event burgee venue burgee

2023 Scorpion National Championship

Eastbourne Sovereign Sailing Club

Final Results as of 9am on August 11

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Number Boat Name Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 2051 Mrs Bears Boat Alan Krailing Simon Forbes SHSC / Waldringfield 2.0 4.0 1.0 1.0 2.0 3.0 1.0 (10.0) 24.0 14.0
2nd 2057 The Essence of Wetness Thomas Gillard Rachael Gray Staunton Harold SC 1.0 1.0 (6.0) 2.0 3.0 1.0 5.0 4.0 23.0 17.0
3rd 2062 Sam squared Sam Pascoe Sam Barker Castle Cove SC 3.0 3.0 4.0 4.0 1.0 2.0 (6.0) 2.0 25.0 19.0
4th 2053 ***MISSING*** Matt Burge Robert Gardner Notts County SC 4.0 2.0 9.0 6.0 4.0 4.0 (12.0) 3.0 44.0 32.0
5th 2058 Just the tip Peter Gray Richard Pepperdine Staunton Harold SC (8.0) 5.0 5.0 7.0 5.0 6.0 3.0 6.0 45.0 37.0
6th 2059 Wrecking Ball Alex Hayman Rob Henderson Lymington Town SC 5.0 10.0 3.0 3.0 6.0 7.0 8.0 (60.0 DSQ) 102.0 42.0
7th 2061 Sliver Mullet David Wade Ben Rayner Draycote 11.0 6.0 2.0 10.0 7.0 5.0 14.0 (15.0) 70.0 55.0
8th 2030 Saline Drip Ollie Meadowcroft Oliver Rayner Yorkshire Dales SC 7.0 18.0 12.0 9.0 (60.0 DNF) 8.0 10.0 1.0 125.0 65.0
9th 2037 (2048) Fifty Shades of Gray Dan Henderson Amy Clay Warsash 14.0 (20.0) 17.0 14.0 19.0 12.0 2.0 7.0 105.0 85.0
10th 2042 ***MISSING*** Angus Hemmings Fraser Hemmings Independent 12.0 11.0 (23.0) 19.0 13.0 14.0 4.0 12.0 108.0 85.0
11th 2026 Sneaky Ninja Ian Cadwallader Ellie Devereux Chew Valley Lake SC 6.0 12.0 10.0 (20.0) 8.0 11.0 20.0 20.0 107.0 87.0
12th 1969 Water Please Chris Martin John Tailby Notts County/Midland 13.0 14.0 13.0 12.0 10.0 10.0 19.0 (23.0) 114.0 91.0
13th 1959 (1966) They think it's all over Jack Lewis Szymon Mat Rya 10.0 7.0 (39.0) 22.0 14.0 13.0 16.0 11.0 132.0 93.0
14th 1958 Barbarians for breakfast Matt Potter Kevin Hope Notts County SC 17.0 (24.0) 16.0 11.0 9.0 15.0 18.0 9.0 119.0 95.0
15th 2014 (1969) Intoxicated AJ Eaton Chris Eaton Starcross Yacht Club 9.0 17.0 15.0 8.0 12.0 23.0 13.0 (27.0) 124.0 97.0
16th 2044 Tallulah Steven Walker Jerry Hannabuss Pennine SC (27.0) 8.0 8.0 18.0 15.0 16.0 11.0 26.0 129.0 102.0
17th 2043 Egyptian Surprise Barry Wolfenden Matt Rayner Bough Beech 22.0 15.0 21.0 (60.0 DNF) 22.0 9.0 23.0 8.0 180.0 120.0
18th 1995 Silverlode Peter Rose John Rose Tenby SC 19.0 9.0 14.0 16.0 (60.0 DNF) 21.0 32.0 19.0 190.0 130.0
19th 1943 Blue Moon John Mursell Matthew Palmer Castle Cove SC 24.0 25.0 (32.0) 31.0 18.0 17.0 9.0 13.0 169.0 137.0
20th 2040 (1931) AMBUSH Kevin Gosling Andy Service Independent 21.0 13.0 20.0 17.0 45.0 (60.0 DNF) 7.0 21.0 204.0 144.0
