CYRC 2 Cardiff Bay Yacht Club

Results as of 12:40 on June 26, 2014

Bat Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Bat OPTIMIST 10 Ed Roberts-Straw 1658 23.0 (DNF [31.0]) DNF [31.0] DNC [31.0] 116.0 85.0
2nd Bat OPTIMIST 8 Jame Wetherill 1658 24.0 (DNF [31.0]) DNF [31.0] DNC [31.0] 117.0 86.0

Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Gold OPTIMIST 6201 William Hall 1658 (DNF [31.0]) 1.0 1.0 2.0 35.0 4.0
2nd Gold OPTIMIST 6200 Rhys Lewis 1658 2.0 (3.0) 2.0 1.0 8.0 5.0
3rd Gold OPTIMIST 5795 Jamie Cook 1658 1.0 (13.0) 3.0 3.0 20.0 7.0
4th Gold OPTIMIST 5723 Hannah Roberts-Straw 1658 3.0 2.0 (5.0) 4.0 14.0 9.0
5th Gold OPTIMIST 5681 Sam Kneale 1658 4.0 (8.0) 4.0 6.0 22.0 14.0
6th Gold OPTIMIST 5970 Alex Lewis 1658 5.0 7.0 7.0 (8.0) 27.0 19.0
7th Gold OPTIMIST 5427 Emily Cann 1658 (12.0) 4.0 6.0 10.0 32.0 20.0
8th Gold OPTIMIST 5492 Rhys Williams 1658 7.0 (11.0) 9.0 5.0 32.0 21.0
9th Gold OPTIMIST 6088 Emily Hall 1658 11.0 5.0 (DNC [31.0]) 7.0 54.0 23.0
10th Gold OPTIMIST 5146 Guy Farmer 1658 8.0 6.0 (11.0) 11.0 36.0 25.0
11th Gold OPTIMIST 5382 Ben Willet 1658 6.0 12.0 13.0 (DNC [31.0]) 62.0 31.0
12th Gold OPTIMIST 5599 Ethan Kneale 1658 10.0 15.0 (DNC [31.0]) 13.0 69.0 38.0

Silver Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Silver OPTIMIST 5627 Will Martin 1658 9.0 9.0 8.0 (12.0) 38.0 26.0
2nd Silver OPTIMIST 6250 Huw Farmer 1658 (13.0) 10.0 12.0 9.0 44.0 31.0
3rd Silver OPTIMIST 5453 Tilly Reynolds 1658 (18.0) 14.0 10.0 14.0 56.0 38.0
4th Silver OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658 14.0 (22.0) 21.0 15.0 72.0 50.0
5th Silver OPTIMIST 5711 Jessica Wood 1658 21.0 18.0 15.0 (22.0) 76.0 54.0
6th Silver OPTIMIST 4953 Jacob Allen 1658 15.0 (25.0) 20.0 19.0 79.0 54.0
7th Silver OPTIMIST 5463 Louis Matthews-Ratner 1658 16.0 (23.0) 17.0 21.0 77.0 54.0
8th Silver OPTIMIST 5999 Jim Smith 1658 (20.0) 20.0 18.0 17.0 75.0 55.0

