Autumn Series 2022

TMSC

Autumn series 2022

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
R9
   
R10
   
Total Nett
1st   Phantom 1118 Nik Lye   1004 1.0 1.0 2.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 88.0 8.0
2nd   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (9.0) (5.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 4.0 3.0 69.0 15.0
3rd   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 3.0 (20.0 DNS) 1.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 2.0 20.0 DNS 108.0 28.0
4th   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 2.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNS 3.0 2.0 112.0 32.0
5th   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 4.0 5.0 12.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 115.0 35.0
6th   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 (10.0) 6.5 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 7.0 (20.0 DSQ) 5.0 5.0 5.0 105.5 35.5
7th   Farrier KIWI Richard Woods   1060 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 11.0 9.0 5.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 4.0 120.0 40.0
8th   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 5.0 2.0 4.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DSQ) (20.0 DNS) 20.0 DSQ 6.0 125.0 45.0
9th   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 7.0 4.0 13.0 (20.0 RET) 3.0 3.0 (20.0 DSQ) (20.0 RET) (20.0 DNC) 20.0 DNC 130.0 50.0
10th   Phantom 1199 S Crowder   1004 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 133.0 53.0
11th Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 11.0 10.0 6.0 12.0 8.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 135.0 55.0
12th   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 9.0 9.0 14.0 14.0 6.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 138.0 58.0
13th   Fireball 14784 B Poet   952 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 11.0 4.0 4.0 (20.0 DSQ) (20.0 DNS) 20.0 DNC 20.0 DNC 147.0 67.0
14th   Laser Std 102615 Jack Mann   1100 6.0 6.5 7.0 10.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 149.5 69.5
15th Distraction Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 8.0 8.0 10.0 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 153.0 73.0
16th   Laser 2000 2605 Rob Loader Jack Mann 1114 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
17th   Phantom 1271 A Carr   1004 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 167.0 87.0
18th   RS 400 419 E Pichon   942 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 15.0 13.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 188.0 108.0
19th   Laser Radial 212037 Harris Cane   1147 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DSQ 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 200.0 120.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00 11:42:21 0:42:21 1 0:42:11 1.0
2   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 11:00 11:47:15 0:47:15 1 0:42:57 2.0
3   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00 11:48:04 0:48:04 1 0:43:09 3.0
4   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11:00 11:50:14 0:50:14 1 0:43:48 4.0
5   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 11:00 11:44:30 0:44:30 1 0:44:19 5.0
6   Laser Std 102615 Jack Mann   1100 11:00 11:49:21 0:49:21 1 0:44:52 6.0
7   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 11:00 11:52:56 0:52:56 1 0:46:09 7.0
8 Distraction Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 11:00 11:53:57 0:53:57 1 0:47:24 8.0
9   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 11:00 11:54:51 0:54:51 1 0:47:49 9.0
10   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:00 12:00:20 1:00:20 1 0:50:34 10.0
11 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 11:00 12:05 1:05:00 1 0:55:28 11.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:13 12:49:18 0:36:18 1 0:36:09 1.0
2   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 12:13 12:53:22 0:40:22 1 0:40:12 2.0
3   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 12:13 12:57:26 0:44:26 1 0:40:24 3.0
4   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 12:13 12:59:55 0:46:55 1 0:40:54 4.0
5   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 12:13 13:00:56 0:47:56 1 0:41:47 5.0
6   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 12:13 13:02:52 0:49:52 1 0:41:48 6.5
6   Laser Std 102615 Jack Mann   1100 12:13 12:58:59 0:45:59 1 0:41:48 6.5
8 Distraction Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 12:13 13:01:53 0:48:53 1 0:42:57 8.0
9   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 12:13 13:02:18 0:49:18 1 0:42:59 9.0
10 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 12:13 13:13 1:00:00 1 0:51:12 10.0
11   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114     DNS     20.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11.00 11.32.30 0.32.30 1 0.29.10 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11.00.00 11.29.36 0.29.36 1 0.29.29 2.0
3   Phantom 1271 A Carr   1004 11.00 11.30.59 0.30.59 1 0.30.52 3.0
4   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 11.00 11.31.10 0.31.10 1 0.31.03 4.0
5   Phantom 1199 S Crowder   1004 11.00 11.31.35 0.31.35 1 0.31.27 5.0
6 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 11.00 11.40.08 0.40.08 1 0.34.15 6.0
7   Laser Std 102615 Jack Mann   1100 11.00 11.38.46 0.38.46 1 0.35.15 7.0
8   Fireball 14784 B Poet   952 11.00 11.33.52 0.33.52 1 0.35.34 8.0
