AYC Spring Series

Armdale Yacht Club

AYC Summer Series

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class Helm Crew Name Club Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett Notes
GERSEMI Viking 33 Bezanson   AYC 153 3.00 1.00 5.00 1.00 10.00 10.00
STORM Bluenose Lee   AYC 234 7.00 9.00 3.00 2.00 21.00 21.00
kestrel soling stuart schnare   AYC 156 16.00 DNC 16.00 DNC 1.00 3.00 36.00 36.00
EEK-N-AWK Kirby 30 Schneiderman   AYC 144 1.00 8.00 7.00 4.00 20.00 20.00 Created from sailno wizard
SHAMAN Roue 20 Maclean   AYC 177 5.00 2.00 8.00 5.00 20.00 20.00
BANDIT C&C 27-3 MacInnes   AYC 198 2.00 4.00 2.00 6.00 14.00 14.00
CALYPSO Aloha 30 Haverstock   WC 152 8.00 3.00 6.00 7.00 24.00 24.00
HEATWAVE Roue 20 Baker   AYC 177 4.00 5.00 4.00 8.00 21.00 21.00
Bonnie Jean IV North Star 38 Blackford   AYC 174 16.00 DNC 6.00 9.00 9.00 40.00 40.00
GENEVIEVE Independent 20 Cook   AYC 252 6.00 16.00 DNC 16.00 DNC 10.00 48.00 48.00
FUZZY LOGIC Beneteau 325 Bentley   AYC 168 9.00 10.00 16.00 DNC 11.00 46.00 46.00 Created from sailno wizard
trix tanzer 26 andrew watts   AYC 231 16.00 DNC 16.00 DNC 11.00 12.00 55.00 55.00
Renaissance II Alberg 29 Field   AYC 240 10.00 7.00 10.00 13.00 40.00 40.00
Muir Caileag C&C 30 Nelson   AYC 177 16.00 DNC 16.00 DNC 12.00 14.00 58.00 58.00
twister soling archie thibault   AYC 156 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 64.00 64.00

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class Helm Crew Name Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
GERSEMI Viking 33 Bezanson   AYC 153 19:36:13 1:01:13 1:02:45 3.00
STORM Bluenose Lee   AYC 234 19:45:29 1:10:29 1:04:32 7.00
EEK-N-AWK Kirby 30 Schneiderman   AYC 144 19:28:38 0:53:38 0:55:43 1.00 Created from sailno wizard
SHAMAN Roue 20 Maclean   AYC 177 19:38:50 1:03:50 1:03:12 5.00
BANDIT C&C 27-3 MacInnes   AYC 198 19:39:15 1:04:15 1:01:46 2.00
CALYPSO Aloha 30 Haverstock   WC 152 19:38:57 1:03:57 1:05:39 8.00
HEATWAVE Roue 20 Baker   AYC 177 19:38:47 1:03:47 1:03:09 4.00
GENEVIEVE Independent 20 Cook   AYC 252 19:46:10 1:11:10 1:03:39 6.00
FUZZY LOGIC Beneteau 325 Bentley   AYC 168 19:52:12 1:17:12 1:17:25 9.00 Created from sailno wizard
Renaissance II Alberg 29 Field   AYC 240 20:01:14 1:26:14 1:18:21 10.00

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class Helm Crew Name Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
GERSEMI Viking 33 Bezanson   AYC 153 19:04:23 0:29:23 0:30:07 1.00
STORM Bluenose Lee   AYC 234 19:17:22 0:42:22 0:38:48 9.00
EEK-N-AWK Kirby 30 Schneiderman   AYC 144 19:12:11 0:37:11 0:38:38 8.00 Created from sailno wizard
SHAMAN Roue 20 Maclean   AYC 177 19:05:29 0:30:29 0:30:11 2.00
BANDIT C&C 27-3 MacInnes   AYC 198 19:11:42 0:36:42 0:35:17 4.00
CALYPSO Aloha 30 Haverstock   WC 152 19:08:54 0:33:54 0:34:48 3.00
HEATWAVE Roue 20 Baker   AYC 177 19:10:57 0:35:57 0:35:35 5.00
Bonnie Jean IV North Star 38 Blackford   AYC 174 19:13:03 0:38:03 0:37:50 6.00
FUZZY LOGIC Beneteau 325 Bentley   AYC 168 19:16:03 0:41:03 0:41:10 10.00 Created from sailno wizard
Renaissance II Alberg 29 Field   AYC 240 19:17:12 0:42:12 0:38:20 7.00

