Winter Series 2021

TMSC

Autumn series 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
Total Nett
1st   vareo 386 Richard Woods   1093 2.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 2.0 46.0 8.0
2nd   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 5.0 2.0 1.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 49.0 11.0
3rd   National 12 3451 Nik Lye Sam Lye 1089 3.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 50.0 12.0
4th   Laser Rad 171865 Keith Watts   1147 4.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 4.0 54.0 16.0
5th   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 (12.0) 6.0 2.5 (19.0 DNC) 2.0 6.0 47.5 16.5
6th   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 6.0 9.0 4.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 59.0 21.0
7th   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11.0 12.0 (19.0 ret) (19.0 DNC) 7.0 7.0 75.0 37.0
8th   Vortex 1037 Steve Calley   960 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.5 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 79.5 41.5
9th   laser 32 Dave Thompson   1100 1.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 82.0 44.0
10th   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 3.0 83.0 45.0
11th   Laser 150508 Sophie Holt   1100 10.0 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC 86.0 48.0
12th   Europe 452 Emma Tavinor   1141 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 ret 19.0 DNC 6.0 5.0 87.0 49.0
13th   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 9.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 89.0 51.0
14th   Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 7.0 (19.0 DNS) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 91.0 53.0
15th   Laser 4.7 154605 Molly Gilbey   1208 8.0 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 92.0 54.0
16th   Laser Rad 176775 Doug Keyte   1147 13.0 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 100.0 62.0
17th   Feva 5848 Molly Gilbey Laurie 1244 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 ret 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 76.0
17th   RS Vareo 610 Mark Helyer   1093 (19.0 RET) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 76.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   laser 32 Dave Thompson   1100 11:00 11:44:39 0:44:39 3 0:40:35 1.0
2   vareo 386 Richard Woods   1093 11:00 11:44:38 0:44:38 3 0:40:50 2.0
3   National 12 3451 Nik Lye Sam Lye 1089 11:00 11:45:08 0:45:08 3 0:41:27 3.0
4   Laser Rad 171865 Keith Watts   1147 11:00 11:48:43 0:48:43 3 0:42:28 4.0
5   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 11:00 11:46:49 0:46:49 3 0:42:34 5.0
6   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11:00 11:51:21 0:51:21 3 0:44:46 6.0
7   Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 11:00 11:51:23 0:51:23 3 0:45:09 7.0
8   Laser 4.7 154605 Molly Gilbey   1208 11:00 11:55:17 0:55:17 3 0:45:46 8.0
9   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 11:00 11:50:20 0:50:20 3 0:46:03 9.0
10   Laser 150508 Sophie Holt   1100 11:00 11:51:02 0:51:02 3 0:46:24 10.0
11   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:00 11:55:37 0:55:37 3 0:46:37 11.0
12   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 11:00 11:53:12 0:53:12 3 0:47:45 12.0
13   Laser Rad 176775 Doug Keyte   1147 11:00 11:56:53 0:56:53 3 0:49:36 13.0
14   RS Vareo 610 Mark Helyer   1093     RET     19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   vareo 386 Richard Woods   1093 12:06 12:47:28 0:41:28 2 0:37:56 1.0
2   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 12:06 12:48:49 0:42:49 2 0:38:55 2.0
3   Laser Rad 171865 Keith Watts   1147 12:06 12:50:54 0:44:54 2 0:39:09 3.0
4   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 12:06 12:50:18 0:44:18 2 0:40:32 4.0
5   laser 32 Dave Thompson   1100 12:06 12:50:47 0:44:47 2 0:40:43 5.0
6   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 12:06 12:52:03 0:46:03 2 0:41:20 6.0
7   National 12 3451 Nik Lye Sam Lye 1089 12:06 12:51:43 0:45:43 2 0:41:59 7.0
8   Laser 4.7 154605 Molly Gilbey   1208 12:06 12:57:17 0:51:17 2 0:42:27 8.0
9   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 12:06 12:55:07 0:49:07 2 0:42:49 9.0
10   Laser 150508 Sophie Holt   1100 12:06 12:55:08 0:49:08 2 0:44:40 10.0
11   Laser Rad 176775 Doug Keyte   1147 12:06 12:57:54 0:51:54 2 0:45:15 11.0
12   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 12:06 13:01:13 0:55:13 2 0:46:17 12.0
13   Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138     DNS     19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 11:00:00 11:26:35 0:26:35 2 0:24:10 1.0
2   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 11:00:00 11:27:47 0:27:47 2 0:24:56 2.5
2   Vortex 1037 Steve Calley   960 11:00:00 11:23:56 0:23:56 2 0:24:56 2.5
4   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11:00:00 11:31:06 0:31:06 2 0:27:07 4.0
5   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193     ret     19.0
5   Europe 452 Emma Tavinor   1141     ret     19.0
5   Feva 5848 Molly Gilbey Laurie 1244     ret     19.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Vortex 1037 Steve Calley   960 11:46:00 12:09:04 0:23:04 2 0:24:02 1.0
2   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11:46:00 12:15:53 0:29:53 2 0:26:03 2.0
3   Laser Std 175786 Rob Loader   1100 11:46:00 12:16:35 0:30:35 2 0:27:48 3.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   National 12 3451 Nik Lye Sam Lye 1089 11:00:00 11:30:20 0:30:20 2 0:27:51 1.0
2   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 11:00:00 11:34:06 0:34:06 2 0:30:37 2.0
3   vareo 386 Richard Woods   1093 11:00:00 11:33:31 0:33:31 2 0:30:40 3.0
4   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00:00 11:34:44 0:34:44 2 0:31:11 4.0
5   Laser Rad 171865 Keith Watts   1147 11:00:00 11:40:59 0:40:59 2 0:35:44 5.0
6   Europe 452 Emma Tavinor   1141 11:00:00 11:43:22 0:43:22 2 0:38:00 6.0
7   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:00:00 11:50:55 0:50:55 2 0:42:41 7.0
8   Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 11:00:00 11:50:37 0:50:37 2 0:44:29 8.0
9   Laser 150508 Sophie Holt   1100 11:00:00 11:56:10 0:56:10 2 0:51:04 9.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   National 12 3451 Nik Lye Sam Lye 1089 12:11:00 12:52:45 0:41:45 2 0:38:20 1.0
2   vareo 386 Richard Woods   1093 12:11:00 12:53:55 0:42:55 2 0:39:16 2.0
3   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 12:11:00 12:55:55 0:44:55 2 0:40:19 3.0
4   Laser Rad 171865 Keith Watts   1147 12:11:00 12:57:45 0:46:45 2 0:40:46 4.0
5   Europe 452 Emma Tavinor   1141 12:11:00 12:58:33 0:47:33 2 0:41:40 5.0
6   Laser 2000 2491 Bruno Poet Milly Poet 1114 12:11:00 12:59:38 0:48:38 2 0:43:39 6.0
7   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 12:11:00 13:08:42 0:57:42 2 0:48:22 7.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com