9   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 11.00 11.39.49 0.39.49 1 0.36.26 9.0
10 Distraction Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 11.00 11.41.30 0.41.30 1 0.36.28 10.0
11   Farrier KIWI Richard Woods   1060 11.00.00 11.39.01 0.39.01 1 0.36.48 11.0
12   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11.00 11.45.00 0.45.00 1 0.39.14 12.0
13   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 11.00 11.47.50 0.47.50 1 0.41.42 13.0
14   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 11.00 11.49.09 0.49.09 1 0.42.51 14.0
15   RS 400 419 E Pichon   942 11.00 11.50.42 0.50.42 1 0.53.49 15.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 12.00.00 13.01.34 1.01.34 2 0.55.16 1.0
2   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12.00.00 12.55.40 0.55.40 2 0.55.27 2.0
3   Phantom 1199 S Crowder   1004 12.00.00 12.57.11 0.57.11 2 0.56.57 3.0
4   Phantom 1271 A Carr   1004 12.00.00 12.57.17 0.57.17 2 0.57.03 4.0
5   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 12.00.00 13.03.30 1.03.30 2 0.58.06 5.0
6   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 12.00.00 13.10.37 1.10.37 2 1.01.34 6.0
7 Distraction Byte CII 2634 Olga Shimmel   1138 12.00.00 13.10.37 1.10.37 2 1.02.03 7.0
8   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 12.00.00 13.02.48 1.02.48 2 1.02.33 8.0
9   Farrier KIWI Richard Woods   1060 12.00.00 13.06.33 1.06.33 2 1.02.47 9.0
10   Laser Std 102615 Jack Mann   1100 12.00.00 13.09.11 1.09.11 2 1.02.54 10.0
11   Fireball 14784 B Poet   952 12.00.00 13.02.03 1.02.03 2 1.05.11 11.0
12 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 12.00.00 13.23.15 1.23.15 2 1.11.02 12.0
13   RS 400 419 E Pichon   942 12.00.00 13.11.17 1.11.17 2 1.15.40 13.0
14   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 12.00.00 13.29.49 1.29.49 2 1.18.18 14.0
15   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147     RET     20.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   Laser 2000 2605 Rob Loader Jack Mann 1114 1 1.0
2   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 2 2.0
3   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 3 3.0
4   Fireball 14784 B Poet   952 4 4.0
5   Farrier KIWI Richard Woods   1060 5 5.0
6   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 6 6.0
7   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 7 7.0
8 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 8 8.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1   Laser 2000 2605 Rob Loader Jack Mann 1114 1 1.0
2   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 2 2.0
3   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147 3 3.0
4   Fireball 14784 B Poet   952 4 4.0
5   Farrier KIWI Richard Woods   1060 5 5.0
6   Laser Rad 162753 Molly Gilbey   1147 6 6.0
7   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 7 7.0
8 Lamputag Firefly 3523 Alison Morag 1172 8 8.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 10:00:00 10:35:48 0:35:48 2 0:32:45 1.0
2   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 10:00:00 10:36:59 0:36:59 2 0:33:37 2.0
3   Phantom 1199 S Crowder   1004 10:00:00 10:34:42 0:34:42 2 0:34:34 3.0
4   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 10:00:00 10:41:37 0:41:37 2 0:36:17 4.0
5   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193     DSQ     20.0
5   Phantom 1404 Stuart Hall   1004     DSQ     20.0
5   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147     DSQ     20.0
5   Fireball 14784 B Poet   952     DSQ     20.0
5   Laser Radial 212037 Harris Cane   1147     DSQ     20.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:15:00 11:30:05 0:15:05 1 0:13:32 1.0
2   Phantom 1199 S Crowder   1004 11:15:00 11:30:16 0:15:16 1 0:15:12 2.0
3   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 11:15:00 11:33:32 0:18:32 1 0:16:57 3.0
4   Laser Rad 162783 Isabel Gilbey   1147 11:15:00 11:36:02 0:21:02 1 0:18:20 4.0
5   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:15:00 11:41:32 0:26:32 1 0:22:14 5.0
6   Laser Std 128716 Rob Loader   1100     DNS     20.0
6   Phantom 1404 Stuart Hall   1004     DNS     20.0
6   Laser Rad 199848 Laurie Mather   1147     RET     20.0
6   Fireball 14784 B Poet   952     DNS     20.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 11:00:00 11:33:24 0:33:24 2 0:33:16 1.0
2   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114 11:00:00 11:39:28 0:39:28 2 0:35:26 2.0
3   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 11:00:00 11:39:39 0:39:39 2 0:36:03 3.0
4   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 11:00:00 11:40:15 0:40:15 2 0:36:50 4.0
5   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 11:00:00 11:46:53 0:46:53 2 0:39:18 5.0
6   Farrier KIWI Richard Woods   1060 11:00:00 11:42:02 0:42:02 2 0:39:39 6.0
7   Phantom 1404 Stuart Hall   1004     DSQ     20.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Phantom 1118 Nik Lye   1004 12:00:00 12:46:05 0:46:05 3 0:45:54 1.0
2   Laser Std 128716 Rob Loader   1100 12:00:00 12:51:05 0:51:05 3 0:46:26 2.0
3   RS Vareo 515 Joe Hearn   1093 12:00:00 12:52:06 0:52:06 3 0:47:40 3.0
4   Farrier KIWI Richard Woods   1060 12:00:00 12:52:40 0:52:40 3 0:49:41 4.0
5   Wanderer 562 Pablo Gutierrez Gabriel Gutierrez 1193 12:00:00 12:59:46 0:59:46 3 0:50:06 5.0
6   Phantom 1404 Stuart Hall   1004 12:00:00 12:50:40 0:50:40 3 0:50:28 6.0
7   Laser 2000 21443 Ronnie Carter Vikki Carter 1114     DNS     20.0


Tmsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com