 OCS) 17.0 8.0 19.0 OCS 13.0 11.0 13.0 11.0 9.0 125.0 106.0
14th DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 11.0 9.0 1.0 17.0 8.0 17.0 (18.0) 18.0 18.0 17.0 134.0 116.0
15th DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub (19.0 OCS) 6.0 15.0 12.0 19.0 OCS 15.0 12.0 15.0 8.0 15.0 136.0 117.0
16th DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 14.0 11.0 16.0 16.0 (19.0 OCS) 11.0 16.0 12.0 14.0 8.0 137.0 118.0
17th DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 16.0 (19.0 DNF) 14.0 13.0 19.0 OCS 14.0 15.0 16.0 13.0 16.0 155.0 136.0
18th DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 17.0 13.0 (18.0) 18.0 12.0 18.0 17.0 17.0 17.0 18.0 165.0 147.0

1. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 1 1.0
2 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2 2.0
3 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 3 3.0
4 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 4 4.0
5 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 5 5.0
6 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 6 6.0
7 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 7 7.0
8 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 8 8.0
9 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 9 9.0
10 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 10 10.0
11 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 11 11.0
12 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 12 12.0
13 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 13 13.0
14 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 14 14.0
15 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 15 15.0
16 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 16 16.0
17 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 17 17.0
18 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub OCS 19.0

2. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 1 1.0
2 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 2 2.0
3 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 3 3.0
4 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4 4.0
5 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 5 5.0
6 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 6 6.0
7 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 7 7.0
8 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 8 8.0
9 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 9 9.0
10 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 10 10.0
11 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 11 11.0
12 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 12 12.0
13 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 13 13.0
14 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 14 14.0
15 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 15 15.0
16 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 16 16.0
17 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub OCS 19.0
17 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub DNF 19.0

3. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 1 1.0
2 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2 2.0
3 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 3 3.0
4 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 4 4.0
5 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 5 5.0
6 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 6 6.0
7 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 7 7.0
8 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 8 8.0
9 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 9 9.0
10 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 10 10.0
11 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 11 11.0
12 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 12 12.0
13 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 13 13.0
14 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 14 14.0
15 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 15 15.0
16 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 16 16.0
17 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 17 17.0
18 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 18 18.0

4. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 1 1.0
2 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2 2.0
3 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 3 3.0
4 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 4 4.0
5 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 5 5.0
6 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 6 6.0
7 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 7 7.0
8 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 8 8.0
9 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 9 9.0
10 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 10 10.0
11 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 11 11.0
12 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 12 12.0
13 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 13 13.0
14 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 14 14.0
15 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 15 15.0
16 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 16 16.0
17 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 17 17.0
18 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 18 18.0

5. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 1 1.0
2 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 2 2.0
3 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 3 3.0
4 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 4 4.0
5 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 5 5.0
6 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 6 6.0
7 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 7 7.0
8 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 9 8.0
9 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 12 9.0
10 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 14 10.0
11 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 17 11.0
12 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 18 12.0
13 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub OCS 19.0
13 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub OCS 19.0
13 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub OCS 19.0
13 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub OCS 19.0
13 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub OCS 19.0
13 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub OCS 19.0

6. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 1 1.0
2 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 2 2.0
3 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 3 3.0
4 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 4 4.0
5 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 5 5.0
6 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 6 6.0
7 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 7 7.0
8 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 8 8.0
9 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 9 9.0
10 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 10 10.0
11 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 11 11.0
12 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 12 12.0
13 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 13 13.0
14 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 14 14.0
15 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 15 15.0
16 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 16 16.0
17 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 17 17.0
18 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 18 18.0

7. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 1 1.0
2 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2 2.0
3 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 3 3.0
4 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 4 4.0
5 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 5 5.0
6 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 6 6.0
7 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 7 7.0
8 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 8 8.0
9 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 9 9.0
10 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 10 10.0
11 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 11 11.0
12 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 12 12.0
13 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 13 13.0
14 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 14 14.0
15 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 15 15.0
16 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 16 16.0
17 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 17 17.0
18 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 18 18.0

8. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 1 1.0
2 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 2 2.0
3 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 3 3.0
4 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 4 4.0
5 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 5 5.0
6 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 6 6.0
7 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 7 7.0
8 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 8 8.0
9 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 9 9.0
10 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 10 10.0
11 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 11 11.0
12 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 12 12.0
13 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 13 13.0
14 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 14 14.0
15 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 15 15.0
16 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 16 16.0
17 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 17 17.0
18 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 18 18.0

9. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 1 1.0
2 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 2 2.0
3 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 3 3.0
4 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 4 4.0
5 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 5 5.0
6 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 6 6.0
7 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 7 7.0
8 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 8 8.0
9 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 9 9.0
10 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 10 10.0
11 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 11 11.0
12 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 12 12.0
13 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 13 13.0
14 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 14 14.0
15 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 15 15.0
16 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 16 16.0
17 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 17 17.0
18 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 18 18.0

10. løb

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nation Sejlnummer PersonNavn BaadNavn KlubNavn Place Points
1 DEN 129 Jens Fast Frøken Fast Århus Sejlklub 1 1.0
2 DEN 145 Per Trankjær Greyhound Århus 2 2.0
3 DEN 78 Christian Fogt Andersen Provence Sejlklubben Snekken 3 3.0
4 DEN 110 Egon Høeg Scanti Kerteminde Sejlklub 4 4.0
5 DEN 91 Martin R. Dyxenburg Himmelekspressen Kalundborg Sejlklub 5 5.0
6 DEN 52 Michael Hansen Spar Es Grenå Sejlklub 6 6.0
7 DEN 51 Karsten Svenningsen Hvidunderet Middelfart Sejlklub 7 7.0
8 DEN 136 Tim Kjeldsholm Ruth Næstved Sejlklub 8 8.0
9 DEN 111 Dean Olsen Hoppetossen Taarbæk Sejlklub 9 9.0
10 DEN 107 Niels Jørgensen Aurora Kjøbenhavns Amatør-Sejlklub 10 10.0
11 DEN 94 Bent Noer Mikkeline Bogø Sejlklub 11 11.0
12 DEN 101 Freddy Nielsen Madison Sejlklubben Neptun Vejle 12 12.0
13 DEN 131 Jesper Falk Kaptus Frederikssund Sejlklub 13 13.0
14 DEN 70 Kjeld Hansen Fridag Svendborg Sunds Sejlklub 14 14.0
15 DEN 121 Niels Engbjerg G-Punktet Helsingør Amatør Sejlklub 15 15.0
16 DEN 144 Niels Westergård-Nielsen So Secure Århus Sejlklub 16 16.0
17 DEN 35 Jesper Tang Kristensen Kangaroo Island Kerteminde Sejlklub 17 17.0
18 DEN 67 Mogens Lilleør Hjerteknuser Sejl- og Motorbådsklubben Grønsund 18 18.0

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNFStarted but did not finish19
OCSOn course side at start or broke rule 30.119

www.korsoersejlklub.dk

http://www.korsoersejlklub.dk/Kapsejlads/Scankap%2099%20DM%202012

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com