21st 2060 A Date With Destiny Russell Wheeler Lee Marriott Isle of Sheppey Sailing Club 25.0 26.0 11.0 15.0 23.0 19.0 (28.0) 28.0 175.0 147.0
22nd 2005 Drama Queen Dave Elston Alan Ritchie Castle Cove SC/Sidmouth SC (32.0) 21.0 7.0 26.0 16.0 22.0 31.0 30.0 185.0 153.0
23rd 2031 UPYOURS2 Peter Crowther Dave Thompson Pennine SC 20.0 23.0 (29.0) 23.0 24.0 25.0 25.0 24.0 193.0 164.0
24th 1937 The Bee's Knees Myles Jackson Bill Jackson Llandegfedd SC 23.0 16.0 26.0 21.0 21.0 30.0 30.0 (40.0) 207.0 167.0
25th 2022 Quackers! Debi Forbes Char Graham Staunton Harold SC 16.0 22.0 25.0 (60.0 DNF) 38.0 24.0 26.0 22.0 233.0 173.0
26th 1986 Proper hunt Shane MacCarhy Andy Thompson East Antrim boat club 15.0 (60.0 DNC) 33.0 13.0 17.0 60.0 DNF 29.0 16.0 243.0 183.0
27th 1951 Sidewinder Fiona Taylor Gordon Taylor Lymington Town SC (35.0) 34.0 18.0 27.0 29.0 31.0 22.0 25.0 221.0 186.0
28th 2054 In a minute Tom Lonsdale Emily Cole-Evans South Cerney SC 18.0 (60.0 DNC) 27.0 5.0 11.0 60.0 OCS 34.0 32.0 247.0 187.0
29th 2001 Zephyr Malcolm James Josh Oates Chew Valley Lake SC 26.0 30.0 (38.0) 34.0 36.0 18.0 36.0 14.0 232.0 194.0
30th 2052 Heart of Glass Rob Cage John Reay Thames SC 31.0 19.0 34.0 32.0 (60.0 DNF) 60.0 DNC 15.0 5.0 256.0 196.0
31st 1997 Peaches Samantha Mason Richard Mason Notts County SC 33.0 33.0 19.0 28.0 20.0 (60.0 DNC) 45.0 18.0 256.0 196.0
32nd 1970 Custard Tart Edward Parsons Tony Hanlon Emsworth SC 39.0 28.0 22.0 24.0 30.0 28.0 (47.0) 37.0 255.0 208.0
33rd 1980 Storm Martin Pascoe Tim Hulley Weir Wood/Castle Cove 36.0 29.0 (60.0 OCS) 25.0 28.0 20.0 33.0 38.0 269.0 209.0
34th 2019 Popping Polly Al Sim Duncan Sim South Cerney SC (38.0) 38.0 24.0 30.0 26.0 26.0 35.0 31.0 248.0 210.0
35th 1985 Another Wombat Hatty Morsley Rob Morsley Portdinorwic SC 29.0 (37.0) 28.0 33.0 35.0 27.0 37.0 33.0 259.0 222.0
36th 2017 (2002) Mr Blue Sky Jon Willars Nicola Willars Notts County SC 28.0 31.0 31.0 29.0 31.0 29.0 (48.0) 47.0 274.0 226.0
37th 2050 ***MISSING*** James Gardner Anne Gardner HISC 34.0 35.0 30.0 38.0 25.0 (60.0 DNF) 42.0 42.0 306.0 246.0
38th 2018 Short & Curly's Nigel Potter Ryan RIchards Notts County SC 30.0 42.0 35.0 (60.0 DNF) 27.0 60.0 DNF 24.0 29.0 307.0 247.0
39th 1052 Shandy Jake Willars Alison Sheldrick HCYC/NCSC 44.0 27.0 36.0 36.0 33.0 (60.0 DNC) 43.0 35.0 314.0 254.0
40th 2009 Perdita Neil Peters Jess Plail Essc 40.0 36.0 43.0 35.0 34.0 (60.0 DNF) 38.0 49.0 335.0 275.0
41st 1998 (1921) The Black Pearl Joseph Warwicker Nick Lightbody Pevensey Bay Shoreham Bough Beech 37.0 32.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNF 60.0 DNC 17.0 17.0 343.0 283.0