Training Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Training OPTIMIST 5642 Thomas Willet 1658 (19.0) 17.0 16.0 16.0 68.0 49.0
2nd Training OPTIMIST 5972 Bethan Taylor 1658 17.0 (19.0) 19.0 18.0 73.0 54.0
3rd Training OPTIMIST 5996 Georgia Gray 1658 22.0 (27.0) 14.0 23.0 86.0 59.0
4th Training OPTIMIST 5021 Evan Jones 1658 (28.0) 24.0 22.0 20.0 94.0 66.0
5th Training OPTIMIST 4815 Peter Martin 1658 26.0 21.0 23.0 (DNC [31.0]) 101.0 70.0
6th Training OPTIMIST 5045 Tonvi Hoffman 1658 27.0 16.0 (DNC [31.0]) DNC [31.0] 105.0 74.0
7th Training OPTIMIST 5486 Will Bailey 1658 25.0 26.0 (DNC [31.0]) DNC [31.0] 113.0 82.0
8th Training OPTIMIST 4312 Louie Carver 1658 (DNC [31.0]) 28.0 DNC [31.0] DNC [31.0] 121.0 90.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Gold OPTIMIST 5795 Jamie Cook 1658 1 1.0
2 Gold OPTIMIST 6200 Rhys Lewis 1658 2 2.0
3 Gold OPTIMIST 5723 Hannah Roberts-Straw 1658 3 3.0
4 Gold OPTIMIST 5681 Sam Kneale 1658 4 4.0
5 Gold OPTIMIST 5970 Alex Lewis 1658 5 5.0
6 Gold OPTIMIST 5382 Ben Willet 1658 6 6.0
7 Gold OPTIMIST 5492 Rhys Williams 1658 7 7.0
8 Gold OPTIMIST 5146 Guy Farmer 1658 8 8.0
9 Silver OPTIMIST 5627 Will Martin 1658 9 9.0
10 Gold OPTIMIST 5599 Ethan Kneale 1658 10 10.0
11 Gold OPTIMIST 6088 Emily Hall 1658 11 11.0
12 Gold OPTIMIST 5427 Emily Cann 1658 12 12.0
13 Silver OPTIMIST 6250 Huw Farmer 1658 13 13.0
14 Silver OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658 14 14.0
15 Silver OPTIMIST 4953 Jacob Allen 1658 15 15.0
16 Silver OPTIMIST 5463 Louis Matthews-Ratner 1658 16 16.0
17 Training OPTIMIST 5972 Bethan Taylor 1658 17 17.0
18 Silver OPTIMIST 5453 Tilly Reynolds 1658 18 18.0
19 Training OPTIMIST 5642 Thomas Willet 1658 19 19.0
20 Silver OPTIMIST 5999 Jim Smith 1658 20 20.0
21 Silver OPTIMIST 5711 Jessica Wood 1658 21 21.0
22 Training OPTIMIST 5996 Georgia Gray 1658 22 22.0
23 Bat OPTIMIST 10 Ed Roberts-Straw 1658 23 23.0
24 Bat OPTIMIST 8 Jame Wetherill 1658 24 24.0
25 Training OPTIMIST 5486 Will Bailey 1658 25 25.0
26 Training OPTIMIST 4815 Peter Martin 1658 26 26.0
27 Training OPTIMIST 5045 Tonvi Hoffman 1658 27 27.0
28 Training OPTIMIST 5021 Evan Jones 1658 28 28.0
29 Gold OPTIMIST 6201 William Hall 1658 DNF 31.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Gold OPTIMIST 6201 William Hall 1658 1 1.0
2 Gold OPTIMIST 5723 Hannah Roberts-Straw 1658 2 2.0
3 Gold OPTIMIST 6200 Rhys Lewis 1658 3 3.0
4 Gold OPTIMIST 5427 Emily Cann 1658 4 4.0
5 Gold OPTIMIST 6088 Emily Hall 1658 5 5.0
6 Gold OPTIMIST 5146 Guy Farmer 1658 6 6.0
7 Gold OPTIMIST 5970 Alex Lewis 1658 7 7.0
8 Gold OPTIMIST 5681 Sam Kneale 1658 8 8.0
9 Silver OPTIMIST 5627 Will Martin 1658 9 9.0
10 Silver OPTIMIST 6250 Huw Farmer 1658 10 10.0
11 Gold OPTIMIST 5492 Rhys Williams 1658 11 11.0
12 Gold OPTIMIST 5382 Ben Willet 1658 12 12.0
13 Gold OPTIMIST 5795 Jamie Cook 1658 13 13.0
14 Silver OPTIMIST 5453 Tilly Reynolds 1658 14 14.0
15 Gold OPTIMIST 5599 Ethan Kneale 1658 15 15.0
16 Training OPTIMIST 5045 Tonvi Hoffman 1658 16 16.0
17 Training OPTIMIST 5642 Thomas Willet 1658 17 17.0
18 Silver OPTIMIST 5711 Jessica Wood 1658 18 18.0