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class Helm Crew Name Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
GERSEMI Viking 33 Bezanson   AYC 153 19:11:33 0:36:33 0:37:28 5.00
STORM Bluenose Lee   AYC 234 19:15:32 0:40:32 0:37:07 3.00
kestrel soling stuart schnare   AYC 156 19:07:21 0:32:21 0:33:01 1.00
EEK-N-AWK Kirby 30 Schneiderman   AYC 144 19:11:34 0:36:34 0:37:59 7.00 Created from sailno wizard
SHAMAN Roue 20 Maclean   AYC 177 19:14:10 0:39:10 0:38:47 8.00
BANDIT C&C 27-3 MacInnes   AYC 198 19:12:39 0:37:39 0:36:12 2.00
CALYPSO Aloha 30 Haverstock   WC 152 19:11:35 0:36:35 0:37:33 6.00
HEATWAVE Roue 20 Baker   AYC 177 19:12:46 0:37:46 0:37:23 4.00
Bonnie Jean IV North Star 38 Blackford   AYC 174 19:15:50 0:40:50 0:40:36 9.00
trix tanzer 26 andrew watts   AYC 231 19:21:13 0:46:13 0:42:29 11.00
Renaissance II Alberg 29 Field   AYC 240 19:20:53 0:45:53 0:41:41 10.00
Muir Caileag C&C 30 Nelson   AYC 177 19:20:26 0:45:26 0:44:59 12.00

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class Helm Crew Name Club Rating Finish Elapsed Corrected Points Notes
GERSEMI Viking 33 Bezanson   AYC 153 19:20:09 0:45:09 0:46:17 1.00
STORM Bluenose Lee   AYC 234 19:27:25 0:52:25 0:48:00 2.00
kestrel soling stuart schnare   AYC 156 19:24:51 0:49:51 0:50:52 3.00
EEK-N-AWK Kirby 30 Schneiderman   AYC 144 19:24:42 0:49:42 0:51:38 4.00 Created from sailno wizard
SHAMAN Roue 20 Maclean   AYC 177 19:28:13 0:53:13 0:52:41 5.00
BANDIT C&C 27-3 MacInnes   AYC 198 19:29:59 0:54:59 0:52:51 6.00
CALYPSO Aloha 30 Haverstock   WC 152 19:28:39 0:53:39 0:55:05 7.00
HEATWAVE Roue 20 Baker   AYC 177 19:31:00 0:56:00 0:55:26 8.00
Bonnie Jean IV North Star 38 Blackford   AYC 174 19:31:05 0:56:05 0:55:46 9.00
GENEVIEVE Independent 20 Cook   AYC 252 19:37:22 1:02:22 0:55:47 10.00
FUZZY LOGIC Beneteau 325 Bentley   AYC 168 19:33:06 0:58:06 0:58:16 11.00 Created from sailno wizard
trix tanzer 26 andrew watts   AYC 231 19:38:34 1:03:34 0:58:26 12.00
Renaissance II Alberg 29 Field   AYC 240 19:39:47 1:04:47 0:58:51 13.00
Muir Caileag C&C 30 Nelson   AYC 177 19:35:43 1:00:43 1:00:07 14.00

www.armdaleyachtclub.ns.ca

www.armdaleyachtclub.ns.ca/racing

Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com