42nd 2056 Delilah Cheryl Wood Dave Bennett Pennine SC/Chew Valley 45.0 44.0 37.0 37.0 40.0 37.0 (46.0) 46.0 332.0 286.0
43rd 2048 Liquid Spirit Chris Yates Jodi Martin Draycote 43.0 39.0 (60.0 OCS) 60.0 DNF 32.0 32.0 41.0 48.0 355.0 295.0
44th 2036 Head over Feet Robert Campbell-Gray Angie Vale Alton Water (60.0 DNC) 60.0 DNC 49.0 40.0 39.0 33.0 39.0 39.0 359.0 299.0
45th 1903 The Heart of Gold Monty Hampton George Biggs Llandegfedd SC/ South Cerney SC (47.0) 47.0 46.0 43.0 42.0 34.0 44.0 43.0 346.0 299.0
46th 1912 Pigs on the wing William Winter LJ Winter Cam SC (60.0 DNC) 60.0 DNC 42.0 39.0 41.0 60.0 DNF 27.0 34.0 363.0 303.0
47th 1891 Fire in the Sky Jeremy Lovell Monty Lovell Independent 46.0 43.0 44.0 41.0 46.0 36.0 (55.0) 53.0 364.0 309.0
48th 2015 (1931) The Business Emily Cook Daniel Cook Club Nautique de Versoix Switzerland 42.0 (60.0 DNC) 50.0 60.0 DNF 37.0 60.0 DNC 21.0 41.0 371.0 311.0
49th 1990 (1877) Blue Breeze Mark Whiteman David Whiteman Rye Harbour sailing Club 49.0 45.0 (53.0) 44.0 44.0 35.0 50.0 51.0 371.0 318.0
50th 1992 Tangled Up In Blue William B Pinnock Caroline Monk Glossop Sailing Club 41.0 41.0 47.0 (60.0 DNF) 60.0 DNC 60.0 DNF 40.0 36.0 385.0 325.0
51st 1940 Spitfire Summer Nigel Denchfield Chris Clarke Grafham Water 48.0 40.0 41.0 42.0 (60.0 DNF) 60.0 DNC 52.0 50.0 393.0 333.0
52nd 1919 Polycrooz Richard Gatehouse Lauren Wills Sidmouth SC (60.0 DNF) 46.0 52.0 51.4 RDGa 43.0 60.0 DNF 54.0 45.0 411.4 351.4
53rd 2055 There's no F in bags Paul McHenry John Harlow Notts County SC (60.0 DNC) 60.0 DNC 45.0 60.0 DNF 60.0 DNF 60.0 DNC 49.0 44.0 438.0 378.0
54th 1988 FAC 51 Barnaby Croft Louise Corfield Sidmouth SC (60.0 DNF) 60.0 DNC 60.0 DNC 46.0 47.0 60.0 DNF 53.0 52.0 438.0 378.0
55th 2011 Must Try Harder John Cooper Anesta Cooper Hunts (60.0 DNF) 60.0 DNC 51.0 45.0 60.0 DNF 60.0 DNC 51.0 54.0 441.0 381.0
56th 1929 (1759) L'Espirit de Turnip Nick Lightbody Mick Greenland Law Society YC (60.0 DNC) 60.0 DNC 40.0 60.0 DNF 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 460.0 400.0
57th 1878 Highlight Joshua Cook Aaron Adams Bexhill (60.0 DNC) 60.0 DNC 48.0 60.0 DNF 60.0 DNF 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 468.0 408.0
58th 1921 ***MISSING*** Michael Rock Daniel Rock Scorpion Association (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 480.0 420.0
58th 1936 Bottyburp the Barbarian Simon Holden ***MISSING*** King George SC (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 480.0 420.0

https://go.sailing-at-eastbourne.co.uk

https://sailscorpion.co.uk/scorpion-national-championships-2023.html

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com