19 Training OPTIMIST 5972 Bethan Taylor 1658 19 19.0
20 Silver OPTIMIST 5999 Jim Smith 1658 20 20.0
21 Training OPTIMIST 4815 Peter Martin 1658 21 21.0
22 Silver OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658 22 22.0
23 Silver OPTIMIST 5463 Louis Matthews-Ratner 1658 23 23.0
24 Training OPTIMIST 5021 Evan Jones 1658 24 24.0
25 Silver OPTIMIST 4953 Jacob Allen 1658 25 25.0
26 Training OPTIMIST 5486 Will Bailey 1658 26 26.0
27 Training OPTIMIST 5996 Georgia Gray 1658 27 27.0
28 Training OPTIMIST 4312 Louie Carver 1658 28 28.0
29 Bat OPTIMIST 10 Ed Roberts-Straw 1658 DNF 31.0
29 Bat OPTIMIST 8 Jame Wetherill 1658 DNF 31.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Gold OPTIMIST 6201 William Hall 1658 1 1.0
2 Gold OPTIMIST 6200 Rhys Lewis 1658 2 2.0
3 Gold OPTIMIST 5795 Jamie Cook 1658 3 3.0
4 Gold OPTIMIST 5681 Sam Kneale 1658 4 4.0
5 Gold OPTIMIST 5723 Hannah Roberts-Straw 1658 5 5.0
6 Gold OPTIMIST 5427 Emily Cann 1658 6 6.0
7 Gold OPTIMIST 5970 Alex Lewis 1658 7 7.0
8 Silver OPTIMIST 5627 Will Martin 1658 8 8.0
9 Gold OPTIMIST 5492 Rhys Williams 1658 9 9.0
10 Silver OPTIMIST 5453 Tilly Reynolds 1658 10 10.0
11 Gold OPTIMIST 5146 Guy Farmer 1658 11 11.0
12 Silver OPTIMIST 6250 Huw Farmer 1658 12 12.0
13 Gold OPTIMIST 5382 Ben Willet 1658 13 13.0
14 Training OPTIMIST 5996 Georgia Gray 1658 14 14.0
15 Silver OPTIMIST 5711 Jessica Wood 1658 15 15.0
16 Training OPTIMIST 5642 Thomas Willet 1658 16 16.0
17 Silver OPTIMIST 5463 Louis Matthews-Ratner 1658 17 17.0
18 Silver OPTIMIST 5999 Jim Smith 1658 18 18.0
19 Training OPTIMIST 5972 Bethan Taylor 1658 19 19.0
20 Silver OPTIMIST 4953 Jacob Allen 1658 20 20.0
21 Silver OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658 21 21.0
22 Training OPTIMIST 5021 Evan Jones 1658 22 22.0
23 Training OPTIMIST 4815 Peter Martin 1658 23 23.0
24 Bat OPTIMIST 10 Ed Roberts-Straw 1658 DNF 31.0
24 Bat OPTIMIST 8 Jame Wetherill 1658 DNF 31.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Gold OPTIMIST 6200 Rhys Lewis 1658 1 1.0
2 Gold OPTIMIST 6201 William Hall 1658 2 2.0
3 Gold OPTIMIST 5795 Jamie Cook 1658 3 3.0
4 Gold OPTIMIST 5723 Hannah Roberts-Straw 1658 4 4.0
5 Gold OPTIMIST 5492 Rhys Williams 1658 5 5.0
6 Gold OPTIMIST 5681 Sam Kneale 1658 6 6.0
7 Gold OPTIMIST 6088 Emily Hall 1658 7 7.0
8 Gold OPTIMIST 5970 Alex Lewis 1658 8 8.0
9 Silver OPTIMIST 6250 Huw Farmer 1658 9 9.0
10 Gold OPTIMIST 5427 Emily Cann 1658 10 10.0
11 Gold OPTIMIST 5146 Guy Farmer 1658 11 11.0
12 Silver OPTIMIST 5627 Will Martin 1658 12 12.0
13 Gold OPTIMIST 5599 Ethan Kneale 1658 13 13.0
14 Silver OPTIMIST 5453 Tilly Reynolds 1658 14 14.0
15 Silver OPTIMIST 5334 Rhys Walker 1658 15 15.0
16 Training OPTIMIST 5642 Thomas Willet 1658 16 16.0
17 Silver OPTIMIST 5999 Jim Smith 1658 17 17.0
18 Training OPTIMIST 5972 Bethan Taylor 1658 18 18.0
19 Silver OPTIMIST 4953 Jacob Allen 1658 19 19.0
20 Training OPTIMIST 5021 Evan Jones 1658 20 20.0
21 Silver OPTIMIST 5463 Louis Matthews-Ratner 1658 21 21.0
22 Silver OPTIMIST 5711 Jessica Wood 1658 22 22.0
23 Training OPTIMIST 5996 Georgia Gray 1658 23 23.0



Sailwave Scoring Software 2.12.3
www.sailwave.com